by-pass και διατροφή - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 80 FirstFirst 12341252 ... LastLast
Results 16 to 30 of 1188
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Επιστροφή στην Αθήνα - Δράμα τέλος(;)
    Posts
    531
    Εγώ πρέπει να απαντήσω σε αυτή την ερώτηση! Μετά το χρόνο, άνοιξε η όρεξη και όλο αισθάνομαι ότι πεινάω! Ξέρω ότι είναι η εγκεφαλική πείνα, καθώς "πεινάω" μόνο όταν είμαι σπίτι ή όταν βλέπω άλλους να τρώνε, αλλά η ουσία είναι ότι δύσκολα αισθάνομαι κορεσμό, να πω "φούσκωσα, δεν πάει άλλο". Εξαρτάται από το φαγητό, πχ μια ξεροψημένη μπριζόλα μπορεί να μην μπορέσω να την κατεβάσω ολόκληρη, ενώ αν είναι ζουμερή και μαλακή, θα κατεβάσω 4-5 πριν αφήσω το πηρούνι.

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    2,656
    thanks, Αννα , για την απάντηση! Αυτήν την εγκεφαλική πείνα, πολύ την φοβάμαι..

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2002
    Location
    Αλλάζουνε Εντός Μου,Τα Σύνορα Όλου Του Κόσμου
    Posts
    1,698
    Γιώτα μου πριν κλείσω μήνα χειρουργημένη σταμάτησα να νιώθω πείνα ή λιγούρα ή οτιδήποτε άλλο.Μερικές φορές μόνο λέω αχ θα ήθελα να φάω αυτό πχ πένες με τυριά και κρέμα γάλακτος στο φούρνο ή μία ντομάτα γεμιστή αλλά όπως το λέω έτσι μου φεύγει.Ξέρω ότι και να προσπαθήσω για την ώρα δεν θα μπορέσω να φάω πάνω από 3-4 μπουκιές φαγητό.Τρώω πάντα σε συγκεκριμένες ώρες για να μην ξεχνιέμαι όποτε λείπω από το σπίτι απλά δεν πεινάω και δεν τρώω ακόμα και όταν τρώω όσα γράφω μετά πάντα νιώθω φουσκωμένη απλά παλεύω να φάω όσο περισσότερο για να καλύψω τις ημερίσιες ανάγκες μου για πρωτείνη. όλοι λένε πως ένα μέρος της όρεξης επιστρέφει κάποια στιγμή και τότε θα πρέπει να προσέξω

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    2,656
    Στη δικιά μου περίπτωση, περίπου στον εναμιση μηνα, άρχισα να καταλαβαινω ένα ελαφρυ σφιξιμο στο στομαχι ως ένδειξη "πείνας" ενώ μέχρι τότε δεν υπήρχε τίποτα τέτοιο. Αφού εννοείται έκοψα το στομάχι που εκκρίνει τη γκρελίνη, γιατι άραγε νιώθω αυτό το σφίξιμο όταν αδειάζει το στομάχι? Εγκεφαλικό είναι ή όντως πεινάω?

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Επιστροφή στην Αθήνα - Δράμα τέλος(;)
    Posts
    531
    Στον ενάμιση μήνα από την επέμβαση, προφανώς και είναι εγκεφαλικό. Η γκρελίνη θα μπορέσει να παραχθεί από άλλο σημείο του στομάχου, αλλά μετά από αρκετούς μήνες. Το θέμα είναι, πως εγκεφαλική ή μη, η πείνα είναι εκεί και παραμονεύει, και όλοι οι φόβοι και οι αγωνίες για το χειρουργείο που περάσαμε διαγράφονται με μιας...

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2002
    Location
    Αλλάζουνε Εντός Μου,Τα Σύνορα Όλου Του Κόσμου
    Posts
    1,698
    μιας και λέγαμε χτες για την εγκεφαλική πείνα...χτες βράδυ έφαγα κανονικά το φαγητό μου,κλασσικά ψιλοφούσκωσα αλλά τουλάχιστον έχουν σταματήσει τα φουσκώματα κ οι τάσεις εμετού που με έπιαναν ,anyway εκεί λοιπόν που είχε πάει η ώρα 1 το βράδυ και ήμουν ξαπλωμένη ένιωσα πως κάτι θέλω να φάω δεν μπορούσα να προσδιορίσω αν ήθελα γλυκό ή κάτι άλλο.Βασικά δεν ήταν "πείνα" ήταν ξαφνική επιθυμία κάτι να φάω,έφαγα μία δαγκωνιά από ένα τυροπιττάκι και ήμουν οκ γέλασα με τον άνδρα μου που του έκανε εντύπωση πως κάτι ήθελα να φάω και άρχισε να μου λέει να σου φτιάξω αυτό,εκείνο να φας,τι να φτιάξω να φας??έχει συνηθίσει που συνήθως τρώω λες και κάνω καταναγκαστικά έργα και πήρε τα πάνω του που θέλησα κάτι να φάω

    σήμερα έχει το μενού
    πρωί100 γρ γιαούρτι
    ενδιάμεσα 30 γρ λογάδι
    μεσημέρι 80γρ κοτόπουλο ψητό και λίγη ντομάτα
    απόγευμαμισό νεκταρίνι και 100γρ γιαούρτι
    βράδυ κοτόπουλο στην σχάρα με μπόλικο λεμονάκι ,λίγη ντομάτα και αν μπορέσω 2-3 φέτες κολοκυθάκι ψητό ,επίσης στην σχάρα

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    467
    Εδώ είμαι κι εγώ να αρχίσω να καταγράφω τι τρώω! Λοιπόν θα αρχίσω από χθες καθώς δεν πολυθυμάμαι τις προηγούμενες μέρες.

    Παρασκευή 19/8
    Πρωί: μισό ποτήρι γάλα milko free
    Δεκατιανό: μισή φρυγανιά με 20 γρ τυρί milner
    Μεσημέρι: 60 γρ κοτόπουλο στο φούρνο, 1 κομματάκι πατάτα, 1 φετούλα ντομάτα και 10 γρ φέτα
    Απόγευμα: 1 φέτα κοτόπουλο παριζάκι βραστό ( 20 γρ)
    Βράδυ: λιγότερο από μισό τοστ με τυρί - γαλοπούλα (μέχρι να φάω το τοστ είχε μαλακώσει πολύ το ψωμί και αφού το έφαγα μου έκατσε πολύ βαρύ κι έκανα εμετό)

    Σήμερα το πρόγραμμα έχει ελαφριά γιουβαρλάκια για να φτιάξει λίγο το στομάχι. Σήμερα επικεντρώνομαι πιο πολύ στο νερό παρά στο φαγητό γιατί αντιμετωπίζω σοβαρό πρόβλημα δυσκοιλιότητας.

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Θεσσαλονίκη & Αθήνα
    Posts
    447
    Originally posted by monahoiot
    Στη δικιά μου περίπτωση, περίπου στον εναμιση μηνα, άρχισα να καταλαβαινω ένα ελαφρυ σφιξιμο στο στομαχι ως ένδειξη "πείνας" ενώ μέχρι τότε δεν υπήρχε τίποτα τέτοιο. Αφού εννοείται έκοψα το στομάχι που εκκρίνει τη γκρελίνη, γιατι άραγε νιώθω αυτό το σφίξιμο όταν αδειάζει το στομάχι? Εγκεφαλικό είναι ή όντως πεινάω?
    Η γκρελίνη-ή μάλον πιο σωστά κάποιες ορμόνες αν θυμάμαι καλά-εξισοροπούν την έλειψη της και εκρίνονται κάπου προς την τελική έλικα του εντέρου,συνήθως μετά το εξάμηνο.Σταδιακά ένα μέρος της όρεξης επανέρχεται,αλλά όχι στο πρότερο σημείο.

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2002
    Location
    Αλλάζουνε Εντός Μου,Τα Σύνορα Όλου Του Κόσμου
    Posts
    1,698
    σήμερα ότι νάναι !

    πρωί 100γρ γιαούρτι
    ενδιάμεσα ένα φρέντο με ζάχαρη (τον ήπια μέσα σε 2 1/2 ώρες περίπου για να μη με πειράξει η ζάχαρη.Συνήθως πίνω καφέ με ζαχαρίνη αλλά η γεύση είναι λίγο μπλιάχ )
    μεσημέρι (κατά τις 3.30) 40 γρ κοτόπουλο σχάρας,1/4 τσιαπάτας,2ροδέλες ντομάτα
    απόγευμα τίποτα
    βράδυ 1 σουβλάκι χωρίς λίπος 80 γρ

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    467
    Χθες Παρασκευή 20/8 (χάλια)
    Πρωί: μισό ποτήρι γάλα milko free
    Δεκατιανό: τίποτα
    Μεσημέρι: 1 γιουβαρλάκι 60 γρ, 30 γρ φέτα
    Απόγευμα: μισή φρυγανιά με 10 γρ τυρί milner
    Βράδυ: 2 κομματάκια από χοιρινό σουβλάκια ( περίπου 20 γρ κρέας)

    Η πρωτεΐνη μου είναι για κλάματα ενώ κάθε προσπάθεια να φάω γιαούρτι ή παραπάνω γάλα ή κρέας καταλήγει σε εμετό. Αύριο θα πάρω Ρίο για περαιτέρω οδηγίες.

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2002
    Location
    Αλλάζουνε Εντός Μου,Τα Σύνορα Όλου Του Κόσμου
    Posts
    1,698
    πρωί 3/4 ποτήρι μίλκο
    ενδιάμεσα 20γρ τυρί
    μεσημέρι 30 γρ κρέας χοιρινό(ήμουν θάλασσα και είχα φτιάξει σαντουιτσάκια αλλά στις 3-4 δαγκωνιές φούσκωσα)
    απόγευμα μισό τόστ με 30γρ τυράκι
    βράδυ 100 γρ χοιρινή μπριζόλα στα κάρβουνα(το κεντρικό κομμάτι που είναι όλο ψαχνό) είναι η πρώτη φορά που έφαγα τόση πολύ ποσότητα και κύριο λόγο έπαιξε το κρέας που ήταν απίστευτα ζουμερό και μαλακό


    Μαρία μου εμένα το τυρί κατέβαινε και κατεβαίνει πιο εύκολα από οποιαδήποτε πρωτείνη,επίσης ενώ σε άλλους το βραστό αυγό πέφτει πολύ βαρύ,εμένα κατεβαίνει κάτω εύκολα και λόγω μεγέθους δεν με ταλαιπωρεί με πολύ μάσημα

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2002
    Location
    Αλλάζουνε Εντός Μου,Τα Σύνορα Όλου Του Κόσμου
    Posts
    1,698
    σήμερα
    Πρωί 3/4 ποτήρι μίλκο
    ενδιάμεσα μισό τόστ με 30γρ τυρί
    μεσημέρι 80 γρ από την χτεσινή μπριζόλα που ήταν ακόμα εξαιρετικά μαλακή και μισή ντοματούλα τριμμένη
    απόγευμα τίποτα
    βράδυ ένα αυγό βραστό και 30 γρ τυρί

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2002
    Location
    Αλλάζουνε Εντός Μου,Τα Σύνορα Όλου Του Κόσμου
    Posts
    1,698
    τα χτεσινά

    πρωί1 λίτρο νερό (ήμουν στο νοσοκομείο για την επανεξέταση και δεν ήθελα να φάω και κάτι
    ενδιάμεσα τίποτα
    μεσημέρι 60 γρ λουκάνικο και 3 φετάκια ντομάτα
    απόγευμα τίποτα
    βράδυ ένα κεφτεδάκι,ένα δάχτυλο πανσέτα,μία μπουκιά τυροπιττάκι ,μία κόκα-κόλα light(είμαστε έξω για φαγητό,έφαγα αυτά και μετά για 2-3 ώρες ένιωθα απίστευτα φουσκωμένη)

    με χαροποίησε ιδιαίτερα το γεγονός πως ο καθηγητής μου είπε πως δεν είναι ανάγκη να τρώω ΟΛΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑαααααααα όσα μου έχει πει η Νάνσυ κάθε μέρα αλλά όσο μπορώ χωρίς να νιώθω πως πιέζομαι,εγώ μέχρι σήμερα "αγωνιζόμουν" να τα φάω όλα και αγχωνόμουν και πιεζόμουν ,ουσιαστικά χωρίς λόγο όπως έμαθα!

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2002
    Location
    Αλλάζουνε Εντός Μου,Τα Σύνορα Όλου Του Κόσμου
    Posts
    1,698
    πρωί μισό ποτήρι μίλκο
    ενδιάμεσα 70 γρ γιαούρτι
    μεσημέρι 50γρ κοτόπουλο ψητό και 3 πατάτες φούρνου
    απόγευμα 70γρ γιαούρτι
    βράδυ μισό τόστ με 30 γρ τυρί

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2002
    Location
    Αλλάζουνε Εντός Μου,Τα Σύνορα Όλου Του Κόσμου
    Posts
    1,698
    πρωίμισό ποτήρι μίλκο
    ενδιάμεσα μισό τόστ με 20γρ τυρί
    μεσημέρι 100γρ μπριάμ(κολοκυθάκια στο φούρνο και 3 πατάτες),50γρ φέτα
    απόγευμα τίποτα
    βράδυ 50γρ πέρκα ,50 γρ φανουρόπιτα(βοήθειά μας )

    Μαράκι χάθηκες καλά είσαι???

Page 2 of 80 FirstFirst 12341252 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •