ολικη πτυχωση στομαχου - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 62 FirstFirst 12341252 ... LastLast
Results 16 to 30 of 920
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    9,648
    Originally posted by mitsaras
    Όλο το μυστικό είναι στην διατροφή, δηλαδή με έξυπνες και σωστές επιλογές φτάνεις αρκετά εύκολα στο επιθημητό αποτέλεσμα όπως θα έφτανες και με το μανίκι.
    Αν μπορείς γίνε λίγο πιο αναλυτικός...Τι είδους διατροφή απαιτείται μετά το μετεγχειρητικό ασφαλώς διάστημα;
    Σε ρωτώ γιατί πολύς κόσμος έχει την εσφαλμένη ίσως εντύπωση ότι θα κάνει ένα χειρουργείο
    και αυτόματα θα λυθεί το πρόβλημα του,χωρίς εκείνος να χρειαστεί ν'αλλάξει κάτι στις διατροφικές του συνήθειες...

    Κι επειδή είπες πως μετά τις γιορτές γίνονται οι εξετάσεις και αμέσως μετά η εισαγωγή,στην περίπτωση που δε σε πετύχω πριν απ'αυτή,
    σου εύχομαι από καρδιάς όλα να πάνε καλά στο χειρουργείο σου καθώς και να έχεις μια ανώδυνη και σύντομη ανάρρωση!
    Περιμένουμε νέα σου με την πρώτη ευκαιρία...Καλή δύναμη κι εντωμεταξύ χαρούμενες γιορτές!

  2. #17
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Location
    athens
    Posts
    27
    NADINE καλημέρα και εύχομαι χαρούμενος και ευτυχησμένος ο νεος χρόνος. Λοιπον όσον αφορά το ερωτημά σου τα πράγματα έχουν ως εξής:

    - Ποιος είναι ο ΄σωστός τρόπος απώλειας βάρους και ταυτόχρονα η ενεργοποίηση του
    μεταβολισμού, έτσι ώστε μετά από χ χρονικό διάστημα να σταθεροποιηθούν τα κιλά και να
    μην ξαναανακτηθούν;
    ΤΑ ΜΙΚΡΑ ΚΑΙ ΣΥΧΝΑ ΓΕΥΜΑΤΑ, ΦΥΣΙΚΑ ΑΠΟΤΕΛΟΥΜΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΣΩΣΤΑ ΥΛΙΚΑ.(ΤΑ ΚΛΑΣΣΙΚΑ
    ΓΕΥΜΑΤΑ ΤΩΝ ΔΙΑΙΤΩΝ).

    - Τι πετυχαίνουμε με το μανικι ή την ολική γαστρικη πτύχωση;
    ΠΕΤΥΧΕΝΟΥΜΕ ΤΟΝ ΣΥΝΤΡΙΠΤΙΚΟ ΠΕΡΙΟΡΙΣΜΟ ΤΗΣ ΧΩΡΗΤΙΚΟΤΗΤΑΣ ΤΟΥ ΣΤΟΜΑΧΟΥ. ΔΗΛΑΔΗ ΣΤΗΝ ΟΥΣΙΑ ΑΝΑΓΚΑΖΟΜΑΣΤΕ ΝΑ ΤΡΩΜΕ ΦΟΒΕΡΑ ΜΙΚΡΑ ΓΕΥΜΑΤΑ. ΕΔΩ ΛΟΙΠΟΝ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙ ΘΕΛΟΝΤΑΣ ΚΑΙ ΜΗ ΝΑ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΟΥΜΕ ΚΑΙ ΝΑ ΕΥΘΥΓΡΑΜΜΙΣΤΟΥΜΕ ΜΕ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΤΟΥ ΜΙΣΟΥ ΠΡΩΤΟΥ ΕΡΩΤΗΜΑΤΟΣ. ΠΑΡΑΜΕΝΕΙ ΛΟΙΠΟΝ ΤΟ ΑΛΛΟ ΜΙΣΟ ΤΗΣ ΑΠΑΝΤΗΣΗΣ ΤΟΥ ΠΡΩΤΟΥ ΕΡΩΤΗΜΑΤΟΣ.

    Η επέμβαση αυτή δεν σε περιορίζει στην ποιότητα τροφής. Είναι λοιπον ΜΕΓΑΛΗ ανοησια να μην εκμεταλευτής το γεγονος του εξασφαλισμενου μικρου γευματος και να μην δώσεις στον οργανισμό ταυτόχρονα και σωστό γευμα. Δηλαδή αν υποθεσουμε ότι με χωρητικότητα στομάχου 100-200 ml μπορεί κάποιος να το καλύψει με ένα φοβερά παχυντικό φαγητό (μια πάστα), θα προτημήσει λίγη πρασινάδα και λίγο κοτοπουλο. Αυτό θέλω να πώ όταν λέω σωστές και έξυπνες επιλογες. Μην ξεχνας ότι ο κορεσμός είναι δεδομένος, είτε κοτοπουλο ή μουσακά φας, την ίδια ποσότητα θα φάς γιατί αυτό χωράει το νέο στομάχι.

    Ελπίζω να ήμουν αρκετά αναλυτικός.

    Και επειδή δεν έχουμε συστηθεί ακόμα, έλπίζω να τα πούμε κάποια στιγμή και από κοντά.

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    9,648
    Μητσάρα μου,καλή μας χρονιά!
    Δεν έχω κανένα παράπονο!Ήσουν κατατοπιστικότατος!
    Απλά επειδή αυτά περί χωρητικότητας τα ακούω λίγο βερεσέ λόγω της πρότερης εμπειρίας μου από το γαστρικό δακτύλιο,
    από καρδιάς εύχομαι αυτή η μέθοδος να είναι πιο συνεπής στη σχετική περιγραφή κι ενημέρωση που μας δίνεται από τους αρμόδιους...
    Αν και η πραγματικότητα ανταποκρίνεται στα παραπάνω,κλείνω αμέσως ραντεβού και την κάνω κι εγώ...Μακάρι να είναι αυτή η λύση στο πρόβλημα μας!
    Πάντα περιμένω νέα σου λόγω του αυξημένου μου ενδιαφέροντος για τη μέθοδο αυτή καθώς και για την επικείμενη σου εγχείρηση...
    Ελπίζω το "χάλια"της διάθεσης σου σύντομα ν'αλλάξει και γιατί όχι,να τα πούμε κάποια στιγμή κι από κοντά...

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    9,648
    Τι έγινε,ρε παιδιά; Πού χαθήκατε; Τζενάκι,Μητσάρα!
    Οι μέρες του χειρουργείου,φαντάζομαι,πλ ησιάζουν! Τζενάκι στις 19 δεν είπαμε; Μητσάρα,εσύ,πότε;
    Δώστε ένα στίγμα! Πώς νιώθετε;Μοιραστείτε μαζί μας συναισθήματα,σκέψεις...Μην το περνάτε μόνοι το διάστημα αυτό...

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    LARISSA
    Posts
    537
    στις 19
    ναι
    και εχω ενα σχετικο αγχος
    εχω κανει ολες τις εξετασεις
    ολες καλες αν και το συκωτι μου το βρηκαν στα ανωτερα επιτρεπτα ορια
    απ τις μα........κιες που καταπινουμε συνεχεια για να αδυνατισουμε
    θα παω παιδια κι ο θεος βοηθος
    ααααχ μακαρι να πανε ολα καλα
    καντε καμια προσευχουλα ρε φιλαρακια
    κι εγω θα σας κανω εκτενη αφηγηση στο γυρισμο
    ναντινακι αν ειναι ετσι οπως μου τα παρουσιασαν λυσαμε το προβλημα μας
    θα δουμε

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    9,648
    Έλα Τζενάρα! Δε μασάμε! Ό,τι έγινε,έγινε κι εστιάζουμε μόνο στα θετικά,που μας περιμένουν!
    Είσαι πάντα στη σκέψη μας κι εκείνη τη μέρα σίγουρα θα είσαι και στην προσευχή μας!
    Όλα θα πάνε μια χαρά! Είναι εντελώς επεμβάσεις ρουτίνας αυτές κι έχουν κάνει ήδη τόσες πριν από σένα!
    Μακάρι αυτή να είναι η λύση στο πρόβλημα μας! Είμαστε πολλοί που εναποθέτουμε τις ελπίδες μας εδώ!
    Μη χάνεσαι...ό,τι σου βγαίνει μοιράσου το εδώ,μαζί μας,αν ασφαλώς δεν εισπράττεις ό,τι χρειάζεσαι αλλού...
    Παρεπειπτόντως,θα το κάνεις ʼθήνα ή Θεσ/νίκη τελικά; Περιμένουμε νέα σου...Φιλάκια πολλά πολλά!

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    Distant skies...
    Posts
    1,226
    Kαλή επιτυχία Τζένη!Εύχομαι να πάνε όλα καλά και να γυρίσεις σύντομα!

  8. #23
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Location
    athens
    Posts
    27
    Καλη επιτυχια και απο μενα Τζενάκη. Και να δεις οτι ολα θα πανε καλα.
    Εγώ λόγο σοβαρων επαγγελματικων υποχρεώσεων ανεβαλα λίγο το θέμα. Στις 28/01/09 έχω τις εξετασεις και στο καπακι ....χειρουργειο.

    αντε μπράβο να τελειώνουμε...

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    658
    Ν α μας κρατατε ενημερους..καλη επιτυχια και στους δυο..

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    LARISSA
    Posts
    537
    ναντινακι ευχαριστω πολυ
    σας ευχαριστω ολους δηλαδη
    θα το κανω αθηνα τελικα
    θα σας κρατω ενημερους για ολα
    απλα αυτες οι μερες ηταν λιγο του τρεξιματος
    με το που θα βρω υπολογιστη μολις γυρισω θα τα πουμε
    μιτσαρα αντε ρε καλη επιτυχια κι εσυ

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    658
    αντε τζενάρα σου ευχόμαι το κορμι που επιθυμεις συντομα και μονιμα!

  12. #27
    Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    36
    Καλή επιτυχία!

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Kypros
    Posts
    1,341
    καλή δύναμη παιδιά!

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    9,648
    Τζενάκι,ξημερώνει η σημαντική σου μέρα!
    Η σκέψη μας και οι προσευχές μας μαζί σου!

  15. #30
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Location
    athens
    Posts
    27
    Λογικά την στιγμή αυτή πρέπει να έχεις τελειώσει και να είσαι στο κρεβατάκι σου. χαλαρά, όμορφα και ωραία.

    αντε μπράβο και με την πρώτη ευκαιρία περιμένουμε τα νέα σου.....φιλακια

Page 2 of 62 FirstFirst 12341252 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •