γαστρικη πτυχωση
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 18
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    8

    γαστρικη πτυχωση

    καλησπερα.ειμαι καινουργια και εγω στο φορουμ και θα ηθελα να μοιραστω και εγω την δικη μου ιστορια και οποιος εχει παρομοια περιπτωση με την δικη μου και γνωριζει ας μου απαντησει σας παρακαλω...γιατι εχω απογοητευτει παρα πολυ.Λοιπον εγω εκανα γαστρικη πτυχωση 18/8/2008.εχω υψος 1.70 και οταν εκανα την επεμβαση ημουν 132.Πηγα στο ιατρειο του κ.σκρεκα στον οποιο εκανα και την επεμβαση.Μια φιλη μου που ειχε κανει σλιβ ειχε φοβερα αποτελεσματα!!!και σκεφτομουν να κανω και εγω την ιδια επεμβαση ειχα ομως και τις φοβιες μου και ετσι αποφασησα να κανω την πτυχωση την οποια μου ειπε ο γιατρος οτι ειναι μια καινουργια μεθοδος και μαλιστα πολυ αποτελεσματικη.Το κακο ομως ειναι οτι δεν με ενημερωσαν σωστα.Ρωτησα τον γιατρο αν θα εφτανα στο στοχο μου να χασω 40 με 50 κιλα και η απαντηση του ηταν βεβαιως και θα τα χασεις.Σας πληροφωρω οτι εχασα 25 κιλα σε ενα χρονο και αυτα με δυσκολια.Ολο αυτο το διαστημα που αναρωτιομουν γιατι δεν χανω κιλα επικοινωνουσα με την γραμματεα του γιατρου η οποια με καθυσηχαζε οτι θα χαθουν τα κιλα και να μην ανυσηχω!!!Ο καιρος λοιπον περνουσε και τα κιλα εκει.Αφου λοιπον τωρα εχουν περασει σχεδον 3 χρονια και ολα αυτο το διαστημα ψαχνω να βρω τι φταιει και τι εκανα εγω λαθος απο την στιγμη που δεν εκανα ατασθαλειες και τηρουσα αυτα που μου ειχαν πει.Ξεχασα να σας πω οτι κατι μηνες μετα την επεμβαση διαβασα στο σαιτ του σκρεκα για τα στατιστικα και για το οτι αν δεν γινει προσεκτικα η επεμβαση(κατι με ιατρικους οπους τες πα )οτι υπαρχει αποτυχια στην επεμβαση.Εχω επισκεφθει το γιατρο αρκετες φορες λεγοντας του το προβλημα μου και η απαντηση του ειναι οτι εγω ετρωγα και δεν προσεχα και...και... και αλλα τετια και νιωθω πολυ απογοητευμενη και στεναχωρημενη.Δηλαδη δεν υπαρχει περιπτωση να ειναι λαθος του γιατρου η των στατιστικων η οτιδηποτε?γιατι οταν την εκανα εγω δεν ειχε γραφτει στο σαιτ τιποπτα απο αυτα.Μετα βγηκαν ολα στη φορα...Συγνωμη αν σασ κουραζω αλλα θελω να μοιραστω με εσας την εμπειρια μου και πιστευω οτι εδω θα βρω την υποστηριξη απο ατομα που καταλαβαινουν.Τωρα λοιπον σκεφτομε να ξαναμπω στο χειρουργιο για να κανω σλιβ γιατι απο τα 25 κιλα που εχασα τα 15 τα εχω παρει ηδη παλι απο την πρωτη επεμβαση!!!!αλλα για αλλη μια φορα που μιλησα με τον γιατρο με απογοητευσε λεγοντας μου οτι και σλιβ να κανω δεν θα εχω αποτελεσμα γιατι ΕΓΩ λεει τρωω.κατι κανεις μου λεει εσυ δεν εξηγητε...δηλαδη ειναι δυνατον τετια αντιμετωπιση?ξερετε ποσα χαλια με κανει να νιωθω ολο αυτο?Να σημειωσω οτι τωρα η γραμματεας του μετα απο 3 χρονια μου ομολογησε οτι ξερεις κατι δεν μπορουσα να σου πω τιποτα πριν γιατι ηταν σε πειραματικο σταδιο και κατι τεοια...δηλαδη εγω τι ημουν ενα πειραματοζωο...?ζητω συγνωμη και παλι αν σασ κουρασα και θα χαρω πολυ να μου απαντησει καποιος.ειμαι χαλια ψυχολογικα....ευχαριστω

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Θεσσαλονίκη & Αθήνα
    Posts
    447
    Καλωσήρθες,
    Δυστυχώς αυτά είναι τα λάθη της ελλιπούς ενημέρωσης κάποιων γιατρών....Και πτύχωση στα 132 κιλά....ήμαρτον...Σε αυτά τα κιλά,αν είσαι πειθαρχημένη και ΔΕΝ έχεις διατροφικό ιστορικό που να περιλαμβάνει γλυκά και τσιμπολογήματα,θα βοηθιόσουν με τη σληβ και ίσως καλύτερα με μικρό μπαι πας.Αν είσαι δε εντελώς απείθαρχη,χολοπαγκρεατική εκτροπή,αυτά λένε τα στατιστικά ετών.Η σληβ θέλει πολύ προσοχή μετά,οι παρακάμψεις 'συγχωρούν' και κάποια παραστρατήματα.
    Αν όντως είσαι ακόμη πειθαρχημένη και ακολουθείς αυτά που σου είχε πει,αποδυκνείεται δυστυχώς ότι αυτή η επέμβαση δεν ήταν η ιδανική για το διατροφικό και πιθανόν ιατρικό σου ιστορικό και κάποιοι θυσιάζουν τα πάντα στο βωμό του χρήματος.Μόνο που το αποτέλεσμα το πληρώνει ο ασθενής....
    Μην κάνεις το ίδιο λάθος και πεις 'θέλω να κάνω αυτό' γιατί μπορεί να μην σου ταιριάζει και να κάνεις 2ο λάθος χειρουργείο.Μόνο ένας ανιδιοτελής γιατρός μπορέι να σου δώσει εμπεριστατωμένη λύση.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    2,205
    Σου πρότεινε άλλη επέμβαση ή ότι απλά δεν κάνεις για την sleeve?

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    8
    Kαταρχας να σας ευχαρισησω πολυ για την απαντηση σας και χαιρομαι πολυ που σας γνωριζω.Δυστηχως Στελιο ολα για το χρημα γινονται την οποια επεμβαση θα την πληρωνω γοα πολλα χρονια ακομα μιας και πηρα δανειο για να την κανω αλλα....anyway αυτο ειναι ενα αλλο θεμα.Το καλο ειναι οτι εξακολουθω να μην τρωω τις ποσοτητες που ετρωγα πριν αλλα τον στοχο μου δυστηχως δεν το πετυχα και ειμαι σιγουρη οτι δεν φταιω εγω!!!Βreak μου ειπε κατι για γαστρικο μπαι πας αλλα δεν το προτεινω λεει για την περιπτωση σου γιατι ειναι και ακρετα επικινδυνη επεμβαση.εχω και προβλημα με το σιδηρο μου που ειναι αρκετα χαμηλο οποτε...καταλαβαινεις!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    761
    μυρινα δεν εχω εμπειρια οσον αφορα τις επεμβασεις οποτε δεν ξερω και να σε συμβουλευσω...να σου ευχηθω μονο καλως ηρθες και καλη αρχη κοπελα μου..μην το βαζεις κατω...

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Θεσσαλονίκη & Αθήνα
    Posts
    447
    Με δμσ 45....πτύχωση....
    Και απορία,από την πτύχωση στο μπαι πας(ακόμη και το μικρό)είναι η μέρα με τη νύχτα στο εύρος......και πόσα ακόμη λάθη σαν το δικό σου θα εμφανιστούν με τα χρόνια..Κρίμα..
    Μόνο νέο χειρουργείο μπορεί να σε βοηθήσει.

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    8
    σ ευχαριστω πολυ migg για τα καλα σου λογια!αυτο προσπαθω οσο μπορω φυσικα να μην το βαζω κατω.Ειχα ενα ονειρο που ηταν τοσο σημαντικο για εμενα να το πραγματοποιησω οπως και για πολλους ανθρωπους εδω μεσα και δυστηχως μου τα γκρεμισαν ολα ακομα και την ελπιδα οτι ισως μπορει να αλλαξει κατι...

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    761
    σκεφτομαι οτι και εγω την ιδια απογοητευση θα ειχα...και ψυχολογικα και οικονομικα...αλλα οχι...η ελπιδα παντα υπαρχει και θα υπαρχει..ολα γινονται κουκλα μου...θα το παλεψεις οπως μπορεις και θα το πετυχεις στο τελος...

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    8
    Στελιο σε ευχαριστω παρα πολυ για τις πληροφοριες που μου εδωσες!Μακαρι migg μακαρι να τον πετυχω τον στοχο μου..γιατι εχω απογοητευθει παρα πολυ απο την συμπεριφορα και την αντιμετωπιση πολλων ανθρωπων ειτε στον τομεα της εργασιας ειτε στον κοινωνικο...ειλικρινα με συγκινει πολυ οτι υπαρχουν ακομα ανθρωποι που ενδιαφερονται και απαντουν για να βοηθησουν εναν συνανθρωπο τους.Σας ευχαριστω μεσα απο την καρδια μου!!!

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    761
    ολοι ειμαστε το ιδιο σ αυτον τον κοσμο...ανθρωποι...ο ενας πρεπει να χει αλληλεγγυη με τον αλλον..και οπου μπορει να δωσει βοηθεια αλλα και να δεχτει...ολοι μαζι θα τα καταφερουμε μυρινα...να σαι δυνατη...ειμαι σιγουρη οτι θα τα καταφερεις...

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    8
    Να εισαι καλα migg και ευχομαι και εσυ να εκπληρωσεις ολους τους στοχους και τις επιθυμιες σου!!!

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    761
    σ ευχαριστω..και εσυ το ιδιο..εδω θα μαστε να τα λεμε...

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    2,656
    myrina, πολύ στεναχωρήθηκα με την περίπτωσή σου και επειδή το σκηνικό " εσύ , χειρουργημένε, τρως και φταις που δεν αδυνατίζεις" , το έχει γράψει και μοιραστεί και άλλη φίλη μας εδώ μέσα & με τον ίδιο γιατρό, προβληματίζομαι πολυ.. ο συγκεκριμένος θεωρείται και όνομα αλλά άλλο η προβολή και άλλο τα αποτελέσματα.
    Να μην το βάλεις κάτω, να βρεις γιατρό που να είναι πρώτα άνθρωπος και να το ξεψαχνίσεις το θέμα πριν προβείς σε άλλη ενέργεια. Πρέπει κατά τη γνώμη μου να διαλευκανθεί πλήρως τι έφταιξε με το προηγούμενο χειρουργείο και μετά να αποφασίσεις μαζί με το γιατρό τι θα κάνεις.
    ό,τι και να γίνει, σίγουρα σε αυτό το φόρουμ θα βρεις κόσμο που θα σε ακούσει!

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    8
    σε ευχαριστω παρα πολυ monahoiot για το ενδιαφερον σου.Μα εγραψα και εγω την δικη μου ιστορια γιατι λεω δεν μπορει μονο σε εμενα να εχει συμβει αυτο!τωρα που μου ειπες οτι υπαρχει και αλλη περιπτωση και με τον ιδιο γιατρο καταλαβαινω πολλα...μα ειναι δυνατον?ειναι αντιμετωπιση αυτη?και να το εκανα αυτο πει στο καλο.εννοω το να μην ακολουθουσα τις συμβουλες που μου εδωσε.αλλα να σε κατηγορουν αδικα ειναι οτι χειροτερο.να φανταστεις ανα διαστηματα ολα αυτα τα 3 χρονια εχω κανει καποιες επισκεψεις(και αυτες με το ζορι δεν μου κλεινει ραντεβου η γραμματεας του)και καθε φορα η ιδια αντιμετωπηση.ακομα και προχθες που πηρα τηλεφωνο για να μου κλεισει ραντεβου για να παω μου λεει:παλι εσυ?μα δεν τα ειπαμε μου λεει?δεν γινετε τιποτα!!!τα συμπερασματα δικα σας!!!οσο για τον γιατρο να σασ πω κατι?τον θεωρουσα πολυ καλο και πανω απο ολα ανθρωπο αλλα δυστηχως με απογουτευσε παρα πολυ και με πληγωσε η ολη συμπεριφορα του.3 χρονια τωρα αυτο ψαχνω να βρω τι εφταιξε και ακρη δεν βρισκω δυστηχως!!!δηλαδη δεν υπαρχει περιπτωση να εγινε απο δικο του λαθος κατι?εσεις δηλαδη θεωρειτε οτι 25 κιλα ειναι πολλα κανοντας χειρουργειο???οσο για γιατρο αν μπορουσε να με βοηθησει οποιος γνωριζει θα ημουν ευγνωμων.εκανα μια ερευνα αλλα δεν βρηκα και πολλα πραγματα...

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Θεσσαλονίκη & Αθήνα
    Posts
    447
    Το να ακολουθείς πιστά οδηγίες σε μια συνταγή που εκ των πραγμάτων δεν θα οδηγήσει σε επιτυχία,είναι ανεδαφικό.'Οσο πιστά και να ακολουθείς τις συμβουλές,ο συγκεκριμένος μηχανισμός της επέμβασης αυτής,δεν μπορεί να σε κατεβάσει στο επιθυμητό βάρος,πόσο μάλλον να το διατηρήσει αργότερα που η όρεξη επιστρέφει,ξεθαρεύουμε,μεγ αλώνει η ποσότητα κτλ.Ο δμσ σου παραπέμπει σε άλλη επέμβαση και ίσως ούτε καν σληβ, αναλόγως το διατροφικό σου ιστορικό.
    Είναι σαν να να εκτελείς σωστά τη συνταγή από το κέικ,αλλά η δοσολογία να είναι λάθος,υπάρχει ποτέ περίπτωση να πετύχει;
    Το λάθος είναι η λάθος επέμβαση που σου έκανε και σε άφησε να επιλέξεις εσύ τη μέθοδο.Μπορεί τεχνικά να έχει γίνει σωστά,αλλά δεν ταιριάζει σε αυτό το δμσ-προσωπικά πιστεύω δεν ταιριάζει πουθενά-.Έπρεπε να σει προειδοποιήσει ότι με τη συγκεκριμένη μέθοδο είναι αδύνατο με αυτό το δμσ να πας εκεί που πρέπει και να μην στην κάνει καν,αλλά το χρήμα....
    Ο γιατρός είναι πολυδιαφημισμένος,έχει ιστοσελίδα και πολλούς ασθενείς-από τα διάφορα φόρουμ,τους περισσότερους τους έχει εδώ.-Προσωπικά έχω δει κι άλλες περιπτώσεις σε συναντήσεις που από αυτά που περιέγραφαν δεν έδειχναν ικανοποιητικά σημάδια-κατά κύριο λόγο,λόγω λάθος μεθόδου,δεν θέλω να διαννοηθώ ότι την κάνει και με λάθος τρόπο,που και αυτό γίνεται για άλλους λόγους όμως-
    Ρίξε μια ματιά στα u2u σου(προσωπικά μηνύματα)

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •