Υπάρχουν παρενέργειες απο τη κατανάλωση τσαγιού - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 22 of 22
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    224
    Η δηλητηρίαση προκύπτει μετά από υπερβολική κατανάλωση,το ανέφερα απλά για να καταλάβεις ότι ακόμα και το πιο αθώο πράγμα,δεν είναι αθώο όταν υπάρχει σε υπερβολικό βαθμό στον οργανισμό. Και σίγουρα δεν υπάρχει κανόνας για το πόσο νερό πρέπει να πίνει κανείς αφού εξαρτάται από τις δραστηριότητές του,την εφίδρωση λόγω ζέστης κλπ..Δεν είχα σκοπό να σε τρομάξω

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    725
    Originally posted by KittyCat
    και εγώ νιώθω δίψα μετά απο το τσάι,αλλά θεωρούσα οτι αυτό μου κάνει καλό εφόσον με βάζει να πιώ κι άλλο νερό.. Πράσινο τσάι προτίμησα γιατί έχω διαβάσει οτι αυξάνει το μεταβολισμό..
    nope................ αυξανει το μεταβολισμο σε φυσιολογικες ποσοστητες...οποιοδηποτε αφεψημα σε μεγαλες ποσοτητες καταπονει τον οργανισμο.... αν πινεις 3-4 λιτρα νερο οπως λες και αλλα 2 βγαινει το τσαι νομιζω ότι το παρακανεις....

  3. #18
    Originally posted by lost kitten
    κοίτα άμα σε βοηθάει και έχεις δεί ευεργετικές επιπτώσεις οκ, αλλα αυτό που με ανησιχεί μήπως είναι η πολυδιψία ένδιξη από κάτι παθολογικό (μην τρομάζεις) έχεις κάνει εξετάσεις τελευταία?
    ε καλά μή φανταστείς οτι διψάω και πίνω... είτε διψάω είτε δε διψάω εκεί που κάθομαι το κατεβάζω το ποτηράκι...

  4. #19
    Originally posted by Cherie
    Η δηλητηρίαση προκύπτει μετά από υπερβολική κατανάλωση,το ανέφερα απλά για να καταλάβεις ότι ακόμα και το πιο αθώο πράγμα,δεν είναι αθώο όταν υπάρχει σε υπερβολικό βαθμό στον οργανισμό. Και σίγουρα δεν υπάρχει κανόνας για το πόσο νερό πρέπει να πίνει κανείς αφού εξαρτάται από τις δραστηριότητές του,την εφίδρωση λόγω ζέστης κλπ..Δεν είχα σκοπό να σε τρομάξω
    χεχεχε δε με τρόμαξες μην ανησυχείς ευχαριστώ για την ενημέρωση

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    224

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    1,131
    Originally posted by Cherie
    Θα συμφωνήσω με τον Φίλιππο,η υπερβολή δεν κάνει καλό και αυτό ισχύει για όλα...!Εκτός από την αφυδάτωση που μπορεί να πάθει κάποιος από την έλλειψη νερού,και πολλά άλλα πιο σοβαρά,μπορεί να πάθει ζημιά και από την υπερβολική κατανάλωση.Μάλιστα υπάρχει και συγκεκριμένη αναφορά σε αυτό,ως δηλητηρίαση εξ΄ύδατος.Προς θεού δεν μιλάμε για κανονική δίψα η οποία πρέπει να καλύπτεται,αλλά για εξαναγκαστική κατανάλωση νερού γιατί πιστεύουμε ότι όσο περισσότερο τόσο καλύτερα.
    Σχετικά με το τσάι,πιστεύω ότι κάνει πολύ καλό γενικότερα,αλλά όταν μιλάμε για συμβολή στο αδυνάτισμα μην περιμένεις κάποιο εμφανές αποτέλεσμα.Και η κατανάλωσή του,επίσης με μέτρο:blush:
    Για να πιεις αρκετο νερο ωστε να το παθεις αυτο, πρεπει να πασχεις απο ψυχογενη πολυδιψια (η απλα να σε πιασει τρελα και να πιεις 6 μεγαλα μπουκαλια νερο)

    η προβληματικη δοση αρχιζει στα 10 λιτρα, καπου στα 14 ειναι θανατηφορα. εγω συνηθως πινω (μαζι με τσαι/καφε) καπου 5 λιτρα, στο τσακιρ κεφι 6 αν εχω ανθρακουχο νερο

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    224
    Mary δεν ξέρω αν το πρόσεξες αλλά μίλησα για εξαναγκαστική κατανάλωση νερού,γιατί απλά όλοι ακούμε ότι κάνει καλό κλπ και πολλές φορές από τον ενθουσιασμό μας φτάνουμε στα άκρα και κάνουμε υπερβολές.Δεν μίλησα για κανονική δίψα.Ο κάθε οργανισμός είναι διαφορετικός και έχει άλλες απαιτήσεις όπως επίσης και όρια.Δεν δέχομαι τα 10 ή 15 λίτρα σαν απόλυτο όριο για να πάθει κάποιος ζημιά γιατί όπως είπα ο κάθε οργανισμός έχει άλλα όρια και απαιτήσεις.Εγώ πχ αν πιω πάνω από 2-3 λίτρα και αυτά καλοκαίρι λόγω ζέστης,νιώθω δυσφορία,δεν μπορώ να κινηθώ άνετα,όπως όταν έχω φάει πολύ.Εσύ πίνεις περισσότερο και νιώθεις καλά,δε σημαίνει ότι εγώ κάνω κακό στον οργανισμό μου γιατί πίνω λίγο ή εσύ γιατί πίνεις πολύ.Ο καθένας νομίζω γνωρίζει τις απαιτήσεις του δικού του οργανισμού,και γι αυτό πιστεύω ότι τα ''πρέπει'' σε τέτοια θέματα δεν χρειάζεται να είναι απόλυτα.Έχω ακούσει και κάτι άλλο.Ότι με βάση τα κιλά μας,μία επαρκής ποσότητα είναι τα 30ml νερού ανά κιλό.ʼρα για κάποιο άτομο 65 κιλών τα 2 περίπου λίτρα είναι μια χαρά.Και πάλι όμως αν πίνει λιγότερο ή περισσότερο επειδή αυτό νιώθει ότι χρειάζεται,δε σημαίνει ότι θα πάθει ζημιά.Απλά είπαμε ότι τα ακραία πράγματα δεν κάνουν πουθενά καλό.
    Αυτά :smilegrin:

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •