ΠΑΡΟΧΕΤΕΥΣΗ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    17

    ΠΑΡΟΧΕΤΕΥΣΗ

    Καλησπερα σας. χειρουργηθηκα (μίνι γαστρική παρακαμψη) στις 2 Απριλίου στο Ηράκλειο Κρήτης μετα απο δυο χρονια αναμονή. Τελοσπαντων προς το παρόν θέλω να πιστεύω οτι τα πραγματα είναι καλά . όμως έχω κάποιο θέμα με το σημειό που ηταν η παροχέτευση. Μου την αφαίρεσαν την τρίτη όμως εχθες και σήμερα βγάζει λίγο υγρό και κιτρινίζει η γάζα. Ξέρετε αν είναι φυσιολογικό αυτό? Επίσης σήμερα ήπια ενα φλιτζάνι ζωμό κοτόπουλου και δεν μπορω με τίποτα να το χωνεψω. Το ήπια σε χρονικό διαστημα μισής ώρας. Μήπως έπρεπε να το πιω πιο αργά?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    175
    Originally posted by EVANGELIA
    Καλησπερα σας. χειρουργηθηκα (μίνι γαστρική παρακαμψη) στις 2 Απριλίου στο Ηράκλειο Κρήτης μετα απο δυο χρονια αναμονή. Τελοσπαντων προς το παρόν θέλω να πιστεύω οτι τα πραγματα είναι καλά . όμως έχω κάποιο θέμα με το σημειό που ηταν η παροχέτευση. Μου την αφαίρεσαν την τρίτη όμως εχθες και σήμερα βγάζει λίγο υγρό και κιτρινίζει η γάζα. Ξέρετε αν είναι φυσιολογικό αυτό? Επίσης σήμερα ήπια ενα φλιτζάνι ζωμό κοτόπουλου και δεν μπορω με τίποτα να το χωνεψω. Το ήπια σε χρονικό διαστημα μισής ώρας. Μήπως έπρεπε να το πιω πιο αργά?
    ΑΜΕΣΑ πρέπει να τηλεφωνήσεις στο Χειρούργο σου. Από την παροχέτευση συνήθως τις 3 πρώτες μέρες υπάρχει μια μικρή ροή...που όμως εάν πρασινίζει, θα πρέπει να ενημερώσεις ΑΜΕΣΩΣ το χειρούργο σου. Για το ζωμό είναι φυσιολογικό, εάν υπάρχει όμως πόνος ή κάτι που σε ζορίζει θα πρέπει επίσης να το αναφέρεις στο Γιατρό σου χωρίς καμία καθυστέρηση. Καλή δύναμη.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    17
    Σ'ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Πήγα τελικά εχθές και μου είπαν ότι ειναι φυσιολογικό. Ευτυχως! Χρόνια πολλά σε όλους!

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    17
    Καλησπέρα σας και πάλι. είμαι ακόμα στην αρχή και μάλλον πολύ αγχωμενη καθώς ζω μια εντελώς καινούρια κατασταση για μενα .το ίδιο πιστεύω περασατε και οι περισσοτεροι εδώ μεσά..συγνώμη αν σας κουραζω απλα θα ήθελα να ρωτησω αν γνωρίζετε πόσες μέρες μετα την επέμβαση υπάρχει κίνδυνος να σπάσουν τα εσωτερικά ράμματα και επίσης ποσο καιρό είναι επικίνδυνο να υπάρξει διαφυγή...απο σήμερα το απόγευμα έχω ενα ποναλακι κάτω απο το στήθος σαν να έχω εσωτερική μελανιά..δηλαδή μονο αν το ακουμπω ποναω..είναι ανησυχητικό; αγχωνομαι πολύ...

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    896
    Ευαγγελία καλημέρα και χρόνια πολλά.
    Αν υπάρχει κάτι που σε κάνει να ανησυχείς πολύ, είναι προτιμότερο να ενοχλήσεις στο τηλέφωνο τον γιατρό σου. Αυτό στο προτείνω γιατί ο κάθε ανθρώπινος οργανισμός είναι διαφορετικός και οι αντιδράσεις του -μετά από χειρουργείο παχυσαρκίας- επίσης διαφορετικές, άλλωστε αυτός γνωρίζει την περίπτωση πολύ καλύτερα.
    Επί της ουσίας "εσωτερικά ράμματα" δεν υπάρχουν, γιατί το μέρος του στομαχιού που αποκόπτεται απευθείας καυτηριάζετε και κλείνει (στο youtube) υπάρχουν βιντεάκια που δείχνουν πως γίνεται η επέμβαση κι εκεί μπορείς να καταλάβεις τι ακριβώς έκανε κι ο γιατρός σου (αν βέβαια την επέμβαση την έκανες λαπαροσκοπικά).
    Αν ακολουθείς τις διατροφικές οδηγίες που σου δόθηκαν δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα. Να θυμάσαι ότι η ΜΓΠ (μίνι γαστρική παράκαμψη) έχει τις λιγότερες επιπλοκές απʼ τις άλλες χειρουργικές επεμβάσεις. Η διαφυγή συνήθως "παίζει" σε γαστρικό μανίκι γιατί εκεί γίνεται αφαίρεση του μεγαλύτερου μέρους του στομαχιού άρα είναι μεγαλύτερο το μέγεθος της καυτηρίασης, σε αντίθεση με την ΜΓΠ που απλά κόβεται (δεν αφαιρείτε όμως) ένα μέρος του στομαχιού μας για να συνδεθεί με το έντερο μας.

    Έχοντας κάνει εδώ και 2 μήνες ΜΓΠ κι εγώ, δεν είχα την οποιαδήποτε επιπλοκή και για τις απορίες μου ή τους φόβους μου απευθύνθηκα στο γιατρό μου ο οποίος με συμβούλεψε να μην έχω άγχος και να αφήσω να κυλήσουν οι μέρες όπως πρέπει, να κοιμάμαι κανονικά κι όπως θέλω και να περπατάω.
    Η μόνη δυσκολία μου είναι που καμιά φορά ξεχνιέμαι και δεν μασάω καλά τις μπουκιές μου με αποτέλεσμα να κατεβάζω το πιρούνι στην 3η μπουκιά!

    Αυτά και μην αγχώνεσαι. Είναι κάτι καινούριο όλο αυτό που ζούμε αλλά αξίζει! :starhit:

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    17
    Ευχαριστώ! Καλή μας επιτυχία λοιπόν!

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2015
    Posts
    1
    km oraiaa Thanks and my half kilo is more than enough! yes this program the following STANDARD .. but if it will keep your advice, and Monday which will resume because now the passover only program does not follow

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •