ΣΗΜΕΡΑ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 11 of 11

Thread: ΣΗΜΕΡΑ

  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    2,266

    ΣΗΜΕΡΑ

    Αποψε το βραδυ 8.30 μιλαει στο διαδικτυακο σεμιναριο ο γιατρος Τσουκαλας ειδικος σε θεματα διατροφης κ μεταβολισμου.Το ανακοινωνω γιατι θεωρω οτι θα εχει ενδιαφερον κ ειναι κ δωρεαν.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Athens
    Posts
    5,663
    Διαθέσιμο στην κάτωθι διεύθυνση σε όλους το 8ο ΔΙΑΔΙΚΤΥΑΚΟ ΣΕΜΙΝΑΡΙΟ για το κοινό Διαταραχές Μεταβολισμού και χρόνια Μεταβολικά Νοσήματα από το Κέντρο Εκπαίδευσης και Αντιμετώπισης Διατροφικών Διαταραχών ? ΚΕΑΔΔ

    http://keadd.gr/wb/pages/diadiktyaka...seminarion.php

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2003
    Posts
    1,599
    μπραβο κοριτσια. εχει κωδικο η ειναι φρι?

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    peiraias
    Posts
    538
    ειχα μια συζητηση σημερα με μια φιλη μου και με ρωτησε κατι σχετικα με διατροφη και παιδια με κολλησε!!!

    θεωρητικα παντα λεει αν ενα ατομο πρεπει να φαει 1200 θερμιδες την ημερα χωρις να χασει η να παρει.
    παιζει ρολο εαν ειναι πχ 1200 θερμιδες απο 2 σοκολατες ή 1200 θερμιδες απο αλλα υγιεινα φαγητα?
    υπ'οψιν οτι στις 1200 ΔΕΝ παιρνει γραμμαριο.

    εγω προσωπικα δεν εχω ιδεα!!

    αν εχετε καμια ιδεα πανω σε αυτο καλοδεχουμενη!!!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2003
    Posts
    1,599
    κατα τη γνωμη μου, δεν θα παρει, αλλα αν φαει δυο στρεμματα λαχανα για τις συμπληρωσει, θα χασει κιολας, απ την προσπαθεια να τα μεταβολισει :ΡΡΡ

    χωρις πλακα, αν ειναι κατω απο το οριο των θερμιδων του μεταβολισμου της, δεν προκειται να παρει, αλλα επειδη διαφορετικα αντιμετωπιζει τις τροφες ο οργανισμος, δλδ αλλες θερμιδες καιει για να τις μεταβολισει αναλογα με την συσταση τους, οσο πιο λιπαρη ειναι μια τροφη , τοσο πιο ολοκληρη θα την "χρεωθει" ο οργανισμος, οσο λιγοτερες πρωτεινες εχει, τοσο μπορει να καψει μυικο ιστο, οσο λιγοτερα θρεπτικα συστατικα παρει, τοσο περισσοτερες ελλειψεις θα εχει απο βιταμινες αμινοξεα ιχνοστοιχεια κλπ κλπ....

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2003
    Posts
    1,599
    δεν μου ανοιγει αυτο το λινκ μπαι δε γουει

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Athens
    Posts
    5,663
    Διόρθωσα το Link

    http://keadd.gr/wb/pages/diadiktyaka...seminarion.php

    2sweet2b4go10 είναι δωρεάν

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Athens
    Posts
    5,663
    Originally posted by ton76
    ειχα μια συζητηση σημερα με μια φιλη μου και με ρωτησε κατι σχετικα με διατροφη και παιδια με κολλησε!!!

    θεωρητικα παντα λεει αν ενα ατομο πρεπει να φαει 1200 θερμιδες την ημερα χωρις να χασει η να παρει.
    παιζει ρολο εαν ειναι πχ 1200 θερμιδες απο 2 σοκολατες ή 1200 θερμιδες απο αλλα υγιεινα φαγητα?
    υπ'οψιν οτι στις 1200 ΔΕΝ παιρνει γραμμαριο.

    εγω προσωπικα δεν εχω ιδεα!!

    αν εχετε καμια ιδεα πανω σε αυτο καλοδεχουμενη!!!
    Ρε συ Ton76 Θεωρώ ότι η ημερήσια πρόσληψη 1200 θερμίδων είναι πολύ λίγες για συντήρηση. Συνήθως ο βασικός μεταβολισμός είναι πολύ υψηλότερος. Π.χ. ο δικός μου που είμαι βέβαια παχύσαρκη 1,70 με 97 κιλά είναι γύρω στις 1700 θερμίδες. Και αυτό είναι μόνο ο βασικός δηλαδή απλά για να ζω και να αναπνέω, αν βάλουμε και την δραστηριότητα σαφώς και αυξάνεται παραπάνω. Η αδερφή μου που είναι αδύνατη στο ίδιο ύψος με εμένα έχει βασικό μεταβολισμό στις 1400 ή 1500 θερμίδες, δεν θυμάμαι και ακριβώς. Οι 1200 θερμίδες πιστεύω ότι αφορούν ένα αρκετά υποθερμιδικό ημερήσιο πρόγραμμα.

    Για τα υπόλοιπα συμφωνώ με την 2sweet2b4go10, πράγματι έτσι είναι δεν είναι μόνο οι θερμίδες που καταναλώνουμε αλλά και η ποιότητά τους η οποία επηρεάζει τον μεταβολισμό, την βιοχημική ισορροπία του οργανισμού μας αλλά ακόμη και τα ποσοστά λίπους στο σώμα μας και κυρίως την κατανομή του.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2003
    Posts
    1,599
    Originally posted by Eli
    Διόρθωσα το Link

    http://keadd.gr/wb/pages/diadiktyaka...seminarion.php

    2sweet2b4go10 είναι δωρεάν
    α μπραβο Ελλη .ευχαριστω.
    μηπως εχετε κωδικο για το σεμιναριο 7 περι διαχειρισης συναισθηματων?

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    peiraias
    Posts
    538
    ευχαριστω για την απαντηση παιδες!!!ελι μου 1200 το βγαλε απο καπου (υπολογιστη).

    ισως να χεις δικιο σ'αυτα πολυ λες γιατι 1340 θερμιδες ειναι ο δικος μου βμ . WHO KNOWS??

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    1,131
    Originally posted by ton76
    ειχα μια συζητηση σημερα με μια φιλη μου και με ρωτησε κατι σχετικα με διατροφη και παιδια με κολλησε!!!

    θεωρητικα παντα λεει αν ενα ατομο πρεπει να φαει 1200 θερμιδες την ημερα χωρις να χασει η να παρει.
    παιζει ρολο εαν ειναι πχ 1200 θερμιδες απο 2 σοκολατες ή 1200 θερμιδες απο αλλα υγιεινα φαγητα?
    υπ'οψιν οτι στις 1200 ΔΕΝ παιρνει γραμμαριο.

    εγω προσωπικα δεν εχω ιδεα!!

    αν εχετε καμια ιδεα πανω σε αυτο καλοδεχουμενη!!!
    εχει σημασια απο που ερχονται οι θερμιδες και πως, για αυτο στη ατκινς (θεωριτικα) δεν υπαρχει οριο στις θερμιδες.

    Εχει σημασια τι συσταση εχουν οι 1200 θερμιδες και ποσα προσθετα υπαρχουν.

    Ετσι πηγα απο 53 κιλα στα 47-48 με διαιτα 2-3000 θερμιδες (ατκινς + γυμναστικη) και τωρα παιρνω βαρος με διαιτα 1500 θερμιδων. (προσθεσα ζαχαρη και γλυκα, μειωσα γενικες θερμιδες και ελλατωσα γυμναστικη)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •