Γαστροσκόπηση
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 24
  1. #1

    Γαστροσκόπηση

    Παιδιά γειά σας, είμαι καινούριο μέλος, και έχω μια απορία. Θέλω να κάνω γαστροσκόπηση για ένα πρόβλημα που έχω, αλλά φοβάμαι πολύ το αίσθημα του πνιγμού. Μήπως ξέρει κανείς που μπορώ να κάνω με μέθη;; Στα δημόσια νοσοκομεία ή σε ιδιώτες γιατρούς; Και αν ναι, ξέρετε που γίνεται στην Αθήνα; Ή νοσοκομείο ή ιδιώτες που έχουν σύμβαση με το δημόσιο; Ευχαριστώ πολύ.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    663
    Καλησπερα sunflower. Νομιζω οτι πλεον οι περισσοτεροι ενδοσκοποι κανουν γαστροσκοπησεις με "μεθη". Θα πρεπει να δεις με το ταμειο σου ποιοι ειναι συμβεβλημμενοι διαφορετικα να κλεισεις ραντεβου στα εξωτερικα ενος δημοσιου νοσοκομειου.

  3. #3
    Hi, εγώ που ρώτησα τον καλύτερο στην πόλη μου, δεν κάνει με μέθη, και έτσι ανησυχώ. Από γιατρούς στην Αθήνα δεν ξέρω. Αλλά αφού δεν έχει στην πόλη μου, μιας και θα ανέβω, λέω να πάω. ʼμα ξέρεις εσύ κάποιον γιατρό ή νοσοκομείο που να κάνει με μέθη, παρακαλώ να μου το πείτε. Αλλά νοσοκομείο τώρα που το σκέφτομαι, δεν νομίζω να βρω για τις επόμενες ημέρες. :/

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    99
    Originally posted by sunflower
    Παιδιά γειά σας, είμαι καινούριο μέλος, και έχω μια απορία. Θέλω να κάνω γαστροσκόπηση για ένα πρόβλημα που έχω, αλλά φοβάμαι πολύ το αίσθημα του πνιγμού. Μήπως ξέρει κανείς που μπορώ να κάνω με μέθη;; Στα δημόσια νοσοκομεία ή σε ιδιώτες γιατρούς; Και αν ναι, ξέρετε που γίνεται στην Αθήνα; Ή νοσοκομείο ή ιδιώτες που έχουν σύμβαση με το δημόσιο; Ευχαριστώ πολύ.
    Πουθενά δεν την κάνουν "στεγνά" πλεον,όπου και να την κάνεις θα σε βάλουν πρώτα να καταπιείς λίγη ξυλοκαίνη και μόλις μουδιάσεις θα σου βάλουν το σωληνάκι,μην ανησυχείς δεν είναι τίποτα...πιο ενοχλητική είναι η αίσθηση του μουδιασμένου λαιμού μετα παρά οτιδήποτε άλλο :yes:
    Πάρε ενα τηλ σε κάποιο μεγάλο νοσοκομείο να κλείσεις ραντεβου,στον Ευαγγελισμό πχ. εγώ εκεί την έκανα.

  5. #5
    Γειά σου και σε ευχαριστώ για την απάντησή σου, όταν λες μετά είναι η πιο ενοχλητική αίσθηση του μουδιασμένου λαιμού, εννοείς χειρότερο και από τον πνιγμό που έρχεται χωρίς τη μέθη; Δεν γίνεται να κλείσω σε νοσοκομείο τελικά, γιατί θα μου πουν μετά από 3 μήνες! Κανα γιατρό που να έχει σύμβαση με το δημόσιο και να κάνει με μέθη ξέρει κανείς; Και αρτ πες μου σε παρακαλώ πάνω στην πρώτη ερώτηση που σε ρωτάω, ευχαριστώ.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    99
    Originally posted by sunflower
    Γειά σου και σε ευχαριστώ για την απάντησή σου, όταν λες μετά είναι η πιο ενοχλητική αίσθηση του μουδιασμένου λαιμού, εννοείς χειρότερο και από τον πνιγμό που έρχεται χωρίς τη μέθη; Δεν γίνεται να κλείσω σε νοσοκομείο τελικά, γιατί θα μου πουν μετά από 3 μήνες! Κανα γιατρό που να έχει σύμβαση με το δημόσιο και να κάνει με μέθη ξέρει κανείς; Και αρτ πες μου σε παρακαλώ πάνω στην πρώτη ερώτηση που σε ρωτάω, ευχαριστώ.
    α οχι οχι καμια σχέση με αίσθηση πνιγμου,δεν ξέρω πως να στο περιγράψω ακριβώς...είναι μια περίεργη αίσθηση οτι δεν έχεις λαιμό και ολο θα θες να ξεροκαταπίνεις για να βεβαιωθείς οτι εχεις!
    Σοβαρά μην το σκέφτεσαι καθόλου και μην φοβάσαι,δεν πονάει καθόλου και η αίσθηση αυτή έτσι κι αλλώς περνάει σε καμιά ώρα μετά την γαστροσκόπηση,που περνάει και η επήρρεια του φαρμάκου.
    Γιατρό ιδιώτη δεν ξέρω κανέναν θα μπορούσες ίσως να κλείσεις σε κάποια ιδιωτική κλινική αλλα δεν ξέρω τι κόστος έχει αυτό η αν οι ιδιωτικές έχουν συμβάσεις με το δημόσιο...?
    μπορείς να τηλεφωνήσεις σε 2-3 κλινικές και να ρωτήσεις για τιμές κλπ.
    Αν προτιμάς γιατρό που να το κάνει στο ιατρείο του απλά ρώτησε πριν κλείσεις ραντεβου αν χρησιμοποιεί ξυλοκαίνη αν σου πει όχι κλείστο και βρες άλλον.Οπωσδήποτε υπάρχει κάποιος γαστρεντερολόγος στην πόλη σου που κάνει τη γαστροσκόπηση με ξυλοκαίνη

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    2,527
    αλλο η ξυλοκαϊνη, αλλο η μεθη, δεν ειναι το ιδιο πραγμα!!

    εγω ειχα κανει πριν καποια χρονια σε δημοσιο νοσοκομειο με μεθη κ πριν 3-4 μηνες σε ιδιωτη γιατρο χωρις μεθη!!:shocked2:
    δεν ξερω αν ειναι ο κανονας, αλλα εγωτο αντιθετο θα περιμενα... δεν ηταν ευχαριστη η εκπληξη :no:

    (σ.σ.η δε ξυλοκαϊνη χρησιμοποιηθηκε και στις δυο περιπτωσεις ).

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    405
    ειχα κανει με μεθη κ δεν καταλαβα τιποτα,,,,,,,κμετα ημουν λιγο ζαλισμενη,,τιποτα αλλο,,,

  9. #9
    Παιδιά σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις,
    Αρτ δεν είπα ότι αυτό είναι αίσθηση πνιγμού, είπα αν είναι χειρότερο από τον πνιγμό που νιώθεις χωρίς τη μέθη.
    Σμαρτ thanks για την διευκρίνηση.
    Έλενα μπορείς να μου πεις τον γιατρό σου please;

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    2,527
    Originally posted by sunflower
    Γειά σου και σε ευχαριστώ για την απάντησή σου, όταν λες μετά είναι η πιο ενοχλητική αίσθηση του μουδιασμένου λαιμού, εννοείς χειρότερο και από τον πνιγμό που έρχεται χωρίς τη μέθη; Δεν γίνεται να κλείσω σε νοσοκομείο τελικά, γιατί θα μου πουν μετά από 3 μήνες! Κανα γιατρό που να έχει σύμβαση με το δημόσιο και να κάνει με μέθη ξέρει κανείς; Και αρτ πες μου σε παρακαλώ πάνω στην πρώτη ερώτηση που σε ρωτάω, ευχαριστώ.
    α τωρα το ειδα αυτο!!!
    σου χω ασχημα νεα: το δημοσιο ΔΕΝ καλυπτει τη γαστροσκοπηση!!!
    (το καθαρα δημοσιο).
    οποτε οτιδηποτε κ αν κανεις, ρωτα πρωτα μη βρεθεις προ εκπλήξεως
    καλη τυχη !!

  11. #11
    Member
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    68
    μην ανυσυχεις δεν ειναι τιποτα και δεν ειναι και επικυνδινο.γενικα παντως οτι και να θες να κανεις να προτιμας τα μεγαλα νοσοκομεια που αν συμβει οτιδηποτε υπαρχουν γιατροι ολων των ειδικοτητων.στα νοσοκομεια με μεθη κανουν και παντα αναλογα με το ποσο αγχωμενος ειναι ο ασθενης.τωρα επειδη δεν υπαρχει περιπτωση να σου κλεισουν συντομα ραντεβου ισως να ηταν καλυτερα να πας ατα επεογοντα και λεγοντας οτι εχεις ιστορικο με παλινδρομηση,ελκος κτλ απλα μη ξεχασεις να εισαι νυστικη,θεονιστικη.τωρα αυτο που νιωθεις μετα ειναι απλα οτι σου γδαρθηκε ο οισοφαγος.δεν ειναι τιποτα.μη μασας.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    405
    hmoyn me thn asfaleia.την ειχα κανει στο μετροπολιταν,

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    99
    Originally posted by sunflower
    Παιδιά σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις,
    Αρτ δεν είπα ότι αυτό είναι αίσθηση πνιγμού, είπα αν είναι χειρότερο από τον πνιγμό που νιώθεις χωρίς τη μέθη.
    Δεν καταλαβαίνω τι ρωτάς σορυ βρε κοπέλα,τι ακριβώς εννοείς οταν λες " αν είναι χειρότερο από τον πνιγμό που νιώθεις χωρίς τη μέθη."??
    Τελος πάντων οτι κι αν εννοείς,οχι δεν είναι χειρότερο και δεν νιώθεις πνιγμό καθόλου...

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    2,527
    Originally posted by arte
    Originally posted by sunflower
    Παιδιά σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις,
    Αρτ δεν είπα ότι αυτό είναι αίσθηση πνιγμού, είπα αν είναι χειρότερο από τον πνιγμό που νιώθεις χωρίς τη μέθη.
    Δεν καταλαβαίνω τι ρωτάς σορυ βρε κοπέλα,τι ακριβώς εννοείς οταν λες " αν είναι χειρότερο από τον πνιγμό που νιώθεις χωρίς τη μέθη."??
    Τελος πάντων οτι κι αν εννοείς,οχι δεν είναι χειρότερο και δεν νιώθεις πνιγμό καθόλου...
    "σε βάλουν πρώτα να καταπιείς λίγη ξυλοκαίνη και μόλις μουδιάσεις θα σου βάλουν το σωληνάκι,μην ανησυχείς δεν είναι τίποτα...πιο ενοχλητική είναι η αίσθηση του μουδιασμένου λαιμού μετα παρά οτιδήποτε άλλο :yes: "

    σ αυτο αναφερεται

  15. #15
    Originally posted by smart


    α τωρα το ειδα αυτο!!!
    σου χω ασχημα νεα: το δημοσιο ΔΕΝ καλυπτει τη γαστροσκοπηση!!!
    (το καθαρα δημοσιο).
    οποτε οτιδηποτε κ αν κανεις, ρωτα πρωτα μη βρεθεις προ εκπλήξεως
    καλη τυχη !!
    Κοίτα ρώτησα ένα γιατρό, και κάτι τέτοιο μου είπε, αλλά το θέμα είναι τουλάχιστον να μην πληρώσω και το γιατρό!! Ξέρεις περίπου πόσο πάει η γαστροσκόπηση; Και να φανταστείς έκλεισα σε έναν εχτές, και δεν μου είπε ότι πρέπει να πληρώσω ο μ......αλλά ευτυχώς μετά το ακύρωσα γιατί δεν κάνει με μέθη.

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •