Φλουοξετινη
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 12 of 12
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    3,484

    Φλουοξετινη

    Ο ΠΡΩΤΟΣ ΚΑΙΡΟΣ ΕΙΝΑΙ? ΔΕ ΒΡΙΣΚΩ ΛΟΓΙΑ. Και τίποτα δε συγκρίνεται με αυτό το συναίσθημα το ανεξήγητο, που όσο και να προσπαθήσεις, δε θα το ξαναβρείς στην περιπέτεια σου με έναν άνθρωπο. Θα βρεις άλλα. Αυτό όχι. Ο πρώτος καιρός, εσύ με σένα. Ο ʼλλος μπορεί να μην το υποψιάζεται καν ή να το ξέρει και να μην του καίγεται καρφάκι ή να το γνωρίζει και να ανταποκρίνεται. Το ποθούμενο.

    ΚΑΙ ΤΙ ΧΡΟΝΟ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙΣ όταν το λες σιωπηλά ή φωναχτά στον εαυτό σου;

    ΕΙΜΑΙ ΕΡΩΤΕΥΜΕΝΟΣ-Η; ΕΡΩΤΕΥΤΗΚΑ; ΕΧΩ ΕΡΩΤΕΥΘΕΙ; ΑΡΧΙΖΩ ΝΑ ΕΡΩΤΕΥΟΜΑΙ; Εγώ προσωπικά λέω στον εαυτό μου κουνώντας το κεφάλι, μισοχαμογελώντας «μαλάκα, την πάτησες?» Δε λέω «μαλάκα, την πάτησες πάλι». Kάθε φορά ελπίζεις να είναι διαφορετικά. Κάθε φορά είναι κορυφαία και μοναδικά. Μέχρι την επόμενη φορά που σε πιάνει νοσταλγία για τον πρώτο, αναπόδραστο καιρό.

    ΑΛΛΑ ΓΙΑΤΙ ΤΗΝ ΠΑΤΗΣΕΣ; Γιατί από κει και έπειτα αρχίζει η πραγματικότητα να αλλάζει. Σαν να φοράς πολύχρωμα, παραμορφωτικά γυαλιά ένα πράγμα. Όλα είναι όμορφα, οι άνθρωποι σου χαμογελάνε. Μα αφού έχεις μόνιμα καρφωμένο ένα ηλίθιο χαμόγελο, τι να κάνουν;

    ΓΙΝΕΣΑΙ ΚΑΛΟΣ. ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ. Παραχωρείς τη σειρά σου στην τράπεζα γιατί χαζεύεις. Δε βρίσκεις να παρκάρεις και χαίρεσαι γιατί θα κάνεις άλλους 7 κύκλους ακούγοντας στο repeat το κομμάτι το συνδυασμένο. Βρέχει καρεκλοπόδαρα και δε μελαγχολείς. Είσαι αποδοτικός στη δουλειά σου, στις σπουδές σου, περπατάς ένα εκατοστό πάνω από τη γη, ξεχνάς να φας, να κοιμηθείς? όλα δουλεύουν στη διαπασών.

    ΑΡΧΙΖΕΙΣ ΝΑ ΠΑΡΑΤΗΡΕΙΣ ΤΙΣ ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΕΣ, στον εαυτό σου, στο κόσμο που σε περιβάλλει, στον ʼλλο. Ακούς χρώματα, γεύεσαι εικόνες, μυρίζεις ήχους. Όλα μπλέκουν με γλύκα και συνενοχή. Όλα είναι κάτω από το ανιχνευτικό σου φως. «Παρατηρώ, σημαίνει ερωτεύομαι».

    ΜΙΚΡΟΚΟΣΜΟΣ. Ο δικός σου κόσμος που τον φτιάχνεις για πρώτη φορά όπως εσύ τον θέλεις. Μπορείς να φανταστείς τα πιο απίθανα σενάρια. Ότι σώζεις την αγαπημένη σου από μία επιδρομή εξωγήινων και γίνεσαι ο παντοτινός μικρός της ήρωας. Ή ότι πάσχεις από μία ανεξήγητη ασθένεια και η αγάπη της σου δίνει ξανά ζωή. Ή -(το αγαπημένο μου)- ένας ιδιόρρυθμος, μοναχικός καλλιτέχνης βρίσκει τη Μούσα του?

    ΚΑΙ ΟΜΟΡΦΑΙΝΕΙΣ. Το πλήθος το βλέπει στα μάτια, στο βλέμμα που φλογίζει και φλογίζεται, στα τσουλούφια που δεν πειθαρχούν. Ξεχωρίζουν οι ερωτευμένοι στο πλήθος, τους μυρίζονται γιατί σέρνουν τον ερεθισμό τους σα σκυλάκι με λουρί και κείνος τους σέρνει από τη μύτη.

    ΛΑΤΡΕΥΤΟΣ ΚΑΙ ΛΑΤΡΕΜΕΝΟΣ Ο ΠΡΩΤΟΣ ΚΑΙΡΟΣ? ξαφνική ʼνοιξη μετά από έναν παγωμένο χειμώνα. Γίνεσαι ο κόσμος μου και στήνω τον μέσα κόσμο μου επηρεάζοντας τόσο δραματικά τον έξω κόσμο μου? μέσα σε τόση οχλοβοή και μοναξιά σε βρήκα.

    ΑΣ ΤΟ ΔΟΥΛΕΨΟΥΜΕ ΛΙΓΟ. Τα πάντα ρέουν, το ξέρω. Ο πρώτος καιρός ας παραμείνει ακίνητος. Γιατί δε θέλω να την πατήσω πάλι. ʼλλο. Θέλω να λέω «την πάτησα». Αόριστος Χρόνος. Παρελθόντας. Μια και καλή.

    Φλουοξετίνη: Εκλεκτικός ανταγωνιστής της επαναπρόσληψης σεροτονίνης ή SSRI. Ιδιαίτερα αποτελεσματικό στη θεραπεία της κατάθλιψης.

    Δημητρα Χατζημαγιογλου

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    2,527
    :roll:

  3. #3
    Member
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    68
    χωρις λογια......

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    283
    ...αυτα που περιγραφεις ειναι τα αποτελεσματα της ληψης φλουοξετινης...ή του ερωτα?

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    3,484
    του ερωτα

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    283
    Originally posted by click
    του ερωτα


    ειπα και εγω...
    η φλουοξετινη που κολλαγε?



    υ.γ.σου ευχομαι να νιωθεις ετσι οπως περιεγραψες....εγω προσγειωθηκα ανωμαλα....εσκασε το μπαλονι του ΄΄αεροστατου΄΄ που με πηγαινε ψηλα....

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    3,484
    εγω δεν ειμαι η Δημητρα Χατζημαγιογλου :P
    Βασικα αυτη εγραψε το κειμενο και το ποιντ της ηταν οτι ο ερωτας ειναι η ΤΟΠ ουσια κατα της "καταθλιψης"

    πολλες φορες το μπαλονι σκαει και η προσγειωση ειναι ασχημη. Αλλα παρολαυτα παντα αξιζει η περιοδος αυτη η αρχικη που ολα ειναι ωραια

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    283
    Originally posted by click
    εγω δεν ειμαι η Δημητρα Χατζημαγιογλου :P
    Βασικα αυτη εγραψε το κειμενο και το ποιντ της ηταν οτι ο ερωτας ειναι η ΤΟΠ ουσια κατα της "καταθλιψης"

    πολλες φορες το μπαλονι σκαει και η προσγειωση ειναι ασχημη. Αλλα παρολαυτα παντα αξιζει η περιοδος αυτη η αρχικη που ολα ειναι ωραια


    αν το χεις δει το εργο πολλες φορες...δεν σε γοητευουν και πολυ τα πρωτα επεισοδια....
    συνηθως ειμαι πιο αισιοδοξη αλλα με πετυχες σε φαση....ισως και η υπερμετρη αισιοδοξια με εφαγε...τελως παντων....
    αυπνιες εχεις?

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    3,484
    ναι δυστυχως. νυσταζω λιγο και οταν νυσταζω λιγο δεν μπορω να κλεισω ματι. πρεπει να γινω τελειως χωμα για να με παρει ο υπνος

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    283
    ...εγω δουλευω
    θελεις τσατ? ή θα κλεισεις το ν υπολογιστη?

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    3,484
    θα κλεισω σε λιγο ξενια μου. θα βαλω μουσικη στα ακουστικα και ελπιζω να καταφερω να κοιμηθω πριν τις 5. σορρυ ε?

    Καλο κουραγιο στη δουλεια :)

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    283
    ..καληνυχτα!!!!!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •