δεν ξερω καν γιατι γραφω εδω
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 16 12311 ... LastLast
Results 1 to 15 of 239
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    92

    δεν ξερω καν γιατι γραφω εδω

    Γεια σας. Σημερα ανακαλυψα οτι ειμαι εγκυος. 20 χρονων και εγκυος. Τα συναισθηματα αναμεικτα. Πανικος, επειδη ηταν κατι που δεν ηθελα (ενα παιδι δεν εχει θεση στην ζωη μου), λυπη επειδη νιωθω οτι στεναχωρησα παλι την μαμα μου, απογοητευση για τις επιλογες μου και την ανευθυνη συμπεριφορα μου, αλλα και ανακουφηση επειδη ολοι προσπαθησαν να με καθυσηχασουν και με παρηγορουσαν μιας και ειχα τρομαξει. Δεν ξερω καν γιατι γραφω εδω. Ισως γιατι ψαχνω ενα μερος ανωνυμα να ''πω τον πονο μου''. Δεν με ενδιαφερει αυτο το πραγμα που ειναι μεσα μου. Μια μαζα κυτταρων και αιματος. Απλα φοβαμαι τις ψυχολογικες συνεπειες που θα εχει αυτο για την μαμα μου. Εκεινη μου λεει να ειμαι ηρεμη και οτι συμβαινουν αυτα και οτι θα το ξεπερασουμε μαζι. Αλλα εγω θελω να πεθανω. Οσο σκεφτομαι οτι τα λεφτα που θα δοσουμε για την εκτρωση θα μπορουσα να τα διαθεσω για να της παρω ενα δωρο, τρελαινομαι. Μισω τον εαυτο μου.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2002
    Location
    Αλλάζουνε Εντός Μου,Τα Σύνορα Όλου Του Κόσμου
    Posts
    1,698
    vivian μην σκέφτεσαι το ψυχολογικό αντίκτυπο που θα έχει στην μαμά σου μία έκτρωση αλλά σε εσένα!!!το δικό σου σώμα,η δική σου ψυχή θα το υποστεί αυτό!μερικές φορές αναρωτιέμαι γιατί εσείς τα νέα τα παιδιά δεν προσέχετε λίγο παραπάνω!ο φίλος σου τι λέει για όλα αυτά?

    κ σορρυ αλλά αυτό που έχεις μέσα σου δεν είναι μία μάζα από αίμα κ κύτταρα αλλά είναι ζωή!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    4,654
    Originally posted by vivian20
    Γεια σας. Σημερα ανακαλυψα οτι ειμαι εγκυος. 20 χρονων και εγκυος. Τα συναισθηματα αναμεικτα. Πανικος, επειδη ηταν κατι που δεν ηθελα (ενα παιδι δεν εχει θεση στην ζωη μου), λυπη επειδη νιωθω οτι στεναχωρησα παλι την μαμα μου, απογοητευση για τις επιλογες μου και την ανευθυνη συμπεριφορα μου, αλλα και ανακουφηση επειδη ολοι προσπαθησαν να με καθυσηχασουν και με παρηγορουσαν μιας και ειχα τρομαξει. Δεν ξερω καν γιατι γραφω εδω. Ισως γιατι ψαχνω ενα μερος ανωνυμα να ''πω τον πονο μου''. Δεν με ενδιαφερει αυτο το πραγμα που ειναι μεσα μου. Μια μαζα κυτταρων και αιματος. Απλα φοβαμαι τις ψυχολογικες συνεπειες που θα εχει αυτο για την μαμα μου. Εκεινη μου λεει να ειμαι ηρεμη και οτι συμβαινουν αυτα και οτι θα το ξεπερασουμε μαζι. Αλλα εγω θελω να πεθανω. Οσο σκεφτομαι οτι τα λεφτα που θα δοσουμε για την εκτρωση θα μπορουσα να τα διαθεσω για να της παρω ενα δωρο, τρελαινομαι. Μισω τον εαυτο μου.
    Vivian μου καλημέρα. Καταρχάς ηρέμισε. Το αγόρι σου το ξέρει? πως αντίδρασε αυτός? Τι εννοείς προσπαθούν να σε καθυσυχάσουν? λέγοντάς σου τί?

    Λες πως ένα παιδί δεν έχει θέση στην ζωή σου!!!! Πως είναι δυνατόν!!! Ενα παιδί έχει θέση στην ζωή όλων μας, δεν έχει συμασία πως ήρθε ή γιατί ήρθε, είναι δώρο θεού, το μεγαλύτερο και το καλύτερο δώρο που θα μπορούσε να μας χαρίσει. Πως είναι δυνατόν να μπορείς με τόση ευκολία να λες δεν το θέλω, δεν έχει θέση στην ζωή μου.....

    Και δεν είναι πράγμα.....δεν είναι απλά μια μάζα κυττάρων και αίματος... είναι μια ψυχή.... Με το που δημιουργείτε μέσα μας, μια ψυχούλα αγγελική κατεβαίνει από τον παράδεισο και μπαίνει μέσα σε αυτό το "πράγμα" όπως το αποκάλεσες. Μια ψυχούλα που δεν έχει φτέξει σε τίποτα. Το ότι δεν το βλέπεις, δεν συμαίνει πως δεν ζει, πως δεν πονάει, πως έχει το δικαίωμα ο οπιος δήποτε να του στερήσει την χαρά του να έρθει να δει το φως σαυτή την γη.

    Ξέρεις πόσες γυναίκες παρακαλάνε νύκτα μέρα για αυτό το θαύμα που εσύ ζεις σήμερα..... Πως μπορείς τόσο απλά να θες να πετάξεις ένα αγγελουδάκι στα σκουπίδια.....

    Και έστω, αν δεν σε νοιάζει η ψυχούλα του, η ζημιά που μπορεί να πάθει το δικό σου σώμα την σκέφτηκες? το ότι ίσως να μην μπορέσεις ξανά να ζήσεις το μεγαλύτερο θαύμα που μας χάρησε ο θεός το έχεις σκεφτεί?

    Εχεις σκεφτεί πόσο πολύ θα πονάει και θα υποφαίρει αυτό μέχρι να ξεψυχίσει?

    δες το βίντεο αυτό σε παρακαλώ και άκουσε με προσοχή αυτά που λέει

    http://tro-ma-ktiko.blogspot.com/201...4860.html#more

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    92
    Originally posted by aggeloydaki
    vivian μην σκέφτεσαι το ψυχολογικό αντίκτυπο που θα έχει στην μαμά σου μία έκτρωση αλλά σε εσένα!!!το δικό σου σώμα,η δική σου ψυχή θα το υποστεί αυτό!μερικές φορές αναρωτιέμαι γιατί εσείς τα νέα τα παιδιά δεν προσέχετε λίγο παραπάνω!ο φίλος σου τι λέει για όλα αυτά?

    κ σορρυ αλλά αυτό που έχεις μέσα σου δεν είναι μία μάζα από αίμα κ κύτταρα αλλά είναι ζωή!
    Δεν με νοιαζει για τον εαυτο μου. Δικο μου το λαθος. Η μητερα μου ομως δεν εφταιξε να τα τραβαει ολα αυτα εξαιτιας μου. (Βεβαια μου λεει οτι την ενδιαφερει να ειμαι εγω καλα και να μην ανησυχω για τιποτα). Ο φιλος μου (του το ανακοινωσα απο το τηλεφωνο) ηταν χαλαρος οπως παντοτε (του ειπα αλλωστε οτι δεν θελω να αναμειχθει. αλλωστε δεν θελω καν να τον ξαναδω). και δεν ειναι ζωη ακομη, δεν εχει διαμορφωμενη καρδια, ουτε εγκεφαλο (μια μαζα ειναι. συμφωνα με το βιβλιο της εμβρυολογιας μου ειναι απλα ενας τριστιβος βλαστικος δισκος στην τριτη βδομαδα).

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    92
    Originally posted by polinaki1983
    Originally posted by vivian20
    Γεια σας. Σημερα ανακαλυψα οτι ειμαι εγκυος. 20 χρονων και εγκυος. Τα συναισθηματα αναμεικτα. Πανικος, επειδη ηταν κατι που δεν ηθελα (ενα παιδι δεν εχει θεση στην ζωη μου), λυπη επειδη νιωθω οτι στεναχωρησα παλι την μαμα μου, απογοητευση για τις επιλογες μου και την ανευθυνη συμπεριφορα μου, αλλα και ανακουφηση επειδη ολοι προσπαθησαν να με καθυσηχασουν και με παρηγορουσαν μιας και ειχα τρομαξει. Δεν ξερω καν γιατι γραφω εδω. Ισως γιατι ψαχνω ενα μερος ανωνυμα να ''πω τον πονο μου''. Δεν με ενδιαφερει αυτο το πραγμα που ειναι μεσα μου. Μια μαζα κυτταρων και αιματος. Απλα φοβαμαι τις ψυχολογικες συνεπειες που θα εχει αυτο για την μαμα μου. Εκεινη μου λεει να ειμαι ηρεμη και οτι συμβαινουν αυτα και οτι θα το ξεπερασουμε μαζι. Αλλα εγω θελω να πεθανω. Οσο σκεφτομαι οτι τα λεφτα που θα δοσουμε για την εκτρωση θα μπορουσα να τα διαθεσω για να της παρω ενα δωρο, τρελαινομαι. Μισω τον εαυτο μου.
    Vivian μου καλημέρα. Καταρχάς ηρέμισε. Το αγόρι σου το ξέρει? πως αντίδρασε αυτός? Τι εννοείς προσπαθούν να σε καθυσυχάσουν? λέγοντάς σου τί?

    Λες πως ένα παιδί δεν έχει θέση στην ζωή σου!!!! Πως είναι δυνατόν!!! Ενα παιδί έχει θέση στην ζωή όλων μας, δεν έχει συμασία πως ήρθε ή γιατί ήρθε, είναι δώρο θεού, το μεγαλύτερο και το καλύτερο δώρο που θα μπορούσε να μας χαρίσει. Πως είναι δυνατόν να μπορείς με τόση ευκολία να λες δεν το θέλω, δεν έχει θέση στην ζωή μου.....

    Και δεν είναι πράγμα.....δεν είναι απλά μια μάζα κυττάρων και αίματος... είναι μια ψυχή.... Με το που δημιουργείτε μέσα μας, μια ψυχούλα αγγελική κατεβαίνει από τον παράδεισο και μπαίνει μέσα σε αυτό το "πράγμα" όπως το αποκάλεσες. Μια ψυχούλα που δεν έχει φτέξει σε τίποτα. Το ότι δεν το βλέπεις, δεν συμαίνει πως δεν ζει, πως δεν πονάει, πως έχει το δικαίωμα ο οπιος δήποτε να του στερήσει την χαρά του να έρθει να δει το φως σαυτή την γη.

    Ξέρεις πόσες γυναίκες παρακαλάνε νύκτα μέρα για αυτό το θαύμα που εσύ ζεις σήμερα..... Πως μπορείς τόσο απλά να θες να πετάξεις ένα αγγελουδάκι στα σκουπίδια.....

    Και έστω, αν δεν σε νοιάζει η ψυχούλα του, η ζημιά που μπορεί να πάθει το δικό σου σώμα την σκέφτηκες? το ότι ίσως να μην μπορέσεις ξανά να ζήσεις το μεγαλύτερο θαύμα που μας χάρησε ο θεός το έχεις σκεφτεί?

    Εχεις σκεφτεί πόσο πολύ θα πονάει και θα υποφαίρει αυτό μέχρι να ξεψυχίσει?

    δες το βίντεο αυτό σε παρακαλώ και άκουσε με προσοχή αυτά που λέει

    http://tro-ma-ktiko.blogspot.com/201...4860.html#more
    ξερω οτι εισαι μητερα. και καταλαβαινω τις αποψεις σου. ωστοσο δεν γινεται να το κρατησω. και δεν θελω κιολας. ειμαι μικρη ακομη, παιδι σχεδον. θελω να ζησω την ζωη μου, να ειμαι ανεμελη. εχω αλλες προτεραιοτητες. τις σπουδες μου, την καριερα μου, να πραγματοποιησω τα ονειρα μου. ενα παιδι δεν συμπεριλαμβανεται σε αυτα (ουτε μελλοντικα δεν θελω να κανω παιδι). και αλλωστε θα κατεστρεφα την ζωη μου. λυπαμαι γι' αυτο που θα γινει. αλλα αν τελικα γινεται εκτρωση απο τον πρωτο μηνα (δεν ξερω. απλα καπου ακουσα οτι πρεπει να ειναι καποια 2-3 μηνων για να κανει εκτρωση) δεν θα εχει προλαβει να αναπτυξει νευρικο συστημα η μαζα κυτταρων και ετσι δεν θα νιωσει τιποτα. και αλλωστε αφου δεν το θελω χειροτερα θα ηταν να το γεννησω και ξεσπαω πανω του τα νευρα μου, θεωρωντας του υπευθυνο που κατεστρεψε την ζωη μου.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    1,811
    δεν το πιστευω αυτο που διαβασα, εχω φριξει πραγματικα με το πως περιγραφεις την εγκυμοσυνη

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2002
    Location
    Αλλάζουνε Εντός Μου,Τα Σύνορα Όλου Του Κόσμου
    Posts
    1,698
    ειλικρινά λυπάμαι που δεν μπορείς να καταλάβεις πόσο κακο κάνεις στην δική σου την ψυχή όπως σκέφτεσαι αν κ είναι αναμενόμενο,από όσα δικά σου μην έχω διαβάσει τα περισσότερα περιελάμβαναν αυτοκαταστροφικές διατροφικές συνήθειες,ίσως καλό θα ήταν όταν ξεμπερδέψεις με αυτό το ζήτημα να μιλήσεις με κάποιον ψυχολόγο για να σε βοηθήσει να λύσεις τα όποια ζητήματα αντιμετωπίζεις...και δεν στο λέω για να σε κρινω,ελεύθερη είσαι να κάνεις ότι θέλεις στο λέω σαν αρκετά μεγαλύτερή σου που έχω ζήσει 10 πραγματάκια παραπάνω

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    4,654
    Βίβιαν!!! Το ότι δεν έχει καρδιά και μυαλό δεν συμαίνει ότι δεν έχει ψυχή!!!!!!! Θεέ μου τί είναι αυτά που διαβάζω....

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    4,654
    Originally posted by vivian20
    ξερω οτι εισαι μητερα. και καταλαβαινω τις αποψεις σου. ωστοσο δεν γινεται να το κρατησω. και δεν θελω κιολας. ειμαι μικρη ακομη, παιδι σχεδον. θελω να ζησω την ζωη μου, να ειμαι ανεμελη. εχω αλλες προτεραιοτητες. τις σπουδες μου, την καριερα μου, να πραγματοποιησω τα ονειρα μου. ενα παιδι δεν συμπεριλαμβανεται σε αυτα (ουτε μελλοντικα δεν θελω να κανω παιδι). και αλλωστε θα κατεστρεφα την ζωη μου. λυπαμαι γι' αυτο που θα γινει. αλλα αν τελικα γινεται εκτρωση απο τον πρωτο μηνα (δεν ξερω. απλα καπου ακουσα οτι πρεπει να ειναι καποια 2-3 μηνων για να κανει εκτρωση) δεν θα εχει προλαβει να αναπτυξει νευρικο συστημα η μαζα κυτταρων και ετσι δεν θα νιωσει τιποτα. και αλλωστε αφου δεν το θελω χειροτερα θα ηταν να το γεννησω και ξεσπαω πανω του τα νευρα μου, θεωρωντας του υπευθυνο που κατεστρεψε την ζωη μου.
    Οκ δεν το θες, το δέχομαι, γιατί δεν βρίσκεις μια οικογένεια που πραγματικά έχει ανάγκη από ένα μωρό, και να κανωνήσετε από τώρα την υιοθεσία του μωρού, ούτως όστε με το που γεννήσεις αμέσως να το πάρουν αυτοί. Ετσι ούτε το μωρό θα έχεις, ούτε την αμαρτία της φόνισσας θα έχεις, το μωρό θα έχει έρθει στον κόσμο όπως προοριζόταν, και η νέα του οικογένεια θα το αγαπάει σαν δικό της. Ξέρω πως γίνετε αυτό το πράγμα, γιαυτο μην μου πεις πως οι υιοθεσίες πέρνουν χρόνια. Σε τέτιες περιπτώσεις είναι πολύ πιο εύκολα τα πράγματα.

    Το ξέρεις ότι είτε ακόμα και να το σκοτώσεις, θα πρέπει στις 40 μέρες να πας στην εκκλησία για να σαραντήσεις εσύ σαν φόνισσα μάνα και η ψυχούλα του μωρού να πάει στον παράδεισο?

    Καί κάτι άλλο, άμμα θέλουμε να κάνουμε την ζωή μας και τη καριέρα μας, την ώρα που πάμε να έχουμε μια ερωτική πράξη (για να μην το πω αλιώς και λογοκριθώ) χρησιμοποιούμε και κάπια αντυσιλληπτική μέθοδο. Αν και εσύ κανονικά δεν έπρεπε καν να έχεις ερωτική πράξη αφού λες ότι είσαι μωρό ακόμα. Η ερωτική πράξη δεν έγινε απλά για καλοπέραση, έγινε για την δημιουργεία της οικογένειας.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    1,811
    Πωλινα πιστευεις σαν μανα οτι αμα το γεννησει θα θελει να το δωσει? γιατι εγω δεν το πιστευω παρολα αυτα που λεει.
    και στο κατω κατω αν δεν θελετε μωρα τα γαμημ$να τα προφυλακτικα γιατι υπαρχουν? για να τα κανουμε μπαλονες? :flaming:

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    4,829
    Ώπα, ώπα, σιγά, που στήσατε την κοπέλα στον τοίχο!
    Γλυκειά μου Βίβιαν, πάρε βαθειά ανάσα και προσπάθησε να ηρεμήσεις!
    Κι εγώ δεν ξέρω γιατί γράφεις εδώ, αφού πρόκειται μια μια αυστηρά προσωπική απόφαση. Ο διχασμός των απόψεων μόνο να σε μπερδέψει μπορεί. Πιστεύω στο Θεό, αλλά δεν είμαι θεούσα με τη στενή έννοια του όρου. Πολλές φορές η έκτρωση δεν είναι έγκλημα, δεν θα πέσει φωτιά να κάψει την αμαρτωλή. Είναι ανθρωπιστική λύση. Όταν ο πατέρας είναι για τα πανηγύρια, όταν δεν υπάρχει και δε μπορεί να γίνει γάμος, όταν η μητέρα είναι άνεργη ή πολύ νέα και δεν έχει οργανώσει ακόμα τη δική της ζωή, όταν οι οικονομικές συνθήκες προδιαγράφουν ένα μέλλον ζοφερό για το παιδί, όταν, όταν.... Πολλά μπορούν να γραφτούν εδώ για ένα τόσο σπουδαίο ζήτημα, που άπτεται της ηθικής, της θρησκείας, της ψυχολογίας και τόσων άλλων.
    Θα ήθελα να σε προτρέψω να κρατήσεις το μωρό. Αν, όμως, κάτι τέτοιο είναι αδύνατο, τότε, τι να σου πω, βαθειά ανάσα και προχώρα. Έχεις στο πλευρό σου τη μαμά σου, δεν είναι λίγο. ʼλλες κοπέλες είναι μόνες σε αυτή τη διαδικασία. Μην ακούω βλακείες ότι τη στενοχωρείς κλπ. Οι μαμάδες γι' αυτό το λόγο υπάρχουν ή μάλλον και γι' αυτό. Για να μας αντέχουν.
    Δεν έχω πολύ χρόνο στη διάθεσή μου, απλά ήθελα να σε ηρεμήσω, όσο γίνεται. Θα προσπαθήσω να μπω και μετά.
    Καλή φώτιση, καλή δύναμη. Φιλιά!

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    4,654
    Originally posted by mitsokolo
    Πωλινα πιστευεις σαν μανα οτι αμα το γεννησει θα θελει να το δωσει? γιατι εγω δεν το πιστευω παρολα αυτα που λεει.
    και στο κατω κατω αν δεν θελετε μωρα τα γαμημ$να τα προφυλακτικα γιατι υπαρχουν? για να τα κανουμε μπαλονες? :flaming:
    Ναι μίτσο μου το πιστεύω γιατί το έχω ζήσει από κοντά. Οταν η επιθυμία του δεν το θέλω, θέλω καριέρα κτλ, είναι πιο μεγάλη από την επιθυμία του το θέλω αλλά δεν ξέρω αν θα μπορώ να το μεγαλώσω, τότε ναι το δίνουν με ευχαρίστηση. Το θέμα είναι όμως ότι μια γυναίκα που το κάνει αυτό, μπορεί να είναι άκαρδη μάνα, αλλά σίγουρα δεν είναι φόνισσα μάνα. Μια γυναίκα που κάνει έκτροση όμως, μόνο φόνισσα μπορείς να την χαρακτιρίσεις, γιατί έτσι είναι.

    Ακόμα και τα μωρά που η διάγνωση βγένει ότι θα είναι με σύνδρομο ντάουν κτλ έχουν δικαίωμα στην ζωή, και ο θεός για να μας τα στέλνει, σημαίνει πως θέλει να μας δοκιμάσει σε κάτι. Αν λοιπόν του επιστρέφουμε πίσω αυτό που μας δίνει, είναι σαν να του λέμε ξέρεις δεν θέλω την βοήθειά σου σε τίποτα.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    1,811
    συγνωμη βρε Ανα μου αλλα δεν ξερει τα μετρα προφυλαξης? μην τρελλαθω κιολλας? ''ελα ας κανουμε ελευθερα και αμα πιαστεις το ριχνεις?'' τι ειναι το παιδι αποτσιγαρο? ολοι ξερουμε πως το ελευθερο σεξ εχει πιθανοτητες εγκυμοσυνης, να λεμε τα συκα συκα και τη σκαφη σκαφη! μεγαλες κοπελες ειμαστε

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    1,811
    τι να σου πω βρε Πωλινακι μου πραγματικα δεν το χωραει το μυαλο μου, εχω ταραχτει τοσο πολυ με αυτα που διαβασα, που καλητερα να μην τα διαβαζα στην κατασταση μου.
    καλα μυαλα ευχομαι

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    4,829
    Καλό μου mitsokolo συμφωνώ, αλλά αφού έγινε η ζημιά, σκοπός ήταν να μη γίνει. Προσοχή στα νέα παιδιά, δεν παίζουμε με αυτά τα πράγματα. Οι συνέπειες γνωστές.
    Η ένστασή μου είναι ότι δε νομίζω ότι της χρειάζεται να ακούει αυτή τη στιγμή τα περί φόνισσας, κλπ. Αυτά είναι για τον Παπαδιαμάντη. Ξέρεις πόσο αγαπώ τα παιδιά, αλλά αν γίνει το σφάλμα, γι' αυτό υπάρχει και η εκ Θεού συγχώρεση. Αρκεί να μη γίνεται συνέχεια, να υπάρχε μετάνοια γι' αυτό και πολλή πολλή προσοχή στο μέλλον.

Page 1 of 16 12311 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •