πόσο μπορούμε να αντέξουμε? - Page 21
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 21 of 21 FirstFirst ... 11192021
Results 301 to 310 of 310
  1. #301
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Posts
    243
    καλη αρχη, ασημενια!!!

  2. #302
    Sarah σε ευχαριστώ πολύ!
    Και στα δικά σου! Μακάρι να έχουμε έναν ισορροπημένο Οκτώβριο και μετά βλέπουμε και για τους άλλουσ μήνες,χαχα!

  3. #303
    γεια σας!
    έχω αντέξει εδώ κ ένα μήνα να κρατηθώ μακρυά από βουλιμία
    τώρα αν έχω κάνει υπερφαγικά δν ξέρω,δυσκολεύομαι να καταλάβω.
    σίγουρα έχει τύχει να έχω φάει παραπάνω από τι πρέπει κ να σκάσω αλλά όχι σε σημείο να θέλω να τα βγάλω αυτό φαντάζομαι το κάνουν κ φυσιολογικοί άνθρωποι

  4. #304
    Γειά σας!

    2 εβδομάδες!!!

    Ζηλιαρομπομπικα ένα μήνα; Μπράβο σου! Για να μην το έχεις καταλάβει σίγουρα δεν ήταν υπερφαγικά. Σε καμία περίπτωση το τρώω μέχρι σκασμού μια στο τόσο δεν είναι υπερφαγικό, όπως λες το κάνουν όλοι.

    Καλή μας συνέχεια

  5. #305
    Γειά σας!

    3 εβδομάδες!!:D

    Και συνεχίζω...

  6. #306
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    2,392
    Bravo Ασημενια! Τα νικησα τα βουλιμικα, δεν ξερω ποσο καιρο εχω να κανω. Μαλλον απο τοτε που ειχα να μπω! Ενδιαμεσα πηγε να με παρει αποκατω μια φορα λογω προβληματων. Επανελαβα στον εαυτο μου οτι το βουλιμικο δε θα βοηθησει και το απεφυγα. Απο τοτε θυμαμαι να τρωω μονο ελευθερα, χωρις τυψεις. Ηξερα οτι ειναι πιεσμενη φαση κι ετρωγα τελειως ελευθερα. Οταν μου ελεγαν για διαιτα και ποσο παχυνα (τσεπωσα κιλακια που με κοπο ειχα χασει) τους ελεγα να μην ανακατευονται. Τωρα που ορθοποδω σιγα σιγα και μπηκα σε διατροφη φοβαμαι τη βουλιμια. Νομιζω οτι την εχω οταν προσεχω τι τρωω και στερουμαι. Αλλα δε μπορεις να εισαι και μια ζωη ελευθερος, θα πας 500 κιλα.

  7. #307
    Καλημέρα!

    Ενας ΜΗΝΑΣ χωρίς!!!Απίστευτο μου φαίνεται...και χωρίς να νιώθω την παραμικρή πίεση!
    Τελικά δουλεύει πολύ καλά η απενοχοποίηση των γλυκών για εμένα.
    Γενικά αποφάσισα να σταματήσω αυτά τα υστερικά μου με τη διατροφή, τύπου όχι επεξεργασμένα, όχι άσπρο αλεύρι, όχι ζάχαρη, όχι το ένα όχι το άλλο λες και είμαι 80 χρονων με ζάχαρο χοληστερίνη και τριγλυκερίδια στα ύψη. Καλή η υγιεινή διατροφή αλλά σαν την σοκολάτα γάλακτος δεν είναι χαχαχα! Ολα με μέτρο για να έχουμε και υγιές μυαλό!

  8. #308
    ΑΣΗΜΕΝΙΑ ,ΑΞΙΖΕΙΣ ΧΙΛΙΑ ΜΠΡΑΒΟ!!!!!!!!
    ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΕ ΡΩΤΗΣΩ ΕΙΝΑΙ ΤΙ ΤΡΩΣ ΠΕΡΙΠΟΥ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΚΑΙ ΑΠΟΦΕΥΓΕΙΣ ΤΑ ΥΠΕΡΦΑΓΙΚΑ,ΤΡΩΣ ΚΑΝΟΝΙΚΑ Η ΠΕΡΙΟΡΙΣΜΕΝΑ?

  9. #309
    Στέφη μου σε ευχαριστώ πολύ! Εσύ πώς τα πας;
    Εμένα το μεγάλο μου θέμα ήταν και είναι τα γλυκά*. Και πάντα όσο καλά και να έτρωγα το μεσημέρι, ακόμα και να έσκαγα στο φαι, αν δεν τελείωνα με γλυκό ένιωθα σα να μην είχα φάει. Ποτέ όμως δεν μου έκανα το χατηρί γιατί έλεγα ότι είναι ιδέα μου, ότι δεν είναι φυσιολογικό κλπ οπότε με νύχια και με δόντια κρατιόμουν. Και πάντα όλως τυχαίως τα υπερφαγικά μου τα έκανα απόγευμα που η λύσσα είχε μεγαλώσει και ερχόταν το χάος. Εδώ και ένα μήνα λοιπόν που αποφάσισα επιτέλους να ακούσω το σώμα μου, δεν με πρόδωσε. Δεν τρώω πάστα αλλά μου δίνω μπόνους 200-250 θερμίδων σε ό,τι θέλω ακριβώς μετά το μεσημεριανό. Ετσι δεν ονειρεύομαι κάθε μέρα πότε θα έρθει το γλυκό της εβδομάδας και όταν έρχεται να τρώω 5 κομμάτια για να χορτάσω. Οταν ξέρεις ότι κάτι το έχεις κάθε μέρα δεν τρελαίνεσαι όταν το βλέπεις. Εγώ λοιπόν με αυτό το κόλπο έχω βρει την υγεία μου προς το παρον. Κατα τα άλλα η διατροφή μου έχει μείνει ίδια. Κρέμα βρώμης ή τοστ το πρωι, κοτόπουλο/ψάρι/αυγά/όσπρια με ρύζι/πατάτες/ψωμί (πλέον τρώω και λευκό καμιά φορά που μου το είχα απαγορεύσει παλιότερα) και λαχανικά με ελαιόλαδο για το μεσημέρι, το απόγευμα φρούτα ή γιαούρτι με φρούτο και το βράδυ πιο λίγο μεσημεριανό ή σαλάτα με διάφορα ή ό,τι μου έρθει εκείνη την ώρα.
    Απλά με έχω αφήσει ελεύθερη να τρώω ό,τι μου κάνει κέφι και να σταματήσω αυτή την υστερία ότι η λεύκη ζάχαρη, το λευκό αλεύρι και το αλάτι φέρνουν την καταστροφή. Ασχετα αν τελικά καταλήγω να τρώω λιγότερο απόσο με αφήνω.( ανάποδη παιδί μου)Μια χαρά ξαναμπήκα και στα πιο στενά μου ρούχα (που δεν εμπαινα μετά απο κάτι σερί 10ήμερα υπερφαγίας) και επιτέλους έχω γλιτώσει απο τις τύψεις. Και εννοείται έχει τύχει να ξεφύγω και να φάω 2 ή 3 γλυκά (πριν την περίοδο συγκεκριμένα) αλλά προσπάθησα να μην έχω τύψεις και κυρίως να σταματήσω εκεί που θα το έχω απολάυσει και όχι μέχρι να νιώσω αηδία. Αυτά! Ελπίζω να συνεχίστει. Εχω ξανακλείσει μήνα παλιότερα αλλά με πολλή πίεση με αποχή απο ζάχαρη κλπ οπότε μετά ακολουθούσε πολυήμερο γλέντι ξέρεις...

    *Καταντάω κουραστική το ξέρω χαχα, αλλά το λέω για να τονίσω ότι τα δικά μου υπερφαγικά απότι φαίνεται γίνονταν λόγω στέρησης και ενοχοποίησης των αγαπημένων μου τροφών και όχι πχ για ψυχολογικούς λόγους.

  10. #310
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    2,392
    μπραβο!!! βρηκες τι σε εριχνε στις υπερφαγιες, το δεχτηκες και προχωρησες, νομιζω ειναι οτι πιο σημαντικο! Μην κολλας, το ψυγειο δεν ειναι ο εχθρος, η τροφη ειναι φιλος!

Page 21 of 21 FirstFirst ... 11192021

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •