ΕΙΜΑΙ ΣΕ ΑΔΙΕΞΟΔΟ...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 5 of 5
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Posts
    1

    ΕΙΜΑΙ ΣΕ ΑΔΙΕΞΟΔΟ...

    ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΑΙΣΘΑΝΟΜΑΙ ΠΙΟ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΜΕΝΗ ΑΠΟ ΠΟΤΕ. ΕΓΩ ΠΟΥ ΠΑΝΤΑ ΕΙΜΑΙ ΤΟΣΟ ΕΝΕΡΓΗΤΙΚΗ ΔΥΝΑΜΙΚΗ ΚΑΙ ΕΧΩ ΚΑΤΑΝΤΗΣΕΙ ΝΑ ΜΙΣΩ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΝ ΑΠΕΧΘΑΝΟΜΑΙ. ΘΕΛΩ ΝΑ ΑΛΛΑΞΩ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΧΩ ΓΙΝΕΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΕΧΩ ΜΙΑ ΦΥΣΙΛΟΓΙΚΗ ΖΩΗ. ΕΧΩ ΑΠΟΜΑΚΡΥΝΘΕΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΦΙΛΟΥΣ ΜΟΥ ΚΑΙ ΜΕΝΩ ΑΡΚΕΤΕΣ ΩΡΕΣ ΜΟΝΗ ΜΟΥ.

    ΕΙΜΑΙ ΒΟΥΛΙΜΙΚΗ ΕΔΩ ΚΑΙ 4 ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΟΥΤΕ ΠΟΥ ΕΧΩ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΠΟΤΕ ΠΕΡΑΣΑΝ!!! ΕΙΧΑ ΠΑΝΤΑ ΕΜΜΟΝΗ ΜΕ ΤΑ ΚΙΛΑ ΚΑΙ ΠΑΝΤΑ ΑΚΟΛΟΥΘΟΥΣΑ ΔΙΑΙΤΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΕΧΩ ΤΟ ΕΠΙΘΥΜΗΤΟ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ. ΕΤΣΙ ΚΑΤΕΛΗΞΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΣΤΕΡΟΥΜΑΙ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΝΑ ΚΑΤΑΝΑΛΩΝΩ ΑΠΑΓΟΡΕΥΜΕΝΕΣ ΤΡΟΦΕΣ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΝΑ ΠΗΓΑΙΝΩ ΣΤΗΝ ΤΟΥΑΛΕΤΑ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΤΙΣ ΒΓΑΛΩ ΟΛΕΣ. ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΛΕΩ ΤΕΡΜΑ ΘΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΩ!!! ΟΜΩΣ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 2 ΜΕΡΕΣ ΤΟ ΠΟΛΥ ΞΑΝΑ ΠΕΦΤΩ ΣΤΑ ΙΔΙΑ. ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΑ ΠΟΛΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΩ!! ΤΑ ΚΡΑΤΑΩ ΜΕΣΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΙΛΗΣΩ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑΝ ΝΤΡΕΠΟΜΑΙ!! ΠΗΡΑ ΕΝΑ ΒΙΒΛΙΟ ΚΑΙ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΩ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΓΙΑ ΒΟΥΛΙΜΙΚΕΣ ΔΙΑΤΑΡΑΧΕΣ... ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΠΕΡΙΟΔΟ ΒΡΙΣΚΟΜΑΙ ΣΤΗΝ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ.
    ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΙΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΑΔΥΝΑΤΙΣΩ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΜΕΝΗ ΑΠΟ ΤΑ ΚΙΛΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΥΠΟΠΕΦΤΩ ΞΑΝΑ ΣΤΟ ΙΔΙΟ ΑΜΑΡΤΗΜΑ. ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ ΒΟΗΘΕΙΑ ΚΑΙ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗ. ΚΑΠΟΙΟΝ ΝΑ ΜΕ ΑΚΟΥΣΕΙ ΝΑ ΜΕ ΑΣΠΑΣΤΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΤΑΝΟΗΣΕΙ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΜΟΥ. ΑΥΤΟΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ Ο ΛΟΓΟΣ ΠΟΥ ΓΡΑΦΩ ΕΔΩ.
    ΑΠΟΦΑΣΙΣΑ ΑΠΟ ΑΥΡΙΟ ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΩ ΜΙΑ ΝΕΑ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΜΕ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΤΟΥ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ ΤΟΥ ΒΙΒΛΙΟΥ ΚΑΙ ΤΗΝ ΚΑΤΑΓΡΑΦΗ ΤΩΝ ΒΟΥΛΙΜΙΚΩΝ ΔΙΑΤΑΡΑΧΩΝ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΩΝ ΤΡΟΦΩΝ ΠΟΥ ΚΑΤΑΝΑΛΩΝΩ ΝΑ ΕΛΕΓΞΩ ΤΗΝ ΥΠΕΡΦΑΓΙΑ ΜΟΥ.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    511
    NAIT μου καλωσορισες στην παρεα μας,και εγω σχετικα νεα ειμαι στο φορουμ και η περιπτωση μου δεν απεχει και τοσο απο την δικη σου.Το οτι θελησες να μοιραστεις το προβλημα σου ειναι πολυ καλο...Εγω περασα ανορεξια και βουλιμια τωρα χωρις εμμετους γιατι δεν τα καταφερνω.(2 χρονια ανορεξια-1 βουλιμια).Και εγω θελω να χασω βαρος αλλα σιγουρα ο σωστος τροπος για να το κανουμε δεν ειναι η διαιτα καθως αντιθετως αυτη τρεφει το θηριο της βουλιμιας.Τωρα προσφατα τελειωσα και εγω ενα βιβλιο για την βουλιμια που με ενθουσιασε πολυ και προσπαθησω να τηρρησω το προγραμμα που εχει για να εξαλλειψω τα βουλιμικα.Δεν ξερω μπορει να λεμε και το ιδιο βιβλιο...Εδω ολοι ειμαστε για να βοηθαμε ο ενας τον αλλον...οτι χρειαστεις θα ειμαστε εδω...καλη συνεχεια στην προσπαθεια σου...

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    119
    Γεια σου ΝΑΙΤ!

    Η ιστορία σου σε γενικές γραμμές δε διαφέρει από τη δική μου. Μάλιστα το σημείο που αποφάσισα να παλέψω το θηρίο της βουλιμίας(πριν 2 χρόνια) συνέπιπτε με περίοδο που ήθελα να χάσω κιλά.
    Εδώ που τα λέμε, αναλογιζόμενη την κατάσταση μου ανέκαθεν ήθελα να χάσω κιλά. Όταν ήμουν 75 μονολογούσα: αν φτάσω στα 60 θα είμαι πανευτυχής!. Μόλις έφτασα είπα: αν μπορούσα να δω το 5 στο ζύγισμα δε χρειάζομαι κάτι άλλο.. πήγα 57.. Η σωρεία σκέψεων που με κατέκλυζε και η διαστρεβλωμένη εικόνα που έχω για το σώμα μου με οδήγησε έπειτα στη σκέψη των 55 κιλών...
    Αντιλαμβάνεσαι λοιπόν πως η μάστιγα του αδυνατίσματος δύναται να αποβεί άπειρη για το άτομο που ταλανίζεται. Η τελειομανία αποτελεί χαρακτηριστικό μειονέκτημα των ανθρώπων οι οποίοι πάσχουν από διατροφικές διαταραχές.

    Η κορμός του προβλήματος είναι Η ΔΙΑΣΤΡΕΒΛΩΜΕΝΗ ΕΙΚΟΝΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΓΙΑ ΤΟ ΣΩΜΑ ΜΑς. Τα κλαδιά είναι η ΔΙΑΙΤΑ(=στέρηση), Η ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΙΚΗ ΚΑΤΑΦΥΓΗ ΣΤΟ ΦΑΓΗΤΟ και άλλα που για τον καθένα διααφέρουν. Ομολογουμένως, τα κλαδιά μπορούμε να τα μετακινήσουμε πολύ πιο εύκολα από ότι τον κορμό...

    Κατ' αρχην οφείλω να σου πω, εκ πείρας αλλά και σύμφωνα με τα επιστημονικά δεδομένα η βουλιμία δεν υπερνικάται μέσω της δίαιτας. Η δίαιτα τρέφει τη βουλιμία, όποτε αν θέλεις να σπάσεις τα δεσμά απέμεμψε παντελώς τη ΔΙΑΙΤΑ από το μυαλό σου. Το θέμα σου είναι να σταματήσεις τους εμετούς, έτσι δεν είναι;
    Αντιλαμβάνομαι ότι θα είναι πολύ δύσκολο, τη στιγμή που θέλεις να χάσεις κιλά. Αλλά επιτακτική ανάγκη αποτελεί η αντικατάσταση των στερήσεων με ΜΙΑ ΠΛΗΡΗ, ΥΓΕΙιΝΗ ΔΙΑΤΡΟΦΗ.

    Και για του λόγου του αληθές, κούκλα μου πόσα κιλά είσαι και με τι ύψος; Είσαι σίγουρη ότι έχεις ανάγκη να χάσεις τα κιλά που θέλεις;

  4. #4
    Σαν να διάβασα ποστ μου.. αφού ξανακοίταξα στο όνομα... ακριβώς ίδια κατάσταση... καλό κουράγιο στην προσπάθεια σου!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    445
    Καλή αρχή, ΝΑΙΤ. Υπομονή, επιμονή και κουράγιο.
    Είμαστε πολλοί εδώ που παλεύουμε με αυτό.
    Το μόνο που πρέπει να έχεις στο μυαλό σου είναι να μην τα παρατάς, όσο σκατά κι αν πάνε κάποια στιγμή τα πράγματα, εσύ να σηκώνεσαι και να συνεχίζεις
    :wink2:

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •