δεν ξερω καν γιατι γραφω εδω - Page 4
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 4 of 16 FirstFirst ... 2345614 ... LastLast
Results 46 to 60 of 239
  1. #46
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    2,527
    η την πρωτη μερα απο την τελευταια σου περιοδο -υπαρχει κ αυτη η μοναδα μετρησης!

  2. #47
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    75
    Επίσης στην Ιατρική και σε όλες τις σχολές δεν δίνουν βιβλία τρελά εκσυγχρονισμένα...ή έχει αλλάξει τόσο πολύ η κατάσταση στα ελληνικά πανεπιστήμια τα 2 χρόνια που λείπω από Ελλάδα; Επίσης, κάτι που θα έπρεπε να ξέρουμε όλα τα "παιδιά'' από το γυμνάσιο, και όχι στο πανεπιστήμιο είναι ότι και τα βιβλία έχουν λάθη, ασάφειες ή πράγματα που πρέπει να διαβάσουμε λίγο πιο προσεκτικά και ότι η ΚΡΙΣΗ (όχι η οικονομική) είναι αυτό που κυρίως πρέπει να καλλιεργηθεί σε έναν άνθρωπο και δει (εκκωλαπτόμενο έστω) επιστήμονα για να μπορεί να διαβάζει εγχειρίδια, συγγράμματα, updated δημοσιεύσεις, να τις αξιολογεί και να πράττει αναλόγως...
    Αλοίμονο στους ασθενείς, αν δεν μπορούμε να καταλάβουμε και να αξιολογήσουμε τα δεδομένα ενός βιβλίου....

  3. #48
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    2,527
    επισης ρε παιδια, οσο αλλοπαρμενη κ αν ειναι η vivian, δν ευθυνεται αυτη για οσες γυναικες δεν μπορουν να κανουν παιδια.... μη μπαινετε στο τριπακι να την κανετε αποδιοπομπαιο τραγο!!

    τι θα προσφερε ενα ακομη δυστυχισμενο παιδι στον πλανητη στην υποθεση "δυσκολια τεκνοποιησης"?
    ενα παιδι προς υιοθετηση?
    υπαρχουν ηδη απειρα....
    καταννοω την πικρα κ τη στεναχωρια αλλα τι νοημα εχει ολη αυτη η συζητηση?

  4. #49
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    1,811
    Απ την τελευταια μερα της περιοδου μας η κυηση μετραει με εβδομαδες,(40 συνολο)στην 4εβδομαδα διαπιστωνετε η καθυστερηση -στην συγκεκριμενη περιπτωση εγκεφαλου- εγω στον υπερηχο μου την 5 εβδομαδα ισα ισα ειδα κουκιδα και καρδουλα ακουσα στην 8 εβδομαδα, και να χεσω και την ιατρικη ειμαι γυναικα ειμαι εγκυος και μολις τα περασα ολα αυτα. Ας κλεισει η αυλαια εδω γιατι κατανταει αηδια το θεμα

  5. #50
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    1,621
    vivian τι γινεται ρε πουλάκι μου... ακόμη το συζητάς? κανε οτι ειναι να κανεις να βρούμε ολοι την ηρεμία μας. περναει ο καιρος, τι περιμενεις να σε πει μαμα για να το ρίξεις?

  6. #51
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    92
    Ρε παιδια ελεος. Δεν ειπα οτι περιμενα να ακουσω την καρδια του εμβρυου ουτε οτι σχηματιζεται η καρδια του τοσο νωρις. Ανεφερα οτι δεν υπηρχαν τα εμβρυικα στοιχεια που θα επρεπε να υπαρχουν. Φαινοταν μονο ο λεκιθικος σακος και το εμβρυο (ο θεος να το κανει δηλαδη ενω θα επρεπε να ειχε ηδη διαμορφωσει το λεγομενο καρδιακο εξογκωμα και να αποκτα μακροστενο σχημα ελαφρως (δινωντας τις διαφορες καταβολες) βρισκοταν αρκετα πισω στην αναπτυξη. Οποτε ο γυναικολογος μου ειπε οτι μαλλον δεν θα αναπτυχθει σωστα (βεβαια μου ειπε οτι ισως απλα η συλληψη να εγινε αργοτερα απο οτι υπολογιζω).

    Οσο για τις εκδοσεις του βιβλιου. Ειναι Ιατρικες Εκδοσεις Λιτσας. Αυτο μας δινουν, αυτο μαθαινουμε. Αυτη την Ιατρικη θα εφαρμοσουμε. Δεν φταιω εγω για το συστημα παιδειας στην χωρα μας.

    Καλα... και δεν σχολιαζω καν τα αρνητικα σχολια επειδη θα κανω εκτρωση. Τα παιδια ειναι υπεροχο να τα αποκτας οταν τα θελεις.

  7. #52
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    15
    τι θα προσφερε?μια ζωη που δεν εχει το δικαιωμα να την σκοτωσε και οχι δεν τα γραφω ολα αυτα για το κεφαλαιο δυσκολια τεκνοποιησης αλλα δεν μπορω το 2011 να ακουω ετυχε ατυχημα κτλ παιζει με μια ζωη που δεν σου φταιει σε τπτ να θυσιαστει για λιγα λεπτα σαρκικης ευχαριστησης αν αυτο δεν ειναι ανευθηνοτητα τοτε τι ειναι???

  8. #53
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    bolos
    Posts
    1,671
    κανεις δεν μπορει να την κατακρινει ...
    η ζωη ειναι δικη της και αυτη αποφασιζει ..
    σιγουρα ξερει οτι δεν ειναι ενα απλο πραγμα η αμβλωση ..
    υποθετω πως ο ψυχρος τροπος που μιλαει ειναι η ασπιδα της για να ειναι οσο πιο αμετοχη γινεται ..

    οσο ανευθυνο ειναι να μενεις εγκυος απο λαθος ... τοσο ανευθυνο ειναι να το κρατας ενω ξερεις πως δεν εισαι ετοιμη να το μεγαλωσεις ..

    τι να το κανεις να φερεις στο κοσμο ενα παιδι και να το κανεις δυστιχισμενο?

    ας μην κατακρινουμε την βιβιαν .. ειχε αναγκη απλα να βγαλει απο μεσα της το πονο της, σιγουρα νοιωθει πονο γι αυτο που εγινε και θα γινει ... απλα προσπαθει να το προσπερνα .. γι αυτο μιλαει για ενα 'πραγμα' κυτταρων ..

    πιστευω στο Θεο, και πιστευω και εγω πως το καθε παιδι ειναι ενα δωρο Του προς τον ανθρωπο ..
    αλλα ειναι και επιλογη μας αν καποια στιγμη γινει ενα λαθος και δεν μας θεωρουμε ετοιμες να αποφασισουμε να μην το κρατησουμε ...

    δεν κατακρινω λοιπον μια κοπελα που επειδη δεν θεωρει ετοιμο τον εαυτο της θελει να κανει κανει αμβλωση επειδη εγινε καποιο λαθος, κατακρινω μονο οποιον τον κανει απο εξακολουθηση ..

    και στην τελικη .... ουτε εγω ουτε εσεις ουτε κανεις δεν ειναι αμολυντος για να την κρινει .. ο Θεος θα το κανει μονο καποια στιγμη ..

    ειμαι κατα της αμβλωσης και ευχομαι ποτε να μην χρειαστει να φτασω σε αυτο το διλημμα, ευχομαι ο Θεος να μου χαρισει υγειη παιδια οταν το αποφασισω...

    ( μονο οταν διαπσιτωθει πως το εμβρυο που θα εχω μεσα μου εχει καποιο προβλημα σοβαρο θα βαλω τον εαυτο μου σε αυτη τη διαδικασια, και αυτο το λεω με σιγουρια απο τωρα. γιατι το θεωρω εγωιστικο να θελω ναφερω στο κοσμο ενα παιδι που θα εχει προβλημα υγειας για ολη του ζωη , και θα ειναι δυστυχισμενο και εξαρτημενο παντα απο εμενα .., βλεπω τα παιδακια με συνδρομο νταουν και θλιβεται η καρδια μου, οσο ζουν οι δικοι τους οκ τα προσεχουν αλλα μετα τι? βρισκονται παρατημενα, παραμμελημενα και κακοποιηεμενα σε καποιο ιδρυμα. αυτο δεν ειναι χειροτετη αμαρτια? οταν ξερεις πως το ΄παιδι΄ σου θα εχει αυτο το προβλημα δεν ειναι αμαρτια να το φερεις στο κοσμο οταν ξερεις οτι θα υποφερει? )

  9. #54
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    15
    ...........................και προσεχεις οταν δεν τα θελεις!!!!!!

  10. #55
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    bolos
    Posts
    1,671
    σου λεει εγινε απο ατυχημα,

  11. #56
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    bolos
    Posts
    1,671
    να σας βαλω ενα αλλο διλημα?

    αν σας βιαζαν και μενατε εγκυος.. θα το κρατουσατε το παιδι??

    εγω προσωπικα οχι. και ας με καψει ο Θεος .. αλλα οχι δεν θα το κρατουσα ...

  12. #57
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    92
    παντως εγω πιστευω οτι εχουμε δικαιωμα επιλογης. ανθρωποι ειμαστε και εχουμε τα μεσα αν κατι παει στραβα να το διορθωσουμε. γιατι να καταδικασω εμενα, την μητερα μου και ενα παιδι σε μια ζωη δυστυχισμενη? το να κανεις παιδι σημαινει οτι πρεπει να εισαι ετοιμη και να μπορεσεις να του παρεχεις τα καλυτερα. η πιο απερισκεπτη επιλογη ειναι να φερεις ενα παιδι στον κοσμο χωρις τα μεσα να του δωσεις ο,τι του αξιζει. και η πιο εγωιστικη και αυτοκαταστροφικη επισης.

    και η εκτρωση θα γινει την τριτη. και αισθανομαι ηρεμη για την επιλογη μου.

  13. #58
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    bolos
    Posts
    1,671
    απλα περνα απο μια εκκλησια εκεινη τη μερα να αναψεις ενα κερακι για την ψυχουλα που φευγει... κανε μια προσευχη και ζητα απο το θεο να σε συγχωρεσει για αυτο που θα γινει ,,, και να σου δωσει δυναμη να εισαι καλα ψυχολογικα .... και καποια στιγμη οταν πια το θελεις να σου χαρισει ενα αγγελουδι

  14. #59
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    15
    ναι αγαπη μου επιλογη σου ναι διακαιωμα ομως οχι, δεν ειμαι θεος για να σε κρινω απλα γραφω αυτα που νιωθω ηζωη ειναι δικη σου .ζωιτσα αν ετυχε απο το αυχημα θα ηξερε και την ακριγη ημερα συλληψεις κι ετσι ο γιατρος δεν θα της ελεγε οτι μπορει ναι να εχει γινει η συλλαψη πιο αργα!!!

  15. #60
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    92
    Originally posted by fanoyla
    ναι αγαπη μου επιλογη σου ναι διακαιωμα ομως οχι, δεν ειμαι θεος για να σε κρινω απλα γραφω αυτα που νιωθω ηζωη ειναι δικη σου .ζωιτσα αν ετυχε απο το αυχημα θα ηξερε και την ακριγη ημερα συλληψεις κι ετσι ο γιατρος δεν θα της ελεγε οτι μπορει ναι να εχει γινει η συλλαψη πιο αργα!!!
    μα την ξερω. γι'αυτο ειμαι σιγουρη οτι δεν αναπτυσσεται σωστα. γιατι εχει μεινει πισω στην αναπτυξη το εμβρυο. ξερω οτι η συλληψη εγινε 12 μαιου.

Page 4 of 16 FirstFirst ... 2345614 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •