Χορτοφαγική διατροφή: μήπως είναι η λύση;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7
  1. #1

    Χορτοφαγική διατροφή: μήπως είναι η λύση;

    Καλησπέρα people!

    Πριν 2 μήνες περίπου είδα ενα ντοκιμαντέρ. Προτείνω όλους να αντέξετε να το δείτε...


    Φανερώνει την κακοποίηση των ζώων. Φοβόμουν να το δω και το απέφευγα για καιρό. Αλλά τελικά το είδα, και νομίζω μου άλλαξε τη ζωή.

    Αποφάσισα να κάνω μία σημαντική αλλαγή στη διατροφή μου, να μειώσω το κρέας (είμαι άνθρωπος του όλα ή τίποτα, και έτσι στόχος μου δεν ήταν να το κόψω εντελώς, από τον φόβο μήπως γίνει κάτι και "αποτύχω" και τα παρατήσω εντελώς). Απο τη στιγμή που πήρα αυτή την απόφαση, δεν θέλησα να φάω κρέας καθόλου. Μέσα στο σπίτι όταν μαγειρέυω εγώ, δεν τρώω καθόλου ζωικά προιόντα, αλλά εκτός σπιτιού καταναλώνω αυγά και γαλακτοκομικά. Γενικά δεν έχω βάλει κανέναν περιορισμό στον εαυτό μου γιατί οποιαδήποτε περιοριστική συμπεριφορά έχει τα αντίθετα αποτελέσματα για μένα.... Απλά κάνω και τρωω ό,τι νιώθω! Και βλέπουμε! Κάνω αλλαγές στη διατροφή μου που νιώθω ότι μου κάνουν καλό, βελτιώνουν τη σχέση μου με το φαγητό και με κάνουν καλύτερο άνθρωπο.

    Γενικά στην ελλάδα η χορτοφαγία δεν είναι διαδεδομένη. Υπάρχει η αντίληψη ότι με μία φυτικη δίαιτα δεν παίρνεις αρκετή πρωτεϊνη, ή σίδηρο ή ασβέστιο κτλ. Συμβουλεύτηκα τη διαιτολόγο μου και με διαβεβαίωσε πως μία καλά μελετημένη χορτοφαγική διατροφή μπορεί να είναι απόλυτα ασφαλής, και ίσα ίσα καλύτερη για τον οργανισμό. Μου μίλησε για μελέτες που έχουν γίνει πάνω σε αυτόν τον τομέα και μου έδωσε πολλές συμβουλές για να βρώ την ισορροπία και να κάνω το καλύτερο που μπορώ για τον εαυτό μου χωρίς να πέσω σε παγίδες

    Για να περάσω στο ψητό, έχει αλλάξει από τότε η σχέση μου με το φαγητό! Η διάθεσή μου απέναντι στο φαγητό! Έχω χάσει βάρος, νιώθω ελαφριά...και γεμάτη ενέργεια!!!!

    Θα μπορούσα να μιλάω συνέχεια, γιατί έχω ψάξει παρα πολλές πληροφορίες! Εϊμαι ενθουσιασμένη.

    Καλώ όλους να δείτε το video. Οχι να κόψετε το κρέας. Μόνο να δείτε τι τρώμε! Γιατί όταν το κοτοπουλάκι το αγοράζουμε σε πλαστικές συσκευασίες, καθαρισμένο, ροζ, ετοιμο....ξεχνάμε από πού προήλθε!

    Αυτά. Εχει και ελληνικούς υπότιτλους!

  2. #2
    Εγω για 3 χρονια ετρωγα ψαρι γαλακτοκομικα και αυγα. Κρεας δεν ετρωγα καθολου. Στο μεταξυ παντρευτηκα οποτε αρχισα να μαγειρευω συχνα κρεας και να τρωω. Εκτος απο τα κιλα που εβαλα, δεν νομιζω να φταιει το κρεας, εχω χαμηλο αιματοκριτη, σιδηρο, φεριττινη. Ενω οσο δεν ετρωγα κρεας οι εξετασεις μου ηταν φυσιολογικες τωρα ολα ειναι πολυ χαμηλα. Παιρνω χαπια σιδηρου, ανεβαινουν οι δεικτες αλλα μετα ξαναπεφτουν και φτου και απο την αρχη. Αυτο μου εχει κανει πολυ εντυπωση και αναρωτιεμαι πολυ για την ωφελιμοτητα του κρεατος στην ζωη μας.

  3. #3
    Ναι!!!! Αυτό το έχω ακούσει και από άλλους! Οτι με ιστορικό αναιμίας, μετά απο χορτοφαγική περίοδο, ο σίδηρός τους να έχει ανέβει!!!! Σε κάνει να αναρωτιέσαι!

    Δεν ξέρω...Όπου ξέρω ότι παίζονται συμφέροντα (όπως ο χαμός με την κατανάλωση γάλακτος....) εγώ είμαι πολύ δύσπιστη. Πλέον, όπως έχουν γίνει τα πράγματα, δεν υπάρχει τίποτα φυσικό. Οπότε δεν μπορούμε να λέμε τι είναι φυσικό για τον άνθρωπο, αν είναι χορτοφάγος ή παμφάγος οργανισμός.

    Απλά ξέρω ότι πλέον μπορούμε να εκμεταλλευτούμε την αφθονία των προιόντων που κυκλοφορούν προσ δικό μας όφελος, αλλά και προσ το όφελος των χιλιάδων ζώων που κακοποιούνται καθημέρινά για να φάμε εμείς το ζαμπονάκι. Πλέον μπορούμε να το κάνουμε! Δεν ζούμε σε κοινωνίες όπου αν δεν φας ό,τι έχεις... δεν θα επιβιώσεις!

    Και κάποιες πληροφορίες που βρήκα: Πληθυσμοί όπου καταναλώνονται γαλακτοκομικά σε μεγάλο βαθμό έχουν μεγαλύτερα ποσοστά οστεοπόρωσης! Δεν είναι να απορεί κανεις; Κοίταγα τη σύσταση tων Αμερικάνων για το Ασβέστιο (1000mg=4 μερίδες γαλακτοκομικών), που την έχουμε υιοθετήσει και εμείς οι Ελληνες...που ζούμε στο φως του ήλιου καθημερινά, και μπορούμε να παράγουμε πολύ μεγαλυτερες ποσότητες βιταμίνης D, που προάγει την απορρόφηση ασβεστίου! Αρα ίσως να μην χρειαζόμαστε 1000 αλλά 500mg ασβεστίου.... Δεν μπορώ να είμαι σίγουρη, αλλά σε κάνει να προβληματίζεσαι για το τι ισχύει.

    Εγώ προσωπικά, έχω δει πως πλέον δεν σκέφτομαι τόσο πολύ το φαγητό, πειραματίζομαι με νέες συνταγές που είναι χιλιάδες (!), δεν έχω πια δυσκοιλιότητα, νιώθω ενέργεια που δεν ένιωθα παλιά, ο οργανισμός μου λειτουργεί τέλεια, το δέρμα μου έχει στρώσει! Και αν συνεχίσω θα πω και άλλα! Και η αίσθηση ότι ο τρόπος ζωής μου είναι ευγενικός προς το περιβάλλον στο οποίο ζω....αυτό μου δίνει περηφάνια και δύναμη να συνεχίσω!

    Απλά ήθελα να το μοιραστώ μαζί σας...

  4. #4
    Γαλα και εγω δεν πινω καθολου. Δεν το ανεχεται το στομαχι μου. Αλλα χωρις τυρι δεν μπορω να ζησω. Νομιζω οτι ο καθενας πειραματιζεται τι του ταιριαζει. Γιατι και οι διαιτες τυπου ντουκαν και ατκινς ειναι στην μοδα αλλα και και η χορτοφαγια μοδα ειναι. Νομιζω οτι μια δυο φορες κρεας την εβδομαδα ειναι το καλυτερο. Και το καθολου για πολλους δυσκολο ειναι, αλλα και το καθε μερα να τρως κρεας και σαλατες και να μην τρως φρουτα και υδατανθρακες μεγαλη βλαβη για την υγεια το βλεπω. Ολες οι λαθος διατροφικες συνηθειες βγαινουν στην πορεια και οσο παιρνανε τα χρονια. Για αυτο θελει προσοχη τι κανουμε και να μην ακολοθουμε τις μοδες που υπαρχουν και σε αυτον τον τομεα. Σημερα σου λενε κανε αυτο και μετα ακους οτι εγινε η ταδε ερευνα και να κανεις το αντιθετο. Σκετη τρελα!

  5. #5
    Συφωνώ! Ο καθένας πρέπει να ακούει μόνο το σώμα του! Αυτό είναι το πιο αξιόπιστο! Πχ...το γάλα σε ενοχλεί, εσένα και πολύ κόσμο ακόμα, επομένως δεν είναι απαραίτητο να το καταναλώνεις, αντιθέτως σου κάνει κακό. Επίσης οι πρωτεϊνικές δίαιτες σε κάνουν να χάνεις όλη σου την ενέργεια...και αυτό δεν πιστευω ότι είναι σωστό να γίνεται σε οποιαδήποτε δίαιτα!

    Ο καθένας κάνει αυτό που είναι καλύτερο για το σώμα του, κάνει ό,τι μπορεί για μία καλύτερη ποιότητα ζωής αλλά και για το περιβάλλον που ζει.

    Αλλά δεν είναι τυχαίο που το κρέας βρίσκεται στην κορυφή όλων των διατροφικών πυραμίδων....του στυλ: οκ φατο αμα θες, αλλά σε πολύ μικρή ποσότητα! Δεν πιστεύω ότι είναι απαραίτητο ούτε φυσικό να το τρώμε. Πόσο μάλλον στις ποσότητες που το κάνουμε σήμερα!

    Και οι έρευνες που αφορούν την χοροφαγία, ούτε που τις παίρνει το αυτί μας γιατί δεν συμφέρει κανέναν.... Γενικά όπου είναι το χρήμα....στα ειδικά προιόντα για αδυνάτισμα, στα ειδικά σκευάσματα και υποκατάστατα γεύματος...εκεί γίνεται ο χαμός. Τώρα την φάβα, ποιος να τη διαφημίσει και γιατί??

    Ανιγουει, απλα να προβληματιστούμε λιγάκι για το τι μασ βάζουν στο πιάτο μας. Αυτό μόνο.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    2,266
    Ο τροπος που εκτρεφονται πλεον τα ζωα,με ενεσεις ορμονων,ο τροπος που ειναι εγκλωβισμενα στα εκτροφεια κ το πως θανατωνονται,τα καθιστουν απαγορευτικα για τον ανθρωπο.Ας τα αφησουμε στην ησυχια τους κ τις κοτες κ τα γουρουνακια κ τις αγελαδες κ ορισμενοι Ασιατες τα σκυλια, κ ας ζησουμε ησυχα κ εμεις κ αυτα.

  7. #7
    Τι μπορούμε να κάνουμε γαμώτο για να πάμε προσ αυτήν την κατεύθυνση! Εγώ δυσκολεύομαι πάρα πολύ. Όλοι γύρω μου μου λένε πως δεν μπορούν να ζήσουν χωρίς κρέας και είμαι σε μία κατάσταση συνεχούς άμυνας!!!!!

    Εννοείται πως μπορουμε να ζήσουμε χωρίς κρέας. Το κρέας είανι η πηγή του κακού. Των καρδιαγγειακών, της παχυσαρκίας! Μακάρι να γινόταν κάτι να ξυπνούσαμε όλοι!!! Να βλέπαμε την αλήθεια! Αλλά όσο κάποιο βγάζουν δισεκατομμύρια από το ψέμα που μας πλασάρουν , τόσο εμείς θα ακολουθούμε και θα ζούμε ευχαριστώντας τους! Τραγικό!

    Και φυσικά δεν θα πιέσω κάποιον να έρθει στο άκρο, μαζί μου, αλλά τουλάχιστον να σκεφτεί! Να προβληματιστεί! Και μετά τα άλλα θα έρθουν μόνα τους. Η ξεροκεφαλιά είναι από τα χειρότερα γνωρίσματα ενός ανθρώπου!

    ΑΝΟΙΧΤΕ ΤΑ ΜΥΑΛΑ ΣΑΣ!!!!!!!!!!!! Κριτική σκέψη! Βάλτε το να δουλέψει! Οι άνθρωποι ψάχνουν το θαύμα! Θα σου κάνουν όποια μαλακία δίαιτα βρουν στο περιοδικό που υπόσχεται παπάδες! Ρε σεις!!!!!!!!! Τι μπορει να μείνει για πάντα ως συνήθεια???Αυτο να κάνετε! Μη περιμένετε το θαύμα με τις διάφορες δίαιτες!!! Μπουρδες!!!!!! ΣΑΣ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝΕ ΡΕ ΓΙΑ ΝΑ ΒΓΑΛΟΥΝΕ ΛΕΦΤΑ!!!!!! Ο καθένας ξέρει από το σώμα του τι του κάνει καλό! Ακούστε το σώμα σας! Και θα λύσετε το πρόβλημά σας!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •