by-pass και διατροφή - Page 51
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 51 of 80 FirstFirst ... 41495051525361 ... LastLast
Results 751 to 765 of 1188
  1. #751
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    WoNdErLaNd
    Posts
    1,422
    Πρωι χυμο πορτοκαλι καροτο

    Μεσημερι κατι λιγοτερο απο μισο μπιφτεκι 32γρ και 2 κομματακια ντοματα, 2 κομματακια αγγουρι και λιγη φετα

    Στις 5 το υπολοιπο μπιφτεκι και ιδια ποσοτητα σαλατας και φετας

    Τωρα ηπια την βιταμινη μου και εφαγα 1/3 μπανανας και λιγο πεπονι!!

    Αργοτερα δεν ξερω...

    Ειμαι χαρουμενη γιατι 1η φορα εφαγα 1 ολοκληρο μπιφτεκι (72γρ μου βγηκε μαζι με τα υπολοιπα υλικα εκτος του μοσχαριου!) αν και σε 2 δοσεις αλλα την ιδια μερα!!

  2. #752
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    Θεσσαλονίκη, Ελλάδα
    Posts
    685
    Originally posted by -wow-
    Πρωι χυμο πορτοκαλι καροτο

    Μεσημερι κατι λιγοτερο απο μισο μπιφτεκι 32γρ και 2 κομματακια ντοματα, 2 κομματακια αγγουρι και λιγη φετα

    Στις 5 το υπολοιπο μπιφτεκι και ιδια ποσοτητα σαλατας και φετας

    Τωρα ηπια την βιταμινη μου και εφαγα 1/3 μπανανας και λιγο πεπονι!!

    Αργοτερα δεν ξερω...

    Ειμαι χαρουμενη γιατι 1η φορα εφαγα 1 ολοκληρο μπιφτεκι (72γρ μου βγηκε μαζι με τα υπολοιπα υλικα εκτος του μοσχαριου!) αν και σε 2 δοσεις αλλα την ιδια μερα!!
    εγώ βρε θα είμαι χαρούμενη όταν χορτάσω με μισό μπιφτέκι

  3. #753
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    WoNdErLaNd
    Posts
    1,422
    χαχαχαχαχχαχα Νινα μου!! Βρε δεν χρειαζεται καν να χορτασω γιατι ΔΕΝ ΠΕΙΝΑΩ!!! Αλλα πρεπει να φαω 80-100γρ κρεας... Καθαρο κρεας!!!!! Και δεν μπορω με τιποτα! Μου ειχαν πει μετα το 3μηνο θα μπορεσω αλλα που!! Απλα ξερεις πρεπει να τα λαβω γιατι διαφορετηκα ζαλιζομαι και ο γιατρος μου με μαλωσε και μου ελεγε ε πως να μην ζαλιζεσαι αγαπη μου που δεν τρως??? (με καρφωσε η μαμα μου γαιτι εγω 1α του ειχα πει ναι τρωω, τρωω!!! χαχαχαχαχαχ).

  4. #754
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    Θεσσαλονίκη, Ελλάδα
    Posts
    685
    Αχ μανάρι μου ποτε θα έρθει και μένα η ώρα να μου πει η μάνα μου Φάε παιδί μου !!!!!!!!! xaxaxaxa δεν είναι και κοντά η κακομοίρα και ανήσυχη για την επέμβαση

    Axxx αυτό ..να ξεχάσω να φάω ..πολύ το θέλω..να θυμηθώ τα παιδικά μου χρονια που η ώρα του φαγητού ήταν σαν να με έστελναν στα τάρταρα (7 χρόνο 15 κιλά). Να σκεφτείς πως προς αστεϊσμού με έλεγαν : από που ήρθες εσύ καλε? από το Vietnam? xaxaxa (ήταν ο πόλεμος στο Vietnam τότε που ήμουν πχ πάνω κάτω σε αυτή την ηλικία). Μου φαίνεται απίστευτο που ίσος μια μέρα θα ξεχάσω να φάω

  5. #755
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    WoNdErLaNd
    Posts
    1,422
    Τι να λεμε ρε Νινακι???? Μου φωναζουν και με μαλωνουν!!! Στο νοσοκομειο μας ακουσε ολος ο οροφος που μου φωναζε ο γιατρος επειδη δεν τρωω!!! χαχαχααχαχαχαχαχαχαχαχαχα χαχ
    Ρωτα τα κοριτσια, Τζινα και Καλλιοπη, ημασταν για φαγητο μαζι και με την μαμα μου οι 4 μας και μου ελεγε ε φαε και κατι ακομα!! χαχααχαχαχαχχα λες και ειμαι μωρο! Στην αρχη με την σουπα με ταιζε κι ολας!!!!! χαχαχαχαχαχαχα

  6. #756
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Posts
    2,157
    Γραφω σημερα κ δεν θα ξαναγραψω μεχρι τις 22 του μηνα που θα παω για επενεξεταση αφου το μενου ειναι ιδιο κ απαραλλακτο καθημερινα.

    Πρωινο:Μια κουπα γαλα με λιγο κακαο σκετο,οχι χεμο κλπ.
    Δεκατιανο:Μισο γιαουρτι 0-2%.
    Μεσημεριανο:60 γραμμαρια κοτοπουλο,κρεας η ψαρι βραστο με μιση κουπα κ λιγο παραπανω αν θελω ζουμι στο μουλτι.
    Απογευματινο:Το αλλο μισο γιαουρτι.
    Βραδυνο:Το ιδιο με το μεσημερι.
    Πρωινο κ ενδιαμεσα τρωγονται σε 20 λεπτα ενω το φαγητο σε μιση ωρα.Ολη την ημερα σιγα σιγα πινω 1μιση εως 2 λιτρα νερο κ ενα μπουκαλακι πρωτεινες.Ειμαι σπασικλακι στην πειθαρχεια ειδικα μετα το περιστατικο που ειδα απο αυτον που εφαγε το γιαουρτι αποτομα.

  7. #757
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    WoNdErLaNd
    Posts
    1,422
    Μπραβο ρε Γλαυκη!!!!
    Εγω την ποσοτητα αυτη δεν μπορω να την φαω μεχρι και σημερα! Και που προσπαθω, τιποτα!!!

  8. #758
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Posts
    2,157
    Nαταλακι μικρο με τις ζεστες 2 μερες τωρα δεν εφαγα καθολου το βραδυνο αλλα επειδη εχω αδυναμια ειπα οτι θα προσπαθω οσο μπορω.Ετσι σημερα εφαγα το μισο βραδυνο.Τις ποσοτητες μπορω να τις φαω.δεν εχω προβλημα.Τα φαγητα αυτα σιχαθηκα λ θελω κατι νοστιμο.Αυριο θα βρασω μοσχαρακι να δουμε.

  9. #759
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    Θεσσαλονίκη, Ελλάδα
    Posts
    685
    παιδιά υποφέρω, με αυτή τι βλακεία το sake δεν φτάνει που πεινάω σαν παιδί από τι somalia αλλα ανέβηκε και το ζάχαρο μου στα 500 με 600...σήμερα επικοινώνησα με τον γιατρό από το νοσοκομείο που θα κάνω την επέμβαση και μου είπε να βάλω "σκανα" την γρηγορη ινσουλίνη σε μικρή όμως ποσόστητα 6 μονάδες και την αργή να την αυξήσω στις 40 μονάδες..και βλέπουμε, είπε να τον πάρο τηλέφωνο ακόμα και το σ/k αν υπάρχει πρόβλημα (πιθανολογώ πως θα πρέπει να ανεβάσω την γρηγορη κοντά στις 10 με 15 μονάδες αλλα φυσικά δεν θα το κάνω μονη μου γιατί δεν θέλω να διακινδυνεύσω τίποτα με την επέμβαση). aaa ναι..μπορώ να πιο κύβο knorr !!!!!!!!! έλεος!!!!!!! ντομάτες και αγγουράκια και μαρούλι σαν κατσίκα χωρίς τίποτα μέσα...το ελαιόλαδο δεν το ξέρουν αυτοί εδώ..αυτοί εδώ βάζουν σάλτες με τυριά και αλλα παχυντικά στις σαλάτες και στα λαχανικά τους οποτε ούτε και το σκέφτονται πως μια σαλάτα με μια κουταλια λαδάκι δεν θα μου έκανε κακό...αλλα είπαμε...σαν την κατσίκα θα μπορώ να φάω μαρούλια ...υπομονή...σε 19 μέρες ...θα απελευθερωθώ...

    πεινάω όμως κορίτσια..ζαλίζομαι και από την πεινα...

  10. #760
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    WoNdErLaNd
    Posts
    1,422
    Nina μου σου εστειλα και στο φεις!! Μην παιζουμε τωρα με το ζαχαρο σου! Πηγαινε απο εκει, 15αυγουστο αυτοι δεν γιορταζουν ουτως η αλλως και πες τους να μπεις σε διαιτα πριν το χειρουργειο και οχι μονο τα σεικ! Δεν μπυ φαινεται καθολου λογικο να ζησεις τοοοσες μερες, εβδομαδες με μονο ροφηματα! Εννοειτε οτι ζαλιζεσαι, ο οργανισμος σου ειναι σε σοκ!!
    Γλαυκη μου τελεια!! Καλα με την ζεστη και εγω εχω μειωσει την ποσοτητα αλλα την παλευω ακομα!!

    Σημερα ειχαμε:

    Πρωι: τιποτα κοιμομουν

    Μεσημερι: 4 μακαρονια (κοχυλια λεγονται νομιζω..) με μια κουταλια κιμα μοσχαρισιο.. Και μετα απο 2 ωρες παλι την ιδια ποσοτητα μπας και φαω..

    Ενδιαμεσα: 2 συκα παρακαλω! 1 μικρο και ενα κανονικο (με τρομαξε η ποσοτητα γιατι 2 εβδομαδες πριν μπορουσα μονο μισο συκο... λετε να ανοιξε το στομαχιιιιι???? :S )

    Βραδυ: 1 μοσχαρισιο μπιφτεκι 55γρ, 2 μικρα κομματια πατατας φουρνου, 1 μεγαλη κουτ μελιτζανοσαλατα και 2 κουτανιες σαλατα κοκκινο λαχανο χωρις λαδια, μονο με λιγο λεμονακι!!

    Ρε παιδια μεγαλη δεν ειναι η ποσοτητα? Και ουτε σαλια ουτε τιποτα!! Λετε να ανοιξε το στομαχι μου? Απο τοτε που πηγα στον Αγιο Εφραιμ μου ανοιξε η ορεξη!! Λετε ο Αγιος να μπερδευτηκε και αντι να γιατρεψει τον Κοστα, μεγαλωσε παλι το στομαχιιιιιιιιι????? ΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ

  11. #761
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    Θεσσαλονίκη, Ελλάδα
    Posts
    685
    μακάρι να γινόταν να παο ζουζούνα μου μα δεν γίνετε ..δεν δέχονται χωρίς ραντεβού proton και δεύτερον σου λένε αυτό πρέπει να κανεις (όπως και οι άλλοι που χειρουργήθηκαν η θα χειρουργηθούν). οποτε θα την φάω στα μπούτια τώρα και θα περιμένω την enxirisi

  12. #762
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Επιστροφή στην Αθήνα - Δράμα τέλος(;)
    Posts
    531
    Δεν ξέρω αν πρέπει να γράψω το τι έφαγα, καθώς σίγουρα η διαιτολόγος θα έβγαζε σπυράκια διαβάζοντάς το, όμως ίσως σας δώσει μια ιδέα από τις ποσότητες. Υπόψη, ότι είμαι σε διακοπές (εξού και το περίεργο ωράριο):
    11.30 : ομελέτα με δύο πατάτες ψιλοκομμένες σε κύβους, δύο ντοματούλες στο μπλέντερ και 3 αβγά. Φυσικά στο τηγάνι έβαλα ελάχιστο λάδι, ίσα ίσα για να ψηθούν οι πατάτες.
    15.00 : φραπέ (decaf με canterel) αρακτή στην παραλία... η αποθέωση του καλοκαιριού!
    18.00 : δυο δισκάκια θαλασσομεζέδες στραγγισμένοι από το λάδι τους (από το lidl), μισή μερίδα τορτελίνια (επίσης από lidl), 500 ml κόλα λάιτ
    στο καπάκι : μισό κιλά άσπορο καρπούζι με 60 γρ. κατσικίτσια φέτα (απλά κόλαση...)

  13. #763
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    WoNdErLaNd
    Posts
    1,422
    Εχτες

    Πρωι: 1/4 μπανανας (και μου εκατσε λιγο βαρια..)

    Ενδιαμεσα: 1 φετα ψωμι του τοστ με μελιτζανοσαλατα (εγω την εφτιαξα χωρις λαδι, λιγο λεμονι και σκορδα..) (χωρισμενη στα 8, εκανα 30 λεπτα να το φαω..)

    Μεσημερι: 70γρ μπριζολα χοιρινη και σχεδον μισο μπιφτεκι, συνολικα 95γρ κρεατος, 1η φορα εφαγα τοσο πολυ, εκανα 1 ωρα και κατι, εσκασα και δεν το ξανακανω ποτε!!

    Απογευμα: 1 συκο

    Βραδυ: 1 κοκα ζηρο, ημουν εξω και τι να επαιρνα? Και μετα στο σπιτι 1 φετα πεπονι και 1/4 μπανανας

    Νομιζω τα πηγα αρκετα καλα σε συγκριση με αλλες φορες.. Αλλα τοσο κρεας δεν ξανατρωω!!!

  14. #764
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Επιστροφή στην Αθήνα - Δράμα τέλος(;)
    Posts
    531
    95 γρ. κρέατος δεν είναι μεγάλη ποσότητα, είναι λιγότερο από τα 120 γρ. που θέλει η διαιτολόγος. Το δύσκολο είναι που τα έφαγες μονοκοπανιάς - και ναι, χρειάζεται αρκετή ώρα για την κρεατοκατάνυξη, ό,τι πρέπει για παρέα δηλαδή! Το μυστικό είναι να σταματάς πριν σκάσεις, οπότε τώρα έχεις τσεκάρει το πότε και πώς φουλάρεις. Σιγά σιγά και με το μαλακό θα αυξηθεί η ποσότητα και η ταχύτητα, και η προσπάθεια τώρα είναι να σου μείνουν σωστές διατροφικές συνήθειες. Πχ κόλα ζέρο είναι ό,τι πρέπει για μπαράκι. Μην βιάζεσαι, η ταχύτητα θέλει αρκετούς μήνες ακόμη για να αυξηθεί!

  15. #765
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    Θεσσαλονίκη, Ελλάδα
    Posts
    685
    Λοιπόν το ζάχαρο" μου ρυθμίστηκε πάλι αφού άρχισα να βάζο και την γρηγορη ινσουλίνη ξανά.."σκεκινισα" με 6 μονάδες και τώρα κατέληξα στις 30 μονάδες 3 φορες τι μέρα με το sake και 2 φορες την αργή ανά 12ορο. σκεφτείτε πόση γλυκόζη έχει μέσα το sake.

    πάντως να πω την αλήθεια λένε πως μπορώ να πιο ζωμό από knorr..το προσπάθησα ρε παιδιά και δεν πίνετε ..έτσι κάνω μια cup shoup chicken..και χτυπάω κάτι μικρά ντοματάκια που έχουν εδώ. από αυτά μπορώ να φάω απεριόριστες ποσότητες..πάντως πεινάω να μην λέω ψέματα..απλά μετράω τις μέρες για την επέμβαση και για αυτόν τον λόγο πλέον να σωθώ από την πεινα που νιώθω τώρα ούτε στον χειρότερο εχθρό μου δεν εύχομαι να πεινάσει τόσο πολύ..μονο αυτό σας λέω

Page 51 of 80 FirstFirst ... 41495051525361 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •