γκαλοπ-ερευνα αναμεσα στα μελη
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 25
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    2,266

    γκαλοπ-ερευνα αναμεσα στα μελη

    Παιδια θα ηθελα να με βοηθηστε σε μια'' ερευνα ''που θελω να κανω.Με ενδιαφερει να μαθω αν οσοι απο μας πηγαμε σε ψυχιατρο η ψυχολογο για να σταματησουν τα υπερφαγικα επεισοδια βοηθηθηκαν.Μιλαω μονο για υπερφαγικα επεισοδια κ βοηθεια για αυτο κ οχι για αλλα θεματα.
    Ο λογος που ρωταω ειναι οτι υπαρχει η αποψη πως τα υπερφαγικα επεισοδια οφειλονται κατα 70%στο οτι δεν τρωμε σωστα ωστε να καλυπτουμε τις αναγκες μας και κατα 30%σε ψυχολογικους λογους και αυτο μου φαινεται πολυ ενδιαφερον.
    Να διευκρινισω πως δεν μιλαω για ανορεξια η βουλιμια μονο για υπερφαγια.(δλδ να τρωω μεγαλες ποσοτητες φαγητου κ να μου ειναι δυσκολο να ''πειθαρχησω ''σε μια διαιτα)Αρχιζοντας απο μενα μπορω να πω αν κ εκανα θεραπεια με αρκετα ατομα στο συγκεκριμενο δεν ειχα δει βελτιωση.Θα με ενδιεφερε πολυ να ακουσω κ τις δικες σας εμπειριες.

  2. #2
    Με ενδιαφερει και εμενα αυτο.Εχω ραντεβου στο Αιγινητειο που εχω ακουσει τα καλυτερα στο τελος του μηνα..

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    Πειραιάς
    Posts
    136
    Λοιπον, εγω εχω παει σε ψυχολογο τον οποιο ομως και σταματησα στο καλυτερο σημειο, λογω του οτι επρεπε να γυρισω στα Γιαννενα για τις σπουδες μου
    με βοηθησε πολυ ως προς το να βγαλω αυτα που νιωθω εξω και να βρω την μια και μοναδικη αιτια, εκει ΔΥΣΤΥΧΩΣ σταματησα αλλα θελω να ξαναρχισω
    επισης εχω παρει και αντικαταθλιπτικα τα οποια με βοηθησαν πααααααααααααααρα πολυ ΜΟΛΙΣ ΤΑ ΕΚΟΨΑ. δεν ξερω αν με βοηθησαν και γι αυτο τα εκοψα και επιτελους μπορω να κανω διαιτα χωρις ουτε μια ατασθαλια, ουτε μια κοριτσια σας το ορκιζομαι, ουτε ας πουμε τσιχλα παραπανω

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    2,266
    Ναι καταλαβα αλλα εγω δεν εννοω ολα αυτα που κανουν οι ψυχολογοι να σε βοηθησουν να βγαλεις εξω αυτα που νοιωθεις,εννοω αν σταματησες τα υπερφαγικα.(αποκλειω τα φαρμακα)Δλδ.αν η θεραπεια σε βοηθησε να σταματησεις τα υπερφαγικα κ να ερθεις στο σωστο σου βαρος χωρια απο τα υπολοιπα θεματα που ασφαλως σε βοηθησε.Συγκεντρωνομαι αποκλειστικα στο υπερφαγικο.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    Πειραιάς
    Posts
    136
    οχι, καμια σχεση αλλα πιστευω γιατι τον σταματησα
    εξαλλου τα υπερφαγικα ειναι αποτελεσμα ολων αυτων που εχεις μεσα σου και δεν μπορεις να προσδιορισεις

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    11
    κι εμενα με ενδιαφερει.
    δεν ηξερα οτι υπαρχουν τετοιοι γιατροι.
    ουτε ηξερα τον ορο υπερφαγια,αλλα αν ειναι αυτο που περιγραφεις..το εχω
    να υποθεσω οτι ο γιατρος αυτος στο αιγηνητειο δεν ειναι δωρεαν?

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    113
    Εγώ βοηθήθηκα πολύ από ψυχολόγο στον έλεγχο της υπερφαγίας, αλλά πιστεύω ότι ένα βασικό στοιχείο είναι να γνωρίζει κανείς πως το δικό του προσωπικό κομμάτι είναι το δυσκολότερο και να είναι έτοιμος να περάσει μια μακροχρόνια διαδικασία.

  8. #8
    Originally posted by Jazzy
    κι εμενα με ενδιαφερει.
    δεν ηξερα οτι υπαρχουν τετοιοι γιατροι.
    ουτε ηξερα τον ορο υπερφαγια,αλλα αν ειναι αυτο που περιγραφεις..το εχω
    να υποθεσω οτι ο γιατρος αυτος στο αιγηνητειο δεν ειναι δωρεαν?
    Ναι , ειναι δωρεαν καθως προκειται για δημοσιο νοσοκομειο , αλλα για αυτον ακριβως τον λογο τα ραντεβου αργουν πολυ..
    Πηρα Φλεβαρη και μου εκλεισαν 29 Απριλη και οσο ανοιγει ο καιρος δυσκολευουν περισσοτερο.Αλλα απαξ και κανεις την πρωτη επισκεψη μετα ολα παιρνουν τον δρομο τους...

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    663
    Originally posted by lessing
    Παιδια θα ηθελα να με βοηθηστε σε μια'' ερευνα ''που θελω να κανω.Με ενδιαφερει να μαθω αν οσοι απο μας πηγαμε σε ψυχιατρο η ψυχολογο για να σταματησουν τα υπερφαγικα επεισοδια βοηθηθηκαν.Μιλαω μονο για υπερφαγικα επεισοδια κ βοηθεια για αυτο κ οχι για αλλα θεματα.
    Ο λογος που ρωταω ειναι οτι υπαρχει η αποψη πως τα υπερφαγικα επεισοδια οφειλονται κατα 70%στο οτι δεν τρωμε σωστα ωστε να καλυπτουμε τις αναγκες μας και κατα 30%σε ψυχολογικους λογους και αυτο μου φαινεται πολυ ενδιαφερον.
    Να διευκρινισω πως δεν μιλαω για ανορεξια η βουλιμια μονο για υπερφαγια.(δλδ να τρωω μεγαλες ποσοτητες φαγητου κ να μου ειναι δυσκολο να ''πειθαρχησω ''σε μια διαιτα)Αρχιζοντας απο μενα μπορω να πω αν κ εκανα θεραπεια με αρκετα ατομα στο συγκεκριμενο δεν ειχα δει βελτιωση.Θα με ενδιεφερε πολυ να ακουσω κ τις δικες σας εμπειριες.
    Να διευκρινισω κι εγω με τη σειρα μου οτι αν και δεν υπαρχει ακομα επισημη περιγραφη της υπερφαγιας στο DSM4 οι περισσοτεροι συγγραφεις λενε οτι οριζεται μονο απο το στοιχειο απωλειας ελεγχου κατα τη διαρκεια του υπερφαγικου...δεν εχει σχεση με το ποσο μπορεις να κανεις διαιτα η οχι...
    Συγκεκριμενα στην ερωτηση σου εγω εκανα θεραπεια και βοηθηθηκα παρα πολυ στο κομματι των υπερφαγικων. Ειναι μια μακροχρονη διαδικασια και θελει πολυ δουλεια απο σενα.. Ειναι δυσκολος δρομος αλλα οχι ακατορθωτος. Ισως βιαζεσαι λιγακι και αλλαζεις ειδικους!!

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    Γιαννενα
    Posts
    164
    Και εγω εχω παει,και δεν βοηθηθηκα καθολου. Καθολου ομως.
    Ειναι βεβαια και θεμα ειδικου,αν θα βρεις τον καταλληλο η οχι.
    Δεν ειναι και ολοι εξπερ στη δουλεια τους!
    Εγω παντως δε βοηθηθηκα απο κανεναν απο τους δυο που πηγα.
    Ο ενας μαλιστα ηταν απο τους κλασικους που απο την πρωτη επισκεψη
    σπευδουν να σε φορτωσουν με αντικαταθλιπτικα,λεξοτανι� � κ αλλα πολλα.
    Φυσικα ειχα το μυαλο να μην παρω τιποτα τετοιο,και ηρθε ο καιρος που
    καταλαβα μονη μου ποιο ηταν το προβλημα μου,κ γιατι εφτανα στο
    σημειο να εχω τοοοσα υπερφαγικα.
    Δεν αμφισβητω τη βοηθεια των ειδικων βεβαια,καποιοι ισως δεν μπορουν να το λυσουν μονοι τους κ χρειαζονται μια καθοδηγηση.αλλα οπως ειπα,ειναι
    αν θα σου κατσει σωστος κ καλος επαγγελματιας,με ειδικευση στο
    αντικειμενο. Αυτα !!!

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    2,266
    Originally posted by spaceride
    Originally posted by lessing
    Παιδια θα ηθελα να με βοηθηστε σε μια'' ερευνα ''που θελω να κανω.Με ενδιαφερει να μαθω αν οσοι απο μας πηγαμε σε ψυχιατρο η ψυχολογο για να σταματησουν τα υπερφαγικα επεισοδια βοηθηθηκαν.Μιλαω μονο για υπερφαγικα επεισοδια κ βοηθεια για αυτο κ οχι για αλλα θεματα.
    Ο λογος που ρωταω ειναι οτι υπαρχει η αποψη πως τα υπερφαγικα επεισοδια οφειλονται κατα 70%στο οτι δεν τρωμε σωστα ωστε να καλυπτουμε τις αναγκες μας και κατα 30%σε ψυχολογικους λογους και αυτο μου φαινεται πολυ ενδιαφερον.
    Να διευκρινισω πως δεν μιλαω για ανορεξια η βουλιμια μονο για υπερφαγια.(δλδ να τρωω μεγαλες ποσοτητες φαγητου κ να μου ειναι δυσκολο να ''πειθαρχησω ''σε μια διαιτα)Αρχιζοντας απο μενα μπορω να πω αν κ εκανα θεραπεια με αρκετα ατομα στο συγκεκριμενο δεν ειχα δει βελτιωση.Θα με ενδιεφερε πολυ να ακουσω κ τις δικες σας εμπειριες.
    Να διευκρινισω κι εγω με τη σειρα μου οτι αν και δεν υπαρχει ακομα επισημη περιγραφη της υπερφαγιας στο DSM4 οι περισσοτεροι συγγραφεις λενε οτι οριζεται μονο απο το στοιχειο απωλειας ελεγχου κατα τη διαρκεια του υπερφαγικου...δεν εχει σχεση με το ποσο μπορεις να κανεις διαιτα η οχι...
    Συγκεκριμενα στην ερωτηση σου εγω εκανα θεραπεια και βοηθηθηκα παρα πολυ στο κομματι των υπερφαγικων. Ειναι μια μακροχρονη διαδικασια και θελει πολυ δουλεια απο σενα.. Ειναι δυσκολος δρομος αλλα οχι ακατορθωτος. Ισως βιαζεσαι λιγακι και αλλαζεις ειδικους!!
    SPACE μου ο λογος που ρωταω ειναι οτι ενω εχω κανει διαφορες θεραπειες, η πρωτη φορα στη ζωη μου που ειμαι απολυτα χορτατη κ δεν κανω υπερφαγικα,ειναι απο τοτε που κανω τη διατροφη Δυαδων-Τριαδων.
    Εσυ τι γνωμη εχεις για την αποψη οτι το 70%των υπερφαγικων οφειλεται στην ελειπη διατροφη κ ενα 30%στο ψυχολογικο;

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    1,126
    Originally posted by lessing
    Ο λογος που ρωταω ειναι οτι υπαρχει η αποψη πως τα υπερφαγικα επεισοδια οφειλονται κατα 70%στο οτι δεν τρωμε σωστα ωστε να καλυπτουμε τις αναγκες μας και κατα 30%σε ψυχολογικους λογους και αυτο μου φαινεται πολυ ενδιαφερον.
    Περίεργο πάντως...
    Τότε γιατί το ονομάζουν και συναισθηματική υπερφαγία?
    ή κάνω λάθος? δεν είμαι και σίγουρη αν υπέρχει τετοια ονομασία.
    Πάντως εγω δεν έχω πείρα απο ψυχολόγο, αλλά και χορτάτη να είμαι όταν είναι να κανω υπερφαγικό δε με σωζει το γεγονος οτι είμαι χορτάτη.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    663
    Lessing μου, ξερεις πολυ καλα γτ το εχω συζητησει και κατ ιδιαν μαζι σου οτι συμφωνω στο οτι ολα τα υπερφαγικα δεν εχουν συναισθηματικη βαση που τα πυροδοτει.. Πολλοι κανουν υπερφαγικα για λογους βιοχημικους αλλα πολυ γρηγορα γυρναει στο συναισθημα (ενοχη, φοβος για προσληψη βαρους, αυτοτιμωρια κτλ). Σαφως δεν ακυρωνω τον ενα ή τον αλλο λογο.. Νομιζω εχω κανει ξεκαθαρη τη θεση μου σε οτι αφορα το συγκεκριμενο οτι καλυτερη προσεγγιση θεωρω τη σφαιρικη οπου δουλευονται ταυτοχρονα και τα 2 κομματια.. Επειδη ομως η ερωτηση αφορουσε αν εχουμε βοηθηθει απο τη θεραπεια σου απαντω και παλι οτι εγω εχω βοηθηθει. Δε μπορω να δω το φαγητο εξω και ξεχωριστα απο το συναισθημα.. Απο τα πρωτα κιολας σταδια της ζωης μας αλληλλεπιδρουμε με το περιβαλλον μεσω της τροφης. Οσο για τη θεραπεια, πολλοι θεραπευτες δουλευουν τα "απο κατω" συναισθηματα και οχι το συμπτωμα εφοσον υπαρχει και στην οποια μορφη. Ετσι σαφως μενει ενα κομματι αδουλευτο. Απο εκει και περα ειναι στην ευθυνη σου να αναζητησεις αλλο επαγγελματια (ειτε θεραπευτη με γνωσεις στο αντικειμενο της βιοχημιας ή διατοφολογο με γνωση στο αντικειμενο της ψυχολογιας) με συγκεκριμενο πλεον αιτημα το να δουλεψεις την τροφη

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    2,656
    γεια σου lessing, έχω δει ψυχολόγους 2 φορές στη ζωή μου, και μια φορά ψυχίατρο (6 μηνες αντικαταθλιπτικα). Για πρώτη φορά έχω κλείσει ραντεβού με ψυχολόγο που ειδικευεται στις διατροφικές διαταραχές και θα τη συναντήσω αυτήν την Παρασκευή. όΤαν θα έχω άποψη για το θέμα θα φροντίσω να σε ενημερώσω. Έχω μεγάλη περιέργεια και φυσικά αγωνία αν θα βοηθηθώ.. Δεν ξέρεις πόσο αναγκη έχω να ισορροπήσω με το θεμα του βαρους μου(οπως ολοι μας εδω εξαλλου). Η ψυχαναγκαστικη υπερφαγία εκτός απο την αυξηση του βαρους δραματικά κάνει και κατι που για μενα είναι σαφώς καταρρακωση του ψυχισμού μου. Είναι ένα φρικτό χτύπημα στην περηφάνεια μου(την καλως εννοούμενη), είναι πλήγμα για όσα πιστεύω για το χαρακτήρα μου, με κάνει να νιωθω αχρηστη να έχω κοντρολ της ζωης μου και για ένα control freak που ειμαι γενικα, αυτό ειναι πραγματικα δραμα..Καλή σας νύχτα!

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    2,266
    Originally posted by Ciciliana
    Originally posted by lessing
    Ο λογος που ρωταω ειναι οτι υπαρχει η αποψη πως τα υπερφαγικα επεισοδια οφειλονται κατα 70%στο οτι δεν τρωμε σωστα ωστε να καλυπτουμε τις αναγκες μας και κατα 30%σε ψυχολογικους λογους και αυτο μου φαινεται πολυ ενδιαφερον.
    Περίεργο πάντως...
    Τότε γιατί το ονομάζουν και συναισθηματική υπερφαγία?
    ή κάνω λάθος? δεν είμαι και σίγουρη αν υπέρχει τετοια ονομασία.
    Πάντως εγω δεν έχω πείρα απο ψυχολόγο, αλλά και χορτάτη να είμαι όταν είναι να κανω υπερφαγικό δε με σωζει το γεγονος οτι είμαι χορτάτη.
    ΣΙΣΙΛΙΑΝΑ λεγεται παρορμητικη υπερφαγια η σκετο υπερφαγια.

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •