Καπνίζετε; - Page 6
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 6 of 7 FirstFirst ... 4567 LastLast
Results 76 to 90 of 99
  1. #76
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    176
    Το έκοψα πριν ένα μήνα.

  2. #77
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Καπνιζα από τα 12 έως τα 26..πλεον ειμαι 4 χρονια ακαπνη.
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  3. #78
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Location
    Ελλάδα
    Posts
    841
    Δυστυχώς ναι...αισίως 22 έτη.το μόνο που έχω καταφέρει είναι να κρατήσω σταθερά έναν μέσο όρο 15-16 τσιγάρα εδώ και χρόνια..
    "Of course I talk to myself. Sometimes I need expert advice."

  4. #79
    george1520
    Guest
    Εγώ έπινα με φίλους. Εδώ και δυο χρόνια όμως δεν το έχω ξαναβάλει στο στόμα μου και δεν το μετάνιωσα.

  5. #80
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    1,741
    εγω παντως ατμιζω......! :p

    ειμαι smoke-free ? λολ

  6. #81
    Banned
    Join Date
    Jun 2019
    Location
    Αθηνα
    Posts
    232
    καπνιζω σαν να μην υπαρχει αυριο...

  7. #82
    YokoChoco
    Guest
    Θυμάμαι 11 χρονών μου έδωσε μια θειά μου κ έκανα μια τζούρα, δεν κατάπια τον καπνό ευτυχώς και λέω, ''α τίποτα δεν είναι μια βλακεία, ε δεν θέλω να καπνίσω''.
    Μάλλον ήμουν τυχερός που δεν πήρα μέσα μου τον καπνό γιατί αποφάσισα να μην καπνίσω ποτέ μου και είμαι 40 κ δεν έχω καπνίσει. Επίσης πίνω ελάχιστα κανά
    κονιάκ ή ρακόμελο κάθε 15-20 μέρες. Το'χω ρίξει στο σοκολατούχο γάλα που μ'αρέσει πολύ και γενικά κάνω κ υγιεινή διατροφή(πχ δεν πίνω ποτέ καφέ πειράζει στα
    νεύρα).
    Σήμερα πάντως δεν αντέχω το τσιγάρο, έχω σοβαρές αναπνευστικές αλλεργίες κ αν βρεθώ σε χώρο με τσιγάρο πνίγομαι κ δεν μπορώ να αναπνεύσω. Γι'αυτό πάω
    σχετικά σπάνια σε καφετέριες(εύχομαι να ισχύσει ο αντικαπνιστικός νόμος) και ποτέ σε μπάρ(αφου δεν πίνω κιόλας).

    Είχα βοηθήσει κ την μακαρίτισσα την μανούλα μου να το κόψει. Όταν ήμουνα 12 της πήγα μια εφημερίδα που είχε στο οπισθόφυλλο μια νεκροκεφαλή με τσιγάρα
    στο στόμα, την είδε και αποφάσισε να μην ξανακαπνίσει. Το είχε κόψει για 27 χρόνια μέχρι που πέθανε.

  8. #83
    YokoChoco
    Guest
    Και όταν λέω υγιεινή διατροφή το εννοώ-να ξέρετε βοηθάει.
    Τώρα το πρωί έφαγα
    Γιαούρτι με σκόνη ψύλλιουμ, μέλι καστανιάς, ακτινίδιο, δαμάσκηνα,καρύδι, κανέλα και γλυκόριζα, έριξα κ λιγο κακάο όλα μέσα στο μπώλ.
    Άμα σηκωθώ πρωι πρωι και καπνισω 3 τσιγάρα και πιώ φραπεδιά με ζάχαρη πως να μην αρρωστήσω;

  9. #84
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    209
    τι ειναι η σκονη ψυλλιουμ; σοκολατουχο γαλα πινεις με.ζαχαρη η υποκαταστατα;

  10. #85
    YokoChoco
    Guest
    https://www.bioshop.gr/psyllium.html Η σκόνη ψύλλιουμ είναι αυτό εδώ, ειναι φυτικές ίνες, εναλλακτικά τρώω ALL BRAN.
    Σοκολατούχο πίνω διάφορα, άλλα με ζάχαρη άλλα με γλυκαντικά, κάποιες φορές φτιάχνω σπιτικό με μπανάνα, κακάο, γάλα βιολογικό κ μέλι!!!
    Ή πίνω ζεστό κακάο με 2κ.γ. κακάο, φρουκτόζη, κανέλα, γλυκόριζα... υπάρχουν πολλές επιλογές.

  11. #86
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    209
    ευχαριστω. μου αρεσουν τετοιες ιδεες για γευματα η για σνακ.

  12. #87
    YokoChoco
    Guest
    Πάρε ένα βάζο ταχίνι σκέτο... ρίξε το σε ένα μεγάλο μπώλ, ρίξε μέσα 2-3 κουταλιες σούπας κακάο, και 3 κουταλιές σούπας σησαμέλαιο και ανακάτεψε με ένα σύρμα
    να γίνει ομοιογενές μείγμα. Μετά ρίξε 6-7 κουταλιές σούπας Καστανόμελο ή μέλι της επιλογής σου και ανακάτεψε ξανά καλά με το σύρμα. Φύλαξε το σε ένα γυάλινο
    βάζο στο ψυγείο, αντέχει κανά μήνα. Θα έχεις φτιάξει σπιτική μερέντα 1000% υγιεινή!!! Μπορείς να ρίξεις μέσα και σκόνη βανίλιας ή τζίντζερ κτλ να γινει σούπερ..
    Θυμάμαι κάποτε είχα ρίξει κονιάκ, και έγινε τούμπανο!!!
    Αυτό γίνεται και με φυστικοβούτυρο, αμυγδαλοβούτυρο, βούτυρο κάσιους κτλ, ότι ξηρό καρπό θέλεις... σπιτικό και πολύ υγιεινό, απλά προσοχή, παχαίνει..

  13. #88
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    209
    αγαπω να μαγειρευω και ψαχνω τετοιες ιδεες. σε ευχαριστω πολυ. τελεια τιπ δινεις.

  14. #89
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2019
    Posts
    8
    μισό πακέτο Marlboro την ημέρα χαλαρά. Ανάλογα την διάθεση. Μπορώ να φτάσω και 1 με 2 πακέτα την ημέρα, χωρίς δυσκολία. Ναι πρέπει να το κόψω και μ@κακίες για καρκίνους ΑΛΛΑ είναι το μόνο που μου δίνει χαρά και με βοηθάει να ξεχαστώ απο την ρουτίνα της καθημερινότητας της άθλιας ζωής μας, οχι δεν είμαι καταθλιπτική απλα είμαι πάντα τόσο απαισιόδοξη

  15. #90
    Mrgilleas
    Guest
    Δεν εχω δοκιμασει ποτε ενα τσιγαρο παρολο που μου ειχε προσφερθει πολλες φορες απο δηθεν φιλους.πριν δυο χρονια ειχα βρεθει με μια παρεα που ειχαν φερει κανναβη να κανουν και μου προσφεραν και μενα και απο ολους τους ανδρες 5 στο αριθμο μαζι με μενα μονο εγω δεν εκανα και φυσικα δεν ξαναβγηκα γιατι αν εκανα κανναβη θα παθαινα μεγαλη ζημια μιας και εχω ιστορικο ψυχωσης.δεν κανω καμια καταχρηση ουτε αλκοολ,ουτε τζογο,ουτε τσιγαρο,ουτε ναρκωτικα,ουτε καφε(πολυ σπανια πινω)το κονο κακο που κανω ειναι οτι τρωω πολλα λιπαρα και τρανς λιπαρα συν γλυκα...

Page 6 of 7 FirstFirst ... 4567 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •