απωλεια βαρους
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 9 of 9
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Posts
    3

    απωλεια βαρους

    Καλησπερα σ'ολα τα μελη!
    Ειμαι 19 χρονων με υψος 1.65 και βαρος 68 κιλα ,θελω να χασω τουλαχιστον 7 κιλα αλλα και το σωμα μου να μην χαλαρωσει. Μπορειτε να μου προτεινετε ενα ενδεικτικο προγραμμα διατροφης και τι ασκησεις πρεπει να αρχισω? Βοηθανε και οι κρεμες?

  2. #2
    Member
    Join Date
    Jun 2011
    Posts
    30
    Καλησπερα kardoula!! Τα κιλα που θες να χασεις ειναι πολυ λιγα και πιστεψε με ειναι πανευκολο! (Καποτε ειχα φτασει κ εγω στον επιθυμητο στοχο..αχ!)

    Καταρχας αν πας σε γυμναστηριο,θα σου δωσουν ειδικο προγραμμα. (για μενα το 70% για να χασεις τα κιλα ειναι θεμα γυμναστικης) ή περπατημα, τρεξιμο ποδηλατο καθημερινα!

    Επειτα για προγραμμα διατροφης εγω παντα κανω την μεσογειακη διατροφη, η οποια κανει τον μεταβολισμο μου να τρεχει σαν τρελος! Ποτε μου δεν εκανα διαιτα χαμηλη σε θερμιδες και αυτο με οφελησε.
    Μεσογειακη διατροφη σημαινει την εβδομαδα λαδερα, οσπρια, ψητα, 1 φορα μακαρονια, 1 φορα ψαρια, τα βραδυα ιδιο με το μεσημερι, εκτος αν προτιμας γαλα με δημητριακα. Πρωι γαλα με φρυγανιες κ μαργαρινη-μελι, απογευμα φρουτα κ 1 φορα την εβδομαδα κεηκ η παγωτο! Κομμενα τυρια, ψωμια! Η μαλλον να τα τρως που κ που με εγκρατεια στην 1 φετα ψωμι πχ!!

    Στην θεση σου θα αφαιρουσα τελειως το βραδυνο, το μεσημερι θα ετρωγα κατι απο τα παραπανω κ θα πηγαινα γυμναστηριο. Τα 7 κιλα θα εφευγαν καπνος!! Μεσα στο καλοκαιρι σιγουρα!!

    Καλη τυχη!!

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Posts
    3
    σ'ευχαριστω celia μου για την απαντηση σου :thumbup:
    Θα προσπαθησω να ακολουθησω το προγραμμα σου ,γιατι οποτε ξεκιναω μια διαιτα ,παντα την παταω

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    663
    Γιατι ρε παιδια να αφαιρεθει τελειως το βραδινο?? Γευμα δεν ειναι κι αυτο..και μαλιστα με πολυ συγκεκριμενο ρολο στη θεση που βρισκεται.. Εγω ειμαι της αποψης οτι ολα τα γευματα πρεπει να γινονται για συγκεκριμενο λογο το καθενα

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    3,484
    5 γευματα τη μερα. Καλο, πλουσιο πρωινο. Ενα μεγαλο βασικο γευμα μετα τη γυμναστικη. Βραδινο 2-3 ωρες πριν κοιμηθεις.
    Σνακς αναμεσα στα κυριως γευματα για να μην προλαβεις να σκυλοπεινασεις και για να ενεργοποιειται ο μεταβολισμος.
    Γυμναστηριο ή κατεβασε dvd γυμναστικης απο το ιντερνετ, γρηγορο περπατημα εξω σφιγγοντας γλουτους, τρεξιμο, κολυμπι.

    Προσπαθησε να κανεις ασκησεις ενδυναμωσης για ολες τις μυικες ομαδες. Και κρατα εναν καλο ρυθμο απωλειας για να μπορεσει και το δερμα να προσαρμοστει (πχ. μισο κιλο τη βδομαδα)

    μπορεις να προτιμας προιοντα ολικης αλεσης (ψωμι, μακαρονια, δημητριακα) και να αποφευγεις τα πολλα γλυκα και οπωσδηποτε τα κορεσμενα λιπη.

    Αν θελεις υπολογισε ποσες θερμιδες χρειαζεσαι με βαση την καθημερινη ασκηση σου και τα κιλα που θελεις να φτασεις (61?) και προσεχε λιγο τις ποσοτητες και τον τροπο μαγειρεματος (πχ. μετρημενο λαδι)

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    445
    Originally posted by click
    5 γευματα τη μερα. Καλο, πλουσιο πρωινο. Ενα μεγαλο βασικο γευμα μετα τη γυμναστικη. Βραδινο 2-3 ωρες πριν κοιμηθεις.
    Σνακς αναμεσα στα κυριως γευματα για να μην προλαβεις να σκυλοπεινασεις και για να ενεργοποιειται ο μεταβολισμος.
    Γυμναστηριο ή κατεβασε dvd γυμναστικης απο το ιντερνετ, γρηγορο περπατημα εξω σφιγγοντας γλουτους, τρεξιμο, κολυμπι.

    Προσπαθησε να κανεις ασκησεις ενδυναμωσης για ολες τις μυικες ομαδες. Και κρατα εναν καλο ρυθμο απωλειας για να μπορεσει και το δερμα να προσπαρμοστει (πχ. μισο κιλο τη βδομαδα)

    μπορεις να προτιμας προιοντα ολικης αλεσης (ψωμη, μακαρονια, δημητριακα) και να αποφευγεις τα πολλα γλυκα και οπωσδηποτε τα κορεσμενα λιπη.

    Αν θελεις υπολογισε ποσες θερμιδες χρειαζεσαι με βαση την καθημερινη ασκηση σου και τα κιλα που θελεις να φτασεις (61?) και προσεχε λιγο τις ποσοτητες και τον τροπο μαγειρεματος (πχ. μετρημενο λαδι)
    :thumbup::thumbup::thumbup::thumbup:

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Posts
    3
    εχω κοψει τα γλυκα και τα πολλα ψωμια βρε παιδια ,τρωω προιοντα ολικης αλεσης,κοτοπουλο και μπριζολες στη λαδοκολλα ή βραστο (χωρις πολυ λαδι) και αντι για τυρι παιρνω ανθοτυρο και πινω ως και 1 1/2 λιτρο νερο, αλλα δεν βλεπω μεγαλη διαφορα :no:
    Εχω ενα συνεχομενο πρηξιμο στη κοιλια και περιφερεια :no: Επισης εχω ασθμα και δε μπορω να κανω για παρα πολυ ωρα γυμναστικη γιατι φουσκωνω :no:
    Τι να κανω? :sniffle::sniffle:

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    1,131
    αυτο που ειπε η κλικ. τα καλυψε ολα.

    Για το πριξιμο δοκιμασε το πρωι οταν ξυπνας να πινεις το χυμο ενος λεμονιου σε χλιαρο νερο, μιση ωρα πριν το πρωινο σου αν γινεται.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    2,527
    εφοσον
    εχεις κοψει τα γλυκα
    εχεις κοψει τα λιπαρα
    θεωρεις οτι δε χανεις κιλα
    γυμναστικη δε μπορεις να κανεις γιατι εχεις ασθμα

    τι ακριβως περιμενεις να σου πουνε τα μελη ενος φορουμ?

    μηπως, λεω μηπως, θα πρεπε ν απευθυνθεις σε καποιο ειδικο?

    πχ γιατρο, για να σου πει τι να κανεις με το ασθμα σου κ τη γυμναστικη η μηπως εχεις προβληματα με θυρεοειδη η ορμονες?

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •