Η δικη μου ιστορια
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 30
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    511

    Η δικη μου ιστορια

    Καλησπερα σε ολους με λενε Ανδριανα και προσφατα εκλεισα τα 18 μου χρονια.Ανακαλυψα την ιστοσελιδα πριν 3 ημερες σε μια προσπαθεια που κανω εδω και καιρο να εντοπισω συνοδοιπορους σε αυτο τον δυσκολο δρομο των διατροφικων διαταραχων.Πριν 3 ημερες νομιζα πως ημουν η μονη που βιωνει κατι αναλογο σε τετοια εκταση,αλλα τελικα διαψευτικα.Ετσι λοιπον αποφασισα να μοιραστω την προσωπικη μου εμπειρια μαζι σας με σκοπο την αλληλοβοηθεια αλλα και την προσφορα τησ αρωγης μου οπως δυναμαι.Ας ξεκινησω λοιπον...Ταλαιπωρουμαι απο διατροφικες διαταραχες{Ανορεξια-Βουλιμια}3 ετη τωρα.Ολα ξεκινησαν οταν λογω αυξημενου βαρους στην παιδικη και πρωιμη εφηβικη μου ηλικια(96 κιλα το ανωτερο βαρος που ειχα ποτε)που προκληθηκε λογω πληρους ακινησιας για 4 μηνες απο προβληματα που προεκυψαν με τα ποδια μου{σπασιματα-εξαρθρωσεις)αποφασισα να χασω βαρος καθως θα πηγαινα και Α'Λυκειου,και ετσι μεσα σε ενα καλοκαιρι απο τα 96 εφτασα τα 73 κιλα ακολουθωντας μια διατροφη που μου αρεσε πολυ με πολλα φρουτα που τα λατρευω κανοντας παραλληλα και καθημερινα γυμναστηριο,εγινα αγνωριστη και ολοι μου ελεγαν πολυ καλα λογια.Ξεχασα να αναφερω πως το υψος μου ειναο 1,80 οποτε τα κιλα μου ηταν φυσιολογικα πλεον,ετσι σταθεροποιηθηκα εκει για για 3-4 μηνες και επειτα αποφασισα να ξαναγραφτω γυμναστηριο για να χασω ακομα καποια κιλα.Για να μην τα πολυλογω μετα απο 4 μηνες ελαχιστης προσληψης τροφης και καθημερινης εξαντλητικης 4-5 ωρης γυμναστικης εφτασα στα 56 κιλα και πλεον ειχα μπει στην φαση της ανορεξιας τα παντα περιστρεφονταν γυρω απο την προσπαθεια μου να χασω βαρος και ναι να γυμναστω οσο πιο πολυ μπορω.Ολοι μου ελεγαν πως ειμαι παρα πολυ αδυνατη και σε αντιθεση με αλλους που βιωνουν κατι αναλογο,εγω το εβλεπα πως οντως ημουν αδυνατη.Απλα δεν ηθελα να παχυνω.Ηξερα τα παντα απο γυμναστικη και θερμιδες και διατροφη...Αυτο δεν κρατησε πολυ καθως μετα διαδεχτηκε την ανορεξια η βουλιμια ομως αποκλειστηκα και μονο με φρουτα,ετσι σε 1 μηνα ειχα παρει 10 κιλα.Εκει η μητερα μου αποφασισε να με παει στην Μ.Ε.Υ που ειναι για διατροφικες διαταραχες για εφηβους,ενιωθα πως ημουν χοντρη και ετσι ξαναεκανα διατα πιο ισσοροπιμενη φυσικα και συνδιαστικα με καθημερινη γυμναστικη,και ετσι μεσα σε 2-3 μηνες εφτασα παλι τον στοχο μου τα 57 κιλα,εμεινα σε αυτα τα κιλα 1 χρονο μη τρωγοντας τιποτα ολη την ημερα και τρωγωντας βουλιμικα το βραδυ δεν παχαινα ομως γιατι εχω καλο μεταβολισμο...η μαλλον ειχα...απο την Μοναδα προσπαθουσαν να με μαθουν να τρεφομαι σωστα αλλα εγω τιποτα μεχρι που αρχισα να αυξανω την ποσοτητα των βουλιμικων και αρχισα να παιρνω βαρος πηγαινοντας στα 64 κιλα εκει σταματησα και την μοναδα για καλοκαιρι και με πηρε η κατω βολτα εκανα συνεχεια βουλιμικα,φυσικα η απομονωση ηταν δεδομενη.Να αναφερω πως δεν εχω κανει ποτε εμμετο αν και το προσπαθησα αλλα δεν τα καταφερα ποτε,πηρα και καθαρτικα καποιες φορες αλλα ποτε δεν το εκανα συστημα και ετσι τα κιλα αυξανονταν ραγδαια.Εφτασε η μερα να παω Γ'Λυκειου,ντρεπομουν αφανταστα ελεγα πως θα με δουν ολοι τωρα που παχυνα και ηθελα να πεθανω...ημουν 73 κιλα...η χρονια ξεκινησε κανονικα αλλα τα βουλιμικα δεν σταματουσαν και φυσικα το βαρος ειχε παρει για τα καλα την ανιουσα.Δεν μπορουσα με τιποτα να συγκεντρωθω στο σχολειο αν και παντα ημουν αριστη μαθητρια.Τοτε ηταν που ξαναεκλεισα ραντεβου στην μοναδα,οι μονες φορες που πηγα ηταν οι 3 επομενες...τον Οκτωμβρη αφησα το σχολειο...δεν αντεξα αλλο αυτο τον γολγοθα,στις αρχες του Ιανουαριου ηταν η τελευταια μου εξοδος κλειστηκα στο σπιτι μου για 6 μηνες και οταν εννοω κλειστηκα εννοω δεν εβγαινα ουτε στο μπαλκονι,συνεχιζα να κανω βουλιμικα καθημερινα και τα κιλα...δεν ανεβαινα να ζυγιστω ηταν ανυποφορο...οσπου μια μερα ανεβηκα...93 κιλα,το περιμενα δεν εξεπλαγην καθολου απλα οταν το βλεπεις κιολας...Ξεκινησα δειλα δειλα γυμναστικη στο σπιτι καθως δεν εβγαινα και μειωσα το φαγητο υπερβολικα για ακομα μια φορα...εχασα 12 κιλα...τωρα ειμαι 81 κιλα με υψος 1,80.Πριν 3 εβδομαδες ειπα δεν παει αλλο και σηκωσα το ακουστηκο πηρα τηλεφωνο στην μοναδα και εκλεισα ραντεβου,βγηκα εξω επειτα απο 6 μηνες,ηταν σαν να μαθαινα να ξαναπερπαταω...αγχος,ντροπη αλλα και ανακουφιση που επιτελους πηρα την αποφαση...Αυριο εχω παλι ραντεβου και αναμενω...Αν με ρωτησει κανεις τι εχασα τοσο καιρο?Την ζωη μου ολοκληρη,τον εαυτο μου,την σημαντηκοτερη σχολικη χρονια,τους φιλους μου...και απο θεμα υγειας κληρονομησα απο την ανορεξια μια οστεοπωροση και την απωλεια της εμμηνου ρησης για 2 χρονια...τωρα ημουν 1,5 μηνα χωρις βουλιμικα επεισοδια αλλα εκανα πριν 2 μερες,επεσα στα πατωματα αλλα την επομενη μερα ξανασηκωθηκα και η υπαρξη η δικη σας και της μοναδος ειναι αυτα που μου δινουν κουραγιο και δυναμη να συνεχιζω,εχω ακομα παρα πολυ δρομο μπροστα μου αλλα τουλαχιστον ξερω πως δεν ειμαι τελειως μονη μου...Συγνωμη εαν σας κουρασα απλα ενιωθα εδω και καιρο την αναγκη να μοιραστω,να παρω και κυριως να δωσω οπου μπορω αλλα και να προφυλαξω αλλους ανθρωπους απο την εισαγωγη τους σε αυτες τις καταστασεις.Σας ευχαριστω ολους και θα χαρω πολυ να μιλησω και αν μπορω να βοηθησω τον καθενα σας ξεχωριστα...

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    2
    Τα 81 κιλά με 1.80 ύψος πιστεύω ότι δεν είναι πολλά, κάποιος θα μπορούσε να σε χαρακτηρίσει τσουπωτή, χοντρή πάντως με τίποτα!

    :D

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    511
    χαχαχα ναι ετσι με λεει η γιαγια μου...να εισαι καλα παντως...ολοι προσπαθουμε για το καλυτερο...


    :bouncing:

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    2,205
    Dark Elf πως είσαι?

    Κοριτσάκι μου διάβασα το post κ με συγκίνησες πολύ!

    Είσαι μόλις 18 ετών, η ζωή είναι μπροστά σου μην αισθάνεσαι πως έχασες κάτι!!!:yes:

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2010
    Posts
    342
    Dark Elf, κοριτσάκι μου, καλωσ ηρθες στην ιστοσελίδα!!! Δεν είσαι η μόνη που αντιμετωπίζεις αυτό το πρόβλημα, συμπάσχουμε κοπέλα μου με πολλά κοριτσια εδω μέσα, Και εγώ από την ανορεξία το ίδιο κληρονόμησα την απώλεια της περιοδου μου, όμως ευτυχώς αυτά αντιμετωπίζονται, το θεμα είναι εσύ να νιώθεις καλά και να μην σκέφτεσαι το φαγητό ως εχθρό και τρωγοντας κατι μετα να νιώθεις τυψεις..
    Προσπάθησε να βάλεις σαν στόχο μια καλύτερη ζωή, η ζωή σου τώρα ανοίγει και δεν πρόκειτε αυτά τα χρόνια να γυρισουν πάλι πίσω, ζησε τη ζωή σου όπως εχεις ονειρευτεί και ο,τιδήποτε θελεις μην διστασεις να μου στειλεις μηνυμα!!! Λιγο πολύ υπήρξα στη θεση σου, σε μια πιο ήπια μορφή όμως, παρολο αυτά εχασα την περίοδο...1 χρόνο ειμαι χωρίς εμμηνο κυκλο

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    511
    Break μου σε ευχαριστω παρα πολυ για το ενδιαφερον,να εισαι καλα.Τωρα το παλευω οσο μπορω,πηγαινοντας στη Μ.Ε.Υ που με παρακολουθουν και προσπαθωντας να ισορροπισω την διατροφη μου αλλα και να προσπαθησω να αρχισω εστω και δειλα-δειλα να θετω καποιους στοχους γιατι δεν σου κρυβω πως εχω παψει πια εδω και αρκετο καιρο να ονειρευομαι και να ελπιζω...το μονο που μου δινει κουραγιο ειναι εδω η διαδυκτιακη μας παρεα.Απο το σπιτι βγαινω μονο 3 φορες την εβδομαδα για να παω στο σουπερ και την μοναδα,τιποτα αλλο.Χιλια ευχαριστω παντως για το ενδιαφερον σου,με συγκινησε πολυ...:grin:

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    511
    Magdalena μου αρχικα σε ευχαριστω για το θερμο καλωσορισμα και το ενδιαφερον.Εχεις δικιο στο οτι ειμαι μικρη αλλα αισθανομαι χαμενη σε ενα τουνελ που δεν βλεπω φως.Το παλευω ομως οσο μπορω η τουλαχιστον ετσι νομιζω...Εσυ πως εισαι τωρα,εχεις γραψει καπου την ιστορια σου να την διαβασω?Οσο για την περιοδο 2 χρονια ολοκληρα δεν ειχα.μου ηρθε πριν 4-5 μηνες με το που παχυνα με φυσικο τροπο αν και οι γιατροι ειχαν πλεον σηκωσει τα χερια ψηλα και ηθελαν να παρω φαρμακα.Οσο για την οστεοπορωση ειναι κατι που δυστυχως κληρονομησα για την υπολοιπη ζωη μου με καμια πιθανοτητα ιασης.Ευχομαι ολοψυχα να εισαι καλυτερα...αναμενω νεα σου...;)

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    141
    Κοριτσάκι μου.... πρεπει να καταλαβουμε ολοι οτι ο κοσμος δεν περιστρεφεται γυρω απο τον αριθμο μιας ζυγαριας και απο τα πρωτυπα των εποχων.... σε οποιον αρεσουμε! αρκει η υγεια μας να ειναι καλα και το τι λενε οι αλλοι, ειναι το τελευταιο που θελουμε να μαθουμε....

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    511
    athena μου σε ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον σου.Εχεις απολυτο δικιο σε αυτο που λες αυτο αγωνιζομαι να πετυχω και εγω αν και ακομα μου ειναι αρκετα δυσκολο!;)

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2010
    Posts
    342
    Καλημέρα κοριτσάκι μου, ναι η δικη μου ιστορια βρισκεται στο τοπικ¨"αμηνορροια και ψυχολογικη κατασταση " στην κατηγορια βουλιμια!
    Να συνεχίσεις να το παλευεις και θα τα καταφερεις, ο,τι θελουμε το κατακταμε...επιμονη και υπομονη χρειαζεται!!!!!

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    511
    Magdalena μου καλημερα.Θα διαβασω την ιστορια σου.Αυτο προσπαθω να κανω να το παλευω οσο μπορω...ειληκρινα εχω κανει καποια βηματα απο εκει που ειχα μισο χρονο να βγω εκτος σπιτιου τωρα παω στην μοναδα και μαλιστα με ΤΟ ΤΡΕΝΟ κατι που απαιτει συναναστροφη με πολυ κοσμο.Ξερω ολα αυτα που περιγραφω ισως ακουγονται ακρως φυσιολογικα αλλα για μενα που ειχε να με δει ο ηλιοσ 6 μηνες,ηταν μεγαλο σοκ.Δεν θελω να σε κουραζω αλλο...ειληκρινα σε ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον σου...Ευχομαι και εγω με την σειρα μου καλη συνεχεια σε ολουσ μας...

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2010
    Posts
    342
    Δεν με κουράζεις καθόλου, μην το ξαναπείς.. τωρα ποσα κιλά είσαι?

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    511
    Τωρα ειμαι 80 κιλα με υψος 1,80.Πρεπει να χασω φυσικα...το παλευω.Ποσταρα στο τοπικ σου...:bouncing:

  14. #14
    Member
    Join Date
    Aug 2011
    Posts
    33
    λυπαμε Dark Elf για οτι σου συνεβει ελπιζω να το ξεπερασεις. το φυσιολογικο σου βαρος ειναι 70 κιλα αλλα μπορεις να πας μεχρι 60 κιλα και να ακολουθεις μια ισσοροπιμενη διατροφη, για να φαινεσαι αδυνατη!! οχι πιο κατω απο 60, :)

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    511
    jenny.il να σαι καλα,σε ευχαριστω για τισ συμβουλεσ σου...ειναι δυσκολο αλλα το παλευω οσο μπορω και εχω μεγαλη στηριξη και απο την μοναδα που σου ελεγα....αχ τι τελεια που θα ηταν να επερνες την αποφαση να παμε μαζι...μακαρι να αλλαξεις τον τροπο σκεψης σου οσο ειναι νωρις ακομη και να παλεψεις με τους δαιμονες σου μαζι με τους ειδικους...ελα τζενακι να το παλεψουμε μαζι....<3

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •