φοβαμαι οτι θα μου κανω κακο
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 29
  1. #1

    φοβαμαι οτι θα μου κανω κακο

    δεν μου εχει ξανατυχει. ειναι δυνατον ο ιδιος μας ο οργανισμος να μην αντεχει αλλα βουλιμικα και να σταματαει να κανει εμετο? το αντιθετο δε γινεται? δε συνηθιζει και μετα τα βγαζει ολα?

    εχω φαει 3ροξ, 2 κουτια μπισκοτα, 1 πιτσα, γεμιστα, και δεν μπορω να κανω εμετο.. ειμαι μολις 56 κιλα και πραγματικα νομιζω οτι θα παθω τιποτα.. παντα τοσο τρωω πριν κανω εμετο, τωρα δε βγαινει τιποτα... μια ωρα υδρωσα,εγινα κατακοκκινη,φοβηθηκα για την πιεση μου..

    δεν ειμαι καλα, δεν εχω ξανακρατησει τοση τροφη μεσα μου.δεν μπορω και δεν θελω. αυριο εχω κλεισει να παω για φαγητο με τον φιλο μου. πως θα το αντεξω αυτο?

    δεν ειμαι καλα,θελω να πεθανω πραγματικα.
    ξερω οτι δεν ειναι τιποτα, ξερω οτι μια ισον καμια...δεν μπορω ομως,ειναι περα απο καθε λογικη.....ειναι περα απο καθε λογικη

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    445
    Ηρέμισε ρε κορίτσι μου, Σταμάτα να πιέζεσαι να τα βγάλεις. Θα κάνεις κακό. Δεν θέλει ο οργανισμός σου, αυτό σου λέει, θέλει να τα κρατήσει, δεν θέλει να κάνει εμετό, το καμπανάκι σου χτυπάει. Δεν θα πάρεις 5 κιλά αν τα κρατήσεις μέσα σου. Πιες μια σόδα και ηρέμισε

  3. #3
    ξαναπροσπαθουσα τωρα..δε βγαινουν με τιποτα... δεν μου χει ξανασυμβει, τα χω παιξει. φοβαμαι να ξαναφαω στη ζωη μου!
    γιατι να θελει να τα κρατησει. ειχα φαει ελαφρια πιο νωρις... δεν ηταν αδειο το στομαχι.. δε βγαινει τιποτα,λες και μια πετρα εμποδιζει τα παντα..

    συν δυο κιλα μεσα σε δυο μερες.. ξερω οτι δεν ειναι τιποτα,το ξερω.. αν συνεχιστει ομως αυτο? δεν ειμαι καλα... καθολου καλα..

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    445
    Ηρέμησε ρε κοπέλα μου. Δεν είναι το θέμα τα κωλοκιλά, γιατί δεν το καταλαβαίνεις. Θέλεις να πάθεις κάτι, για να μην πάρεις 2 κιλά; Ηρέμησε. Σταμάτα να προσπαθείς.

  5. #5
    τι να παθω,τιποτα δε παθαινω.. οχι οτι με πολυνοιαζει..σκατα ολα... σταματησα να προσπαθω, δεν εχει νοημα. μπορει να ακυρωσω την αυριανη εξοδο, οπως και τη θαλασσα που θα πηγαινα το ΣΚ. μου αξιζουν τα χειροτερα ετσι οπως μου φερομαι.
    απ το τιποτα, χωρις να μου φταει τιποτα.αυτο με τρελαινει.
    τωρα με σιχαθηκα μεσα απ την ψυχη μου

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    445
    Τι να πάθεις;
    Νομίζω ότι ξέρεις τι μπορεί να πάθεις;
    Κι όλα αυτά γιατί; Για να μπορείς αυριο που θα βγεις έξω να φας;
    Για να βάλεις το μαγιω σου και να νιώθεις οτι έχεις καλό σώμα;
    Αξίζει να το πάθεις γι 'αυτα;

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    107
    Καλή μου μην το προσπαθείς.. Ο οργανισμός σου ξέρει αν και πότε χρειάζεται να τα αποβάλει..
    Το ζήτημα δεν είναι τα 2 και τα 3 κιλά, το θέμα είναι να μην πάθεις τπτ όπως λέει και το κουκουτσάκι..

    Εγώ μερικές φορές κυρίως λόγω άγχους βαρυστομαχιάζω.. Με είχε πιάσει το Σάββατο μετά από πολλούς μήνες ένα αβάσταχτος πόνος.. Ενιωθα ότι θα λιποθυμήσω.. Τόσο πολύ.. Καπάκι με πιάνει και η μέση μου και δεν μπορούσα να ξαπλώσω για να ηρεμήσω έστω και λίγο..Προσπάθησα 2 φορές να κάνω εμετό (το θεωρώ την ύστατη λύση) και δεν τα κατάφερα.. Μετά από 4 ώρες περίπου το φαγητό βρήκε από μόνο την έξοδο..
    Προσπαθώ να σου δείξω ότι ο οργανισμός σου θα το παλέψει μέχρι τελευταία στιγμή και αν δεν τα καταφέρει τότε θα αναγκαστεί να τα αποβάλει.. Οπότε ξάπλωσε και προσπάθησε να ηρεμήσεις :)

  8. #8
    κουκουτσι για μενα το να νιωθω καλα με το σωμα μου ειναι η μιση μου ευτυχια,οποτε ναι,αξιζει. απορω πραγματικα αν υπαρχει καποια εκει εξω που δε θελει να την θαυμαζουν για αυτο που ειναι , απο μεσα μεχρι εξω. εγω παντως ετσι με αγαπω,οπως ειμαι τωρα,κ οχι οπως θα ειμαι αν παρω την πανω βολτα με τα κιλα. το χω ζησει και θυμαμαι πολυ καλα πως ηταν.

    λολιποπ μου πραγματικα με ηρεμησε λιγο αυτο που ειπες.. αλλα το στομαχι μου ειναι τοσο συνηθισμενο σε τεραστιες ποσοτητες που απλα δεν παιζει να τα αποβαλει.. μη σου πω οτι αυριο θα πειναω παλι. για μενα μολις ξεκινησε ο γολγοθας. θα φοβαμαι να φαω... τοση δυσανασχετιση που νιωθω...δε φανταζεσαι..

    κοιταω τα οσα γραφω και ακομη μου φαινεται περιεργο.. αν ειδωθουμε απο κοντα θα ειμαστε 3 φυσιολογικες κοπελες.. και εδω μεσα....οι ρολοι αλλαζουν εξ ολοκληρου...

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    107
    Απλώς ηρέμησε και θα ηρεμήσει και το στομαχάκι σου..
    Με το να αγχώνεσαι για αυτά τα 2,3 κιλά δεν καταφέρνεις κάτι.. Ισα ισα επιδεινώνεις την κατάσταση σου αυτή τη στιγμή..
    αν ηρεμήσεις θα χονέψεις πιο εύκολα..
    Επίσης το θέμα δεν είναι αν θα πεινάς αύριο, κάτι το οποίο είναι φυσιολογικότατο για έναν οργανισμό, το θέμα είναι να προσπαθήσεις να σταματήσεις να τον ταλαιπωρείς έτσι..
    Ξέρω δεν είναι εύκολο αλλά μια καλή αρχή θα είναι να εξαφανίσεις απ' το σπίτι όλα αυτά τα σατανικά :dork: φαγητά και τους καταλόγους..
    Δεν πρέπει να φοβάσαι να φας , αλλά τι και πόσο θα φας.. Οχι φυσικά για τα κιλά, αλλά για τον οργανισμό σου :)

  10. #10
    εχω τοσο καιρο να φαω φυσιολογικα που αν φαω τοσο(λιγο λεμε τωρα) ωστε να νιωσω χορτατη, νομιζω οτι εφαγα παραπανω απ οσο επρεπε και μετα τρωω του θανατα για να τα βγαλω.ουτε γω δεν το χω καταλαβει ακομη πως λειτουργει αυτο. εχω χασει μετρα και σταθμα.

    οσο για το οτι δεν ειναι ευκολο, πραγματικα μου μοιαζει ακατορθωτο,ουτε σαν ιδεα δεν περναει στα σοβαρα απο το μυαλο μου...
    ολο σκεφτομαι πως θα παω εξω για φαγητο αυριο.. θα χω τοσα νευρα και αρνητικη ενεργεια που παιζει να τσακωθω και με τον φιλο μου.. κριμα απ το θεο πραγματικα.. αγαπω δηλαδη το φαγητο πιο πολυ απο τους ανθρωπους που χω γυρω μου? ειναι δυνατον?... νομιζω πως ειναι...

    σκεψου οτι τωρα ειμαι 3κιλα παραπανω απ οτι ημουν το πρωι.. πω τα χω παιξει.. οσο για την υγεια μου, συγνωμη και παλι που το ξαναλεω, αλλα δεν με ενδιαφερει ιδιαιτερα...

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    107
    Μαρία μ η υγεία σου θα έπρεπε να είναι το Α και το Ω στις σκέψεις σου σε κάτι τέτοιες καταστάσεις..
    Γιατί σκέψου ότι αν δεν έχεις την υγεία σου, δεν θα μπορείς ούτε καν να μαλώσεις που λέει ο λόγος με τον φίλο σου..
    Δεν θα σ ενδιαφέρουν ούτε τα κιλά σου ούτε τπτ.. Θα λες " μακάρι να είχα την υγεία μου τώρα και όλα τα άλλα θα μπορούσα να τα καταφέρω"..
    Πρέπει να καταλάβουμε όλοι μας χωρίς να βγάζω την ουρά μου απ' έξω φυσικά ότι το φαγητό είναι μέσο επιβίωσης.
    Ο οργανισμός είναι σαν ένα εργοστάσιο.. Τα όργανα μας είναι οι εργάτες.. Ο μισθός τους είναι το φαγητό. Αν δεν πληρωθούν πως θα δουλέψουν; Αντιστοιχα αν πληρωθούν παραπάνω θα αρχίσουν να τεμπελιάζουν σιγά σιγά..
    Αυτά τα 3 κιλά δεν είναι τπτ.. ΚΑταρχάς είναι υγρά κατά κύριο λόγο.. λίγες μέρες αποτοξίνωση και θα ξεφουσκώσεις..
    Ολα αυτά δεν τα λέω επικριτικά αλλά φιλικά :)

  12. #12
    το ξερω..αντιλαμβανοαμαι τον τονο σου και αυτο με ηρεμει.. απο την αλλη εκνευριζομαι γιατι οσα βλεπω γραμμενα απο σενα τα λεω η ιδια σε τριτους συνεχως και γνωριζω πολυ καλα ποσο δικαιο εχεις.. για αλλη μια φορα ομως βγαζω την ουρα μου απ εξω.. ειμαι τοσο χαλια που με το ζορι γραφω.. και περιμενω μια απαντηση, χωρις καμια να με ικανοποιει.. γιατι η απαντηση που θελω πραγματικα ειναι οι πραξεις μου.. μονο οταν μου αποδειξω οτι ειμαι αρκετα δυνατη θα ξανανιωσω καλα..

    μου λες για λιγες μερες αποτοξινωση... εδω και μηνες κανω εμετο πολλες φορες την ημερα.. με το που ξυπναω,πριν βγω απ το σπιτι,εξω,οταν ξαναρχομαι σπιτι,το βραδυ,πριν κοιμηθω,συνεχεια.. δεν ξερω καν τι ειναι αυτο που μου λες πια.. δεν μπορω απο τη μια μερα στην αλλη να το κανω.. στανταρ θα ξανακυλησω αυριο.. αν ομως παλι δεν καταφερω να τα βγαλω δε θα το αντεξω..
    θελω να παρω μονη μου την αποφαση,σιγα σιγα.. οχι ετσι εξαναγκαστικα.. νιωθω τεραστια πιεση αυτη τη στιγμη.. και δεν ειμαι καθολου ετοιμη.. φοβαμαι λιγο..

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    107
    Απλώς σου λέω κάποια πράγματα τα οποία κι εγώ το τελευταίο 6μηνο τα έχω συνειδητοποιήσει..
    Πάνω απ' όλα είμαστε άνθρωποι και είναι λογικό να χάνουμε τη μπάλα ώρες ώρες..
    Θεωρώ ότι δεν χρειάζεσαι να χάσεις κιλά.. Απλώς να μπεις στο λούκι της σωστής διατροφής..
    Εγώ προσωπικά το κατάφερα αυτό μόνο με την βοήθεια διατροφολόγου..
    Το θέμα με τους εμετούς πάντως πιστεύω ότι πρέπει να το δεις με υποστήριξη από κάποιον ειδικό όπως σου είπε και το κουκουτσάκι..
    Δεν θέλω να σε "εξαναγκάσω" όπως το θέτεις απλώς σου λεω την άποψη μου :)

  14. #14
    η μητερα μου αγαπα πολυ την σωστη διατροφη και μου εχει μαθει πολλα πραγματα με υγειη και καθολου πιεστικο τροπο και εγω η ιδια ασχολουμαι κ διαβαζω σχετικα. θελω να πω πως θεωρητικα το προσεγγιζω αψογα το θεμα.. πρακτικα μου ειναι αδυνατο,ειδικα τωρα...

    οσο για τον ειδικο... που να τον βρω ρε γαμω το... λεφτα δεν εχω για τετοια.. και δεν θελω να το μαθει κανεις... δεν θελω να το μαθει κανεις...

  15. #15
    den tha xonepsw pote.to stomaxi mou me pethainei.

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •