η πρώτη φορά
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 14 of 14
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Posts
    3

    η πρώτη φορά

    Γεια σας, είμαι κοπέλα 17 χρονών και έχω κάποιες "χαζές" ας πούμε απορίες για το σεξ και ιδιαίτερα για την πρώτη φορά. Είμαστε με το αγόρι μου,αλλά κάπου ίσως από έλλειψη ενημέρωσης, ίσως από "φόβο" δεν προχωράω. Ξέρω για τα μέτρα προφύλαξης, έχω διαβάσει για την γυναικεία ανατομία, αλλά .... κάποια "χαζά" δεν ξέρω που να τα ρωτήσω... Πονάει; Έχει αίμα; Δεν είναι σοβαρές ερωτήσεις, αλλά αν μπορεί κάποιος να απαντήσει, πολύ θα το εκτιμούσα... Φιλιά και ευχαριστώ...

  2. #2
    Καλώς ήρθες κοριτσάκι......
    Δεν είναι χαζές οι ερωτήσεις σου γιατί κανείς μας δεν γεννήθηκε μάγος στο σεξ. Αφού έχεις ενημερωθεί για την αντισύλληψη και τις προφυλάξεις, εγώ θα σου έλεγα πως το αμέσως σημαντικότερο είναι να ακούσεις το σώμα σου και να σιγουρευτείς πως θέλεις να προχωρήσεις.
    Η ηλικία είναι πολύ σχετική και επειδή έχεις όλη τη ζωή μπροστά σου θα σε συμβούλευα να μη βιαστείς αν δεν είσαι σίγουρη......

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Posts
    3
    Ναι σωστά αυτά. Και για να πω την αλήθεια, δεν βιάζομαι... Απλά όταν έρθει η ώρα θα ήθελα να ξέρω ότι πρόκειται να συμβεί...

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    1,024
    Γειά σου geiasas (lol)

    Μπορεί (λόγω φύλλου) να μη μπορώ να σου απαντήσω σε ότι πιθανώς να θέλεις να ρωτήσεις αλλά θα ήθελα να σου γράψω το εξής.
    Αυτά που θέλεις να μάθεις δεν είναι καθόλου \"χαζά\". Επειδή είναι ακόμα ταμπού όμως δεν ξέρουμε να τα διαχειριστούμε σε έναν διάλογο. Ούτε εμείς οι μεγαλύτεροι (και ακριβώς γιαυτό) ούτε εσείς οι μικρότεροι.
    Δεν παύουν όμως να είναι πολύ σοβαρά θέματα.
    Αν το δείς έτσι λοιπόν και αντιλαμβανόμενη την σοβαρότητά τους θα αντιλιφθείς ότι οι δικοί σου άνθρωποι (γονείς, άμεσοι συγγενείς) θέλουν πολύ να σε βοηθήσουν αλλά δεν ξέρουν τον καλίτερο τρόπο.
    Ε αυτόν τον τρόπο πρέπει να τους μάθεις εσύ. Να τους δείξεις με κάθε σοβαρότητα πως θέλεις να μάθεις.
    Ξέρω σου φαίνεται ακατόρθωτο (ίσως) το να κάνεις μία τέτοια κουβέντα με την μητέρα σου (ή την θεία σου ή ακόμα και με την γιαγιά σου) αλλά πίστεψέ με και αυτές ήταν κοπέλες 17 χρονών και είχαν απορίες και ξέρουν πως είναι να θέλεις να μάθεις και να μην μπορείς.
    Δε σου λέω ότι είναι κακό που ρώτησες εδώ. Ίσα ίσα μάλον είσαι και κάπως τυχερή γιατί (προσωπικά πιστεύω ότι) σε αυτή την κοινότητα δύσκολα κάποιος θα κοιτάξει να εκμεταλευτεί τον άλλον. (όχι πως είναι εντελώς απίθανο και αυτό..... αλλά πάντα με το ιτνερνέτ κρατάμε λίγες αποστάσεις)
    Φιλικά
    been good, been bad. WILL GO ON

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Posts
    426
    Wraia afta pou grafetai dwste, omws kai kamia apantisi stin kopela.

  6. #6
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    σωστο και αυτο,
    οποτε ρωτησε δυο πραγματα εξ αρχης.

    Ποναει?
    Συνηθως ναι (οι παρτεναιρ μου που δεν ειχαν ξανακανει σεξ αυτο ελεγαν)
    2 λογοι επηρεαζουν αρνητικα την ολη υποθεση.
    α. η ανατομια - στο βαθμο που η κατανομη του σωματος ειναι κλειστη.
    β η ψυχολογια που αν το αγχος ξεπερασει την ερωτικη διαθεση τοτε επειδη θα εισαι σφιγμενη ο πονος θα ειναι περισσοτερος.

    Οι λυσεις ειναι καταρχην να εισαι με ατομο που θα εμπιστευεσαι (αυτο θα το κρινεις εσυ)
    ετσι ωστε να αισθανθεις ανετα και καθολου πιεση.
    Θα πρεπει να εχεις συζητησει μαζι του τι σημαινουν ολα αυτα.
    Οπωσδηποτε θα παρεις τις δεουσες προφυλαξεις για να αποφυγεις πιθανα προβληματα (αλλα αυτα τα ξερεις οπως ειπες).
    Τελος σαν εξτρα βοηθημα, σου συνιστω να παρεις απο φαρμακειο μια λιπαντικη αλοιφη ΚΥ (προφερεται καπα γουαι)
    Εχει 4-5 ευρω και ειναι κλινικα ελεγμενη για να χρησιμοποιηθει στην γυναικεια περιοχη.

    Πριν αρχισετε την διαδικασια, θα δωσεις στον συντροφο σου (η εσυ οτι βολευει) να σου βαλει καποια ποσοτητα. (μην τσιγκουνευτεις να βαλεις αρκετο, κακο δεν κανει - οταν θα δεις οτι υπαρχει αρκετη λιπανση στην περιοχη θα εισαι οκ)
    Τα χειλη εσωτερικα θα αποκτησουν την απαραιτητη λιπανση που ισως το αγχος σου αφαιρεσει επειδη ειναι η πρωτη φορα.

    Αν ο συντροφος σου ειναι εμπειρος μαλλον θα προχωρησει οπως πρεπει,
    αν οχι... τοτε θα πρεπει να τον μαθεις εσυ.
    Καθοδηγησε τον να μπει μεσα σου με οσο το δυνατον ηρεμες κινησεις. (να εχεις υποψη σου οτι αν κανει βιαστικες η δυνατες κινησεις ο πονος σου θα ειναι πολλαπλασιος)
    Μεχρι να σπασει ο υμενας θα εχεις ενα στιγμαιο πονο, τον οποιο πιστευω θα το ξεπερασεις μετα απο πολυ λιγα δευτερολεπτα.
    Ομως η συνεχεια θα ειναι απολαυστικη.....





    Εχει αιμα?


    Ναι εχει, συνηθως η ποσοτητα ειναι λιγες σταγονες.
    Θα σου προτεινα να χρησιμοποιησεις μια πετσετα για να μην γινεται και χαλια.
    Καποια πραγματα ισως ειναι λιγο ξενερωτα πλην ομως απαραιτητα.





    Για οτι αλλη απορια εχεις η κατι που δεν καταλαβες μεχρι στιγμης, να την πεις αμεσα και χωρις περιστροφες.
    Ανωνυμο διαλογο κανουμε και καταθετουμε ο καθενας οτι ξερει για αλληλοβοηθεια.
    Οι ντροπες και μεμψιμοιριες σε τετοια ζητηματα δεν χωρανε.

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Posts
    4
    να προσθεσω οτι το αιμα και ο πονος δεν ειναι απαραιτητα στοιχεια.

    προσωπικα δεν ειχα.

    ο συντροφος παιζει τεραστια σημασια.. μη το κανεις επειδη το κανουν οι φιλες σου αλλα επειδη εσυ η ιδια εισαι ετοιμη να το κανεις και να δωθεις σε καποιον ανθρωπο που εμπιστευεσαι,αγαπας, η νιωθεις τελος παντων ομορφα μαζι του!

    μην πανικοβάλλεσαι παντως.. η ερωτικη πραξη ειναι μια απολαυση.

  8. #8
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    Originally posted by maraki26
    να προσθεσω οτι το αιμα και ο πονος δεν ειναι απαραιτητα στοιχεια.


    σωστο αυτο.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    γεια σου γεια σας.
    η βασικη συμβουλη ειναι αυτη που σου εδωσαν οι κοπελες παραπανω...
    να προχωρησεις μονο οταν νοιωσεις ετοιμη..
    και δεν εννοω ηλικιακα, ουτε εννοω οταν βρεις αυτον που θες...
    εννοω ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΘΑ ΝΟΙΩΣΕΙΣ ΕΤΟΙΜΗ...
    οταν δηλαδη θα θελεις παρα πολυ να το κανεις με καποιον, οχι μονο συναισθηματικα, επειδη ο καποιος ειναι το αγορι σου και θες να προχωρησετε περισσοτερο την σχεση σας, αλλα ΚΑΙ καθαρα σωματκα. οταν δηλαδη θ θες παρα πολυ να κανεις ερωτα...
    τοτε σε διαβεβαιω οτι δεν θα πονεσει καθολου.
    κι οχι, δεν υπαρχει παντα αιμα ουτε παντα ειναι πολυ το αιμα...μπορει μαλιστα να μην παρατηρησεις τπτ απολυτως και να εχεις λιγο αιμα μια απο τις επομενες φορες, χωρις πονο η και ποτε...

  10. #10
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    βρε συ ρεμ,
    για να ρωταει η κοπελα παει να πει οτι ειτε ειναι ετοιμη ειτε ετοιμαζεται να προχωρησει.
    Τωρα τις λεπτομεριες δεν τις ξερουμε.
    Στο ποστ που εβαλε, ζητησε καποιες συγκεκριμενες πληροφοριες που σε οσους εχουν παει παρακατω την ζωη τους ειναι λιγο πολυ γνωστες και αυτες θελει να μαθει.
    Ε οκ μην το κανουμε και επιστημη το ζητημα....

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    ημουν πολυ σαφης κρινω, ελπιζω η κοπελα να καταλαβε....
    κι εγω ετσι καταλαβα οτι ετοιμαζεται να προχωρησει, και η συμβουλη ειναι την στιγμη ακριβως που το θελει σωματικα πολυ να προχωρησει, κι οχι απλα επειδη πηρε μια αποφαση, την επομενη φορα που θα βρεθει να αρχισει τις φιλοτιμες προσπαθειες!!!
    οσο για το αιμα και τον πονο της απαντησα επισης....τι δεν καταλαβες?

  12. #12
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    Originally posted by Remedy

    κρινω


    ησουν,
    και τα καταλαβα ολα.


    :cool:

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Posts
    426
    Σε όλα αυτά που σου είπε ο krino έχω να προσθέσω μόνο κάτι. Την πρώτη φορά να είσαι από πανό εσύ , ώστε να ελέγξεις τις κινήσεις και να προχωρήσεις με τέτοιο τρόπο ώστε να μην πονέσεις καθόλου. Και δεν θα πονέσει καθόλου ,θα είναι μάλιστα μια αξέχαστη γλυκιά εμπειρία. Φρόντισε ψυχολογικά να είσαι αίτημα , να το θέλεις και να είναι μια επιβεβαιώσει της αγάπης που έχετε . Εάν είσαι πολύ αναμένεις και νιώθεις το σώμα σου να μην συμμετέχει. τότε μην προχωρήσεις , αστό για μια άλλη μέρα που θα νιώσεις πιο άνετε.
    Καλό άνεμο στα πανιά σου . Να έχεις μια όμορφη και ερωτική ζωή .

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Posts
    3
    Γεια σας!
    Τι να πω! Ευχαριστώ πολύ όλους σας! Ειλικρινά! Ήταν κάποια πράγματα που δεν μπορούσα να ρωτήσω κάπου αλλού... Ευχαριστώ για την ανταπόκριση!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •