Δυσανασχετηση οταν σου προσφερουν η σε υπηρετουν...?Γιατι?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 2 of 2
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    407

    Δυσανασχετηση οταν σου προσφερουν η σε υπηρετουν...?Γιατι?

    Μεσα απο καποιες συζητησεις και αμοιβαιες μικρες εξομολογησεις με τη φιλη μου, διαπιστωσαμε και οι δυο πως οταν οι αλλοι(φιλοι, συντροφοι, αδελφια, οποιουδηποτε ειδους σχεση κι αν ειναι αυτη) μας προσφερουν τη βοηθεια τους, εμεις νιωθουμε αβολα και δεν αφηνουμε τον αλλον να συνεχισει για πολυ η να ολοκληρωσει αυτο το καλο που διατιθεται να μας προσφερει.
    Παραδειγμα(ισχυει και για μενα και για τη φιλη μου): Οταν ο συζυγος μου κανει μασαζ στον αυχενα, τον αφηνω για λιγο και μετα του λεω"οκ φτανει τωρα, ευχαριστω".Με τον ιδιο τροπο αντιδρω, αν το κανει η φιλη μου.Και οι δυο μας αισθανομαστε, πως να το πω...ενα βαρος οταν οι αλλοι εχουν ολη την καλη διαθεση να μας υπηρετησουν.Δε δεχομαστε ευκολα τη βοηθεια του αλλου κι αυτο οχι απο εγωισμο, αλλα απο ενα συναισθημα, μια φωνη μεσα μας που μας λεει" μην τον/την κουραζεις αλλο...ενταξει..σε βοηθησε, μην το προχωρας".Καπως ετσι.Οταν πχ η φιλη μου θελει αν βοηθησει στο πλυσιμο των πιατων μετα απο τραπεζι, την αποθαρρυνω απο το να το κανει, σκεφτομενη μην την κουρασω.Το ιδιο κανει κι εκεινη.Δεν επιμενει ομως καμια μας, σωνει και καλα να μην αφησει την αλλη να βοηθησει.Παρολα αυτα δε μπορουμε να αποφυγουμε το γεγονος να μην πουμε η μια στην αλλη"ελα βρε...σιγα...αστα...δεν πειραζει..θα τα κανω μετα, μην κουραζεσαι".
    Που οφειλεται αυτη η σταση? Αυτη η συμπεριφορα? Γιατι, το τονιζω και παλι, δεν ειναι θεμα εγωισμου.Απλα, αισθανομαστε πως δε θελουμε να θεσουμε στην πλατη του αλλου βαρος...Τι ειναι αυτο που μας ωθει να συμπεριφερομαστε ετσι? Γιατι αυτη η συμπεριφορα ειναι κομματι του χαρακτηρα μας?Υπαρχει τροπος, να μην ειμαστε ετσι? Υπαρχει λογος ουσιαστικος που ενδεχομενως θα επρεπε να αλλαξει μια τετοια σταση απεναντι σε ανθρωπους που απο καλη θεληση και αγαπη θελουν να μας προσφερουν?
    Θα εκτιμουσα καποιες προσωπικες εμπειριες μελων του φορουμ και ενδεχομενως καποιου ψυχολογου.
    Σα ςευχαριστω !

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    725
    εγώ θα ξεκινησω απο το ότι ακομα κ ο τιτλος σου εχει χροια αρνητικη.... η προσφορα απεχει πολυ απο τη δουλικοτητα... συχνα ομως τα ταυτιζουμε για τους λογους που θα πω κ παρακατω....


    τωρα γιατι νιωθουμε ετσι.... υπαρχουν 2 πολυ μεγαλες ομαδες ανθρωπων... αυτοι που για τους δικους τους λογους περιμενουν βοηθεια απο τους αλλους (επειδη ειναι αδυναμοι, επειδη το αξιζουν, επειδη ετσι εχουν μαθει κα) και εκεινοι που επισης για τους δικους τους λογους φροντιζουν τους αλλους (επειδη ειναι πολυ δυνατοι, επειδη οφειλουν, επειδη τους αρεσει κα).... η πλειοψηφια των ανθρωπων μεγαλωνει ανηκοντας ειτε στην μια ειτε στην αλλη ομαδα και πιστεψε με θελει πολυ μεγαλη προσωπικη προσπαθεια για να καταφερεις να ερεθεις σε μια ισορροπια που και να φροντιζεις αλλα και να φροντιζεσαι...


    προσωπικη μου γνωμη ειναι οτι οι φροντιστες φτανουν πιο ευκολα στα ορια τους αρα εχουν κ μεγαλυτερες πιθανοτητες να σχοληθουν και να το παλεψουν. οι φροντιζομενοι καθοτι βολευονται, συχνα ταλαιπωρουνται ισοβιως απο αισθηματα ανασφαλειας και καποιες φορες κατωτεροτητας...

    αρκει να σκεφτουμε τα πρωτοτοκα που για εναν περιεργο λογο για τους γονεις τα "καταφερνουν" ολα ενω τα μικρα ειναι συνυθως πιο ευαισθητα πιο ευαλωτα και χρειαζονται περισσοτερη φροντιδα και προσοχη....ή τις διαφορες που απεδιδαν κυριως παλιοτερα αλλα κ τωρα αναμεσα σε γυναικες κ αντρες κτλ κτλ...
    (χωρις αυτο να σημαινει οτι ειναι κανονας, παντα υπαρχουν διαφορες μεσα στις οικογενειες αλλα και μεσα στις κοινωνιες)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •