Καπνίζετε; - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 7 FirstFirst 12345 ... LastLast
Results 31 to 45 of 99
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    4,829
    Α, ευχαριστώ πολύ! Και ξέρεις κάτι? Θα τα καταφέρω, το ξέρω! Είμαι δυνατός άνθρωπος τελικά. Μπορεί να κλαίγομαι, να χτυπιέμαι, να καταριέμαι τη μοίρα μου, κάθε φορά που αγωνίζομαι για κάτι, αλλά τελικά τα καταφέρνω. Όσο χρόνο και αν μου πάρει. Όσα μέτρα και αν χρειαστεί να λάβω. Αρκεί να το αποφασίσω και να το εννοώ.
    Πάντως αυτή τη στιγμή που μιλάμε, παχύσαρκη ακόμη ούσα σύμφωνα με το δμσ και δεινή καπνίστρια, αισθάνομαι κελεπούρι! Τουλάχιστον απέχω ελάχιστα από το υπέρβαρο και έχω αποφασίσει να ξεμπερδέψω κάποτε με τις εξαρτήσεις μου μια και καλή. Αυτό είναι που έχει σημασία.
    Σου εύχομαι να συνεχίσεις. Το σώμα θυμάται... Θυμήσου το κατά τη διάρκεια της αποχής σου!

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    2,527
    μακαρι :)
    (για ολα :) )

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    4,829
    Έννοια σου και θα γίνεις κοινωνός της προσπάθειάς μου...
    Τότε να δεις κλάψα! Αποφάσισα, όταν φτάσω στο στόχο του βάρους μου, να βάλω ένα πανηγυρικό τικεράκι του τύπου ναι, τα κατάφερα, δοξάστε με! Πού και πού όλοι έχουμε ανάγκη συγχαρητηρίων.. Στη συνέχεια θα αρχίσω να κλαίγομαι για το πόσο ταλαιπωρούμαι στη μη καπνιστική ζωή μου και εκεί σε θέλω κάβουρα!
    Υ.Γ. Παρόλο που καταφέρομαι εναντίον του καπνίσματος, σέβομαι τους μη καπνιστές, αλλά σιχαίνομαι τους αντι-καπνιστές. Οι οποίοι τις περισσότερες φορές αποδεικνύονται πρώην καπνιστές. Δε μπορώ να καταλάβω τα τσιτάτα τους, ούτε να δικαιολογήσω την αφοριστική συμπεριφορά τους, τη στιγμή που υπήρξαν εξαρτημένοι. Εύχομαι να μη καταντήσω έτσι!

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    2,527
    στο τελευταιο θα συμφωνησω απολυτα μαζι σου!!
    με τιποτα δε μπορω να δεχθω το να αντιμετωπιζονται οι καπνιστες ως πολιτες δευτερης κατηγοριας!!
    απο την αλλη, η αληθεια ειναι πως μερικες φορες σε κλειστους χωρους μου ξεφευγει κ κανω κ καμια παρατηρηση για τον καπνο, μιας κ τωρα πια μ ενοχλει απιστευτα!!!!!!

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    4,829
    Κοίτα, κι εγώ έχω συμπεριφερθεί παρόμοια.
    Παράδειγμα Νο 1, είμαστε με την κολλητή μου και το μόλις δύο χρονών αγοράκι της. Βγαίνω στο μπαλκόνι, το μωρό με αναζητά, μιας και είμαι το φιλαράκι του. Με βρίσκει η φίλη μου και λέει τι κάνεις μες στο κρύο, απαντώ δεν θέλω να με δει το παιδί, καλά, λέει, πως κάνεις έτσι, εδώ εμείς, οι γονείς του και καπνίζουμε μπροστά του, κάπνισε παιδί μου. Της τα έψαλλα για τα καλά! Λάθος μου, δεν είμαι η αρμόδια να κρίνω έναν γονέα.
    Παράδειγμα Νο2, είμαι σε wine bar, όπου χαίρομαι γιατί έχω άψογο περιβάλλον, πολιτισμένο σέρβις και καλή παρέα. Ανάβω τσιγάρο. Από το διπλανό τραπέζι ένας κύριος, πολύ ευγενικά, μου ζητά να το σβήσω, γιατί έχει άσθμα. Ζητώ συγνώμη, το σβήνω αμέσως και φεύγω από το μέρος, μαζί με την παρέα μου. Τα άκουσα για τα καλά! Τώρα που θα βρούμε να καθήσουμε τόσο ωραία, καλά τα κατάφερες, τι φταίμε εμείς για τον προβληματικό, ας κάτσει σπίτι του, κλπ, κλπ. Χάλασε η βραδυά μου, γιατί υπήρξα απλώς πολιτισμένη.

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    445
    Κι εγώ καπνίζω δυστυχώς, σχεδόν τη μισή μου ζωή. 13-26. Ξεκίνησε από μια τουαλέτα καφετέριας και κατάντησε...γλυκός εθισμός. Βέβαια, μπορώ να περάσω αρκετές ώρες χωρίς να καπνίζω, αλλά αλοίμονο αν ο χώρος μου το απαγορεύει. Τρελαίνομαι!!! Πριν λίγο καιρό έφαγα ένα σκάλωμα και είπα το κόβω. Την επόμενη κι όλας μέρα, έτυχε να βγω για ποτό! Δεν το πίστευα ότι πέρασα όλο το βράδυ χωρίς να καπνίσω, χωρίς να το ζηλέψω καν!! Αφού είχα καταφέρει αυτό, ήταν σαν να είχα κάνει τη μισή διαδρομή. 10 μέρες χωρίς τσιγάρο!! Και ξαφνικά την 11η, τσουπ!!! Μου έκατσε στο κεφάλι. Κατέληξα λοιπόν πως και το τσιγάρο στο κεφάλι είναι, όπως το φαγητό. Είναι απόφαση να το κόψεις. Από εκεί και πέρα ίσως χρειαστεί μια βοήθεια για τα συμπτώματα στέρησης. Αλλά το κυριότερο όπλο είναι η θέληση.
    Εγώ προσωπικά πάντως μπορώ να πω ότι απολαμβάνω μόνο τα 7 τσιγάρα από τα 25 που κάνω κάθε μέρα. Αλλά δεν είμαι αποφασισμένη να το κόψω. Έχω πει μόνο ότι θα το κόψω 1 χρόνο πριν αποφασίσω να κάνω παιδί. Μα αυτό συνήθως αυτό έρχεται απροειδοποίητα, οπότε....

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    548
    ειμαι καπνιστρια απο τα 18. 16 χρονια! πενταημερη, μαγκια, παρεες. την παρεα μου που οι περισσοτεροι ειμαστε ακομη μαζι την εδεσε το τσιγαρο. αγοραζαμε ολοι μαζι ενα πακετο και ψαχναμε για τις καλυτερες κρυψωνες να το τσακισουμε. τα χρονια περασαν ο συζυγος κι αυτος καπνιστης. ημουν τυχερη που στις εγγυμοσυνες φροντιζε η φυση με ναυτιες και εμετους και κοβοταν χωρις κοπο. ομως τον τελευταιο μηνα δεν εβλεπα την ωρα να ελευθερωθω και για εναν παραπανω λογο, το τσιγαρο. περασαν λιγα χρονια ακομα και μεσα σε 13 μηνες πεθαναν οι γονεις του αντρα μου σε ηλικιες 53 και 54. ανακοπη ο πρωτος, καρκινο η δευτερη. καπνιστες κι οι 2 μεχρι τελους. τα χτυπηματα απανωτα και ο πονος αβασταχτος. και αναρωτιομαστε. εχουμε δικαιωμα να προκαλεσουμε τετοιο πονο στα παιδια μας? αν δεν ηταν αυτα ειλικρινα ουτε που θα το σκεφτομουν. αλλα απο τη στιγμη που εφερα στον κοσμο 2 ανθρωπους ειμαι υποχρεωμενη οσο περναει απο το χερι μου να τους προστατευσω. τον τροπο δεν τον εχω βρει ακομη. φοβαμαι οτι ειναι δυσκολο σε αυτη τη φαση που προσπαθω να χασω βαρος. ομως και μονο που το σκεφτομαι και το δουλευω μεσα μου εχει γινει η αρχη. ειναι και αυτο θεμα χρονου

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    105
    εγω ξεκινησα το τσιγαρο στα 14..καταραμενο διαζυγιο των γονιων μου!!!στην αρχη με τρακες, μετα κανονικο πακετο..τα 5 τσιγαρα εγιναν 10,τα 10 εγιναν 15 και πλεον στα 20 μου κανω ενα πακετο την ημερα..εχω σκεφτει να το κοψω πολλες φορες αλλα η αληθεια ειναι οτι εχω συνδυασει το τσιγαρο με τα "ωραια" της ζωης..π.χ θεωρω αδιανοητο να βγω για καφε η ποτακι και να μην εχω το πακετο μου διπλα..ή σε μια ωραια μεταμεσονυχτια κουβεντα με ενα/μια πολυ καλο/καλη μου φιλο/φιλη,το τσιγαρο ειναι απαραιτητο..ακομα και τωρα που γραφω, προεκταση του δαχτυλου μου ειναι μια "ωραιοτατη" γοπα..
    να σου πω την αληθεια πιστευω οτι ειναι στο μυαλο μας, και οποιος θελει πραγματικα μπορει να το κοψει απλα επειδη εχω ακουσει οτι ενδεχεται να βαλεις μερικα κιλακια αν αποφασισεις να το κοψεις, προσωπικα δεν εχω καμια ορεξη να προσθεσω κ αλλα κιλα πανω μου...τεσπα,η αληθεια ειναι οτι μ'αρεσει το τσιγαρο...:)

  9. #39
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Στον πλανήτη Happy
    Posts
    455
    Καπνιζα απο τα 16 για 8χρονια μεχρι που ενα πρωι που αναψα το τσιγαρο μου ρθε μια αηδια και πεταξα το πακετο επιτοπου.Απλα βαρεθηκα να μαι εξαρτημενη απο κατι και το κοψα.Μαχαιρι!!Παντα μου αρεσε το τσιγαρο αλλα πλεον νομιζω οτι δεν ειναι τπτ αλλο απο μια βρωμερη συνηθεια.Βρωμαει το στομα μας,τα χερια μας,τα μαλλια μας και ολοι ξερουμε τι κανει στο δερμα και στην υγεια μας.Αυτο που πιστευω εγω ειναι οτι οποιος θελει πραγματικα να το κοψει, μπορει και οποιος δεν θελει απλα βρισκει δικαιολογιες. :)

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    725
    ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΠΝΙΣΕΙ ΠΟΤΕ!!! με ενοχλουσε ακομα κ η μυρωδια που αφηνε πανω μου το τσιγαρο αν τυχαινε να περασω το χερι μου πανω απο το τασακι η διπλα σε αναμμενο τσιγαρο κτλ.... χωρις αυτο να σημαινει οτι με ενοχλει να βρισκομαι στον ιδιο χωρο με ατομα που καπνιζουν.

    ο μονος καπνος που εχω δοκιμασει ειναι αργιλες με γευση μεντα κ τολμω να πω ότι όπως καθετι που εχει μεντα ετσι κ αυτο ειναι εθιστικο...

  11. #41
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    9,648
    7 NAI - 12 OXI μέχρι τώρα...Εντυπωσιακό!

  12. #42
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    4,829
    Αλήθεια, τι σας ενοχλεί περισσότερο στην ιστορία του καπνίσματος?
    Εμένα ο πρωινός τσιγαρόβηχας. Είναι κάτι ενοχλητικό, αηδιαστικό και αταίριαστο στη θηλυκότητα. Πολλές φορές όταν βήχω μου έρχεται στο μυαλό η Σωσώ, όπως ακριβώς θα τη δείτε παρακάτω. Με αφορά το δεύτερο μισό του βίντεο. Έτσι νιώθω! :blush:
    http://www.youtube.com/watch?v=1q96ZeYFjzg

  13. #43
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    3
    Κάπνιζα για 13 χρόνια μέχρι πριν 3 μήνες! Το έκοψα και πιστεύω ότι δεν θα το ξαναβάλω στο στόμα μου το ρημάδι! (την 4η μέρα που το είχα κόψει χρειάστηκε να πάω σε μια κηδεία, που απο τη στιγμή που δεν κάπνισα εκει, δεν θα καπνίσω ποτέ ξανά, εκτός αν συνειδητά αποφασίσω να πεθάνω :P:P:P:P)
    3 μήνες μετά έχω να πω τα εξής: Είναι καταπληκτική η αίσθηση του καθαρού αέρα στα πνευμόνια σου! Είναι καταπληκτικό να μη λαχανιάζεις με 10 σκαλιά και είναι απίστευτο το πόσο βρωμούσαν τα ρούχα μου!
    Αυτό θα μου μείνει αξέχαστο. Έβαλα πριν 2-3 βδομάδες να πλύνω κάτι πουλόβερ, εκεί που μάζευα τα χειμωνιάτικα, γιατι κάπως μου μύριζαν. Τα έπλυνα μία, δύο... πάλι βρωμούσαν! Φώναξα το σύντροφο μου (μη καπνιστής) να δω αν του μύριζαν και αυτού... Ωωωωωω πάντα έτσι μύριζαν, και αυτή είναι η τσιγαρίλα!
    Περιττό να σας πω το πόσο με ενοχλεί ο καπνός τώρα πια, ακόμα και σε εξωτερικούς χώρους. Με πνίγει. Δεν μπορώ να ανασάνω. Μόνο που δεν θυμώνω με τους καπνιστές... τους λυπάμαι. Νιώθω ας το πούμε οίκτο, που δεν μπορούν να το κόψουν, ενώ εγώ τα κατάφερα.
    Παρεπιπτόντως... η λαχτάρα κρατάει μόλις λίγες μέρες. Μετά για 1-1.5 μήνα πρέπει όσοι μένουν κοντά σας να κάνουν υπομονή με τα νεύρα σας. Πέρασα 3-5 κρίσεις συνολικά, ανάμεσα σε αυτές ήθελα να πάρω παραμάζωμα με τέρμα πατημένο το γκάζι, όλα τα διπλο-τριπλοπαρκαρισμένα μια μέρα που έπεσα σε κίνηση. :punk:

    Σημείωση... έχω βάλει και 5 κιλάκια και δεν μπορώ να τα χάσω τα ρημάδια! Έχουν κολλήσει σα μαγνήτης πάνω μου!!!

  14. #44
    Junior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    12
    κι εγώ καπνίστρια εδώ και 12 χρόνια, έκανα κάποιες προσπάθειες να το κόψω αλλα σε λίγες μέρες ξανα τα ίδια. τώρα λέω να ξαναπροσπαθήσω για τελευταία φόρα ελπίζω. για όποιον ενδιαφέρεται υπάρχει ενα ηλεκτρονικό βιβλίο που γράφει ενδιαφέροντα πράγματα για τη διακοπή του καπνίσματος και ειναι δωρεάν, φυσικά δεν ειναι ολο το βιβλίο αλλα όσα γράφει ειναι υπεραρκετά, μπορείτε να το κατεβάσετε απο εδώ http://www.skeftomai.gr/kapnisma/

  15. #45
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    3,484
    ειχα ψηφισει Ναι. πλεον ειμαι 64 μερες off :)

Page 3 of 7 FirstFirst 12345 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •