Δεν ξέρω,αν ταιριάζει εδώ,αλλά τέλος πάντων..
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 23
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    9

    Δεν ξέρω,αν ταιριάζει εδώ,αλλά τέλος πάντων..

    Ξέρω πως αυτό το σάιτ είναι άνω των 18,αλλά δεν είχα που αλλού να τα πω.Είμαι 13,1.65 ύψος και 75 κιλά.Ποτέ δεν υπήρξα λεπτή,πάντα ήμουν τσουπωτή και γεματούλα.Αλλά όταν ήμουν μικρή δε με ένοιαζε η εμφάνισή μου.Τώρα πια έχω εμμονή με την εμφάνισή μου.Δεν κάνω δίαιτες και τέτοια,απλά μισώ το σώμα μου.
    Τώρα το καλοκαίρι δεν φοράω ούτε σορτσάκια,ούτε φορέματα όπως παλιά.Φοράω μακρία παντελόνια γιατί απλούστατα ντρέπομαι πάρα πολύ για το σώμα μου.Τιραντάκια και στενές εφαρμοστές μπλούζες ούτε για αστείο.Με αποτέλεσμα βέβαια να υποφέρω από τη ζέστη.Έχω φτάσει στο σημείο να σκανάρω την κάθε κοπέλα που περνάει από δίπλα μου και να κοιτάω την κοιλιά της,το στομάχι της.Νιώθω πολύ άσχημα για τα κιλά μου.Ντρέπομαι τόσο πολύ.Όταν κάποιος μου λέει να αδυνατήσω λιγάκι,όχι από κακία αλλά από αγάπη με πιάνουν τα κλάμματα και θέλω να εξαφανιστώ.Όταν κοιτάζομαι στον καθρέφτη βλέπω μια άσχημη χοντρή έφηβη που κλαίει τη μοίρα της.Δεν αντέχω άλλο.Μου αρέσει να τρώω αλλά δεν κάνει.
    Είναι η πρώτη φορά που μοιράζομαι κάτι τέτοιο με οποιονδήποτε.Ούτε στις φίλες μου,ούτε στους γονείς μου δεν μιλάω για αυτό.

  2. #2
    Γεια σου μικρούλα! Καλωσήρθες! Εϊσαι στο σωστό μέρος!

    Λοιπόν....απο τη μία μπορεί να νιώθεις κάπως άσχημα για το σώμα σου, αλλά από την άλλη, δεν είναι κάτι που δεν μπορείς να αλλάξεις! Εγώ σε συμβουλεύω να μιλήσεις στους γονείς σου! Να τους πεις ότι νιώθεις περίεργα με το σώμα σου και πως ντρέπεσαι να φορέσεις καλοκαιρινά ρούχα...και να τους ζητήσεις να σου κάνουν δώρο κάποιες συνεδρίες με κάποιον διαιτολόγο. Δεν ξέρω αν γενικά έχετε την οικονομική δυνατότητα, αλλά αν τους το ζητήσεις με ωριμότητα, χωρίς να γκρινιάξεις, ή να μαλώσετε....αν τους πεις αυτά που μας είπες και εμάς εδώ πέρα, ακριβώς όπως μας το είπες....νομίζω ότι θα σε ακούσουν! Βαλτους να κάτσουν δίπλα σου και πεσ τους αυτά που σκέφτεσαι! Να είσαι ξεκάθαρη και σοβαρή.

    Το ότι είσαι μικρή είναι καλό! Θα χάσεις το βάρος που θέλεις γρήγορα και εύκολα γιατί ο μεταβολισμός σου είναι στα ύψη. Και μαζί θα μάθεις και πολλά για το πως να τρέφεσαι σε όλη σου τη ζωή για να είσαι υγιής! Και αν τώρα που είσαι έφηβη γίνει αυτό τότε έχεις πολλές περισσότερες πιθανότητες να διατηρήσεις το βάρος αυτό και τον λεπτό σωματότυπο για όλη σου την ενήλικη ζωή! Νομίζω ότι είναι καλύτερο να μην ξεκινήσεις κάτι μόνη σου, αλλά με κάποιον επαγγελματία. Για να μην παιδευτείς με τις μπουρδες που ακουγονται και γραφονται στο ιντερνετ! Με κάποιον διαιτολόγο δίπλα σου, η προσπάθεια σου θα είναι πιο επιτυχημένη και εποικοδομητική! Μία και καλή, που λένε!

    Σου εύχομαι ό,τι καλύτερο και μείνε στο φόρουμ! Εγώ έχω πάρει πολλή δύναμη από αυτούς τους ανθρώπους και έμαθα πολλά! Μπορεί και συ να το βρεις ενδιαφέρον!

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    9
    Καταρχάς σε ευχαριστώ πολύ που απάντησες.
    Το ξέρω ότι μπορώ να το αλλάξω,απλά όταν αρχίζω μόνη μου να κάνω δίαιτα(χωρίς γλυκά κτλ.)μετά από λίγες μέρες τα παρατάω.Θα κάνω μια προσπάθεια να τους μιλήσω και να τους πω να με πάνε σε διατροφολόγο.Απλά δεν έχουμε πολλές οικονομικές δυνατότητες αυτή την περίοδο.
    Θέλω όμως πολύ να αλλάξω όχι για τους άλλους,αλλά για να αισθάνομαι καλά με τον ευατό μου και με αγαπήσω όσο είμαι μικρή!
    Και πάλι ευχαριστώ,σκέφτομαι πολύ σοβαρά αυτά που μου είπες. (:

  4. #4
    Μπορεις να το κάνεις και μόνη σου! απλα με βοήθεια θα είναι πολύ πιο εύκολο! Και θα μάθεις πολλά! Και θα δεις πως δεν χρειάζεται να στερείσαι τίποτα! Βασικά υπάρχουν πολλοί νέοι επιστήμονες που είναι πιο οικονομικοί (του στυλ 20Ε την επίσκεψη)! χχχ Οι φίρμες είναι πεταμένα λεφτά! Μπορείς να βλέπεις κάποιον βδομάδα παρά βδομάδα και όχι κάθε εβδομάδα....και έτσι να γλιτώσεις χρήματα! Καταλαβαίνω πως είναι δύσκολο για όλους μας! Όλοι καταλαβαίνουνε!

    Το πιο σημαντικό είναι να τους μιλήσεις! Και γώ μικρή είμαι, και μου τη σπάνε οι γονείς μου....και δεν θέλω να τους λέω πως νιώθω πολλές φορές! Αλλά πιστεύω πως με αγαπάνε και θέλουν το καλύτερο για μένα!!!!!!!!! Και είναι κρίμα να παιδεύεσαι ΜΙΑ ΖΩΗ, με κάτι που μπορείς να αντιμέτωπίσεις μία και καλή τώρα που είναι νωρίς!

    Μαρινάκι μου, πραγματικά μου θύμησες τον εαυτό μου πριν λίγα και κάτι χρονια....

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    9
    Το ξέρω ότι θα είναι πιο εύκολο με βοήθεια.Και ότι υπάρχουν διατροφολογοι που παίρνουν λιγότερα χρήματα και κανείς καλύτερη δουλειά.Και με τον τροπο που είπες σίγουρα γλιτωνεις περισσότερα χρήματα.
    Απλά αυτό είναι το πιο δύσκολο.Δισταζω!Θέλω να τους μιλήσω αλλά δεν νομίζω ότι θα πάρουν στα σοβαρά αυτά που λέω.Ειδικά τώρα που έχουν αλλά στο κεφάλι τους...Και φοβάμαι ότι δε θα αντεξω να τους το πω χωρίς να βάλω τα κλαμματα μπροστά τους..Τότε είναι που θα τα κάνω χάλια..Έχεις τόσο πολύ δίκιο σε αυτο..ΔΕ ΘΈΛΩ ΝΑ ΥΠΟΦΕΡΩ και να στερηθω πράγματα όταν μεγαλωσω επειδή δε θα έχω την αυτοπεπειθηση να τα κάνω λόγο της εμφάνισης μου!!

    Αλήθεια;Πόσο είσαι;

  6. #6
    Ειμαι 23. Αυριο τα κλείνω για την ακρίβεια!

    Δεν ξέρω πώς είναι τα πράγματα με τους γονείς σου! Βρές μία καλή στιγμή που η σχέση σας θα είναι στα καλά της...και μίλα τους. Πές τους ότι νιώθεις άσχημα με το σώμα σου και πως θα ήθελες τώρα που είναι νωρίς να σε βοηθήσουν. Μπορείς και εσύ να κάνεις λίγη οικονομία μέχρι το σεπτέμβρη και να πληρώσεις μόνη σου κάποιες συνεδρίες! Μην ψωνίσεις πολλά ρουχα....περίμενε να τα πάρεις μία και καλή 2 νούμερα μικρότερα.

    Αυτό δεν σημαίνει ότι είναι και απαραίτητο βέβαια! Μπορείς το καλοκαίρι που δεν έχεις και σχολείο, να κάνεις κάποια δραστηριότητα κάθε μέρα για να αυξήσεις την ποσότητα των θερμίδων που καιει ο οργανισμός σου! Διάλεξε κάποιο παιχνίδι, ποδήλατο, κολύμπι...ό,τι σου αρέσει! Επίσης, προσπάθησε να τρως καθαρά,σπιτικά, υγιεινά πράγματα, φρούτα ενδιάμεσα στα γεύματα και να πίνεις νερό αντί για αναψυκτικά και χυμούς! Και σίγουρα θα κάνεις μια καλή αρχή!

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    9
    Xρόνια σου πολλά λοιπόν!:blush:

    Αυτό θα κάνω.Και χτες ξεκίνησα μια συζήτηση με τη μαμά μου , αλλά θα τη συνεχίσουμε σήμερα.Οικονομίες έχω αρκετές και μπορώ να πληρώσω μόνη μου.Κι εγώ αυτό σκεφτόμουν,θα περιμένω κάποιους μήνες.

    Αυτό σκέφτομαι να κάνω!Να κάνω μια αρχή μέχρι να πάω.
    Και πάλι ευχαριστώ πολύ που με βοήθησες.Σημαίνει πόλλα για μένα.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    816
    καλημερα μαρινακι μολις εμαθα οτι υπαρχουν διαιτολογοι δωρεαν στα νοσοκομεια.εγω κανονησα αυριο να παω να αφησω τα χαρτια μου κ να το προσπαθησω λιγο. δεν ξερω σε πια περιοχη εισαι αλλα θα σου ελεγα να πας σε ενα παθολογο,παιδιατρο στο γιατρο που σε παρακολουθει τελος παντον,να σου δωσει μια γνωματευση οτι χρειαζεται να χασεις καποια κιλα.με αυτο το χαρτι θα πας στο νοσοκομειο της περιοχης σου κ θα το δωσεις στο διαιατολογο που ειναι εκει κ πιστευω να τα καταφερεις δωρεαν χωρις να χαλασεις τις οικονομιες σου κ χωρις α επιβαρινθουν οι γονεις σου.σου ευχομαι καλη επιτυχεια κ ειναι λιγα τα κιλακια που πρεπει να χασεις,θα τα χασεις ευκολα κ θα εισαι μια χαρα!

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    9
    Γεια σου Αλίνα και χαίρομαι πολύ που απάντησες.(:
    Αυτό δεν το ήξερα και πράγματι είναι ένας πολύ καλό για όποιον δεν έχει καλά οικονομικά!Εύχομαι όλα να πάνε καλά για εσένα!Όμως μίλησα με τους γονείς μου σήμερα το πρωί και συμφώνησαν να με πάνε σε διατροφολόγο.Έτσι κλείσαμε ραντεβού για την Τετάρτη το πρωί!Ευτυχώς οι τιμές εκεί είναι κανονικές και όχι ακριβές.
    Ελπίζω όλα να πάνε καλά!
    Και σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τα καλά λόγια!:bigsmile:

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    816
    τελεια! σου ευχομαι καλη αρχη! χιχι κ γρηγορο τελος! (στον αγωνα των κιλων)θα περιμενουμε νεα σου

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2002
    Location
    Αλλάζουνε Εντός Μου,Τα Σύνορα Όλου Του Κόσμου
    Posts
    1,698
    alinaki μου αποφάσισες να κάνεις δίαιτα?

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    816
    ναι φιλεναδα μου αποφασησα να προσπαθησω πιο πολυ οχι για τα κιλα αλλα για την υγεια μου,νιωθω πολυ χαλια δε θα την βγσλω για πολ αν συνεχισω ετσι... ,ο καιρος περναει κ ισως να μην προλαβω να κανω την επεμβαση,αρα πρεπει να κανω κατι εστω κ σιγα σιγα,δε περιμενω κανενα τρελο αποτελεσμα,απλα να νιωσω πιο υγιεις

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2002
    Location
    Αλλάζουνε Εντός Μου,Τα Σύνορα Όλου Του Κόσμου
    Posts
    1,698
    αχ καλό κουράγιο και καλή αρχή να κάνεις Αλίνα μου,αν και εύχομαι σύντομα να λυθεί και το θέμα του χειρουργείου σου

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    8
    λοιπόν alinaki μου, θα σου πώ κάτι παρεμφερές. Όταν ήμουν στην ηλικία σου και είχα το δικό σου ύψος, είχα ΄πολύ περισσότερα κιλά από εσένα. Τα παιδία σε αυτή την ηλικία είναι οι πιο αυστηροί κριτές. ολλά παιδιά μπορεί να μην ήξεραν καν το όνομα μου, γιατί όλοι με φώναζαν χοντρή. Πολλές κοπέλες ενώ κάναμε ''παρέα'' ντρεπόντουσαν να βγούν έξω στο δια΄λειμμα μαζί μου και έτσι ήμουνα γενικά κάπως στο περιθώριο. Νρτρεπόμουν πάρα πολύτ και΄ντυνόμουν από μπουτικ΄που ψώνιζε η μάνα μου, γιατί στα αιδικά δεν έβρισκα νούμερο. Να μη στα πολυλογώ το καλοκαίρι πριν πάω πρώτη γυμναασίου, άρχισα διατροφή, ψλήλωσα κιόλας και γύρησα στο σχολείο με ύψος 1,70 και κιλά 50. όλα τα παιδία δεν το πιστεύαν ότι ήμουνα εγώ. Μόλις είδανε το πόσο είχα αλλάξει θέλαν να κάνουμε παρέα κλπ, πλέον όμως εγώ δεν ήθελα γιατί μέσα από όλο αυτό είχα καταλάβει ποιές ήταν οι φίλες μου και ποιές όχι.
    Αυτό στο οποίο θέλω να καταλήξω είναι να μη στεναχωριλέσαι και να μη νιώθεισ άσχημα για τον εαυτό σου. Αν δεν αγαπήσεις εσύ η ίδια το σώμα σου κανένας δεν θα το κάνει. Τα κιλά και η ομορφία έρχονται και παρέρχονται, ο χαρακτήρας είανι αυτός που μένει. Επίσης τα κιλά σου, όσα και αν είναι αυτά να προσπαθήσεις να τα χάσεις με διαιτολόγο και λοχι μόνη σου σε αυτή την ηλικία που θα σε καθοδηγήσει για μια υγιεινή και σωστή απώλεια βάρους. Εγώ έκανα το λα΄θος και δεν πήγα και τα έχασαα πολύ απότομα με αποτέλεσμα μετά να έχω προβλήματα υγείας. καλή επιτυχία σε αυτή σου την προσπάθεια.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    816
    elmi μου αυτα τα λες για το Marina. μαρινακι μας! εγω ειμαι 34 κ πολλα κιλα περισσοτερα.ομως κ εγω σχολειο βιωσα κατι παρωμιο αν κ ημουν μονο λιγα κιλα πανω απο το κανονικο.ενιωθα απιστευτα ασχημα για το σωμα μου

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •