Καπνίζετε; - Page 5
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 5 of 7 FirstFirst ... 34567 LastLast
Results 61 to 75 of 99
  1. #61
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Καπνίζω απτα 19 μου σχεδόν χωρίς να έχω κάνει ποτέ καμιά προσπάθεια να το κόψω. Οι μόνες προσπάθειες ήταν να το ελαττώσω (το κρατώ τα τελευταία χρόνια σε ένα "επιτρεπτό" για μένα όριο). Το θεωρώ απόλαυση, μ αρέσει η γεύση του και νιώθω πως με χαλαρώνει. Όσες φορές έχω βρεθεί σε κατάσταση που δεν μπορώ να καπνίσω (σε ταξίδια πχ ή σε χώρους που απαγορεύεται γενικά) δεν φρικάρω αρχικά, μπορώ να αντέξω χωρίς αυτό, αλλά από ένα σημείο και μετά αρχίζω και νιώθω νευρικότητα. Το μεγαλύτερο διάστημα που έχω αντέξει χωρίς τσιγάρο είναι 4-5 μέρες που είχα κάνει μια επέμβαση και παρόλο που δεν έμεινα στο νοσοκομείο και ήμουν λειτουργική επιστρέφοντας στο σπίτι, για κάποιο λόγο δεν το αναζήτησα καθόλου ούτε μου έλειψε. Όπως όλοι οι καπνιστές το χω συνδυάσει φυσικά με συγκεκριμένες δραστηριότητες και ώρες πχ δεν μπορώ να διανοηθώ πρωινό καφέ χωρίς τσιγάρο. Φυσικά ξέρω πως είναι μια βλακεία και μισή όπως ξέρω κι όλα τα θέματα που μπορεί να δημιουργήσει στην υγεία....αλλά κλείνω τα αυτιά όσο νιώθω πως δεν μπορώ και δεν θέλω να το κόψω.

    Να πω βέβαια πως θαυμάζω απεριόριστα όσους υπήρξαν καπνιστές και κατάφεραν και το έκοψαν.

  2. #62
    Banned
    Join Date
    Nov 2018
    Posts
    634
    Δεν καπνισα ποτε (σημερα ειμαι 53).
    Ομως απεκτησα ενα ελαφρυ ασθμα, τοσα χρονια διπλα σε καπνιστες (φιλους και μη).
    Απο συνολικα 10 η 12 καλους φιλους (φιλους πανω απο 20ετια η 30ετια) εχω μεινει
    μονο με ΔΥΟ αφου πριν δεκα χρονια τραβηξα (πια) διαζυγιο με οσους καπνιζαν
    και ειπα "ουτε λιγο". Οι δυο ακαπνοι δεν αξιζουν για φιλοι (μονο γνωστους θα τους
    χαρακτηριζα). Ομως ... χαραξα μια κοκκινη γραμμη. Δεν υπαρχει γυρισμος πισω.

    Αναγνωριζω οτι ανθρωπος που καπνιζει (περα απο την καταφανη ζημια που κανει
    στον εαυτο του) .... ΕΙΝΑΙ .... πιο ηρεμος και ισορροπημενος μεσα σε μια φιλια.
    Ανθρωπος που δεν καπνιζει, κουβαλαει ναρκες μεσα του, οι οποιες, παρολο που
    ειναι βραδυφλεγεις, ΟΤΑΝ σκανε ... τρεχεις εντρομος μακρια του.

    Ομως .... αυτο που ειπα παραπανω ("oυτε λιγο").

  3. #63
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2018
    Location
    This fish has left the forum. 08/2019
    Posts
    350
    ο πατριος μου εχει καρκινο στο πνευμονα συγκεκριμενα λογω καπνισματος. 2 θειοι μου επισης, καρκινο nsc πλευμονα λογο καπνισματος. και 2 θειες εχουν ΧΑΠ λογο καπνισματος.

  4. #64
    Αυτό το ελάχιστο που κάπνιζα (1 - 2 τσιγάρα το πολύ τη μέρα) ως αγχολυτικό το εκοψα πριν σχεδόν δυο χρόνια, αφού τα καψίματα που ένιωθα στο άνω μέρος του στήθους μέχρι το στόμα έγιναν μόνιμο φαινόμενο μετα από κάθε τσιγάρο. Απλά το πεθυμώ όταν βρίσκομαι σε καταστάσεις έντονου συνεχούς άγχους ή μελαγχολίας.
    γιάννης

  5. #65
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2017
    Location
    Sedna
    Posts
    1,105
    Quote Originally Posted by fae!_prits_:p View Post
    Ποια η δικη σας σχεση με την κακη αυτη συνηθεια;
    Δεν κάπνισα ποτέ, εκτός από τον καπνό των άλλων ως παθητικός καπνιστής. Το απεχθανόμουν από μικρός. Ευτυχώς έχει εφαρμοστεί γενική απαγόρευση σε κοινόχρηστους χώρους και παρήλθε κι αυτή η λαίλαπα.

  6. #66
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    209
    δεν καπνισα ποτε συνεχομενα. αλλα οταν δεν ειμαι καθολου καλα το ζηταω πολυ εντονα και κανω.

  7. #67
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    990
    Θεωρώ το κάπνισμα από τις μεγαλύτερες βλακείες του αιώνα , άτοπο μη λογικό, εντελώς οτιναναι , βρώμικο κόλπο , Νο1 στη λίστα της αυτοκαταστροφής και της κοροϊδίας.

    Θέλω κάθε μέρα να παίζει στην τηλεόραση το μνμ με έναν καρκινοπαθη λόγω τσιγάρου τελευταίου σταδίου και να λέει "ΠΑΣ ΚΑΛΑ???? ΓΙΑΤΙ ΚΑΠΝΙΖΕΙΣ ΑΚΟΜΑ????"
    μήπως και σωθεί κόσμος. Κρίμα είναι τόσος κόσμος, δε γίνεται να καθόμαστε άπραγοι.

    Δε κάπνισα ποτέ, μόνο ως δοκιμή 4-5 φορές. Αηδία. Βρώμα , δε κάνω σχέση με γυναίκα που καπνίζει ΚΑΙ δεν θέλει να το κόψει. :)

  8. #68
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2017
    Location
    Sedna
    Posts
    1,105
    Quote Originally Posted by Georgewww View Post
    Θέλω κάθε μέρα να παίζει στην τηλεόραση το μνμ με έναν καρκινοπαθη λόγω τσιγάρου τελευταίου σταδίου και να λέει "ΠΑΣ ΚΑΛΑ???? ΓΙΑΤΙ ΚΑΠΝΙΖΕΙΣ ΑΚΟΜΑ????"
    μήπως και σωθεί κόσμος. Κρίμα είναι τόσος κόσμος, δε γίνεται να καθόμαστε άπραγοι.
    Εδώ μπορείς να δεις τις συσκευασίες των τσιγάρων σε άλλες χώρες. Δεν ξέρω αν εφαρμόζεται το ίδιο και στην Ελλάδα.

  9. #69
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Quote Originally Posted by Vox View Post
    Εδώ μπορείς να δεις τις συσκευασίες των τσιγάρων σε άλλες χώρες. Δεν ξέρω αν εφαρμόζεται το ίδιο και στην Ελλάδα.
    Πλέον έτσι είναι και στην Ελλάδα. Απτόητος ο ελληναρας
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  10. #70
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    990
    Quote Originally Posted by Vox View Post
    Εδώ μπορείς να δεις τις συσκευασίες των τσιγάρων σε άλλες χώρες. Δεν ξέρω αν εφαρμόζεται το ίδιο και στην Ελλάδα.
    Ναι εφαρμόζεται αλλά πετάνε χαρταετό οι καπνιστές :(

    Θα ψήφιζα πάντως κυβέρνηση που θα το απαγόρευε , και ας με βρίζουν. Λυπάμαι αλλά θάνατο δε πουλάμε στη χώρα αυτή , καλά θα ήταν. ( Μη βάλω τώρα ζάχαρη αλάτι λευκό αλεύρι Ε συντηρητικά κτλ, θα με πουν φασίστα χαχα)

    Αχ υγεία, πόσο δεδομένη την έχουμε και ασχολούμαστε με Τσίπρα τραγουδιστές και είδωλα :(

  11. #71
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Καλά χαλαρώστε και λίγο. Ο πατέρας μου είχε καρκίνο και ήταν ένας άνθρωπος που δεν κάπνιζε, δεν έπινε, πρόσεχε την διατροφή του, ασκούνταν... όμως έπαθε καρκίνο. Είναι γελοίο στην εποχή που ζούμε με αυτά που αναπνέουμε και αυτά που τρώμε όλοι μας και δεν περνάνε καν από το χέρι μας για το αν τα θέλουμε ή όχι, ξαφνικά να βρούμε τον μεγάλο εχθρό στο τσιγάρο. Δεν λέω πως είναι καλό, καμιά κατάχρηση δεν είναι ποτέ καλή αλλά από κει μέχρι να φτάσουμε στην καθολική απαγόρευση υπάρχει μεγάλη απόσταση. Ένας μεσαίωνας δρόμος ας πούμε.

    Επίσης δεν είναι καθόλου συνήθεια του αιώνα, οι Ινδιάνοι κάπνιζαν πχ σε όλη την ιστορία τους...φυσικά μετά που ανακάλυψαν ζεστό χρήμα οι καπνοβιομηχανίες άλλαξε το θέμα.

    Πάντως μπορώ να καταλάβω όσους δεν αντέχουν την μυρωδιά, μια φορά είχα μόνο σχέση με μη καπνιστή - και μάλλον υπέφερε ο άνθρωπος!

  12. #72
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    209
    Quote Originally Posted by elisabet View Post
    Καλά χαλαρώστε και λίγο. Ο πατέρας μου είχε καρκίνο και ήταν ένας άνθρωπος που δεν κάπνιζε, δεν έπινε, πρόσεχε την διατροφή του, ασκούνταν... όμως έπαθε καρκίνο. Είναι γελοίο στην εποχή που ζούμε με αυτά που αναπνέουμε και αυτά που τρώμε όλοι μας και δεν περνάνε καν από το χέρι μας για το αν τα θέλουμε ή όχι, ξαφνικά να βρούμε τον μεγάλο εχθρό στο τσιγάρο. Δεν λέω πως είναι καλό, καμιά κατάχρηση δεν είναι ποτέ καλή αλλά από κει μέχρι να φτάσουμε στην καθολική απαγόρευση υπάρχει μεγάλη απόσταση. Ένας μεσαίωνας δρόμος ας πούμε.

    Επίσης δεν είναι καθόλου συνήθεια του αιώνα, οι Ινδιάνοι κάπνιζαν πχ σε όλη την ιστορία τους...φυσικά μετά που ανακάλυψαν ζεστό χρήμα οι καπνοβιομηχανίες άλλαξε το θέμα.

    Πάντως μπορώ να καταλάβω όσους δεν αντέχουν την μυρωδιά, μια φορά είχα μόνο σχέση με μη καπνιστή - και μάλλον υπέφερε ο άνθρωπος!
    επισης και μενα το ιδιο και νεος πολυ δεν καπνιζε και πεθανε απο κερκινο πνευμονα.

  13. #73
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    209
    η τελευταια μου σχεση η κοπελα καπνιζε πολυ αλλα εμενα δεν με ενοχλουσε ισα ισα την ερωτευομουν και πιο πολυ οταν το εκανε. θελω να πω δεν με πειραζε αν με φιλουσε αν μου μιλουσε και μυριζε τσιγαρο αν και προσεχε αλλα και το ηθελα δηλαδη μου αρεσε να καπνιζε και μετα να μου εκανε οτι ηθελε. αν εισαι ερωτευμενος αγαπας τα παντα στον αλλον. αλλα ενταξει αν ειναι να πεθανουμε απο το τσιγαρο ετσι οπως καταντησαμε σε αυτη την χωρα οκ ας φυγουμε απο αυτο. μια οικονομια που μονο πισω μας τραβαει. φτανουμε να δουλευουμε 12ωρα για το πολυ 500€ μηνιατικο και να μας την λενε καθε τρεις και λιγο. να πεθανουμε απο στεναχωρια αγχος το θεωρω πιο σιγουρο.

  14. #74
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Quote Originally Posted by thlimenamatia View Post
    επισης και μενα το ιδιο και νεος πολυ δεν καπνιζε και πεθανε απο κερκινο πνευμονα.
    Εντάξει υποτίθεται οτι αν καπνίζεις αυξάνεις τις πιθανότητες να πάθεις καρκίνο, αυτό είναι γεγονός. Οπότε αν υπάρχει και η προδιάθεση ή άλλοι παράγοντες (πχ φυτοφάρμακα που ΟΛΟΙ τρώμε θέλουμε δεν θέλουμε) ε τότε τον έχεις στο τσεπάκι.

    Απλά δεν μπορώ και τις υστερίες. Η γιαγιά μου κάπνιζε μέχρι τα 87 της που πέθανε. Με μέτρο πάντα, αλλά κάπνιζε και δεν την είχε αγγίξει γιατρός.

  15. #75
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    209
    αυτο ακριβως. εχω μια θεια ειναι φουγαρο κανονικοτατο εδω και 35 χρονια και οταν κανει εξετασεις εχει εκεινο που βαζουν στο δαχτυλο και μετραει τον αερα στα πνευμονια πιο καλο ποσοστο και απο τους μη καπνιζοντες ετσι την λεει ο γιατρος της.
    Quote Originally Posted by elisabet View Post
    Εντάξει υποτίθεται οτι αν καπνίζεις αυξάνεις τις πιθανότητες να πάθεις καρκίνο, αυτό είναι γεγονός. Οπότε αν υπάρχει και η προδιάθεση ή άλλοι παράγοντες (πχ φυτοφάρμακα που ΟΛΟΙ τρώμε θέλουμε δεν θέλουμε) ε τότε τον έχεις στο τσεπάκι.

    Απλά δεν μπορώ και τις υστερίες. Η γιαγιά μου κάπνιζε μέχρι τα 87 της που πέθανε. Με μέτρο πάντα, αλλά κάπνιζε και δεν την είχε αγγίξει γιατρός.

Page 5 of 7 FirstFirst ... 34567 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •