Υπάρχουν παρενέργειες απο τη κατανάλωση τσαγιού
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 22
  1. #1

    Υπάρχουν παρενέργειες απο τη κατανάλωση τσαγιού

    Το τελευταίο καιρό που κάνω δίαιτα άρχισα εκτός απο 3 1/2 με 4 λίτρα νερό, να πίνω και 4-5 πράσινα τσάγια την μέρα. Υπάρχει καμιά παρενέργεια; Εκτός απο τη συχνοουρία βέβαια..χεχε:spin:

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    1,637
    Το τσάι έχει μπόλικη καφεϊνη, φρόντισε να μη καταναλώνεις πάνω από 500mg καφεϊνης σύνολο τη μέρα αν πίνεις και καφέδες, με 5 τσάγια είσαι ΟΚ πάντως.

    Πρόσεχε και μη το παρακάνεις γενικά με τα υγρά, η υπερβολή σε τπτ δε κάνει καλό.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    725
    εμένα εκτος της συχνοουρίας μου είχε προκαλεσει ασταματητη δίψα..... έπινα 2 ποτηρια νερό, κοντευα να ξερασω αλλα και πάλι ένιωθα ότι διψαω.... αν θες την γνωμη μου μην πινεις τοσα πολλα υγρα.... 2-3 ποτηρια τσαι τη μερα είναι μια χαρα...

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    bolos
    Posts
    1,671
    προσοχη στα νεφρα σου ... παν μετρον αριστον .... δεν σημαινει οτι οσο περισσοτερο νερο πιεις τοσο καλυτερο αποτελεσμα θα εχεις ..

    μεχρις 2 λιτρα νομιζω ειναι αρκετο ..

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    197
    εκτός από αυτά έχει να κάνει και με τον οργανισμό, αν για παράδειγμα είσαι υποτασική θα σου έλεγα οτι καλύτερα να αντικαταστίσεις το πράσινο με κάποιο άλλο τσάϊ

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    197
    υπάρχουν πάρα πολλά βότανα που μπορούν να γίνουν εξαιρετικά αφεψήματα, μπορείς να πας σε ένα κατάστημα που πουλάει τέτοια είδη και να δοκιμάσεις ότι τραβάει η ψυχή σου, εγώ το έχω εφαρμόσει εδώ και καιρό. έτσι θα αλλάξεις και τις γεύσεις σου και δεν θα ανησυχείς για την υπερκατανάλωση πράσινου τσαγιού

  7. #7
    Originally posted by zwhtsa
    προσοχη στα νεφρα σου ... παν μετρον αριστον .... δεν σημαινει οτι οσο περισσοτερο νερο πιεις τοσο καλυτερο αποτελεσμα θα εχεις ..

    μεχρις 2 λιτρα νομιζω ειναι αρκετο ..
    εννοείς οτι η υπερκατανάλωση μπορεί να βλάψει τα νεφρά;;; γιατί εγώ έχω ακούσει το αντίθετο..

  8. #8
    και εγώ νιώθω δίψα μετά απο το τσάι,αλλά θεωρούσα οτι αυτό μου κάνει καλό εφόσον με βάζει να πιώ κι άλλο νερό.. Πράσινο τσάι προτίμησα γιατί έχω διαβάσει οτι αυξάνει το μεταβολισμό..

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    197
    κοίτα η αλήθεια είναι ότι η υπερκατανάλωση νερού μπορεί να οδηγήσει σε διαταραχή του ισοζυγίου νερού και ηλεκτρολητών. αλλα εδώ μιλάμε για μεγάλες ποσότητες νερού. φαντάζομαι οτι 2 με 3 λιτρα δεν έχουν μεγάλη διαφορά, ειδικά τώρα που είναι καλοκαίρι. να ρωτήσω κάτι.....απο πότε αρχισες να καταναλώνεις τόσο νερό?

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    224
    Θα συμφωνήσω με τον Φίλιππο,η υπερβολή δεν κάνει καλό και αυτό ισχύει για όλα...!Εκτός από την αφυδάτωση που μπορεί να πάθει κάποιος από την έλλειψη νερού,και πολλά άλλα πιο σοβαρά,μπορεί να πάθει ζημιά και από την υπερβολική κατανάλωση.Μάλιστα υπάρχει και συγκεκριμένη αναφορά σε αυτό,ως δηλητηρίαση εξ΄ύδατος.Προς θεού δεν μιλάμε για κανονική δίψα η οποία πρέπει να καλύπτεται,αλλά για εξαναγκαστική κατανάλωση νερού γιατί πιστεύουμε ότι όσο περισσότερο τόσο καλύτερα.
    Σχετικά με το τσάι,πιστεύω ότι κάνει πολύ καλό γενικότερα,αλλά όταν μιλάμε για συμβολή στο αδυνάτισμα μην περιμένεις κάποιο εμφανές αποτέλεσμα.Και η κατανάλωσή του,επίσης με μέτρο:blush:

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    110
    ..αυτή την απορία την έχω και εγώ - μπορεί να έπινα και 1lt την ημέρα τσάι (από αυτά χωρίς θερμίδες)... Εδώ και 2-3 μέρες το έχω ελαττώσει στα 500ml γιατί σκέφτηκα ότι όλο και κάπου θα "χτυπάει"...

  12. #12
    Originally posted by lost kitten
    κοίτα η αλήθεια είναι ότι η υπερκατανάλωση νερού μπορεί να οδηγήσει σε διαταραχή του ισοζυγίου νερού και ηλεκτρολητών. αλλα εδώ μιλάμε για μεγάλες ποσότητες νερού. φαντάζομαι οτι 2 με 3 λιτρα δεν έχουν μεγάλη διαφορά, ειδικά τώρα που είναι καλοκαίρι. να ρωτήσω κάτι.....απο πότε αρχισες να καταναλώνεις τόσο νερό?
    έχω κανένα 4μηνο, πάντως με βοήθησε στο να μη πεινάω πολύ, αφού φουσκώνω

  13. #13
    Originally posted by Cherie
    Θα συμφωνήσω με τον Φίλιππο,η υπερβολή δεν κάνει καλό και αυτό ισχύει για όλα...!Εκτός από την αφυδάτωση που μπορεί να πάθει κάποιος από την έλλειψη νερού,και πολλά άλλα πιο σοβαρά,μπορεί να πάθει ζημιά και από την υπερβολική κατανάλωση.Μάλιστα υπάρχει και συγκεκριμένη αναφορά σε αυτό,ως δηλητηρίαση εξ΄ύδατος.Προς θεού δεν μιλάμε για κανονική δίψα η οποία πρέπει να καλύπτεται,αλλά για εξαναγκαστική κατανάλωση νερού γιατί πιστεύουμε ότι όσο περισσότερο τόσο καλύτερα.
    Σχετικά με το τσάι,πιστεύω ότι κάνει πολύ καλό γενικότερα,αλλά όταν μιλάμε για συμβολή στο αδυνάτισμα μην περιμένεις κάποιο εμφανές αποτέλεσμα.Και η κατανάλωσή του,επίσης με μέτρο:blush:
    Ομολογώ οτι αυτό το "δηλητηρίαση εξ΄ύδατος" 1η φορά το ακούω! Ακούγεται σοβαρό! Θα το googlαρω... Οκ Με πείσατε να πέσω στα 2 1/2 λίτρα.. άν και διάβασα οτι η κατανάλωση του νερού έχει να κάνει και με το βάρος σου.. δλδ όσο περισσότερο βάρος έχεις τόσο περισσότερο νερό έχει ανάγκη ο οργανισμός σου..

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    197
    κοίτα άμα σε βοηθάει και έχεις δεί ευεργετικές επιπτώσεις οκ, αλλα αυτό που με ανησιχεί μήπως είναι η πολυδιψία ένδιξη από κάτι παθολογικό (μην τρομάζεις) έχεις κάνει εξετάσεις τελευταία?

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    110
    Αχ, αυτό με το νερό! Δεν έπινα καθόλου νερό (άντε 1-2 ποτήρια την ημέρα και αν!), ώσπου αποφάσισα ότι δεν πάει άλλο έτσι! Οπότε με το ζόρι μισή ώρα πριν και μισή ώρα μετά από κάθε γεύμα, έπινα από ένα ποτήρι νερό, και min άλλα δύο ενδιάμεσα ώστε να φτάσω στα 8 ποτήρια την ημέρα ~2lt. Καλά, δεν μπορείτε να φανταστείτε! Τις 2-3 πρώτες μέρες κάθε 5' πήγαινα τουαλέτα! Τί πρόβλημα όταν σου τυχαίνει αυτό και δεν είσαι σπίτι! :lol: Τώρα ευτυχώς το συνήθισα...

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •