Καπνίζετε;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 7 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 99
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    478

    Καπνίζετε;

    Tο ξεκινησα στα 15 γιατι πιστευα οτι ετσι θα κανω θραυση στο γυναικειο φυλο... (εδω μπαινει φατσουλα με μουντζα) :D

    Απο τοτε, δεν εχω επιχειρησει ποτε να το κοψω. Ακομα και οταν χρειαστηκε να νοσηλευτω -για αρκετα μεγαλο χρονικο διαστημα- ειχα παντα ενα πακετο κρυμμενο για ωρα αναγκης.

    Δεν μπορω να φανταστω πως ειναι η ζωη με πρωινο καφε χωρις τσιγαρο. Ειμαι τοσο εθισμενος που ακομα και αν μου ελεγαν "ή το κοβεις ή πεθαινεις" το πολυ πολυ να το ελλατωνα. Τραγικος το ξερω...

    Ποια η δικη σας σχεση με την κακη αυτη συνηθεια; Οσοι το κοψατε, πως το καταφερατε; Ειναι εν τελει μια απολαυση ή ενα παιχνιδι του μυαλου;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    2,527
    καπνιζΑμε :)
    αρχισα στο πανεπιστημιο γιατι με τις εξεταστικες ειχα απιστευο αγχος κ δε μπορουσα να το διαχειριστω αλλιως μιας κ δε γινοταν ν αρχισω να το κοβω στις βολτες....
    στην αρχη λοιπον καπνιζα μονο στις εξεταστικες... μετα ποτε απο δω, ποτε απο κει... ε μου μεινε!!!
    κ μιλαμε για καπνισμα, οχι αστεια!!!!
    2 πακετα τη μερα...
    αφου καποια στιγμη επεσε στην αντιληψη μου οτι μια γνωστη μου εκανε παρατηρηση σε μια αλλη γνωστη μας για το ποσο καπνιζε λεγοντας της οτι κοντευει να με φτασει....
    τραγικο :(

    τεσπα, το ειχα κοψει μια φορα για περιπου 2 χρονια (ετσι γιατι μου την ειχε βιδωσει) κ επισης δεν καπνιζω εδω κ 9,5 μηνες....

    ωρες ωρες σκεφτομαι οτι θα θελα ενα τσιγαρακι αλλα πιστευω οτι θα νιωθα μεγαλη αηδια αν αναβα...
    φυσικα, αν δε φοβομουν οτι θα ξανακυλησω θα αναβα :P αλλα ποτε δεν υπηρξα δυστυχως ανθρωπος του μετρου...
    οποτε , φυλαω τα ρουχα μου να χωτα μισα!!!

    να σημειωσω οτι το διαζυγιο με τον ασπονδο φιλο (=τσιγαρο) μου φερε 10 κιλακια ολοστρογγυλα!!!

    αυταααααααααααα!!!!!!!!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    2,527
    οσο γι αυτο:

    "Ειναι εν τελει μια απολαυση ή ενα παιχνιδι του μυαλου; "

    ειναι ό,τι θες εσυ να ειναι!!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    1,126
    αρχικά ναι παρε μία μούτζα :P έτσι επειδη το παραδέχεσαι !

    εγω παντως μια φορα δοκιμασα, και είχα καπνίσει πολλά, αλλά με πείραξαν ζαλιζόμουν, ειχα πονοκέφαλο, κ με έπιασε "τσιρλιπιπί" (που λέγαμε κ στο τσατ χθες :) )
    ευτυχως ημουν σπιτι με την αδερφη μου :\
    ειχα δοκιμασει κ τεταρτη δημοτικου με μια φιλη μου τοτε, αλλα δε θυμαμαι τίποτα.

    * η μουτζα είναι μικρή , μη σου προκαλεσω ψυχολογικο :\

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    478
    Smartouko respect!Προσωπικα τη δεδομενη στιγμη μου ειναι πιο ευκολο να χασω αλλα 40 κιλα παρα να κοψω το τσιγαρο.

    Cici 4η δημοτικου!?!?
    Tσιζας κραιστ!
    Ευχαριστω για το φασκελο! :)

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    1,126
    ναι τετάρτη! η φιλη μου πηρε κρυφα ενα τσιγαρο απ'το πακετο της γιαγιας της και πηγαμε τουαλετα(στο σπιτι της)..
    Αλλά εγω δε καπνίζω:smirk:.


    Παντως να πω τπτ σοβαρο, αν το ελλατώσεις δε σου φτάνει? ειναι μεγάλο βήμα. αρκει να το ελατώσεις, όποτε εσύ θα είσαι έτοιμος.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    478
    Απο τοτε που το γυρισα στο στριφτο εχω πεσει στα 15 την ημερα περιπου. Πιο κατω δεν...

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    2,527
    εγω παντως παιδια οταν αρχισα το τσιγαρο ενιωθα οτι το ειχα αναγκη... οσο περιεργο κ αν ακουγεται...
    ισως φταιει το γεγονος οτι απο τοτε που θυμαμαι τον εαυτο μου το σπιτι μας ηταν παντα τοπιο στην ομιχλη (η ομιχλη στο τοπιο :S)
    (α, κ καποια πανεξυπνα ατομα στο εμμεσα οικογενειακο μας περιβαλλον μας εδιναν κ αναβαμε τσιγαρα οταν ημασταν μικρα-5-6 χρ μιλαμε- ετσι για πλακα!!!
    τι να πεις!!!)

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    9,648
    Ούτε καν έχω ποτέ δοκιμάσει κι είναι από τα ελάχιστα(μαζί με τις διάφορες ναρκωτικές ουσίες)
    που μπορώ να πω με βεβαιότητα στη ζωή μου το "ποτέ!"."Κατόρθωμα" της μητέρας μου,
    που με μεγάλωσε ως παθητική καπνίστρια κι υπέφερα πάντα πολύ!Το σιχαίνομαι κι όποιον
    αγαπώ και καπνίζει είναι η μόνη χάρη που του ζητώ!Προς το παρόν μόνο η μητέρα μου
    το έκοψε για χάρη μου(πριν κάπου 15 χρόνια).Δυστυχώς όλοι οι ερωτικοί σύντροφοι
    κι οι περισσότεροι φίλοι καπνίζουν.Δεν ξέρω αν σου ήρθε η ιδέα ν'ανοίξεις το τόπικ
    απ' το πρόσφατο ποστ μου στο "τι σκέφτεστε".Πάντως πραγματικά έχω μεγάλο θέμα με το τσιγάρο!
    Έχω δει και τα πνευμόνια του καπνιστή σε σύγκριση με του μη(στην έκθεση"τα σώματα"
    πριν κανά δυό χρόνια στην Τεχνόπολη)κι είναι σοκαριστικό το τι κάνει στο όργανο το τσιγάρο!
    Ρισκάρετε πολλά είδη καρκίνου!Αξίζει;Ενδεχομένω ς σκέφτεστε δε βαριέσαι,δε θα συμβεί σ'εμένα,
    καλύτερα λιγότερα χρόνια με απόλαυση παρά χωρίς κι ένα σωρό συναφή.Όλοι όσοι τους χτύπησε την πόρτα
    ο καρκίνος του πνεύμονα(κι όχι μόνο)αυτό πίστευαν...Ξέρω πως είστε εξαρτημένοι από την ντοπαμίνη,
    που σας κάνει να νιώθετε όμορφα και μάλλον σας σπάω τα νεύρα και σας ξενερώνω τώρα όσους καπνίζετε,
    αλλά ρίξτε μια ματιά στο τι προκαλείτε στον οργανισμό σας και τι κινδύνους ρισκάρετε!Σας παρακαλώ,ξανασκεφτείτε το!

    --->http://www.medlook.net

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    1,126
    μια παρόμοια φώτο είχαν κ σε ενα σχολικο βιβλίο, δε θυμαμαι τι μαθημα , βιολογια? δε θυμαμαι , τεσπα..
    και ήταν κ λιγο πιο σοκαριστικη, αλλα τα παιδια συνεχιζαν να καπνίζουν , δεν τους ταραξε :\
    αλλα απο την άλλη είναι κ εθισμός!
    οταν είσαι σε κατι εθισμένος ειναι πολυ δυσκολο να το αλλαξεις...

  11. #11
    Member
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    68
    ///κλαφτα χαραλαμπε που λενε,απο τα 14 και ειμαι 34 ....3 πακετα την ημερα.αχω πει ομως στον εαυτο μου οτι οταν μεινω εγκυος θα το κοψω,εκτος και αν δεν προλαβω,οτι χειροτερο..πολλα κιλα και καπνισμα,γιαυτο δεν μπορω να παρω τα ποδια μου,μονιμως σερνομαι,,,,,αστα...φρικη.δου� �ευουμε για τα τσιγαρα μας.τραγικο(

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    478
    Ναι Nadine, απο το δικο σου μηνυμα πηρα την ιδεα.
    Η ιστοσελιδα που παρεθεσες μπηκε στα favorires.

    Aπο το poll, μεχρι στιγμης, ο μονος που εχει ψηφισει καταφατικα ειμαι εγω! Αν και ειναι μικρο το δειγμα, για να ειμαι ειλικρινης, περιμενα οτι θα ειχαμε περισσοτερους καπνιστες εδω μεσα.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    2,527
    το να κοψει κανεις το τσιγαρο ειναι (σχετικος ο παραλληλισμος παντα) τοσο απλο κ ευκολο οσο το να χασει κανεις βαρος!

    μιλωντας με αφετηρια τον εαυτο μου, το να ελεγα "θα κοψω το τσιγαρο" η να πω "θα χασω κιλα", ειναι μια τοση δα απλη φρασουλα που ως πραγματωση ομως μεταφραζεται σε τεραστια προσπαθεια.
    κ αν ειναι πιο σοβαροι οι λογοι υγειας που επιβαλλουν τη διακοπη καπνισματος, ειμαι επισης απιστευτα πιο δυνατος κ ο εθισμος.

    πιστευω ολοι ξερουν τι ρισκαρουν, απλα ισως δεν εχουν τη δυναμη η ακομη κ τη θεληση να το διαφυλαξουν...
    (ειχα διαβασει καποτε πως το καπνισμα ειναι μια μροφη αυτοκαταστροφης... επειδη ο καπνιστης δεν εχιε τη δυναμη να δωσει τελος στη ζωη του μια κ καλη επιλεγει να την καταστρεφει σιγα σιγα (υποσυνειδητα παντα ολα αυτα, η ψυχολογια το λεει , οχι εγω, μην παιξει κραξιμο :D.
    αν ομως ισχυουν τα παραπανω, λογικο μου φαινεται να μην τρομαζει καποιος απο τι θα μπορει να συμβει, αφου αυτος κατα καποιο τροπο ειναι το επιδιωκομενο...
    ισως η λυση θα ηταν να γινει λιγο πιο ομορφη η ζωη μας, κ ετσι να θελουμε περισσοτερο να τη διασφαλισουμε...

    θα υπεβαλα τη σκεψη μου ολοκληρωμενη σε μορφη προτασης προς το ΔΝΤ κ τους τροϊκανούς, αλλά από την αλλη, σκεφτομαι μηπως ειναι αληθινα τα σεναρια συνωμοσιολογιας περι της καταστροφης του ανυπερβλητου ελληνικου εθνου,ς οποτε ,ασε μη δωσω ιδεες :P

    οχι, δεν εχω πιει τπτ χααχαα :P )

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    1,811
    Και γω καπνιζα για ευχαριστηση σχεδον ερωτοτροπουσα με το τσιγαρο να διαλεξω μια φουντιτσα να την βαλω πανω στο χαρτακι να κανω ενα μικρο λακακι για το φιλτρακι απαλα να δωσω σχημα στριβωντας το και τελος να το γλυψω να το κλεισω με τα δυο μου. Δαχτυλα και να το αναψω! Σεξ μιλαμε! Οσπου μια μερα!!! Ναι μια ηταν ! Ξυπνησα και ειπα . Το κοβω ΤΩΡΑ ! απο εκεινη την ημερα δεν εχω ξανακαπνησει και εχουν περασει σχεδον 4 χρονια . Τρωω και γω κατι φλασιες ομως, κορυφη :lol:

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    2,527
    Originally posted by fae!_prits_:p
    Ναι Nadine, απο το δικο σου μηνυμα πηρα την ιδεα.
    Η ιστοσελιδα που παρεθεσες μπηκε στα favorires.

    Aπο το poll, μεχρι στιγμης, ο μονος που εχει ψηφισει καταφατικα ειμαι εγω! Αν και ειναι μικρο το δειγμα, για να ειμαι ειλικρινης, περιμενα οτι θα ειχαμε περισσοτερους καπνιστες εδω μεσα.
    κατσε, μην απελπιζεσαι, οι καπνιστες ειναι για καφε τωρα...
    θα ρθουν ενισχυσεις :P

Page 1 of 7 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •