-20 κιλά σε 23 ημέρες - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 37
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    2,527
    fae-prits! προσωπικα θα συμφωνουσα μαζι σου αν δεν ειχα ηδη συζητησει με την ευαγγελια για το θεμα !!!!
    καπου κουραζει το να λες τα ιδια κ τα ιδια κ δικαιωμα του καθενος να κανει Ο,ΤΙ θελει, απλα δεν ειναι κακο οι αναγιγνωσκοντες να εχουν ενα μπακ-γκραουντ καποιων που προτεινουν θαυματουργες διαιτες!!!
    (mary, πιστευω να σου λυθηκε η απορια!!)

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    1,637
    Originally posted by click
    Originally posted by filipparas
    Τι αηδίες είναι αυτές πάλι; Διαγράψτε το παρακαλώ...
    θα συμφωνησω με 1ο μισο.

    με το 2ο μισο οχι, γιατι με αυτη τη λογικη θα σβηναμε το μισο φορουμ.

    ευστοχο ποστ, σμαρτ.
    Ε καλά, δε θα με χάλαγε να σβηστεί το μισό φόρουμ προσωπικά, καταλαβαίνω όμως οτι δε γίνεται... οπότε παραδέχομαι οτι έχεις δίκιο.

    @fae!_prits_: Έχει ξαναγίνει συζήτηση με τη συγκεκριμένη συμφορουμίτισσα που έχει ξαναπροτείνει (τουλάχιστον)αμφιλεγόμενες μεθόδους όπως είπε και η smart. Έχει κι η υπομονή και η κατανόηση τα όρια της, ειδικά όταν η συγκεκριμένη κοπέλα δεν έχει κανένα πρόβλημα με το βάρος της...

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    1,131
    Originally posted by smart
    fae-prits! προσωπικα θα συμφωνουσα μαζι σου αν δεν ειχα ηδη συζητησει με την ευαγγελια για το θεμα !!!!
    καπου κουραζει το να λες τα ιδια κ τα ιδια κ δικαιωμα του καθενος να κανει Ο,ΤΙ θελει, απλα δεν ειναι κακο οι αναγιγνωσκοντες να εχουν ενα μπακ-γκραουντ καποιων που προτεινουν θαυματουργες διαιτες!!!
    (mary, πιστευω να σου λυθηκε η απορια!!)
    :thumbup: got it. ^_^
    τωρα τη θυμηθηκα, εκραζε τη ατκινς που ειναι χημικη και αυτη

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    2,205
    Originally posted by fae!_prits_


    Βρισκομαστε σε ενα φορουμ
    αλληλοβοηθειας η εχω χασει καποιο επεισοδιο;

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    1,131
    Originally posted by break
    Originally posted by fae!_prits_


    Βρισκομαστε σε ενα φορουμ
    αλληλοβοηθειας η εχω χασει καποιο επεισοδιο;
    ναι, αλλα το συγκεκριμενο ποστ δεν ζητησε βοηθεια η ευαγγελια στο συγκεκριμενο, δεν εβγαλε τη ψυχη της να μιλησει με τα προβληματα της, για τις ανησυχιες τις κτλ για να τη βοηθησουμε.

    Εκανε αντιγραφη και επικολληση απο αλλο σαιτ. Χωρις να ψαξει και να μας πει τη αποψη της, γιατι συμφωνει, τι υπαρχει στο παρασκηνιο για να βασιζεται αυτη η διαιτα.. ουτε καν διαλογος μπορεις να ανοιξεις. Απλα ειδε "Χ κιλα σε Υ μερες" και οσο να'ναι οταν οι περισσοτεροι εδω εχουν αγανακτησει με το βαρος τους και ψαχνουν και πειραματιζονται και απογοητευονται, οσο να'ναι θα προσβληθουν οταν θα δουν, "αλλη μια κενη υποσχεση και χασιμο χρονου".

    Και επειδη ΕΙΝΑΙ διατροφικης διαταραχης φορουμ οταν γινονται ποστ διαιτες "φαε ΟΣΟ θες", ειναι κοροιδια στον πασχοντα. Εμενα προσωπικα, με εκνευριζουν αυτες οι υποσχεσεις γιατι δεν ηταν ποτε το θεμα των κιλων μου που ηθελα να διορθωσω σαν προταιρεοτητα, θελω να διορθωσω να ΜΗΝ τρωω οσο θελω, γιατι δεν εχω μετρο, δεν σταματαω στον κορεσμο. Αυτη ειναι η αρρωστια, οχι το βαρος. Το βαρος ειναι συνεπεια και συμπτωμα. Και μετα βλεπω διαιτες που μου δινουν τη δυνατοτητα να'μαι αρρωστη. Ασχετα με χασιμο κιλων η οχι.

    Και πιστευω οτι υπαρχουν κι αλλοι σαν εμενα που ενοχλουνται με τη συμπεριφορα " Με αυτη τη διαιτα μπορεις να φας μεχρι να σου βγει απο τη μυτη" . Ειναι καθαρα enabling.

    Για αυτο εγινε η "επιθεση".

    Ελπιζω να εβγαλα νοημα.

  6. #21
    Δεν θα μπω στη συζητηση για τη χημική κλπ κλπ.

    Αλλά στ αλήθεια θέλω να ρωτήσω.
    ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΥ ΝΑ ΕΚΑΝΕ ΑΥΤΗ ΤΗ ΔΙΑΤΡΟΦΗ ΚΑΙ ΝΑ ΕΧΑΣΕ ΟΧΙ 20 ΚΙΛΑ ΑΛΛΑ ΑΣ ΠΟΥΜΕ 8 ΣΕ 20 ΜΕΡΕΣ????

    ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΝΑ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ ΟΠΟΙΟΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙ!!!
    :blush:unk::blush:

    ευχαριστώ

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    101
    Εγώ όταν ήμουν μικρή και χαζή την έκανα. Η δίαιτα αυτή δεν είναι καινούργια.
    Είχα χάσει 7 κιλά. Θέλεις να σου πω mariao και πόσα πήρα μετά τη δίαιτα?

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    101
    Και επειδή πρέπει να φύγω και δε θα έχω πρόσβαση στο ίντερνετ, προς αποφυγή παρεξηγήσεων, θα το πω διακριτικά (γιατί έχω και τα νεύρα μου σήμερα)
    Καλύτερα θα ήταν να αποφεύγουμε όλοι μας τις χημικές δίαιτες. Τα κιλά που χάνονται είναι πλασματικά. Μετά τη δίαιτα ο οργανισμός έχει ταλαιπωρηθεί τόσο που θέλει απλά να φάει τα πάντα. Και ας μη μιλήσω για τον κακομοίρη το μεταβολισμό που πιάνει τα πατώματα.....και τέλος σκοπός είναι μία υγιεινή διατροφή, ένας υγιής τρόπος σκέψης και ένας ΥΓΙΗΣ ΤΡΟΠΟΣ ΖΩΗΣ.
    Καλό μεσημέρι

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    158
    Τελευταία που είδα άνθρωπο να κάνει αυτή τη δίαιτα (πριν 15 χρόνια η κολλητή μου) έχασε 10 κιλά σε μια βδομάδα, έχασε τα μαλλιά της, βιταμίνες και τη λάμψη του δέρματος της! Κι ενώ τα κιλά τα πήρε αμέσως τα υπόλοιπα τρόμαξε να τα ξαναβρεί!
    Θεωρούσα ότι στο έτος 2011 ο κόσμος θα ήταν πιο ενημερωμένος για τις "χημικές δίαιτες" και τα "θεαματικά" απότελέσματα τους!!

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Posts
    304
    μακρια απο τετοιες ΄΄διαιτες΄΄.
    διαβαζοντας παλιοτερα για τη περιβοητη λαχανοσουπα.. ειχα σκεφτει να τη ακολουθησω.. οταν ημουν απειρη ακομα. ευτυχως πηρε στροφες το μυαλο μου κ δεν την εκανα. θελετε να χασετε κιλα? διατροφη απο διατροφολογο κ υπομονη. δε ειναι δυνατον να εχετε τη απαιτηση τα κιλα που εχετε να τα χασετε σε μια βδομαδα η σε ενα μηνα.

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    896
    Η συγκεκριμένη δίαιτα όντως κυκλοφορεί αρκετά χρόνια. Το ωραίο είναι ότι την έδιναν σε γνωστό πριν δεκαετίες κέντρο αδυνατίσματος. Προσωπικά την είχα πάρει διά χειρός μιας φίλης που της την έδωσε ένας γείτονάς της που πήγαινε στο συγκεκριμένο κέντρο για να χάσει κιλά. Του την έδωσαν όταν μετά από αρκετό καιρό παρασπονδιών είχε πάρει και με το παραπάνω κιλά. Τώρα αν είχε χάσει με την συγκεκριμένη δίαιτα η φίλη μου υποστήριζε πως την δίαιτα την είχε κάνει μια άλλη γειτόνισσά της και είδε θεαματικά αποτελέσματα. Την γειτόνισσα την γνώριζα εξ όψεως ήταν παχουλή κι όντως έχασε κιλά αλλά δεν ξέρω αν ήταν από τη συγκεκριμένη δίαιτα (κι αυτή πήγαινε στο ίδιο κέντρο με τον άλλο γείτονα)!
    Προσωπικά όλο έλεγα να την κάνω κι όλο δεν την έκανα. Δεν είναι ότι σε αφήνει νηστικιά, ίσα-ίσα μάλιστα, αλλά τόση μονοφαγία την κάνει κουραστική και μόνο που την διαβάζεις!
    :smirk:

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Posts
    2,157
    Την συγκεκριμενη διαιτα την ειχα κανει καμποσες φορες.Χανεις γυρω στα 8 κιλα,ουτε κατα φαντασια 20,κ την ειχα παρει απο συγγενη που θα εκανε χειρουργειο καρδια κ του την ειχε δωσει ο γιατρος για να χασει γρηγορα κιλα.Μετα λογω της στερησης κανεις υπερφαγικα επεισοδια κ τα παιρνεις παλι.Δεν χρειζεται να το ξαναπουμε οτι το καλυτερο ειναι προσεγμενη διατροφη,να τα τρως ολα σε μικρες ποσοτητες.Κ εκει μονο διατροφολογος μπορει μα βοηθησει.Φυσικα για καποιους σαν εμενα που δε βαζουμε μυαλο η λυση ειναι μονο το χειρουργειο.

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    1,131
    Originally posted by Christine1312
    Τελευταία που είδα άνθρωπο να κάνει αυτή τη δίαιτα (πριν 15 χρόνια η κολλητή μου) έχασε 10 κιλά σε μια βδομάδα, έχασε τα μαλλιά της, βιταμίνες και τη λάμψη του δέρματος της! Κι ενώ τα κιλά τα πήρε αμέσως τα υπόλοιπα τρόμαξε να τα ξαναβρεί!
    Θεωρούσα ότι στο έτος 2011 ο κόσμος θα ήταν πιο ενημερωμένος για τις "χημικές δίαιτες" και τα "θεαματικά" απότελέσματα τους!!
    ε ενταξ... αυτο το θεωρω ολιγον υπερβολη.. για να παθεις υποθρεψια ενω τρως και κρεας, και ζυμαρικα, και σαλατα οπως ειναι στη διαιτα και σου επιτρεπει να πιεις χυμους φρουτων...πρεπει να τρως 50γρ. τη ημερα... η απλα να μη τρως, που ειναι ασχετο με τη διαιτα.

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    158
    Κοίταξε μπορεί να μην ακολούθησε α κ ρ ι β ώ ς αυτή τη δίαιτα, αλλά κάποια αντίστοιχη σε αυτή τη λογική. Της μονοφαγίας δηλαδή που τρως ένα πράγμα όλη τη μέρα. Μια τέτοια δίαιτα δεν μπορείς καταρχάς να την ακολουθήσεις με 3-5 γεύματα την ημέρα. Τι θα φας το πρωί? Μπριζόλα ή πατάτες τηγανητές? Είναι δυνατόν? Και την 23η μέρα θα τρως πρωί-μεσημέρι-βράδυ μόνο γλυκό?
    Τέτοιες δίαιτες είναι λάθος από όπου και να το δεις! Όταν 23 μέρες τρως 23 φαγητά μόνο δεν μπορεί να μη δημιουργηθούν αστάθειες στον οργανισμό όσο αφορά τα θρεπτικά συστατικά και το μεταβολισμό.
    Επιπλέον θεωρώ ότι για να καταφέρει να χάσει κάποιος τόσα πολλά κιλά σε τόσο σύντομο χρονικό διάστημα (αν τα καταφέρει) σημαίνει ότι υποβάλλει τον οργανισμό του σε μια δύσκολη δοκιμασία η οποία θα έχει σίγουρα επιπτώσεις. Δεν υπάρχουν μαγικοί συνδυασμοί τροφών για γρήγορη απώλεια τόσων κιλών οπότε για να χαθούν τα κιλά πρέπει να υποσιτιστεί κάποιος.
    Τώρα όσο αφορά τη φίλη μου ίσως είχε αυτά τα προβλήματα διότι ήταν στην εφηβεία τότε (στα 14) και ήταν ακόμα πάνω στην ανάπτυξη.

  15. #30
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2022
    Posts
    1
    Καλημερα...
    Τη συγκεκριμενη χημικη διαιτα την εχω ακουσει να την κανουν πολλοι με αποτεσματα... μου την ειχε αναφερει κ γιατρος που ηταν της μοδας οταν σπουδαζαν κ την εκαναν τα κοριτσια παντα πριν τις διακοπες κ τις γιορτες... εχω μεινει ανεργη εδω κ καποιο διαστημμα κ δυστυχως ξεφυγα με την κλειδουρα... την ξεκιναω απο σημερα...
    Εγω θα μπαινω να ενημερωνω πως τα παω... μακαρι να ειχα κ παρεα σε ολο αυτο...
    20 κιλα δεν χανεις σιγουρα... αλλα 10 το ελπιζω....

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •