εφτασα σχεδον στη μεση, δεν θέλω να γυρίσω πίσω.
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 12 of 12
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Posts
    6

    εφτασα σχεδον στη μεση, δεν θέλω να γυρίσω πίσω.

    γεια σας.
    Θέλω να χάσω 13 κιλά ακόμα αλλα έχω αρχίσει να χάνω το κουράγιο μου.
    Το ιστορικό μου. Είμαι 30 χρονών, 1,64 ύψος και 73 κιλά σήμερα.
    Πριν 3 μήνες κάνω για πρωτη φορά στη ζωή μου χημική δίαιτα και χάνω 10 κιλά μέσα σε 1 μήνα.
    Τελειώνω την χημική και κάνω συντήρηση, τρώγοντας ισσοροπημένα.
    Απο την χημική που έκανα, πέρασαν 3 μήνες, δεν ξαναβαλα κανένα κιλό απο εκείνα που έχασα και με προσεγμένη διατροφή σε αυτό το το τρίμηνο, έχασα και άλλα 3 κιλά.
    Όπως καταλαβαίνετε έφτασα ακριβώς στη μέση γιατί τα αρχικά μου κιλά ήταν πάρα πολλά. 26 συνολικά.
    Εχω παρατηρήσει πως τις τελευταιες 2 εβδομάδες έχει κολλήσει απίστευτα η ζυγαριά μου και αυτό με έχει απογοητεύσει πολύ.
    Απο την άλλη έφτασα σχεδόν στη μέση και δεν θέλω αυτη η απογοητευση να με οδηγήσει σε παραίτηση.
    Σας παρακαλώ βοηθήστε με, πως να το χειριστώ;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    773
    Πραγματικα μπραβο για οσα εχασες μεχρι τωρα, αλλα εχε υποψη σου οτι η απωλεια ειναι αργη διαδικασια με πολλα μπρος-πισω και θελει υπομονη. Το οτι εχασες τοσο γρηγορα (δεν λεω οτι ηταν ευκολα) τα πρωτα 10 κιλα, δεν σημαινει οτι και τα υπολοιπα θα χαθουν το ιδιο ευκολα! Υπομονη, υπομονη, υπομονη! Σκεψου οτι εγω εχασα τα 10 κιλα σε 5 μηνες και μετα μεσα στον χειμωνα εχω παρει τα 3-4 και παλι προσπαθω να τα χασω τωρα. Δεν ειναι καθολου ευκολο αλλα ΑΞΙΖΕΙ!!

    Καλη συνεχεια και μην τα παρατας!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    2,527
    μπραβο για την απωλεια σου , μην αφηνεις το ηθικο σου να καμφει απο ενα παροδικο κολλημα της παλιοζυγαριας

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Posts
    6
    brazil ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου και το κουράγιο που μου δίνεις.
    Συγχαρητήρια και για τις δικές σου απώλειες, πολύ καλά τα πας.
    Εγώ εχασα γρήγορα τα πρώτα 10 κιλά, αλλά έπ ουδενί δεν θα την ξανάκανα την χημική.
    Εχω διαβάσει τόσα πολλά για τις αρνητικές συνέπειες τους, που με έκαναν να λέω ναι για μια φορά , μου έδωσε και μια χαρά ώθηση για μια καλή αρχή χασίματος αλλά σίγουρα δεν θα μου γίνει καθημερινός τρόπος διατροφής και αυτός ο λόγος που τρεις μήνες τώρα προσπαθώ με τον μεσογειακό τρόπο διατροφής.
    Απλά τις τελευταίες εβδομάδες που κόλλησα, έχω απογοητευτεί τόσο πολύ γμτ.

    edit. smart ευχαριστώ πολύ

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    548
    blackrose καλωσορισες στην παρεα μας και συγχαρητηρια για αυτο που καταφερες μεχρι τωρα!
    ομως σε καμια περιπτωση, ουτε να το σκεφτεις να εγκαταλειψεις την προσπαθεια.
    το να κολλαει η ζυγαρια ειναι το πιο συχνο φαινομενο και το παθαινουμε ολοι καποια στιγμη. κυριως αν τα προηγουμενα κιλα χαθηκαν αποτομα. ομως εδω βρισκεται το μυστικο. πρεπει να επιμεινουμε οσο χρειαστει. και δεν εννοω να κανουμε απεγνωσμενες κινησεις και να λιμοντονουμε... σωστη και ισορροπημενη διατροφη που να μην κουραζει και να ταιριαζει στις γευστικες προτιμησεις μας. και υπομονη!
    για να μη νομιζεις οτι εισαι μονη σου, κι εγω τον τελευταιο μηνα ενω δεν εχω αλλαξει κατι στη διαιτα μου εχασα μετα βιας ενα κιλο το οποιο σημερα το ειδα παλι να επιστρεφει στην ζυγαρια μου χωρις λογικη αιτια. ομως δεν εχω σκοπο να τα παρατησω γιατι αυτο θα εβαζε σε κινδυνο ολη την μεχρι τωρα μου προσπαθεια. και ειναι κριμα...

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Posts
    6
    ναι Λορα, δίκιο έχεις έτσι είναι.
    Γιαυτό και τώρα που ένοιωσα να λυγίζω αναζήτησα παρεούλα και στήριξη και έτσι έπεσα πάνω σε αυτό το forum.
    Συγχαρητήρια και για τις δικές σου απώλειες, είναι εκπληκτικό το χάσιμο που έχεις καταφέρει.
    Μπράβο και καλή συνέχεια για τα υπόλοιπα. Σε πόσο καιρό τα έχασες?
    Να κάτι τέτοια τικεράκια σαν το δικό σου θέλω να βλέπω για να πέρνω κουράγιο.
    Δεν έχω εξερευνήσει ακόμα το φορουμ, σιγά σιγα θα το κάνω.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    548
    στην ουσια τα εχασα μεσα σε 3,5 μηνες αφου 1 μηνα τωρα ειμαι στα ιδια...
    η παρεα εδω βοηθαει απιστευτα! ειδικα κατι τετοιες στιγμες...
    για μενα προτυπα μου ειναι καποια αλλα τικερακια που ενω εχουν τερματισει εδω και πολυ καιρο παραμενουν στον αγωνα της συντηρησης και δεν επαναπαυονται στις δαφνες τους... θα τα εντοπισεις κι εσυ σιγα-σιγα...

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Posts
    6
    Μπράβο κορίτσι μου, πολύ σύντομα σχετικά.
    Μακάρι να με βοηθήσει και μένα αυτο το παρεάκι που έχετε κάνει εδώ πέρα.
    Καλά το βράδυ που θα βάλω τα παιδάκια μου για ύπνο, έχει να πέσει πολύ μελέτη..

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Posts
    6
    προσπαθω κι εγω να βάλω τικεράκι αλλά οι γνώσεις μου είναι περιορισμένες, ελπίζω να τα καταφέρω.

  10. #10
    Και εγώ βλέπω πολλές φορές τη ζυγαριά μου να πισωγυρνάει για μέρες αλλά άν επιμένεις σιγά σιγά θα αρχίσει να πέφτει ξανά. Μερικές φορές γίνετε και κατακράτηση υγρών..

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    761
    ολα καλα θα πανε..δυναμη να εχεις και θα δεις οτι θα φτασεις οριστικα στο τελος...κανε κουραγο λιγο ακομα και θα τα καταφερεις..καλη συνεχεια...

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    202
    Γεια σου blackrose.

    Δυστυχώς η απώλεια κιλών, ποικίλει στον καθένα και πολλές φορές, ακριβώς αυτό το ''κόλλημα'' της ζυγαριάς, φέρνει απογοήτευση.

    Αφού οι περισσότεροι εδώ μέσα έχουμε περάσει τα ίδια και χειρότερα, μπορώ να σου προτείνω τα εξής:

    1) Συνδύασε γυμναστική με τη διατροφή σου, κυρίως αερόβια, για να βοηθήσεις το μεταβολισμό σου να ξεκολλήσει.
    2) Επισκέψου ένα/μία διαιτολόγο, δώσε τη διατροφή που ακολουθείς, μήπως με κάποιες μικρές αλλαγές, σε βοηθήσουν να συνεχίσεις την κατηφόρα σου.
    3) Οι χημικές δίαιτες, αποδείκτηκαν με τα χρόνια καταστροφικές, γιατί κατά 90%, τα κιλά επανέρχονται και μάλιστα δημιουργούν κάτι σαν ''σοκ'' στον μεταβολισμό. Μη μπεις στο τρυπάκι να κάνεις και άλλην.

    Εύχομαι να παν όλα καλά, κάνε υπομονή και μη σκεφτείς καν να τα παρατήσεις

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •