Όπως τα λες. Αναλόγως τήν παιδεία του καθενός ταιριάζει και με άλλους ανθρώπους. Δηλαδή, έχωντας ζήσει αυτά τα χρόνια έξω, αποφάσισα ότι δέν μπορώ να ζήσω χωρίς την γενναιοδωρία των ανθρώπων γύρω μου, τό χιούμορ πού δε παρεξηγείται αμέσως, τήν ειλικρίνεια όχι για να είμαστε σωστοί έξω αλλά για να είμαστε καλά μεταξύ μας(έχει τελικά μεγάλη διαφορά), το γεγονός ότι για να περάσουμε καλά δέ χρειαζόμαστε αλκοόλ...

Φυσικά βέβαια για να τα εκτιμήσω έπρεπε κι εγώ να βγώ έξω, και καταλαβαίνω γιατί οι φίλοι μου δέν τα βλέπουνε, γιατί τα θεωρούν δεδομένα. Γι'αυτό και συμφωνούμε. (Αν δέν τα εκτιμούσα θα έμενα στα αρνητικά.)

Επίσης να σου πώ ότι άν θες να βγείς έξω κι εσύ δέν σε εμποδίζει τίποτα, μπορείς να μπείς για παράδειγμα στο www.eures.europa.eu και να βρείς μία δουλειά προσωρινή κάπου έξω.. Θέλω να σου πώ δέν είναι ακατόρθωτο. Βέβαια με τίς εποχές που δυανύουμε θα είναι πιο δύσκολο. Εγώ πχ ψάχνω για δουλειά 5 μήνες τώρα μα δέ βρήκα τίποτα, αν και είναι θετικό το ότι πήγα σε 5 συνεντεύξεις -μου δώθηκε αυτή η ευκαιρία τουλάχιστο-. ʼνθρωποι, απο την άλλη, φεύγουν απο δώ και βρίσκουν δουλειά σε άλλες χώρες, όπως Ολλανδία, Γερμανία, Σουηδία, Φιλανδία... Δέν έχει στερέψει η αγορά ευτυχώς.
Στο λέω για να μή μετανιώνεις για το εράσμους, ευκαιρίες έχεις ακόμα πολλές και μπορεί να έχασες μία, αλλά μή τιμωρείς τον εαυτό σου αγνοώντας τις υπόλοιπες που υπάρχουν ακόμα εκεί και σε περιμένουν...