Υγειηνες-Θρεπτικες Συνταγες Χαμηλες σε θερμιδες που μπορουμε να ενταξουμε στο καθημερινο μας διατροφολογιο - Page 25
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 25 of 25 FirstFirst ... 15232425
Results 361 to 368 of 368
  1. #361
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    129
    δοκίμασα σήμερα να φτιάξω αλμυρό πρωινό βρώμης και μ' άρεσε πάρα πολύ, οπότε λέω να το μοιραστώ μαζί σας.
    επειδή η υφή της βρώμης δε με τρελαίνει, πάντα την έχω χτυπημένη στο multi και γίνεται σαν αλεύρι, οπότε σε νερό γίνεται σαν κρέμα, εσείς όμως κάντε την σε ότι μορφή θέλετε.

    ΠΡΩΙΝΟ ΒΡΩΜΗΣ "ΧΩΡΙΑΤΙΚΗ ΣΑΛΑΤΑ"

    ΥΛΙΚΑ:
    1/2 κούπα βρώμη
    1 κούπα νερό
    2 κ.σ. στραγγιστό γιαούρτι 2%
    30 γρ. φέτα
    1 μικρή ντομάτα
    πιπέρι
    άνηθο

    (άλλες επιλογές: αγγούρι, ελιές, πιπεριές, γαλοπούλα, αυγό, λεμόνι, μυρωδικά, μπαχαρικά κτλ.)

    έβαλα τη βρώμη ανακατεμένη στο νερό για 2 λεπτά στο μικροκυμάτων και όπως βγήκε καυτή ανακάτεψα μέσα το γιαούρτι, τη φέτα, τον άνηθο και το πιπέρι και από πάνω ψιλοέκοψα την ντομάτα.

    παιδιά yum yum μου έτρεχαν τα σάλια.. αν βαρεθήκατε συνέχεια τις γλυκές γεύσεις στο πρωινό, δοκιμάστε το!

  2. #362
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    129
    και ας γράψω και τα άλλα δύο αγαπημένα μου γλυκά πρωινά

    SMOOTHIE ΦΡΟΥΤΩΝ-ΠΡΩΤΕΙΝΗΣ

    Υλικά:
    2/3 κούπας κατεψυγμένα/φρέσκα ψιλοκομμένα φρούτα
    (εγώ χρησιμοποιώ: φράουλες, φρούτα του δάσους, ρόδι, μανταρίνι, ακτινίδιο)
    1 scoop σκόνη πρωτεΐνης με γεύση σοκολάτα ή βανίλια
    1 κ.σ. σπόροι chia
    1 κ.γ. σκόνη maca
    λίγα αποξηραμένα goji berries
    1 κούπα νερό

    στο μίξερ για 1 λεπτό και βγαίνει 2 μεγάλα ποτήρια, έχω να πίνω για ώρα. γενικά χρησιμοποιώ πολλά super foods στη διατροφή μου, αν δεν σας αρέσουν πασαλείψτε τα


    OVERNIGHT OATMEAL

    Δεν ήξερα πως να το πω ελληνικά χαχα..
    τα ίδια περίπου υλικά με το smoothie

    1/2 μπανάνα λιωμένη με ένα πιρούνι (ή μισό μήλο στο multi ή άλλα φρούτα χτυπημένα)
    1/3 κούπα βρώμη
    1 scoop σκόνη πρωτεΐνης με γεύση σοκολάτα ή βανίλια
    1 κ.σ. σπόροι chia
    1 κ.γ. σκόνη maca
    λίγα αποξηραμένα goji berries
    1 κούπα νερό

    τα ανακατεύω όλα μαζί σε ένα μπωλ από βραδύς και τα βάζω στο ψυγείο. το πρωί έχει γίνει μια τέλεια κρύα γλυκιά μους

    εναλλακτικά μπορείτε να βάλετε ξηρούς καρπούς, κομματάκια φρέσκων φρούτων, αποξηραμένα φρούτα, μέλι, γιαούρτι, καρύδα, φυστικοβούτυρο, λιναρόσπορο ή ότι άλλο σας αρέσει.

    Bon appétit!!

  3. #363
    κοκκινοσκουφίτσα τις έκανα κ τις δυο συνταγές σου, το κέικ κ τα πάττυ. πολύ μάρεσαν!

  4. #364
    Αν ξαναφτιάξεις το κέικ,μπορεις να βαλεις και λιγα τριμματα κουβερτουρα + ινδικη καρυδα απο πανω, νοστιμιζει ακομα κ πολυ λιγο να βαλεις!

  5. #365
    ΠΑΓΩΤΙΝΙΑ-ΣΑΝΤΟΥΙΤΣ

    ΥΛΙΚΑ :
    - 2 πακέτα μπισκότα πτι-μπερ
    - 1 ερμόλ
    - 3 κρέμες στιγμής Γιώτης (εγώ έβαλα 1 βανίλια και 2 σοκολάτα)
    - 3 φλυτζάνια τσαγιού γάλα
    - 2 βανίλιες

    - Στρώνουμε σε ταψί τα petit beurre (η καλή πλευρά, με τα γράμματα, να κοιτάει προς τα κάτω)

    - Φτιάχνουμε την κρέμα γιώτης όπως γράφουν οι οδηγίες του κουτιού, και την αφήνουμε 30-45' να κρυώσει.

    - Τη βάζουμε στο ψυγείο για 15'.

    - Χτυπάμε στο μίξερ την κρέμα γιώτης με τις βανίλιες και το ερμόλ , μέχρι να αφρατέψει αρκετά.

    - Ρίχνουμε την κρέμα πάνω στα μπισκότα.

    - Στρώνουμε από πάνω τα υπόλοιπα petit beurre , προσπαθώντας να βρίσκονται ακριβώς στη θέση που είναι και τα κάτω, για να κοπούν μετά εύκολα!

    - Βάζουμε στην κατάψυξη. Όταν παγώσουν, είτε κόβουμε όλα τα κομμάτια και τα βάζουμε σε ένα κουτί, είτε αφήνουμε όπως είναι και κόβουμε κάθε φορά που θέλουμε να φάμε!

    Πεντανόστιμα !!!!!!!!!

    * Δεν γίνονται σαν των ζαχαροπλαστείων μ'αυτή τη συνταγή. Αν θέλουμε να είναι τόσο γλυκά, βάζουμε 2 κρέμες γιώτης αντί για 3, και 1 ζαχαρούχο γάλα !

  6. #366
    πραγματικά πολύ ωραία συνταγή. ευχαριστώ!

  7. #367
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2015
    Posts
    1,034
    Χριστινα φαινεται πολυ ωραια η συνταγη, κ φυσικα ουτε σύγκριση με αυτες των ζαχαροπλαστείων!! Ευχαριστούμε!!

  8. #368
    :bouncy:

Page 25 of 25 FirstFirst ... 15232425

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •