ΠΡΟΑΓΓΕΛΟΣ ΕΜΦΡΑΓΜΑΤΟΣ ΤΟ ΓΟΝΙΔΙΟ ΤΟΥ... ΚΟΚΑΛΙΑΡΗ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 9 of 9
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    3,484

    ΠΡΟΑΓΓΕΛΟΣ ΕΜΦΡΑΓΜΑΤΟΣ ΤΟ ΓΟΝΙΔΙΟ ΤΟΥ... ΚΟΚΑΛΙΑΡΗ

    Διεθνής ομάδα επιστημόνων ανακάλυψε πως το γονίδιο που κάνει μερικούς ανθρώπους να είναι πολύ αδύνατοι, αυξάνει επίσης τις πιθανότητες να εκδηλώσουν διαβήτη και καρδιοπάθεια. Η συσχέτιση είναι ιδιαιτέρως έντονη στους άντρες, γεγονός που υποδηλώνει πως οι άντρες με κοιλιά-«πλάκα», μπορεί να...

    μην είναι και τόσο υγιείς όσο νομίζουν. Οι επιστήμονες συνέκριναν το γενετικό υλικό περισσότερων από 75.000 εθελοντών με την αναλογία σωματικού λίπους προς μυϊκή μάζα.

    Η σύγκριση έδειξε πως πολλοί από τους εκ φύσεως αδύνατους εθελοντές έφεραν το γονίδιο IRS1. Μολονότι όμως το αδύνατο σώμα θεωρείται από πολλούς εγγύηση καλής υγείας, το IRS1 φάνηκε να αποδεικνύει το αντίθετο, καθώς όσοι το έφεραν είχαν υψηλότερα επίπεδα λιπιδίων (όπως η χοληστερόλη) στο αίμα τους, ενώ ο οργανισμός τους παρουσίαζε δυσκολίες στην επεξεργασία του σακχάρου (γλυκόζη). Τα δύο αυτά προβλήματα τους έθεταν σε αυξημένο κατά 20% κίνδυνο αναπτύξεως καρδιοπάθειας και τύπου 2 διαβήτη, ο οποίος είθισται να συσχετίζεται με την παχυσαρκία και όχι με τα λίγα κιλά. Το IRS1 παίζει ρόλο στην αποθήκευση υποδόριου (κάτω από το δέρμα) λίπους.

    Ωστόσο, πιο επικίνδυνο για την ανάπτυξη καρδιολογικών και μεταβολικών νοσημάτων όπως ο διαβήτης, είναι το λίπος γύρω από τα σπλάχνα (περισπλαχνικό), γεγονός που θα μπορούσε να ερμηνεύει την συσχέτιση. Η μελέτη, που δημοσιεύεται στην επιθεώρηση «Nature Genetics», πραγματοποιήθηκε σε 72 ιατρικά ερευνητικά κέντρα σε 10 χώρες, αλλά επικεφαλής της ήταν η δρ Ρουθ Λους από τη Μονάδα Επιδημιολογίας του Ιατρικού Ερευνητικού Συμβουλίου (MRC) της Βρετανίας, στο Κέιμπριτζ. «Τα στοιχεία μας υποδηλώνουν πως τα άτομα, ιδίως οι άντρες, που φέρουν μια συγκεκριμένη μορφή του γονιδίου IRS1, έχουν περισσότερες πιθανότητες να είναι πολύ αδύνατοι και να αναπτύξουν καρδιοπάθεια και τύπου 2 διαβήτη», δήλωσε η δρ Λους.

    «Πρακτικά αυτό σημαίνει πως δεν είναι μόνον οι υπέρβαροι και παχύσαρκοι που έχουν προδιάθεση σε αυτά τα νοσήματα, αλλά και πολλοί αδύνατοι, οι οποίοι και δεν θα πρέπει να εικάζουν ότι είναι υγιείς βάσει της εμφάνισής τους και μόνο».

    Η δρ Λους εκτιμά ότι οι επιδράσεις του γονιδίου είναι πιο έντονες στους άντρες επειδή εκ φύσεως αποθηκεύουν λιγότερο σωματικό λίπος απ? ό,τι οι γυναίκες, και ενδέχεται να είναι πιο ευάλωτοι στις αλλαγές στην κατανομή του.

    on-news.gr

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    202
    ʼρα Κλικούλα, το 90% του φόρουμ δεν κινδυνεύουμε

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    3,484
    :thumbup::spin:

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2003
    Posts
    1,599
    δεν ξερω τι λετε εσεις, δινω οσο- οσο για το γονιδιο του κοκκαλιαρη !!!!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2002
    Location
    Αλλάζουνε Εντός Μου,Τα Σύνορα Όλου Του Κόσμου
    Posts
    1,698
    εγώ πάντως κοκκαλιάρα δεν θέλω να γίνω με τίποτα!Απλά να είμαι υγιής και να μην "απειλούμαι" από τα διάφορα νοσήματα που κατά κύριο λόγο ,στην ηλικία που είναι τώρα ,σχετίζονται με την παχυσαρκία

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Επιστροφή στην Αθήνα - Δράμα τέλος(;)
    Posts
    531
    Και γω για αυτό ξεκίνησα, για να απαλλαγώ από τα νοσήματα που οφειλόταν αποκλειστικά στην παχυσαρκία. Τώρα, είμαι... κοκκαλιάρα! Λες να κινδυνεύω πια από το γονίδιο του κοκκαλιάρη; :lol:

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    3,484
    ελα βρε αννα οχι και κοκκαλιαρα στα 65, αλοιμονο.

    παντως συμφωνω με αγγελουδακι, δε θα το θελα το γονιδιο, μην παμε απτο κακο στο χειροτερο

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Επιστροφή στην Αθήνα - Δράμα τέλος(;)
    Posts
    531
    Click Μου, ναι, κοκκαλιάρα στα 66! Αν και τα μπράτσα έχουν απελπιστικά κρεμάσει, αν και το στήθος έχι φτάσει στον αφαλό, οι κοκκάλες στη σπάλα είναι άλλο πράμα! Χθες πήγα σε νοσοκομείο να δω μια ξαδέλφη μου που έκανε κήλη-κοιλιοπλαστική, και μόλις έφευγα άκουσα τη φίλη της να της μουρμουρά "μα είναι αυτή 66 κιλά; με αυτές τις κοκκάλες;" Εκεί έμεινε το μάτι της μου φαίνεται, και ξαφνικά από "χοντρή" έγινα "κοκάλλω"! Πού θα πάει, θα το συνηθίσω κι αυτό!

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    3,484
    ασε Αννα πραγματικα ειναι καπως εξωγηινη η αισθηση απο την παχυσαρκια να βρισκεσαι πλεον αντιμετωπιπη με τετοια σχολια...
    τις προαλλες ειχα τη μανα μου να με ρωταει αν εχασα κι αλλο αποταν με ειχε δει τελευταια φορα(κανα 2μηνο) και αν προσπαθω να χασω κι αλλο με βλεμμα τρομου σα να εχω νευρικη ανορεξια. ο πατερας μου ελεγε να σταματησω "τις γυμναστικες και τις διατροφες" και να παρω κανα κιλο στο προσωπο. (εμ πώς να το παρω συγκεκριμενα εκει? με παραγγελια??? )
    εν τω μεταξυ βλεπω κι εγω κατι κοκαλα σε καποια σημεια, αλλα εχω κατι γαμπες θρεφταρια, και διαφορα πιασιματα απο δω κι απο κει (θα παρει κανα χρονο να μαζεψει το δερμα) αλλα ειναι θεμα σωματοτυπου. να χανει απο κει που δε θελουμε να χασει, σιχτηρ :P

    οτι θα φταναμε στο σημειο να θεωρουμαστε κοκαλιαρες απο μερικους.... και μαλιστα σε κανονικοτατα κιλα που δεν παραπεμπουν καθολου σε κοκαλιασμα!??!? τι να πω?

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •