θελω να χασω 10 κιλα οσο τον δυνατον γρηγοροτερα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 11 of 11
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    20

    θελω να χασω 10 κιλα οσο τον δυνατον γρηγοροτερα

    ειμαι σχεδον 19 χρονων.ειμαι 1.81 και γυρω στα 80 - 83 κιλα.προσπαθω συνεχεια να κανω διατροφη αλλα κατω απο τα 80 δεν εχω κατεβει γιατι συνεχως την χαλαω.νιωθω απαισια . ειμαι τοσο χοντρη και θελω να χασω πολυ γριγορα 10 κιλα για να νιωσω καλυτερα . το θελω τωρα.εχω κανει μεγαλα βηματα να ξεπερασω την ψυχογενη βουλιμια.αληθεια.εχω κοψει τους προκλητικους εμετους τουλαχιστον 1 μηνα τωρα και γνωριζω τα ψυχολογικα αιτια που με εχουν οδηγησει εδω. πιστευω θα υπαρχει σιγουρα κατι στο οποιο μπορω να στηριχτω ωστε να χασω αυτα τα 10 κιλα που με πνιγουν.σας παρακαλω βοηθηστεμε αληθεια το εχω τοσο πολυ αναγκη.
    :starhit::sniffle::smirk:

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    761
    καλημερα..ηρεμησε..10 κιλακια δεν ειναι κατι φοβερο...προσπαθησε να τρως ανα δυο δυομισι ωρες..μικρα και τακτα γευματα...ψητα,σαλατες και φρουτα...κοψε για αρχη ζαχαρη,αλευρια και μακαρονια,ψωμια λευκα...κανε μια ισορροπημενη διατροφη με μαυρα μακαρονια,μαυρο ψωμι,πρωτεινη,σαλατες και φρουτα..θα φυγουν χωρις να το καταλαβεις...

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    20
    αυτο προσπαθω συνεχεια να κανω αλλα ...δεν τα καταφερνω.εχω χασει την δυναμη μου..ισωσ αν παρω κανεναν λιποδιαλυτη η καμια χημικη διαιτα;η οτιδηποτε που θα φερει πιο γρηγορα το αποτελεσμα που θελω..γνωριζεισ κατι;;

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    761
    δεν γνωριζω για λιποδιαλυτη γιατι δεν παιρνω..οσο πιο γρηγορα χανουμε τα κιλα τοσο πιο γρηγορα τα παιρνουμε...δεν υπαρχουν μαγικες διαιτες..συνδυασμος γυμναστικης με τακτα μικρα υγιεινα γευματα...και να μην στερεισαι και να μην πεινας...

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    2,205
    Χαλάρωσε όπως είπε κ η migg 10 κιλάκια δεν είναι τίποτα!!!!

    Δες πόσα έχω να χάσω εγώ!!!!!!!!!:sniffle::sniffle::sniffle:

    Σε δύο μήνες θα τα έχεις χάσει!!!
    Και πιστεψέ με δυο μήνες δεν είναι τίποτα!!!!!!!
    Και εγώ έτσι ήμουνα, ανυπόμονη κ όταν είχα να χάσω μόνο 10 κιλά ήθελα να φύγουνπολύ γρήγορα!!!!!!! Το αποτέλεσμα πιο ήτανε? έκανα πολύ αυστηρές δίαιτες, μετά έπεφτα με τα μούτρα κ έπερνα όχι μόνο αυτά που είχα χάσει αλλά κ παραπάνω :thumbdown::thumbdown:

  6. #6
    Δυστυχώς βλέπω ότι έχεις μία πολύ λάθος στάση απέναντι στην απώλεια βάρους που θέλεις να πετύχεις. Δες το αλλιώς! Γιατί τόση βιασύνη???? Τι έχει πάει στραβά μέχρι στιγμής και δεν έχεις χάσει το βάρος?? Τι συμβαίνει και δεν πετυχαίνεις??? Μήπως να βρεις ποια πράγματα σαμποτάρουν την προσπάθειά σου και να προσπαθήσεις να μην τα επαναλάβεις???

    Μπράβο σου που κατάφερες τόσα πολλά!!!! Είμαι σίγουρη πως είναι πολύ σημαντικό που κατάφερες να μειώσεις τους εμετους!!! Μην είσαι τόσο αυστηρή με τον εαυτό σου! ΜΠΡΑΒΟ ΣΟΥ!!!!!!!! Τώρα σιγά σιγά, δες τι άλλο μπορείς να κάνεις. Πάρε ένα τετράδιο, όμορφο, χρωματιστό. Κάντο το ημερολόγιο της απώλειας βάρους σου. Βάζε κάθε εβδομάδα έναν στόχο, που να μην έχει σχέση με τη ζυγαριά (πχ, να χάσω ένα κιλό) αλλά με πράγματα και συμπεριφορές που θα σε φέρουν πιο κοντά στον τελικό σου στόχο (πχ. να σκέφτομαι 5 λεπτά πριν υπερκαταναλώσω, ή να κάνω 3 φορές την εβδομάδα κολύμπι ή περπάτημα για 30 λεπτά). Γενικά ό,τι νομίζεις ότι θα σου κάνει καλό. Μικρούς, έυκολους, μετρίσημους στόχους. Όχι αόριστους και πολύ δύσκολους (του στυλ να χάσω 10 κιλά) Πότε? πόσο γρήγορα? Και τώρα τί κάνουμε?? Έτσι ο στόχος δεν είναι στόχος, αλλά ευχή!

    Έτσι κάθε εβδομάδα, ακόμη και η ζυγαριά να μην έχει κατέβει, θα έχεις πετύχει κάτι άλλο πολύ σημαντικό που θα σε βοηθήσει στον μακροπρόθεσμο στόχο σου!

    Μπορείς να τα καταφέρεις!!!! Μην πέφτεις στις παγίδες με διάφορες δίαιτες, τύπου ντουκαν ή ντουντουκαν ή όπως αλλιώς μπορεί να λέγονται. Είσαι μικρή και πρέπει να χτίσεις σταδιακά τις συνήθειες διατροφής που θα κρατήσεις μια ζωή για να είσαι υγιής! Και η απώλεια βάρους θα έρθει στην πορεία, χωρίς να το πάρεις χαμπάρι!

    Σου εύχομαι ό,τι καλύτερο! Μη βιάζεσαι!!!!! Έχεις όλη τη ζωή μπροστά σου! Παρτο αλλιώς για να πετύχεις! Δεν σε κυνηγάει κανείς. Σκοπός είναι να χάσεις το βάρος. Τι τώρα, τι σε 3 μήνες, τι σε 1 χρονο! Σκοπός είναι να το κάνεις. Το εδώ και τώρα δε γίνεται, δεν είναι δυνατό, άρα ξεκινάς λάθος.

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    20
    εχεις πολυ δικαιο..η αληθεια ειναι οτι με εκανες να το σκεφτω πιο ψυχραιμα.απλα αγχονομαι και βιαζομαι τοσο γιατι αισθανομαι οτι δεν μου αξιζει να ''ζω'' επειδη ειμαι χοντρη..οτι δεν μου αξιζει να περναω καλα και ολα αυτα τα επιπλεον κιλα με κανουν ασχημη.ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες σου.
    ηδη το σκεφτομαι πιο θετικα .

  8. #8
    Τι λες ρε που δεν αξίζεις να ζεις???? Εισαι σοβαρή???? Αν το καλοσκεφτείς, ο καθένας μας είναι το καλύτερο που πιστεύει! Και οκ...μπορει να μην τα πετυχαίνουμε όλα με την πρώτη, αλλά είσαι μικρή, και γω μικρή είμαι! Και τώρα που μεγαλώνουμε, και μαθαίνουμε πως να υπάρχουμε, και πώς θέλουμε να είμαστε, απλά προσπαθούμε να το πετύχουμε! Δε γίνεται να το ξέρουμε αυτό από την αρχή....σιγά σιγά!

    Σκέψου το και αυτό σαν εμπειρία ζωής! Μια εμπειρία που θα σε κάνει να εκτιμήσεις το σώμα σου, το φαγητό, μία εμπειρία που θα σου μάθει να τρέφεσαι! Μια εμπειρία που θα σου μάθει πώς να γίνεσαι καλύτερη! Σκέψου πόσα πολλά μπορείς να κερδίσεις! Πόσο πιο δυνατή μπορείς να μάθεις να είσαι! Γιατί μπορεί και να πέσεις, αλλά θα μάθεις να σηκώνεσαι! Και όποιος πέφτει....μεγαλώνει έλεγε η μαμά μου! Γίνεσαι δυνατότερος! Θα εκπαιδευτείς σε αυτό, λοιπόν με αυτή την εμπειρία. Και μετά ποιος σε πιάνει!

    Καταλαβαίνω πώς νιώθεις! Πίστεψέ με! Αλλά δεν αξίζει! Απλα ό,τι δεν μασ αρέσει, αν μπορεί να αλλάξει, το αλλάζουμε!

    Και μην α παρατήσεις.Μπορει να κάνεις και μαλακίες στη πορεία. Αν τα παρατήσεις όμως, δεν υπάρχει περίπτωση να πετύχεις. Αν όμως συνεχίσεις, τότε μόνο έχεις πιθανότητες!

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    20
    ρε εισαι αλανι!!!ευχαριστω!!νιω8ω τωρα μια αισιοδοξια αλλο πραγμα..το θεμα ειναι οτι καποιες φορες τα βλεπω ολα πιο μαυρα και απο τον θανατο.και χρειαζομαι ενα χερι να με κρατησει..μου το εδωσες..

  10. #10
    :blush::roll::yes:

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    548
    Originally posted by nocontrolfreak
    Τι λες ρε που δεν αξίζεις να ζεις???? Εισαι σοβαρή???? Αν το καλοσκεφτείς, ο καθένας μας είναι το καλύτερο που πιστεύει! Και οκ...μπορει να μην τα πετυχαίνουμε όλα με την πρώτη, αλλά είσαι μικρή, και γω μικρή είμαι! Και τώρα που μεγαλώνουμε, και μαθαίνουμε πως να υπάρχουμε, και πώς θέλουμε να είμαστε, απλά προσπαθούμε να το πετύχουμε! Δε γίνεται να το ξέρουμε αυτό από την αρχή....σιγά σιγά!

    Σκέψου το και αυτό σαν εμπειρία ζωής! Μια εμπειρία που θα σε κάνει να εκτιμήσεις το σώμα σου, το φαγητό, μία εμπειρία που θα σου μάθει να τρέφεσαι! Μια εμπειρία που θα σου μάθει πώς να γίνεσαι καλύτερη! Σκέψου πόσα πολλά μπορείς να κερδίσεις! Πόσο πιο δυνατή μπορείς να μάθεις να είσαι! Γιατί μπορεί και να πέσεις, αλλά θα μάθεις να σηκώνεσαι! Και όποιος πέφτει....μεγαλώνει έλεγε η μαμά μου! Γίνεσαι δυνατότερος! Θα εκπαιδευτείς σε αυτό, λοιπόν με αυτή την εμπειρία. Και μετά ποιος σε πιάνει!

    Καταλαβαίνω πώς νιώθεις! Πίστεψέ με! Αλλά δεν αξίζει! Απλα ό,τι δεν μασ αρέσει, αν μπορεί να αλλάξει, το αλλάζουμε!

    Και μην α παρατήσεις.Μπορει να κάνεις και μαλακίες στη πορεία. Αν τα παρατήσεις όμως, δεν υπάρχει περίπτωση να πετύχεις. Αν όμως συνεχίσεις, τότε μόνο έχεις πιθανότητες!
    :thumbup::thumbup::thumbup:

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •