Η πίστη στον στόχο μας είναι το μισό αποτέλεσμα..!!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 13 of 13
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Volos
    Posts
    303

    Η πίστη στον στόχο μας είναι το μισό αποτέλεσμα..!!

    " Όταν θέλεις κάτι πραγματικά, όλο το σύμπαν συνομωτεί για να το πετύχεις..", Αλχημιστής Πάολο Κοέλο

    "Μακάρι Θεέ μου να έχω την δύναμη, την αγάπη και την χαρά να δέχομαι τα πράγματα που μπορώ ν΄αλλάξω, να έχω το θάρρος, την πίστη και την δύναμη ν΄αλλαξω τα πράγματα που μπορώ και την σοφία ν΄αντιλαμβάνομαι την διαφορά "

    "Ανεβείτε το πρώτο σκαλοπάτι της πίστης, δεν χρειάζεται να βλέπετε όλη τη σκάλα, απλά ανεβείτε το πρώτο σκαλοπάτι" Μάρτιν Λούθερ Κινγκ

    "Δεν υπάρχει δρόμος για να φτάσεις κάπου που αξίζει τον κόπο"
    (Μπεβερλι Σίλς)

    Όλοι μας λίγο-πολύ έχουμε αποφασίσει 1, 2 3 ή και περισσότερες φορές στη ζωή μας, να πάρουμε την κατάσταση στα χέρια μας και να αρχίσουμε να προσπαθούμε για το καλύτερο του εαυτού μας...

    Λένε ότι αρκεί να πιστέψεις στον στόχο σου, να το θέλεις πραγματικά και τότε τίποτα μα τίποτα δεν μπορεί να σου στερήσει τον τερματισμό σου... Το θέμα είναι να κάνεις την αρχή, να το αποφασίσεις εσύ πραγματικά, όχι γιατί κάποιος το είπε.. όχι γιατί δεν σου άρεσε ένα στραβό βλέμμα.. αλλά το θες εσύ και μόνο εσύ..

    Και έρχομαι και σας ρωτώ.. το έχουμε αποφασίσει πραγματικά? είναι κάτι που είμαστε σίγουροι/ες ότι θέλουμε να κάνουμε? Ή στην πρώτη αναποδιά θα πισωγυρίσουμε? Και δεν μιλάω για μερικές ατασθαλίες, αυτές είναι μέσα στο πρόγραμμα..

    εγώ προσωπικά τα έχω παρατήσει άλλες 2 φορές και δε θυμάμαι γιατί.. αυτή τη φορά νιώθω σαν κάτι να άλλαξε.. σαν να το θέλω πραγματικά αυτή τη φορά.. ότι δεν είναι απλά μια προσπάθεια για απώλεια κιλών.. είναι μια προσπάθεια για αλλαγή τρόπου ζωής..

    και αυτό που άλλαξε πιστεύω είναι η πίστη που έχω, η πεποίθηση πως τίποτα και κανείς δεν θα με εμποδίσει να πιάσω τον στόχο αλλά και να τον διατηρήσω αυτή τη φορά..

    θα χαρώ να ακούσω απόψεις, γνώμες, συναισθήματα .. :)

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    peiraias
    Posts
    538
    εχεις τοσο μα τοσο δικιο. εισαι μικρουλα ακομα και εχεις (ευχομαι) ορεξη και κουραγιο γι'αυτο πιστευω οτι θα τα καταφερεις. εγω ωρες ωρες αισθανομαι οτι γερασα και οτι δεν υπαρχει λογος να προσπαθω αλλο.

    τοσες αντιξοοτητες εναντιον μου πια κουραστηκα.

    ευχομαι σε ολους να μην παραιτουνται απο ο,τι θελουν πιο πολυ!!!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Volos
    Posts
    303
    Όρεξη έχω.. και ελπίζω να διατηρηθεί παρά τα εμπόδια που σίγουρα θα παρουσιαστούν..!!

    Μην ακούω βλακείες ότι γέρασες... είμαστε όσο αισθανόμαστε..

    Δεν πιστεύω ότι η ηλικία παίζει ρόλο στο να μη προσπαθεί κάποιος άλλο.. ίσα ίσα που και για λόγους υγείας πρέπει να προσπαθεί κάποιος 2 φορές..

    εμένα η μητέρα είχε πρόβλημα με τη μέση της, στα 54-55 είναι.. ήταν 90 κιλά έγινε 75 και νιώθει άλλος άνθρωπος..

    δεν σε ξέρω, οπότε δεν ξέρω τι έχεις περάσει και σε έχει κάνει να το βάλεις κατω αλλά αν το θες, ασχέτως ηλικίας, να το κάνεις.. μια ζωή την έχουμε..!! ας μην παραιτιόμαστε μια ώρα αρχίτερα..!!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Στον πλανήτη Happy
    Posts
    455
    Originally posted by karen1985
    εγώ προσωπικά τα έχω παρατήσει άλλες 2 φορές και δε θυμάμαι γιατί.. αυτή τη φορά νιώθω σαν κάτι να άλλαξε.. σαν να το θέλω πραγματικά αυτή τη φορά.. ότι δεν είναι απλά μια προσπάθεια για απώλεια κιλών.. είναι μια προσπάθεια για αλλαγή τρόπου ζωής..
    so so true...Απο τα 18 μου που αρχισα να βαζω κιλα εχω κανει απειρες διαιτες και παντα τις χαλουσα με αποτελεσμα να βαζω οσα εχανα και κατι παραπανω.Ελεγα "ελα μωρε τι θα γινει αν φαω και σημερα μια καρμποναρα και αυριο burger με πατατες τηγανιτες".Αυτη τη φορα εβαλα πεισμα ομως.Οκ που και που μπορει να φαω κατι παραπανω ή οταν πηγα διακοπες να την εσπασα αλλα το βαλα πεισμα τωρα και δεν θελω με τπτ να τη σπασω και οτι θα τα καταφερω(ειμαι και ολη μερα μες τους πειρασμους).Δεν εχω "ψευδαισθησεις" οτι θα αποκτησω το σωμα της Στικουδη αλλα τουλαχιστον να φυγουν τα πολλα πολλα.
    Επισης,αυτο που θελω και γω ειναι να σταματησω γενικα να τρωω σκουπιδια,να τρωω σωστες τροφες και να σταματησω να καταπινω τα φαγητα σαν γλαρος(αμασητα δλδ).

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    peiraias
    Posts
    538
    ρε κοριτσια τελευταια δεν ξερω εχω κουραστει πολυ. συν τοις αλλοις εχω και εγω το συνδρομο της
    τελειοτητας. δηλαδη αν προσεχω και παρεκτραπω λιγο λεω μ.........α οριστε τα χαλασες οποτε τερμα.
    και ξανα φτου και απο την αρχη. και ενω το ξερω οτι ειναι λαθος αυτο ενα διαβολακι μου τα κανει
    σκ...α!!!μπαι δε γουει 35 ειμαι και εχω 3 παιδακια που ειμαι τρελλη και παλαβη γι αυτα!!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Στον πλανήτη Happy
    Posts
    455
    Aν κανεις παρασπονδια θα λες "δεν πειραζει εκανα ενα λαθος και απο αυριο συνεχιζω κανονικα". Δεν ειμαστε θεοι,εννοειτε οτι θα κανουμε την βλακεια μας.Οσο για το μνμ σου πιο πανω, 35χρ κοπελαρα και λες οτι γερασες?Νεοτατη εισαι και εχεις ολη τη ζωη μπροστα σου.Σιγουρα με 3πιτσιρικακια να ναι πιο δυσκολο απο καποια που ειναι ελευθερη αλλα νομιζω οτι ολα ειναι στο χερι μας.Τι, οι αλλες που τα καταφεραν ειναι καλυτερες?(εγω αυτο λεω για να επανελθει η ταξη) :)
    Να χαιρεσαι τα μωρακια σου!!!

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Volos
    Posts
    303
    sourkouna το θέμα είναι να τρώμε λίγο απ' όλα, βέβαια λιγότερο τις τροφές με άχρηστες θερμίδες.. νομίζω αν τα βάζουμε όλα στο διαιτολόγιο μας θα καταφέρουμε να έχουμε ένα ισορροπημένο αποτέλεσμα..

    ton είσαι μόλις 35? μη τρελαθούμε!! και έχεις 3 υπέροχα παιδάκια.. να σου ζήσουν!! να ένας λόγος παραπάνω να προσπαθήσεις γι' αυτά..!!

    Ρε συ δεν είμαστε ρομποτάκια.. δε γίνεται να είμαστε μια ζωή σε δίαιτα.. ξέρεις τι? έτσι έκανα και εγώ πριν 4 χρόνια.. ρομποτάκι.. δεν ξέφευγα καθόλου? αποτέλεσμα? έχασα 15 και πήρα 30.. δε γίνεται έτσι..

    άνθρωποι είμαστε και πρέπει να τα απολαμβάνουμε όλα.. εγώ τώρα που ξεκίνησα και κοντεύω να φτάσω σε απώλεια 7 κιλών, στο ορκίζομαι ότι δεν έχω πεινάσει καθόλου.. και τρώω κ το παγωτό 2 φορές την εβδομάδα και το σουβλάκι μου 1 φορά.. το θέμα είναι να τα βάλεις σε μια σειρά... βοηθάει και η γυμναστική βέβαια..

    οπότε προσπάθησε να τρως απ΄ όλα ακόμα και τα απαγορευμένα για σένα.. απλά όχι τόσο όσο παλιά και πίστεψε με θα δεις διαφορά.. το σημαντικότερο και θα έχεις αποτέλεσμα και δε θα είσαι μίζερη ότι κάνεις δίαιτα.. δε θα σκέφτεσαι το φαγητό.. έχεις να σκέφτεσαι τα παιδάκια σου εσύ... ελπίζω να πάνε όλα καλά :)

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    peiraias
    Posts
    538
    κοριτσια ξερετε τι νομιζω οτι λογω του οτι ζω μοναχικα (ελλειψη κοινωνικων επαφων) με εχει παρει απο κατω και ολα μου φαινονται βουνο!!. εχετε παντων απολυτο δικιο. ημαστε ανθρωποι και φυσικα εχουμε αδυναμιες και παρασπονδιες!!

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Volos
    Posts
    303
    Εγώ να σου πω την αλήθεια δε τα θεωρώ παρασπονδίες.. γιατί να μη φάω και το παγωτό μου? και το γύρο μου? και την πίτσα μου?
    σε λογικές ποσότητες και φορές ανά εβδομάδα πάντα.. από προσωπική εμπειρία ότι στερήθηκα το έφαγα χ10 μετά...

    οπότε είμαι της άποψης καλύτερα να χάνεις αργά και να μην έχεις απωθημένα.. παρά να κουραστείς ένα χ διάστημα και στο τέλος να είσαι πάλι στα ίδια ή και χειρότερα..!!

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Volos
    Posts
    303
    ton σιγά σιγά πιστεύω θα τα φτιάξεις όλα.. άλλωστε έχεις 3 παιδάκια όσο να ναι έχουν αλλάξει οι προτεραιότητες σου..

    πιστεύω θα τα βάλεις σύντομα όλα σε μια σειρά και δε θα μας ξαναπείς βλακείους του τύπου "γέρασα".. μην το ξανακούσω γιατί όπου και αν είσαι θα μαζευτούμε να σε κυνηγήσουμε :PPPPPP

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    peiraias
    Posts
    538
    πριμ αντιπαραγωγικοτητας θα παρω σημερα. σας φιλω και σας ευχαριστω !!!

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Στον πλανήτη Happy
    Posts
    455
    Originally posted by karen1985
    Εγώ να σου πω την αλήθεια δε τα θεωρώ παρασπονδίες.. γιατί να μη φάω και το παγωτό μου? και το γύρο μου? και την πίτσα μου?
    σε λογικές ποσότητες και φορές ανά εβδομάδα πάντα.. από προσωπική εμπειρία ότι στερήθηκα το έφαγα χ10 μετά...
    Eγω δυστυχως δεν ειμαι ετσι.Αν θα φαω πιτσα,θα φαω 4κομματια,αν θα φαω μακαρονια θελω 2πιατα με μπολικο τυρι,αν θα φαω παγωτο θα το φαω ολο το οικογενειακο και οχι 2κουταλιες πχ.Εγω ειμαι των ακρων δυστυχως.'Η ολα ή τπτ.Απλα εχω βρει καποια "κολπακια", αν θελω παγωτο θα φαω ατομικο 0% και αν θελω γυρο θα παρω μεριδα,να φαω κρεας να σκασω και οχι πιτες με πατατες.Οκ θα φαω 2-3 πατατουλες αλλα μεχρι εκει.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Volos
    Posts
    303
    Παν μέτρον άριστον που έλεγαν και οι αρχαίοι μας πρόγονοι...

    οικογενειακό ολόκληρο όχι δεν έχω φάει ποτέ.. με 2 μπάλες είμαι εντάξει.. αλλά ναι έτρωγα 2 σουβλάκια ψωμάκια χαλαρά.. τώρα 1..
    μια συνήθεια είναι όλα...

    είμαστε διαφορετικοί άνθρωποι.. εφόσον δεν μπορείς να αντισταθείς σε μεγάλες ποσότητες ναι τότε ειναι καλό ακολουθείς αυτό που κάνεις..

    καθένας αυτόν που τον θοηθάει να φτάσει ένα σκαλί πιο κοντά στο στόχο του...

    θέλω να φτάσω στο νησάκι μου τόσο πολύ.. αλλά έχω πολύ σερφ ακόμα μπροστά μου :P

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •