ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ ΑΣΚΗΣΗ (ΜΑΚΑΡΙ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ)
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 38
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    179

    ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ ΑΣΚΗΣΗ (ΜΑΚΑΡΙ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ)

    γεια σας και παλι...εχω χασει λοιπον αρκετα κιλα και μου λειπει τοσο μα τοσο πολυ το περπατημα και το τρεξιμο...κουρασμενη λογω παιδιου και δουλειας και ομως λεω να ξεκλεψω μια ωρα καθε πρωι και να κανω κατι για μενα...

    Το περπατημα και το jogging ειναι ασκηση και ψυχοθεραπεια μαζι...συντομα θα ξεκινησω και παλι

    εσεις τι κανετε?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    peiraias
    Posts
    538
    καλημερα

    ωραιο θεματακι.

    εγω δουλευω και εχω 3 παιδια!! λοιπον ξεκινησα πριν 2 χρονια συστηματικο περπατημα . στην αρχη δεν δουλευα λογω της μικρης μου που ηταν μωρο. την αφηνα λοιπον 1 ωρα στην μαμα μου και περπαταγα σε ενα σταδιο που ειναι κοντα στο σπιτι μου. το ξεκινησα γιατι τοτε εκανα ψυχοθεραπεια για κρισεις πανικου κλπ και μου το ειπε η ψυχιατρος οτι θα βοηθησει.
    σε πληροφορω ηταν το καλυτερο δωρο που εκανα στον εαυτο μου. εφτιαξε η διαθεση μου, εσφιξε το σωμα μου.

    τωρα λογω του οτι δουλευω παω με τα ποδια στην δουλεια (1 ωρα αποσταση) και πολλες φορες φευγω λιγο νωριτερα και περπαταω και αλλο.

    θελω να πω οτι ειναι κατι που μπορουμε να κανουμε οι περισσοτεροι.

    ο αντρας μου με λεει κοροιδο που περπαταω στην δουλεια (γιατι αυτος δεν κανει τιποτα) αλλα εμενα μου αρεσει και πιστευω οτι γυμναζεται εσωτερικα και εξωτερικα το σωμα.

    φιλια

  3. #3
    Πραγματικά ωραίο το θεμα.
    Λοιπόν εγώ ειμαι σε μια φάση που βαριέμαι θανάσιμα...
    Το ΣΚ που πάω για μπάνιο κολυμπάω περίπου 1,5 με 2 ώρες άλλοτε έντονα άλλοτε λίγο πιο χαλαρά.
    Εχω διάδρομο στο σπίτι αλλά εκτελεί χρέη κρεμάστρας.
    Κάθε μέρα λέω να κάνω λίγο διάδρομο σημερα αλλά δεν την παλεύω με τη ζέστη οπότε δεν κάνω τίποτε.
    Μέχρι τέλη Ιουλίου πηγαινα και χορό "λάτιν" 2 φορές την εβδομάδα.
    Τωρα τιποτε.
    Αυτά, και δεν είμαι καθόλου ικανοποιημένη με τον ευατό μου σ αυτό το ζήτημα.
    Θα πρέπει να το οργανώσω κάπως καλύτερα

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    101
    ααααααααααααχ είναι δύσκολος καιρός για γυμναστικηηηηηηηηηηη!

    Δυστυχώς δεν την παλεύω καθόλου να πηγαίνω γυμναστήριο το καλοκαίρι....φταίει βέβαια και το γεγονός ότι το γυμναστήριο στη γειτονιά μου είναι προπολεμικό και δεν έχει κλιματισμό..... Έκανα μία προσπάθεια και πήγα από μέσα Ιούνη μέχρι μέσα Ιούλη και δεν το ξανακάνω το λάθος. Δεν μπορούσα να πάρω ανάσα από τη ζέστη....
    Που και που πάω για περπάτημα άλλα όπως και να το κάνουμε δεν είναι το ίδιο με το χτύπημα στο γυμναστήριο....

    Θα ξεκινήσω όμως την τελευταία εβδομάδα του Αυγούστου εντατικά γυμναστήριο (ορκίζομαι!), ελπίζω τα πράγματα να είναι καλύτερα τότε, οπότε θα γράφω εδώ καθημερινά!

    Ας οργανωθούμε λοιπόν σιγά σιγά!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    peiraias
    Posts
    538
    mariao να σε ρωτησω κατι θελω ενα διαδρομο γυμναστικης. ποσο τον πηρες?

  6. #6
    Τον είχα παρει 750 ευρω πρίν από 2 χρόνια από ένα e-shop στη θεσσαλονίκη μέσω skroutz.
    Φαντάσου οτι αλλού έκανε από 250-400 ευρώ παραπάνω.
    Η παράμετρος ήταν το βάρος χρήστη πάνω από 120. Ο συγκεκριμένος εχει 135.

    Αυτά.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Posts
    304
    υποσχεθηκα στον εαυτο μου οτι απο σημερα θα ενταξω στην καθημερινοτητα μου περπατημα βαρματο ( ανεβασμα ανηφορων κ σκαλιων) κ μετα τρεξιμο γρηγορο στο κατεβασμα .
    δε μπορω να περιγραψω ποσο αλλαξε η διαθεση μου απο το πρωτο τρεξιμο. κ ενιωσα κ τη κοιλια μου να ξεφουσκωσε.. ισως ηταν ιδεα μου αλλα ενιωσα διαφορετικα.
    τρομερη αισθηση μετα το τρεξιμο.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Posts
    304
    βρισκω αφανταστα βαρετο να περπατω η τρεχω σε διαδρομο κ να μενω στο ιδιο σημειο. χιλιες φορες το περπατημα στη φυση η εστω στη πολη...
    μονο ποδηλατο γυμναστικης θεωρω καλο.. γιατι πρωτον δε τιθεται θεμα να ποδηλατισω μεσα στη πολη κ να με πατησει κανενας ΄΄οδηγαρας΄΄.... κ με ποδηλατο σε παρκο παλι δεν μου αρεσει για διαφορους λογους. πεταγονται ξαφνικα μπροστα σου κ μπορει να σαβουριαστεις κ μπλα μπλα μπλα.
    τιποτα δε συγκρινεται με το περπατημα κ το τρεξιμο στη φυση κ στα πευκα.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2010
    Posts
    258
    Καλό θεματακι! Εγώ 2 μήνες μετά την επέμβαση άρχισα γυμναστήριο. Πηγαίνω μέσο όρο 2 φορές την εβδομάδα και με έχει βοηθήσει πολύ στην καλή απώλεια κιλών. Το κυριότερο όμως είναι το πόσο με έχει βοηθήσει στην ψυχολογία μου. Μετά από 1,5 ώρα κοπανήματος φεύγω από εκει πολύ ανεβασμένη ψυχολογικά. Επίσης είναι και το ξεσπασμά μου αντί του φαγητού. Εκανα ένα διάλειμμα 3 έβδομάδων λόγω διακοπών και ζέστης και από 1/8 ξανάρχισα αν και η ζέστη είναι σπαστική. Ελπίζω να βοηθήσει και στο συμμάζεμα σε αυτά που περισεύουν....

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    179
    εγω ρε παιδια το γυμναστηριο δεν το αντεχω καθολου, δε μπορω ρε παιδι μου την γυμναστικη στον εσωτερικο χωρο, την βαριεμαι ενω εξω στην φυση μου αρεσει πολυ, λοιπον λιγα πραγματακια για το ιστορικο μου σε σχεση με το περαπτημα τα κιλα κτλ

    1999-2004 (πηρα σκυλο κ αρχησα το περπατημα)
    ηλικια 21+ κιλα 110-80 αποσταση/ταχυτητα 4-5 χλμ με ρυθμο 5χλμ/ωρα

    2004 (πεθανε το σκυλακι μου)-2006
    ηλικία 26+ κιλα 73-86 αποσταση/ταχυτητα 6χλμ με ρυθμο 6χλμ/ωρα

    2006-2008(αρχησα το jogging και σταματησα τα βουλιμικα-εμετους)
    ηλικία 28+ κιλα 86-100 αποσταση/ταχυτητα 6χλμ με ρυθμο 7χλμ/ωρα

    2008-2011 (μπηκα σε μια διαδικασια να κανω παιδι, εμεινα εγκυος, εκανα παιδι κτλ)
    σταματησα το jogging αλλα συνεχησα να περπαταω οσο μπορουσα, απλα με το παιδι δεν ειναι ευκολο να περπαταω συστηματικα οπως παλια, ο ρυθμος μου παραμενει ικανοποιητικος στα 6χλμ/ωρα

    Οπως βλέπετε τα κιλα ειναι ενας παραγοντας που δεν πρεπει να μας σταματαει απο την ασκηση, ιδιετερα το περπατημα ειναι απλα για ολους!!

    Ο νεος στοχος μου ειναι να ξαναβγω στους δρομους με νεα διαθεση για αποστασεις και χρονους και παραληλα να βοηθησω λιγο στην εικονα και την ψυχολογια μου. Ελπιζω σε μια νεα εγκυμοσυνη συντομα και θα ηθελα μεχρι να ξαναμεινω εγκυος να εχω ξαναβρει τους ρυθμους μου ωστε να μην επιρεασει η εγκυμοσυνη την ασκηση

    αυτα απο μενα...καλη τυχη σε ολους!!!

    Θα ξεκινησω στις 17/8...ανυπομονω!!!
    Αν θελετε μπορειτε κα σεις να γραφετε εδω τους χρονους, τις ασκησεις κτλ

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    179
    οχι κουταβι τον πηρα, δυστηχως τον εχασα μικρουλη, ειχε παθει καλα α ζαρ (και ας τον ψεκαζα καθε μερα) οταν ηταν 2 χρονων και παρολο που τον σωσαμε μετα απο θεραπεια 3 μηνων καθημερινα με ενεσεις, καταπονεθηκε πολυ η καρδουλα του με αποτελεσμα να πεθανει μια μερα ετσι απλα απο ανακοπη... πολυ κλαμα...ακομη τον σκεφτομαι, το πρωτο μου σκυλακι και τον ειχα αγαπησει πολυ, ειχαμε δεθει πολυ με την αρρωστια, σκεψου κοιμομουν με το χερι μου επανω του 3 μηνες για να ξεχναει τον πονο...ενα basset hound τρικολορ...ενας γλυκας!

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    179
    καλημερα και χρονια πολλα σε ολους

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    113
    χρόνια πολλά σε όλους. Υγεία κ δύναμη.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    179
    astarte το προγραμματακι το παμε καλα βλεπω...για πες για πες...τι? πως? που???

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    179
    Τελικά ξεκινησα χθες την ασκηση ως εξης, βαζω και τα γευματα

    Πρωινο σνακ: Ενα μπισκοτο ολικης αλεσης
    Ασκηση: 15' περπατημα, 5' jogging, 5' περπατημα, 5' jogging, 15' περπατημα
    Πρωινο: Δυο φέτες ψωμι λευκο με μια φετα τυρι και μια φετα ντοματα

    Και σημερα το ιδιο εκανα, λεω απο αυριο να προσθεσω και λιγο γαλα στην πρωινη διατροφη, ισως και να αντικατστασω και το ψωμι κτλ με δημητριακα, θα δω.

Page 1 of 3 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •