maple syrup diet ή συνεχίζω dukan?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 13 of 13
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    206

    maple syrup diet ή συνεχίζω dukan?

    Η Beyonce θέλησε να χάσει γρήγορα κιλά για να είναι σε φόρμα για τα γυρίσματα της ταινίας Dreamgirls. Παρά το γεγονός λοιπόν πως η καμπύλες της έχουν γίνει διάσημες και κατά κάποιο τρόπο σήμα κατατεθέν της αγαπημένης Αμερικανίδας τραγουδίστριας, οι υπεύθυνοι της ταινίας της ζήτησαν να χάσει 10 κιλά. Και μάλιστα, η Beyonce έπρεπε να τα χάσει μέσα σε 10 ημέρες!

    Η δίαιτα του σφένδαμου ? Maple Syrup Diet

    Η Maple Syrup Diet ή αλλιώς αποτοξινωτική δίαιτα του λεμονιού βασίζεται σε ένα ρόφημα το οποίο πρέπει κάποιος να πίνει για 3-10 ημέρες. Όπως συνιστάται δεν πρέπει κάποιος να το παρακάνει με αυτή τη δίαιτα καθώς δεν ενδύκνυται για μακροχρόνια χρήση.

    Έτσι, η Beyonce ετοίμαζε ένα κρύο ή ζεστό ρόφημα από χυμό λεμόνι, σιρόπι σφένδαμου και πιπέρι καγιέν από το οποίο έπινε καθημερινά 8-12 ποτήρια. Το καθημερινό της διαιτολόγιο ήταν πολύ φτωχό! Για την ακρίβεια την πρώτη μέρα δεν έπρεπε να φάει τίποτα άλλο, πλην ενός φυσικού χυμού από φρούτα με χαμηλή περιεκτικότητα σε ζάχαρη. Επειδή η συγκεκριμένη δίαιτα είναι πολύ ακραία και επηρεάζει το εντερικό σύστημα, η αφροαμερικανή τραγουδίστρια έπινε κάθε βράδυ ένα φλιτζάνι καθαρτικό τσάι.

    Από την δεύτερη μέρα, της επιτρεπόταν να τρώει ελαφριές σούπες, ενώ την τρίτη ημέρα μπορούσε να ετοιμάσει κάποια ligth γεύματα (σαλάτες και ψητά).

    Η Βeyonce δεν την συστήνει στους θαυμαστές της

    Μπορεί να την ακολούθησε και να έχασε τα κιλά αστραπιαία, άλλα όπως τονίζει, η Maple Syrup Diet δεν είναι η ιδανική δίαιτα για να ακολουθήσει κανείς: ?Μόλις τελείωσα με την δίαιτα πήρα αμέσως τα κιλά πίσω ? έτρωγα τα πάντα από την στιγμή που σταμάτησα! Μάλιστα, πήρα ακόμη και παραπάνω κιλά που δεν επιθυμούσα?.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    206
    γεια σας κοριτσια...ειμαι στην 4η μερα dukan...αν συνεχιζω απο κυριακη μπαινω στην δευτερη φαση.επειδη πηρα πολλα κιλα σ ενα μηνα ,ολοι μου το επισημαινουν κ εχω αγχωθει απιστευτα.ψυχολογια απιστευτα ασχημη.ας μην σας κουραζω αλλο...διαβασα οτι την εκανε κ η naomi cambel και η gwyneth paltrow και ειπαν οτι αποτοξινωθηκαν,ελαμψε το δερμα τους κ απεκτησαν ενεργεια...τι λετε; sos εχω γαμο σε 12 μερες............

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    ΟΥΤΟΠΙΑ
    Posts
    381
    wannabeskinny

    για να wannabeskinny σε 12 μερες ειναι λιγο δυσκολο:smilegrin:

    μην τρελαινεσαι:shocked2:

    συνεχισε την ντουκαν που κανεις:thumbup:

    κανω κι εγω και βλεπω αποτελεσματα.:wink2:

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    206
    κι αν δουλεψει καλυτερα της beyonce?
    thanks παντως που συμβουλευεις .......32 views και μονο εσυ απαντησες...και μετα σου λεει υποστηριξη

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    126
    βλέπεις όμως ότι όπως είπε κι αυτή, τα έβαλε μετά. νομίζω θα ήταν καλύτερα να χάσεις μια και καλή τα κιλά, σωστά; άσε που με πια πιο υγιεινή διατροφή, αυτή του ντουκαν, θα φαίνεσαι και πιο καλά και πιο όμορφη και υγιής από ό,τι με μια στερητική

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    ΟΥΤΟΠΙΑ
    Posts
    381
    να σου πω την αληθεια η διαιτα που λες που κανει η μπιγιονσε,δε μου γεμιζει το ματι.
    μπορει να τα χασεις οπως υποσχεται ,αλλα την κοβω να ειναι απο αυτες τις διαιτες που χαλανε το μεταβολισμο και τα ξαναπαιρνεις τα κιλα και παραπανω.οπως γραφεις και συ ειναι πολυ ακραια και θα επηρεασει αρνητικα το μεταβολισμο.αφου το λεει και η μπιγιονσε οτι δεν την συστηνει:thumbdown::crazy:

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2002
    Location
    Αλλάζουνε Εντός Μου,Τα Σύνορα Όλου Του Κόσμου
    Posts
    1,698
    δεν θυμάμαι ποια χρήστρια σε λίγο παλιότερο ποστ έλεγε για αυτή την δίαιτα και της απάντησαν άτομα που την είχαν κάνει και φυσικά είχαν αποτελέσματα για όσο την έκανα και μόλις σταμάτησαν να πίνουν αυτό το σαχλο-σιρόπι τα πήραν όλα πίσω

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2002
    Location
    Αλλάζουνε Εντός Μου,Τα Σύνορα Όλου Του Κόσμου
    Posts
    1,698
    το θέμα σου είναι να χάσεις κιλά για να φορέσεις ότι θέλεις σε 12 μέρες??και μετά?πάλι θα γκρινιάζεις και θα ψυχοπλακώνεσαι επειδή πήρες πίσω κιλά??να κοιτάς λίγο πιο μακροπρόθεσμα

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    206
    καποια κοπελα ειπε οτι τα χασε και δεν πηρε γραμμαριο πισω επειδη συνεχισε με διατροφη.....σας ευχαριστω οπως και να χεις...απο αυρριο δευτερη φαση dukan

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    Athens
    Posts
    144
    Originally posted by aggeloydaki
    να κοιτάς λίγο πιο μακροπρόθεσμα
    :thumbup::thumbup::thumbup:

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Athens
    Posts
    5,663
    wannabeskinny λυπάμαι που θα στο χαλάσω αλλά με τέτοιες "γρήγορες" δίαιτες το μόνο που καταφέρνεις είναι να χάνεις πολλά κιλά υγρών τα οποία μόλις ξαναφάς φυσιολογικά θα επιστρέψουν όλα πίσω. Μάλιστα με τις στερητικές δίαιτες το μόνο που καταφέρνεις στην τελική είναι να αποθηκεύσεις και λίγο παραπάνω λίπος όταν ξεκινήσεις και πάλι να τρως γιατί ο οργανισμός σου νομίζει ότι πέρασε περίοδο λιμού και έχει την τάση να αποθηκεύει περισσότερο λίπος με την πρώτη ευκαιρία για να αντεπεξέλθει στον επόμενο επερχόμενο "λιμό". Έτσι λειτουργεί το σώμα μας:

    http://www.diatrofi.gr/index.php/dia...84%CE%B5%CF%82

    http://keadd.gr/wb/pages/arthra/myth...res-dietes.php


    Σταματήστε επιτέλους να ψάχνετε για μαγικές δίαιτες και αρχίστε να κάνετε μία ισορροπημένη διατροφή σε συνδυασμό με άσκηση, δεν υπάρχει άλλος τρόπος γλυκιά μου. Είναι κρίμα να υποβάλλεις τον εαυτό σου σε μία τόσο δύσκολη διαδικασία και στο τέλος να καταλήξεις να κάνεις υπερφαγικά επεισόδια. Η έντονη στέρηση μας οδηγεί στην βουλιμία και δεν είναι θέμα τόσο ψυχολογικό είναι θέμα οργανικό. Είμαστε απλά έτσι φτιαγμένοι από την φύση μας.

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2011
    Posts
    24
    Μην μπερδεύεται τις βούρτσες με ξέρετε τι. Αυτό το πράγμα είναι σαφές ότι δεν είναι δίαιτα. Είναι μία λύση ανάγκης για κάποιον που το επάγγελμά του είναι να είναι τέλειος για 5 μέρες όσο κρατάνε τα γυρίσματα και πληρώνεται και εκατομμύρια για να το πετύχει αυτό. Για όνομα του θεού πια

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    1,131
    αν αρχιζεις και σταματας διαφορες διαιτες, δεν θα πας πουθενα αν δεν τελειωσεις μια. Ειδικα αν σταματησεις μια χημικη και πας σε νηστεια με ζαχαρη.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •