αγαπάω τον εαυτό μου..
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 10 of 10
  1. #1
    Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    46

    αγαπάω τον εαυτό μου..

    Πόσο δύσκολο είναι να αγαπήσει κανείς τον εαυτό του όπως είναι;
    Αδύνατος, παχύς...όπως και να είναι γαμώτο...
    Ειλικρινά αισθάνομαι οτι όλες οι Διατροφικές Διαταραχές είναι μια μορφή εκδίκησης στον ίδιο μας τον εαυτό.Γιατι να συμβαίνει αυτό;Πόσο δύσκολο είναι να πούμε "ΝΑΙ ΡΕ, ΕΤΣΙ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΤΕΛΕΙΑ-ΤΕΛΕΙΟΣ!".Γνώμες...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    445
    Για'μένα πάντως είναι δύσκολο, σχεδόν ακατόρθωτο προς το παρον...Ψάχνω να βρω εναν τρόπο και δεν μπορώ

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    101
    "ΝΑΙ ΡΕ, ΕΤΣΙ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΤΕΛΕΙΑ-ΤΕΛΕΙΟΣ!"

    Ολόκληρη αυτή την εβδομάδα νιώθω ένα μαύρο χάλι....Δεν μπορώ να σταματήσω να σκέφτομαι τα κιλά μου, συνεχώς κοιτάζω τα μπούτια μου κάθε φορά που περνάω από βιτρίνα/καθρέφτη....Κοντεύω να σκάσω.
    Εντάξει, ποτέ δεν είχα αυτοπεποίθηση στον εαυτό μου, αλλά όχι και έτσι! Και όλα αυτά εξαιτίας της ζυγαριάς. Τη Δευτέρα ζυγίστηκα, μετά από πολύ καιρό, και η ζυγαριά έδειξε 64,3. Πιο παλιά θα έκανα πάρτι με αυτό το νούμερο. Μια ζωή υπέρβαρη, ο καημός μου ήταν να δείχνει η ζυγαριά κάτω από 70. Και τώρα είμαι 64 κιλά και νιώθω πιο χάλια από ποτέ. Κοιτάζομαι στον καθρέφτη και μου φαίνομαι χοντρή, τα μπούτια μου έχουν χαλάρωση λόγω των αυξομειώσεων βάρους, και η ζυγαριά δείχνει 64!
    Δηλαδή -ας πούμε- 4 κιλά ακόμα και θα έχω φτάσει το στόχο μου (1,70 ύψος, καλά είναι 60 κιλά μάλλον...) Μόνο 4 κιλά! Και τι θα αλλάξει παρακαλώ αν τα χάσω αυτά τα 4 ψωροκιλά? Θα γίνει κανένα θαύμα? Θα σταματήσω να είμαι τόσο κακιά με τον εαυτό μου? Ή μήπως ξαφνικά θα νιώσω ικανοποιημένη και θα αγαπήσω επιτέλους τον εαυτό μου????
    Νόμιζα ότι η απώλεια κιλών θα τα έφτιαχνε όλα, τώρα μου φαίνεται μόνο ένα νούμερο στην ηλίθια ζυγαριά μου. Σκέφτομαι φωναχτά ότι δεν πρέπει να το βάζω κάτω, μπορώ να είμαι όπως θέλω. Θα αρχίσω εντατικά γυμναστήριο και όλα θα στρώσουν. ΘΑ ΣΤΡΩΣΟΥΝ???? Δε νομίζω Τάκη...........
    Δεν έχω όρεξη τίποτα άλλο να κάνω για αυτό το κορμί που το κουβαλάω τόσα χρόνια, με χαρακτηρίζει και στο τέλος τέλος, μετά από μεγάλη προσπάθεια, πολλά χρόνια, πολλές δίαιτες, το μισώ. Βαρέθηκα τη ζυγαριά και βαρέθηκα και τον καθρέφτη μου.

    "ΝΑΙ ΡΕ, ΕΤΣΙ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΤΕΛΕΙΑ-ΤΕΛΕΙΟΣ!" ==> Χρειάζεται μεγάλη γενναιότητα για να τολμάς να είσαι ο εαυτός σου (Ντελλακρουά), και εγώ αυτή την περίοδο είμαι μεγάλη κότα.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    1,811
    δεν θα φτασουμε ποτε τπο ''μοντελο'' που πλασαρουν τα ΜΜΕ , βρισκετε παντου! στα γουστα των αντρων, στις ματιες των αλλων γυναικων, στις δουλειες μας, στη βολτα μας .. παντου! παντα θα υπαρχει το σαρακι της ζηλιας του καλητερου απο μας. Οποιος λεει οτι τα εχει τελεια με τον εαυτο του ειναι μεγας ψευτης

  5. #5
    Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    31
    Κι εγώ στην ίδια φάση είμαι αυτό τον καιρό...πάνω που νιώθω καλά για την προσπάθεια που κάνω, βλέπω στο ιντερνετ φωτογραφίες απο γνωστές μου στην παραλία με τα αγόρια τους και απογοητεύομαι...Βλέπω οτι εγώ ούτε καν πλησιάζω ούτε και θα πλησιάσω ποτέ σε αυτή την εικόνα του τέλειου, της γυναίκας που είναι επιθυμητή και με αυτοπεποίθηση. Ξέρω πως τα κιλά που κουβαλάω πάνω μου όλη μου τη ζωή έχουν διαμορφώσει και την ψυχολογία μου. Ξέρω πως ακόμα κι αν τα χάσω δεν θα αλλάξουν πολλά στην ψυχολογία μου...Ίσως να είμαι κατεστραμμένη και να μην θέλω να το δεχτώ, ίσως να κοροιδεύω τον εαυτό μου...:sniff::sniff::sniff::sniff::sniff::sniff ::sniff:

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    725
    ρε κοριτσια χωρις παρεξηγηση τωρα, πως σκατα ειναι ολες τοσο αδυνατες, ειδικα οι νεες κοπελες???????????????? πηγα προχθες να χαζεψω στα μαγαζια κ εβλεπα κατι μεγεθη (xs, xxs)...κ αναρωτιεμαι πως καταφερνουν κ εχουν τετοιο σωμα ? κ δεν μιλαω για κοπελες αρρωστες....μιλαω για κοπελες που κ υγιης ειναι κ μια φυσιολογικη ζωη εχουν.... λετε να φταιει η μαμα μου που δεν με αγραψε ενοργανη???

    ξεφευγω λιγο απο το θεμα αλλα αυτο πρεπει να το μοιραστω..... μπαινω σ'ενα μαγαζι κ βλεπω μια κοπελιτσα να φοραει μια ολοσωμη φορμα.. τοσοδουλα η κοπελιτσα(καμια σχεση με μενα δηλ), αλλα μου αρεσε τοσο η φορμα της που ζητησα να τη δοκιμασω στο νουμερο μου... μου φερνει λοιπον τη φορμα η οποια ηταν ενα νουμερο... της λεω δεν εχει πιο μεγαλη? μου κανει οχι μην την βλεπεις ετσι πανω μου εχει μεγαλη γραμμη γι'αυτο ειναι ενα νουμερο... περιττο να σας πω ότι παραλιγο να σφηνωσω μεσα στην φορμα κ να μην βγαινει.....ενιωσα πραγματικα ασχημα........κ σε συνδυασμο με το οτι εριχνα στην κοπελιτσα 1 κεφαλι κ φορουσα κ 10ποντη πλατφορμα, ενιωσα κυριολεκτικα ΤΕΡΑΣΤΙΑ σαν ντουλαπα....

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    725
    Originally posted by mitsokolo
    Οποιος λεει οτι τα εχει τελεια με τον εαυτο του ειναι μεγας ψευτης


    :thumbup::thumbup::thumbup::thumbup::thumbup::thum bup::thumbup::thumbup::thumbup::thumbup::thumbup:

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Στον πλανήτη Happy
    Posts
    455
    Κονινα που να δεις τις ξαδελφες μου. Λαμπαδα κορμι με ολη τη σημασια της λεξης.Ποδαρες, στεγνη κοιλια,τελειο στηθος.Aστα να πανε!!Προσεχουν βεβαια τη διατροφη τους και ειναι και οι δυο μπαλαρινες :starhit::starhit:

    Τις εχω αχτι και εγω αυτες τις φορμες.Ευχομαι του χρονου να μπορεσω να φορεσω ασχετως αν ειναι της μοδας ή οχι.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    101
    Οχι Konina μου, δε φταίει που δεν πήγαινες ενόργανη, και εγώ που πήγαινα τι κατάλαβα??? ε????

    Όσο για τις άλλες κοπέλες έχω συναντήσει 2 περιπτώσεις. Τη μισητή περίπτωση που η άλλη είναι σαν μοντέλο και τρώει μερέντα με το κουτάλι της σούπας, και την άλλη περίπτωση που η κοπέλα είναι επίσης σαν μοντέλο και έχει κόψει ακόμα και το λάδι από τη διατροφή της, και παρά τα 51 της κιλά, συνεχίζει να πίνει λεκιθίνες μετά το κάθε γεύμα της.
    Δε σχολιάζω ούτε τη μία περίπτωση, ούτε την άλλη.

    Ξέρω ότι όλα μου τα "βάσανα" πάνω στο θέμα των κιλών προέρχονται από μένα και μόνο. Έχω κουραστεί να είμαι ότι ζυγίζω, βαρέθηκα βρε αδερφέ. Και βαρέθηκα να είμαι δέσμια του φαγητού. Μπορώ να τρώω όσο χρειάζεται ο οργανισμός μου παρακαλώ???? Εγώ μου φταίω, τελεία και παύλα, έχω φτάσει σε άλλο επίπεδο! Εκνευρίζομαι ακόμα και όταν μου λένε ότι έχω αδυνατίσει! "ΠΑΛΙ? ΠΑΛΙ για τα κιλά μου θα μιλήσουμε???" ή "Πριν 5 μέρες με είδες μωρέ, ΠΑΛΙ σου φαίνομαι αδύνατη?" ααααχ μάνα........

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    663
    Originally posted by mitsokolo
    δεν θα φτασουμε ποτε τπο ''μοντελο'' που πλασαρουν τα ΜΜΕ , βρισκετε παντου! στα γουστα των αντρων, στις ματιες των αλλων γυναικων, στις δουλειες μας, στη βολτα μας .. παντου! παντα θα υπαρχει το σαρακι της ζηλιας του καλητερου απο μας. Οποιος λεει οτι τα εχει τελεια με τον εαυτο του ειναι μεγας ψευτης
    http://www.guardian.co.uk/media/2011...erts-ad-banned

    http://wildfire.gigya.com/facebook/p...Y9MA%3D%3D&s=1

    Ετσι, γιατι σε μερικες χωρες κατι εχει αρχισει να γινεται!!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •