δεν ξερω καν γιατι γραφω εδω - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 16 FirstFirst 1234513 ... LastLast
Results 31 to 45 of 239
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    4,829
    Ο καθένας υιοθετεί τη δική του οπτική γωνία, ανάλογα με τις συναισθηματικές του ανάγκες. Εσύ, για παράδειγμα, δεν θέλεις να δεις την ανθρώπινη ύπαρξη και καλά κάνεις. Κι εγώ στη θέση σου το ίδιο θα έκανα, αν ήθελα να μη τρελαθώ. Αν κάτσεις να το σκεφτείς αλλιώς, δεν την παλεύεις. Δε συγκρίνεσαι με μία γυναίκα, που έχει ταλαιπωρηθεί με τις εξωσωματικές, που ο ψυχισμός της είναι χάλια, που βλέπει μωρό και την πιάνουν τα κλάμματα.
    Θα σου πρότεινα να μην το συζητήσεις παραπέρα με κανέναν άλλο, παρά μόνο με τη μητέρα σου. Το επάγγελμά της θα σε βοηθήσει στο να απευθυνθείς στο σωστό επιστήμονα και να γίνει η καλύτερη δυνατή δουλειά, χωρίς επιπτώσεις, στο σώμα σου τουλάχιστον. Δεν ωφελεί ούτε να απολογείσαι, ούτε να αυτομαστιγώνεσαι. Πάει τώρα, έγινε. Να προσέχεις τον εαυτό σου, να φτιάξεις τη ζωή σου όσο καλύτερα μπορείς και να θέσεις τις πιο γερές βάσεις που μπορείς τώρα, ώστε να φέρεις στο μέλλον ένα παιδί με χαρά. Θέλουμε παιδιά, αλλά τα θέλουμε υγιή και ευτυχισμένα, μέσα σε ένα αρμονικό οικογενειακό περιβάλλον.

  2. #32
    χμμ θα το πω κι ας με κραξουν οι περισσοτερες.

    1)μεχρι τη στιγμη που γινεται η εκτρωση, ενα ματσο κυτταρα ειναι το εμβρυο, οποτε δεν του δινω ουτε δικαιωματα,
    ουτε 'ζωη' για να το πληγωσω με τον οποιονδηποτε τροπο.
    2)στραβες παντα συμβαινουν, ακομα κι αν προσεχεις. κ κατανοω επισης κ την περιπτωση που ε μια στις τοσες δεν χρησιμοποιηθηκε
    προφυλακτικο γτ ωω θεοι, κι εγω το χω κανει πολλες φορες ανευ.
    3)'βριζω' οταν γινεται κατ'εξακολουθηση κατι, οποτε δεν ετυχε η στραβη, κατα καποιο τροπο επιδιωχθηκε.
    4)κατανοω ποσο δυσκολη ειναι η θεση καποιας που θα κανει αμβλωση, γτ κ εμεις που ειμαστε υπερ,
    ΠΡΟΦΑΝΩΣ δε θα παμε ελαφρα τη καρδια κ ειναι μεγαλο το ψυχικο κοστος, ενιοτε κ το σωματικο.
    5)αν ειναι φιλη μου καποια προφανως θα τη στηριξω κ στα @@ μου οσοι το κατακρινουν. προσθετες τυψεις δεν προσθετω
    σε κανεναν κ δεν εχω κ το δικαιωμα να κρινω αλλωστε.
    6) η καθεμια ειναι υπευθυνη για το σωμα της. αμα θελει να το υποβαλει σε συνεχεις διαδικασιες αμβλωσης, ε προβλημα της
    και δικαιωμα της, δε με απασχολει. βασικα το προτιμω, γιατι τοση ανευθυνοτητα δειχνει κ ανικανοτητα να μεγαλωσεις ενα μωρο.
    οποτε καλυτερα να το ριχνει συνεχως παρα να γεννησει.

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2002
    Location
    Αλλάζουνε Εντός Μου,Τα Σύνορα Όλου Του Κόσμου
    Posts
    1,698
    Originally posted by vivian20
    εχω παρει 1 κιλο (λογω κατακρατησεων μαλλον)... συντομα, ολα θα ειναι μια χαρα.
    νιώθω λες κ το μόνο που σε νοιάζει είναι αυτό το ένα κιλό!

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    92
    Σημερα πηγα στον γυναικολογο και τελικα θα προχωρησω σε εκτρωση. Ακομη και αν ηθελα να το κρατησω δεν θα μπορουσα γιατι το εμβρυο δεν ειναι φυσιολογικο. Παρ'οτι βρισκεται στην τεταρτη βδομαδα αναπτυξης δεν εχει καρδιακη λειτουργια και δεν εμφανιζει εμβρυικα στοιχεια (δεν αναπτυσσεται σωστα).

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    1,811
    ρε κοπελια μας δουλευεις? ουτε καν ο σακος δε φαινετε στην τεταρτη εβδομαδα και θες να ακουσεις και καρδια? μη με τρελλενεις βραδυατικα

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    92
    Originally posted by mitsokolo
    ρε κοπελια μας δουλευεις? ουτε καν ο σακος δε φαινετε στην τεταρτη εβδομαδα και θες να ακουσεις και καρδια? μη με τρελλενεις βραδυατικα
    κοπελια. επειδη εσυ δεν εχεις ιδεα απο εμβρυολογια δεν φταιω εγω. και κοιτα να αλλαξεις γυναικολογο. γιατι εμενα ο δικος μου αυτο μου ειπε. και το επιβεβαιωσα και απο το βιβλιο εμβρυολογιας μου. δεν εχεις ιδεα απο ιατρικη ομως....

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    1,811
    :lol::lol::lol::lol: περαστικα σου

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    1,811
    τουλαχιστον μπορεις να μας πεις το ονομα του βιβλιου να το αγορασουμε μπας και μαθουμε και εμεις κατι? και συστησε μου και το γιατρο σου κοπελα μου γιατι στην 4η εβδομαδα ΙΣΑ ΙΣΑ που καταλαβαινεις πως εχεις καθηστερηση , και θελεις να ακουσεις καρδια και να δεις και εμβρυο?

    τελος παντων πολλα περαστικα ευχομαι :thumbup:

  9. #39
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    92
    Originally posted by mitsokolo
    τουλαχιστον μπορεις να μας πεις το ονομα του βιβλιου να το αγορασουμε μπας και μαθουμε και εμεις κατι? και συστησε μου και το γιατρο σου κοπελα μου γιατι στην 4η εβδομαδα ΙΣΑ ΙΣΑ που καταλαβαινεις πως εχεις καθηστερηση , και θελεις να ακουσεις καρδια και να δεις και εμβρυο?

    τελος παντων πολλα περαστικα ευχομαι :thumbup:
    Langman Ιατρικη Εμβρυολογια Τ. Sadler. Θες και εκδοσεις ? Αν ησουν στην Ιατρικη θα σου το εδιναν δωρεαν. Και τοτε θα ηξερες για το πως διαμορφωνεται η καρδια σταδιακα.

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Στον πλανήτη Happy
    Posts
    455
    Το θεμα γενικα νομιζω ειναι παρα πολυ ευαισθητο και διχαζει.Προσωπικα δεν ειμαι κατα της εκτρωσης, αλλα δεν ειμαι και υπερ.Το τι θα αποφασισεις ομως σιγουρα δεν μπορει να στο πει κανενας.Εγω θα προτεινα να μην το συζητησεις παραπερα με κανεναν αλλο, εκτος απο το γιατρο σου και τη μητερα σου.Καταλαβαινω οτι ισως ηθελες να το βγαλεις απο μεσα σου ολο αυτο που ενιωθες(γιατι δεν νομιζω οτι εισαι "ακαρδη" και ανασθητη και να μην νοιαζεσαι καθολου)αλλα νομιζω οτι δεν πρεπει να συνεχιστει αλλο αυτη η συζητηση και προπαντων με λεπτομερειες.Στο φορουμ υπαρχουν μανουλες,εγκυες και κοπελες που προσπαθουσαν χρονια να κανουν ενα μωρο.Οπως να το κανουμε ενα τετοιο θεμα προκαλει.
    Γνωμη μου!

  11. #41
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    1,811
    Ναι θελω και εκδοσεις αν μπορεις σε παρακαλω γιατι θελω να το δω , και αν μπορεις να μου συστησεις και το γιατρο σου θα με εσωζες

  12. #42
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2002
    Location
    Αλλάζουνε Εντός Μου,Τα Σύνορα Όλου Του Κόσμου
    Posts
    1,698
    Originally posted by vivian20
    Originally posted by mitsokolo
    τουλαχιστον μπορεις να μας πεις το ονομα του βιβλιου να το αγορασουμε μπας και μαθουμε και εμεις κατι? και συστησε μου και το γιατρο σου κοπελα μου γιατι στην 4η εβδομαδα ΙΣΑ ΙΣΑ που καταλαβαινεις πως εχεις καθηστερηση , και θελεις να ακουσεις καρδια και να δεις και εμβρυο?

    τελος παντων πολλα περαστικα ευχομαι :thumbup:
    Langman Ιατρικη Εμβρυολογια Τ. Sadler. Θες και εκδοσεις ? Αν ησουν στην Ιατρικη θα σου το εδιναν δωρεαν. Και τοτε θα ηξερες για το πως διαμορφωνεται η καρδια σταδιακα.
    μάλιστα...στην αρχή δεν ήξερες αν μπορείς να κάνεις έκτρωση στο πρώτο μήνα,μετά η γιατρός μαμά σου σου είπε ναι,μετά διάβασες το βιβλίο εμβρυολογίας ΣΟΥ κ βρήκες όλες τις απαντήσεις κ τις λύσεις όλεεεεεεεεεεεεεεε


    α ρε μίτσο,α ρε μίτσο κ σου είπα....σε αλμπάνη γιατρό πας :P:P

  13. #43
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    15
    τι να σου πω ρ κοπελα μου να γ@μησω την εμγρυολογια σου και τα σκατοβιβλια σου δεν χωνευω με τπτ το ετυχε και το ατυχημα απλα δικαιολογιες και κριμα ρε γαμωτο θα επερνες και ακριβο δωρο στην μανα σου.αλλες πεθαινουν για 1 παιδι και κατι αλλοπαρμενα απλως τα πετανε.οταν εκανα την 2η εξωσωματικη στο διπλανο κρεβατι ηταν μια ποτ προσπαθουσε να κανει παιδια αλλα ο θεος δεν τις εδινε γιατι του ειχε στειλει καποτε πολλα (ελπιζω καποτε να τις δωσει γιατι το ειχε μετανιωσει πραγματικα)εσενα τι να σου πω απο δω και περα να προσεχεισ?αν ηξερες τι πας να κανεις θα προσεχες κιολας!

  14. #44
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Στον πλανήτη Happy
    Posts
    455
    Σορρυ κιολας αλλα αν δεν κανω λαθος η καρδια του εμβρυου αρχιζει να διαμορφωνεται την εβδομη εβδομαδα. Οκ δεν βγαλαμε ιατρικη αλλα τα βασικα τα ξερουμε απο το σχολειο :)

  15. #45
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    75
    Τότε έχεις 4 βδομάδες καθυστέρηση, δηλαδή είσαι τουλάχιστον 6 ή 7-8 εβδομάδων έγκυος.
    Εξαρτάται τι μετράει ως στιγμή "0" ο κάθε γυναικολόγος και εσύ.
    Την μέρα του σεξ (αν την ξέρεις), την μέρα που σου τελείωσε η τελευταία σου περίοδος, ή το πότε περίμενες περίοδο.
    Την 4η εβδομάδα, δεν χτυπάει η καρδιά γιατί απλά δεν υπάρχει ακόμα... Την 4η εβδομάδα, το πολύ-πολύ επιβεβαιώνεις ότι είσαι έγκυος και ότι έχει εμφυτευτεί το έμβρυο στην μήτρα.

    http://www.babyspace.gr/Article/four...cy/98-863.html
    http://www.babyspace.gr/Article/four...y/98-1006.html
    http://www.reamaternity.gr/calendar.aspx#
    http://www.mammycool.gr/viewcontent....&cid=14AM8E4D1
    http://www.gynmed.gr/content/content/print.php?id=48

    Απλά για να μην μένουν στο φόρουμ, ασαφής πληροφορίες και δημιουργείται σύγχυση στους αναγνώστες και σε όλους εμάς. Δεν είμαι γυναικολόγος! Απλά παραθέτω τα στοιχεία...

Page 3 of 16 FirstFirst 1234513 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •