Ημερολόγιο Δίαιτας
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 25
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    15

    Ημερολόγιο Δίαιτας

    Καλησπέρα σε όλους,

    είμαι η Κατερίνα, είμαι 35 χρονών και φυσικά ταλαιπωρούμαι με τα κιλά μου. Τους τελευταίους μήνες κατόρθωσα να πέσω κάτω από τα 100 κιλά που με ταλαιπωρούσαν τα τελευταία 2 χρόνια.

    Έχω ύψος 1,72 και τώρα πρέπει να είμαι 98-99 κιλά. Με ακρίβεια θα το ξέρω αύριο,που θα ζυγιστώ πρωινή ώρα.

    Ο λόγος που φτιάχνω αυτό το ποστ, είναι γιατί έχω σκοπό να ακολουθήσω ισορροπημένη διατροφή και θα κρατάω ένα ημερολόγιο από αύριο.

    Αυτό σημαίνει ότιθα καταγράφω το τι ακριβώς τρώω κατά τη διάρκεια της ημέρας, θα είναι σαν να το αναφέρω στο διαιτολόγο.

    Αύριο θα φτιάξω και σχηματάκι με τα κιλά μου και θα βάλω και ένα στόχο,επίσης θα περιορίσω το κάπνισμα και θα αρχίσω γυμναστική/

    Αισιόδοξη ε?

    Θα προσπαθήσω να γράφωκαι στα άλλα τοπικ,γιατί όσο και να μας αγαπούν οι δικοί μας, τελικά την συμπαράσταση την βρίσκεις σε ομοιδεάτες.

    Κατερίνα

    ΥΓ Καλή αρχή μου εύχομαι

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    548
    καλη αρχη και απο μενα κατερινα! φαινεσαι αποφασισμενη και οργανωμενη, πολυ θετικο. σου ευχομαι να τα καταφερεις και στους 3 στοχους (διατροφη,γυμναστικη,τσιγα� �ο)

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Volos
    Posts
    303
    Καλή αρχή συνονόματη...!! μ' αρέσει που ξεκινάς τόσο ορεξάτη, έτσι να συνεχίσεις..!!

    Και εδώ όλοι παρέα θα 'μαστε να βοηθιόμαστε..

    Προσπάθησε να βάλεις και τικεράκι αν θες πατώντας σ' ένα απ' τα δικά μας θα κάνεις κάτι ανάλογο..

    καλή αρχή και θα τα λέμε..

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    15

    τικεράκι??

    Ευχαριστώ πολύ κορίτσια για τις ευχές σας!!!

    Νομίζω ότι τα κατάφερα με το τικεράκι, κάνω τοποστ τώρα για να δω αν μπήκε.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    1,637
    Kαλησπέρα Κατερίνα,

    Εύχομαι κάθε επιτυχία στη προσπάθεια σου και αλήθεια γιατί να μη την έχεις;

    Καλή αρχή
    Οργάνωση
    Αποφασιστικότητα
    Κίνητρο
    Συμπαράσταση

    Όλα τα συστατικά της επιτυχίας είναι εδώ

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    3,484
    Καλη αρχη Κατερινα!!

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    15

    Ημέρα \"1\"

    Αρχίζω λοιπόν...

    0900 τσάι κανονικό (λίπτον, όχι πράσινο,δίαιτας κλπ)

    0930 1 τοστ με 2 φέτες γαλοπούλα

    1000 καφές εσπρέσσο με λίγο γάλα φρέσκο

    1320 Δύο δαμάσκηνα

    1540 2 μπιφτέκια μέτρια με 2 φρυγανιές και ντοματοσαλάτα με
    κανονικό λάδι

    1830 1 μπάρα δημητριακών

    2140 12 αμύγδαλα ψημένα (οκ, πολλά ήταν) με 1
    γιαούρτι 2% και 1 κουταλιά μικρή μέλι

    2400 1 σουρωτή με λίγο χυμό λεμόνι και 6 φυστίκια

    Γυμναστική: 20 λεπτά περπάτημα,
    60 στροφές σχοινάκι (σπίτι μου, χαχα)
    ασκήσεις με βαράκια
    40 κοιλιακοί

    Τσιγάρα: Δεν τα μέτρησα, από αύριο θα βάλω στόχο τα 15,
    δηλασή λιγότερα από πακέτο που κάνω τώρα

    Στερήσεις: Το ποτό μου,η κολλητή μου πήρε μπύρα και εγώ
    περιέ..μικρό το κακό όμως

    Αύριο θα ζυγιστώ πρωί να έχω και μια σωστή μέτρηση.. και θα επανέλθω!!!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    3,484
    ΣΚΙΖΕΙΣ!!!:thumbup: φτου φτου

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    bolos
    Posts
    1,671
    Καλη αρχη κατερινιω..! αντε και εγω να δω ποτε επιτελους θα ξεκινησω ... ολο σταματαω ..

    για να δουμε σημερα πηρα λιγα κριτσινια (30γρ) και ενα τυρακι la vache qui rit Light για πρωινο .
    σκεφτομαι να παρω και εγω τσαι να εχω να πινω στο γραφειο ....

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2002
    Location
    Αλλάζουνε Εντός Μου,Τα Σύνορα Όλου Του Κόσμου
    Posts
    1,698
    Ζωήτσα πολύ ωραίο είναι το nestea πράσινο τσάι με γεύση passion fruit και πολύ λίγες θερμίδες!

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    725
    κατερινα μου η μπυρα εχει μονο 250 θερμιδες το μπουκαλι τα 500μλ, οπότε αν ξερεις οτι θα βγεις εξω μπορεις το απογευμα να μην φας τιποτα ή κατι ελαφρύ (όπως 4 μετρια βερυκοκα = 50 θ) και το βραδακι να ευχαριστηθεις το ποτο σου.... εγω συνηθως παιρνω μπουκαλι των 250 μλ γιατι ειμαι οκ και με αυτο, αρα 125 θερμιδες.... εναλλακτικα παιρνω κ εγω περιε..........:roll::roll::roll:

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    725
    και να προσθεσω οτι η νεστεα "χτυπησε" τα λιπτον-λινεα με νεα αντιστοιχη σειρα η οποια εχει (κατ'εμε) και ποιο "καθαρες" γευσεις πχ λεμονι, ροδακινο οχι εσπεριδοειδη, ανανας-υβισκος κτλ και ειναι κ πολυ πιο φτηνα, το ενα πωλειται 1,46?/μπουκαλι και το αλλο 0,90?/μπουκαλι αγορασμενα κ τα δυο απο το ιδιο καταστημα....

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2002
    Location
    Αλλάζουνε Εντός Μου,Τα Σύνορα Όλου Του Κόσμου
    Posts
    1,698
    το nestea που παίρνω εγώ και ΔΕΝ περιέχει ζάχαρη ,καθώς απαγορεύεται να φάω ζάχαρη,βγαίνει σε γεύση λεμόνι και passion fruit ,το λεμόνι για να πω την αλήθεια μου δεν μου άρεσε !Είχα δοκιμάσει και τα lipton linea βγαίνοντας από το νοσοκομείο αλλά μου άφηναν περίεργη γεύση και δεν τα ξαναπήρα καν.Και σχετικά με την τιμή....σε μεγάλο σουπερ μάρκετ τα nestea πράσινο τσάι έχουν 1,35


    προσέχτε στα nestea οι γεύσεις φράουλα,ροδάκινο κ έχει και άλλη μία νομίζω περιέχουν ζάχαρη,μόνο όσα γράφουν πράσινο τσάι δεν έχουν

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    15
    konina: εχεις απόλυτο δίκιο για την μπύρα, αλλά επειδή είναι καλοκαίρι, βγαίνω πιο συχνά έξω από ότι το χειμώνα, και μπορεί να βγω ξαφνικά χωρίς πρόγραμμα, οπότε και επειδή ήταν η πρώτη ημέρα είπα να το πάω πολύ συντηρητικά. Επίσης το πρόβλημα μου εμένα με το αλκοόλ, φαντάζομαι με όλους ισχύει δεν με απασχολεί τόσο το θέμα των θερμίδων όσο κυρίως ότι το επόμενο πρωί που ξυπνάω, πεινάω περισσότερο. ʼρα θα το στερηθώ για λίγο και θα το περιορίσω μόνο αν είναι να βγω για φαγητό έξω το βράδυ. Ακόμη, αν έπαιρνα μπύρα, δεν θα έμενα στα 6 φιστίκια που έφαγα χτες, αλλά θα έβαζα χέρι και στα πατατάκια....που ηταν πολλά και πάνω στο τραπέζι.

    konina & aggeloudaki: το τσάι είναι ιδανικό ρόφημα για μένα γιατί αποφεύγω τον καφέ κυρίως στη δουλειά,οπότε αποφεύγω το γάλα...και τα νεύρα μου είναι καλύτερα. Δεν χρησιμοποιώ νουνου αλλά φρέσκο γάλα και νομίζω απότην εμπειρία μου ότι υπάρχει διαφορά. Εγώ λατρεύω το Λιπτον red tea, το οποίο είναι και νόστιμο και πολύ πολύ ιδιαίτερο..Όταν τελειώσω ότι υπάρχεισπίτι,θα δοκιμάσω της νεστι που μου είπατε..

    zoitsa: εγώ στη δουλειά βολέυομαι με τα ξηρά φρούτα..και τα κριτσίνια είναι μια χαρά μου φαίνεται..και ενα απλό τοστάκι είναι οκ..

    Ζυγίστηκα σήμερα, 2η ημέρα της περιόδου και είμαι 98,2..Το Πάσχα είχα καταφέρει και έφτασα 97,00 αλλά λίγο τα παράτησα και ξανανέβηκα. Αυτές οι γιορτές είναι χριστιανικές. Φτιάχνω τρικεράκι και υπογραφή και τα ξαναλέμε το βράδυ!!!

    Μου άρεσε και το τοπικ, πριν και μετα,θα βάλω φωτό όπως ήμουν στα 103, 5 και μια τώρα, μεγάλη διαφορά κυρίως στο πρόσωπο..

    Καλημέρα σε όλες.!!!!

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    15
    Εφτιαξα και το τρικερακι μου,παω λαικη να δω τι θα μαγειρέψω....

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •