ολικη πτυχωση στομαχου - Page 62
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 62 of 62 FirstFirst ... 1252606162
Results 916 to 920 of 920
  1. #916
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    4
    Καλημερα σε ολους ,
    Θα προσπαθησω να εξηγησω οσο μπορω καλυτερα την περιπτωση μου.
    Αρχικα ειμαι 47 ετων και ειμαι150 κιλα . Στα 29 μου απεκτησα θυροειδη, ημουν παντα γεματη αλλα οχι παχυσαρκη και αυτο σημαινει 1,65 υψος με 72 -80 κιλα υπερβαρη να το πω κομψα . Φυσικα με παρακολουθουσε ενδοκρινολογος , αλλα ο δικος μου θυροειδης ηταν αυτονομος , ετσι τον ειχε ονομασει . Επαιρνα Τ4 των 200mg. Με τα χρονια , το βαρος μου αυξανοταν . Οση διαιτα και αν εκανα και μιλαμε για διαιτα δεν ειχα ποτε τα αποτελεσματα που επρεπε να εχω .Και οπως καταλαβαινετε κουραζομουν την αφηνα και ξανα επαιρνα βαρος . Που λενε νερο επινα και παχαινα . Και μην σας φαινεται καθολου υπερβολικο αυτο . Πριν δυο χρονια εκανα τις καθιερωμενες εξετασεις μου στον υπερηχο που εκανα εδειξε οτι ηταν ολος ο θυροειδης γεματος οζους και επρεπε να βγει αμεσα γιατι εκτος των αλλων ταχυπαλμιες κουραση και ολα τα αλλα ειχα γινει και τοξικη στο χαπι Τ4. Δηλαδη και που επινα το χαπι δεν εκανε τιποτα . Ετσι εκανα χειρουργειο πριν δυο χρονια ολικης αφαιρεσης θυροειδη . Ευτυχως ηταν καλοηθης. Το προβλημα ομως δεν λυθηκε . Ξανα αρχισα διαιτα και αυστηρη μαλιστα αλλα κανενα αποτελεσμα δεν ειχα . Ευτυχως και παλι το λεω αλλο προβλημα υγειας δεν εχω . Ουτε χοληστερινη ουτε ζαχαρο ολα ειναι απολυτα φυσιολογικα , γιατι η ενδοκρινολογος μου εκανε παρα πολλες εξετασεις για να δουμε απο που οφειλετε η αυξηση βαρους μου . Το αποτελεσμα ειναι οτι η ενδοκρινολογος μου ειπε οτι το μονο που μπορω να κανω ειναι χειρουργειο στομαχου . Αυτη ειναι η ιστορια μου . Οποιος μπορει να δωσει τα φωτα του ας το κανει γιατι εχω πελαγωσει . Συγνωμη αν σας κουρασα .

  2. #917
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Συγγνώμη, αλλά αν είναι πράγματι όπως τα λες, η ενδοκρινολόγος σου λέει βλακείες. Αν τρως φυσιολογικές ποσότητες φαγητού ή και πολύ μικρότερες από το κανονικό, πως ακριβώς θα σε βοηθήσει το χειρουργείο στομάχου;

  3. #918
    Ζωή, έχεις προσπαθήσει ποτέ με άσκηση; Διότι εγώ π.χ. όσο δίαιτα κι αν κάνω, αν δεν κινούμαι παίρνω βάρος συνέχεια. Αυτό το έχω παρατηρήσει στον εαυτό μου. Όταν πρωτοεργάστηκα σε μια δουλειά γραφείου, καθόμουν συνέχεια και μετά στο σπίτι έπεφτα για ύπνο και πήρα σε 5 μήνες 20 κιλά χωρίς να αλλάξω την διατροφή μου καθόλου. Όταν έβαλα πρόγραμμα με περπάτημα και γυμναστική τα έχασα όλα χωρίς δίαιτα.
    Θέλω να πω, κάποιοι άνθρωποι χρειάζονται την κίνηση, όχι τόσο την δίαιτα.

  4. #919
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    4,793
    Συγνώμη γιατί στην ίδια φάση είμαι και εγώ που θέλω να κάνω εγχείριση στο στομάχι μου αλλά την έκανε ένας γνωστός μου και πάλι απέκτησε τα κιλά που έβαλε.

  5. #920
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    4
    καλημερα σε ολους, αργησα να μπω στο forum , παιδια εχω δοκιμασει πραγματικα τα παντα , και γυμναστικη και κεντρα αδυνατισματος και παθητικη γυμναστικη και ολα , δεν αλλαζει τιποτα. Τελος παντων , θα το ψαξω το θεμα πολυ πριν παρω καποια αποφαση . Απλα μπηκα εδω μηπως καποιος ξερει να μου πει κατι περισσοτερο . Και να σας πω κατι , αυτο ειπα και σε ενα γιατρο που πηγα να δω , θελω τα υπολοιπα χρονια της ζωης μου να τα χαρω ,δεν θελω να τα χασω με το να καθομαι σε ενα σπιτι και να μη μπορω να χαρω μια βολτα στη θαλασσα η οτι αλλο θελω να κανω , που τωρα εκ των πραγματων δεν μπορω γιατι κουραζομαι ευκολα .Παντως σας ευχαριστω που μου απαντησατε .

Page 62 of 62 FirstFirst ... 1252606162

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •