Για γυναίκες ηλικίας 40+
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 37
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    407

    Για γυναίκες ηλικίας 40+

    Γεια σε όλες!
    Όντας ένα από τα παλιά μέλη στο φόρουμ, έχω αποκομίσει πολλά. Μίλησα, αντάλλαξα γνώμες, εμπειρίες, μοιράστηκα άγχη, αλλά και πολλές πολλές απορίες! Σε όλα αυτά υπήρχαν πάντα κάποιοι, που άλλα ονόματα θυμάμαι άλλα όχι, όμως όλα τους είχαν να προσθέσουν κάτι καλό στην όλη διαδικασία μου σχετικά με τα κιλά.
    Ακόμη κατά διαστήματα μπαίνω και διαβάζω και συμπάσχω με πολλά νεότερα κορίτσια-αν και μεγαλύτερη σε ηλικία- και σκέφτομαι το εξής. Το πόσο ενθαρρυντικό και πόσο προτέρημα αποτελεί η ηλικία στο χάσιμο κιλών..
    Γιατί, κακά τα ψέματα, όσο μεγαλώνει κανείς τόσο περισσότερο συνειδητοποιεί ότι το χάσιμο κιλών αρχίζει και συνάδει με..."χάσιμο χρόνου". Χάσιμο χρόνου με την έννοια ότι τώρα πια απογοητεύεσαι πιο εύκολα, γτ κάνεις αμάν να χάσεις κιλά.Αποκομίζεις δηλ. την εντύπωση ότι χάνεις το χρόνο σου(ουσιαστικά δεν είναι αλήθεια!)
    Θα ήθελα, εφόσον υπάρχουν γυναίκες άνω των 40 εδώ στο φόρουμ, να έδιναν τη δική τους γνώμη, τη δική τους ιστορία επιτυχίας ή και αποτυχίας, αλλά και το σημαντικότερο το πως αντιμετωπίζουν τα κιλά έχοντας πατήσει προ πολλού τα δεύερα -άντα...

    Σας ευχαριστώ και περιμένω με χαρά αυτό το γκρουπάκι των 40+ να γίνει πραγματικότητα!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    395
    Chrys καλημέρα , και καλημέρα σε όλες τις υπάρξεις του φόρουμ 40+ , 40- και σε οποιαδήποτε ηλικία .
    Είμαι κάτι παραπάνω από 40+ , μάλλον 50- , παρά 40+ . Από παιδί υπέρβαρη και απ την εφηβεία παχύσαρκη και κάπου στα 40- μέχρι και τα 40+ για 3-4 χρόνια στη νοσηρή παχυσαρκία . ( Bmi 40+ ) Με ύψος 1,57 έφτασα ανώτατο βάρος τα 108 . Λοιπόν τα νέα για τις ηλικίες μας είναι και καλά και κακά . Τα καλά νέα είναι ναι ότι γίνεται , μπορούμε ν αδυνατίσουμε κι εμείς . Τα κακά νέα είναι ότι ναι είναι πιο δύσκολο και υπάρχουν μεγαλύτερα εμπόδια απ ότι σε μικρότερες ηλικίες . Να εξηγήσω περισσότερο με βάση την εμπειρία μου .
    Έχασα μεγάλο μέρος του βάρους μου κάπου στα 46-47 κι έχοντας ήδη μπεί σε φάση κλιμακτηρίου , απ τα 100 έφτασα περίπου στα 69-70 . Διάρκεια : περίπου 1 χρόνος . Τρόπος :αλλαγή διατροφικών συνηθειών . Είχα γράψει εδώ περισσότερα : http://www.eatingdisorders.gr/forum/...ge=1#pid259320
    Δεν είμαι τόσο πλέον , Τον περασμένο χρόνο είχα πάρει 4-5 κιλά που τα έχασα βροχηδόν την περασμένη άνοιξη , όταν για πολλούς λόγους που δεν είναι της παρούσης το φαγητό είχε περάσει όχι σε δεύτερη μοίρα , αλλά σε τελευταία , και δεν συζητάμε για γλυκά , στη ζωή μου δεν υπήρχε θέση για οπιαδήποτε γλυκιά γεύση , είτε κυριολεκτική , είτε μεταφορική . Απ τον περασμένο Σεπτέμβρη και μετά για τους ίδιους ψυχολογικούς λόγους ήρθαν ξανά στη ζωή μου και τα γλυκά και μαζί και τα υπερφαγικά , και κυρίως τις μεταπογευματινές ώρες .Το αποτέλεσμα είναι αυτή τη στιγμή να είμαι 77-78 κιλά . Σ αυτή τη φάση προσπαθώ να κόψω την ανηφόρα , παρά να χάσω .
    Το θέμα όμως δεν είναι η δική μου παρούσα φάση , αλλά τι έγινε τότε .
    Τα 30 κιλά χάθηκαν στή διάρκεια ενός χρόνου με τα πρώτα 10 κιλά στη διάρκεια των 2 πρώτων μηνών , τα δεύτερα 10 στους επόμενους 4 και τα υπόλοιπα 10 στους υπόλοιπους 6-7 . Μετά τα πρώτα 10 κιλά τα υπόλοιπα χάθηκαν 1-2 κιλά μετά από κάθε περίοδο που εμφανιζόταν πλέον αραιά και που . Στα μεσοδιαστήματα μεταξύ των περιόδων υπήρχαν σκαμπανευάσματα +-1-2 κιλά .
    Τα συμπεράσματα τα δικά μου είναι :
    1) Όσο διαρκεί η περίοδος και δεν έχουμε περάσει στην εμμηνόπαυση είναι πιό εύκολα τα πράγματα , αλλά σαφώς πιο δύσκολα απ οτι στα 20-25-30 . Και δεν ξέρω τι και πως , αλλά νομίζω ναι ότι παίζει ρόλο
    2) Σαφώς πιο δύσκολα μειώνονται ή κόβονται οι ασχημες διατροφικές συνήθειες . Φαντάζομαι πιο εύκολα βγαίνεις από μια διατροφική διαταραχή όταν είσαι 5-10 χρόνια σ αυτή παρά όταν βρίσκεσαι 20-30 χρόνια .
    3) Περισσότερα χρόνια άσχημης διατροφής συνεπάγονται κι ακόμη πιο άσχημη κατάσταση του οργανισμού και μεγαλύτερη αδυναμία ν αντέξει έστω και ελαφρά μειωμένη πρόσληψη θερμίδων .
    4) Είχα ακούσει , διαβάσει κάτι παλλιότερα κάτι για προκαθορισμένο σημείο βάρους που αλλάζει ανάλογα με τα κιλά που είμαστε . Δεν το θυμάμαι πολύ καλά . Η λογική του είναι οτι κάθε οργανισμος τείνει να κυμάινεται μεταξύ κάποιων κιλών. Παράδειγμα κάποιος που είναι 60 κιλά θα παιζει μεταξύ 58 και 62 κιλά . Αν αυτός πάει στα 70 κιλά και μείνει εκεί για κάπιο διάστημα το προκαθορισμένο σημείο βάρους του οργανισμού του ανεβάινει στα 70 κιλά και θα κυμαίνεται μεταξύ 67 και 73 και δύσκολα θα κατεβαίνει κάτω απ τα 67 . Ομοίως αν ανέβει στα 80 πιο δύσκολα θα πέφτει κάτω απ τα 75 . Κι όσο μεγαλύτερο διάστημα μείνει ο οργανισμός στο αυξημένο βάρος τόσο δυσκολότερα θα σπάει το κάτω φράγμα που θέτει ο οργανισμός του . Κάπως έτσι το θυμάμαι , γι αυτό ίσως και λένε ότι τα κιλά που μπήκαν πιο πρόσφατα φεύγουν πιο εύκολα , ενώ αυτά που υπάρχουν πολλά χρόνια στον οργανισμό φεύγουν πιο δύσκολα .
    5) Καταλήγω με το αυτονόητο βέβαια , ότι με την ηλικία μειώνεται αντίστοιχα ο βασικός μεταβολισμός .

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    1,437
    chrys καλησπερα απο μενα και χαιρετιζω την πολυ καλη ιδεα σου να φτιαξεις αυτο το γκρουπακι!!!!!
    Ειμαι λοιπον και εγω ηδη μια 40+ και απο την ωρα που εχασα τα "βρωμοκιλα μου " οπως τα αποκαλω βιωνω μια δευτερη εφηβεια !!!! Μην βιαστειτε καποιοι να πειτε οτι παλιμπαιδίζω , οχι οχι , εχω την ωριμοτητα τον 40+ αλλα ζω και ρουφω τη ζωη ξανα απο την αρχηηηηη!!!!!. Μολις βρω χρονο θα σας γραψω απο την αρχη και τη δικη μαχη απο παιδι με τα κιλα μου ολα αυτα τα χρονια μεχρι σημερα !!!!!!
    Καλη αρχη στο γκρυυπακι μας!!!:bouncing::bouncing::bouncing::bouncing:: bouncing:

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2012
    Location
    Αθήνα
    Posts
    414
    Originally posted by dora_th
    Είχα ακούσει , διαβάσει κάτι παλλιότερα κάτι για προκαθορισμένο σημείο βάρους που αλλάζει ανάλογα με τα κιλά που είμαστε . Δεν το θυμάμαι πολύ καλά . Η λογική του είναι οτι κάθε οργανισμος τείνει να κυμάινεται μεταξύ κάποιων κιλών. Παράδειγμα κάποιος που είναι 60 κιλά θα παιζει μεταξύ 58 και 62 κιλά . Αν αυτός πάει στα 70 κιλά και μείνει εκεί για κάπιο διάστημα το προκαθορισμένο σημείο βάρους του οργανισμού του ανεβάινει στα 70 κιλά και θα κυμαίνεται μεταξύ 67 και 73 και δύσκολα θα κατεβαίνει κάτω απ τα 67 . Ομοίως αν ανέβει στα 80 πιο δύσκολα θα πέφτει κάτω απ τα 75 . Κι όσο μεγαλύτερο διάστημα μείνει ο οργανισμός στο αυξημένο βάρος τόσο δυσκολότερα θα σπάει το κάτω φράγμα που θέτει ο οργανισμός του . Κάπως έτσι το θυμάμαι , γι αυτό ίσως και λένε ότι τα κιλά που μπήκαν πιο πρόσφατα φεύγουν πιο εύκολα , ενώ αυτά που υπάρχουν πολλά χρόνια στον οργανισμό φεύγουν πιο δύσκολα .
    Συγνώμη που εμεμβαίνω στο γυναικείο θέμα σας αλλά έχω μια "απορία του μπακλαβά"...
    Αυτό που λες μου ακούγεται πολύ λογικό και είναι κάτι όπως αυτό που λέμε αδράνεια στην φυσική. Αλλά ισχύει και ανάποδα; Δηλαδή αν πέσει κάποιος σε κιλά και τα κρατήσει αρκετά χρόνια, θα είναι πιο δύσκολο να ξεφύγει προς τα πάνω αν παρεκτραπεί για μια μικρή περίοδο (γιορτών, διακοπές κλπ); Λογικά θα πρέπει (με την έννοια ότι θα τα πάρει πιο δύσκολα από κάποιον στα ίδια κιλά αλλά που μόλις έχει χάσει).

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    138
    Γριούλες μου χαχαχα κι εγώ εδώ σαράνταφύγε επίσης! Συμφωνώ απόλυτα με τη φίλη dora! Οι νεώτερες βιαστείτε γιατί τα μαντάτα στην φάση της προ και στη διάρκεια της εμμηνόπαυσης είναι μαύρα για τη σερενάτα που παλιά όλο και κάτι παραπάνω την τάιζες από μπαρμπούνια μαρινάτα για είναι ασήκωτη!
    Έχοντας ταλαιπωρήσει τον οργανισμό μου με εκατοντάδες δίαιτες στο παρελθόν έφτασα σ' αυτή την ηλικία για να αλλάξω μυαλά και τρόπο ζωής! Μόνο που τώρα τα πράγματα δυσκόλεψαν πολύ! Τον τελευταίο χρόνο έχω χάσει 12 κιλά μόλις, βέβαια από πλευράς λίπους και μαζέματος είναι σαν να έχω χάσει πολύ παραπάνω! Όμως λόγω της διαταραχής του κύκλου οι κατακρατήσεις είναι φοβερές και δεν επιτρέπουν να δεις τα ίδια αποτελέσματα όπως παλιότερα! Αυτό δεν σημαίνει πως θα το βάλω κάτω! Γιατί αν το βάλω κάτω τώρα απλά θα απογειωθεί η ζυγαριά! Όμως έχει και τα θετικά της αυτή η ηλικία! Τις συνειδητοποιήσεις που έκανα σ' αυτή τη δεκαετία δεν τις έκανα σε καμία άλλη! Την πειθαρχία επίσης που επιδεικνύω δεν την ξαναείχα ποτέ και το πιο σημαντικό φιλες-οι την αλλαγή προτεραιοτήτων που έφεραν σε πρώτη θέση εμένα αφού με είχα ξεχάσει για πολλά χρόνια γιατί προτεραιότητα ήταν πάντα οι άλλοι, η δουλειά, τα πρέπει κτλ! Ε αυτό και μόνο σε αναγεννά!
    Χάρηκα πολύ για την πρωτοβουλία του γκρουπ!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    395
    Originally posted by Alma libre
    chrys καλησπερα απο μενα και χαιρετιζω την πολυ καλη ιδεα σου να φτιαξεις αυτο το γκρουπακι!!!!!
    Ειμαι λοιπον και εγω ηδη μια 40+ και απο την ωρα που εχασα τα "βρωμοκιλα μου " οπως τα αποκαλω βιωνω μια δευτερη εφηβεια !!!! Μην βιαστειτε καποιοι να πειτε οτι παλιμπαιδίζω , οχι οχι , εχω την ωριμοτητα τον 40+ αλλα ζω και ρουφω τη ζωη ξανα απο την αρχηηηηη!!!!!. Μολις βρω χρονο θα σας γραψω απο την αρχη και τη δικη μαχη απο παιδι με τα κιλα μου ολα αυτα τα χρονια μεχρι σημερα !!!!!!
    Καλη αρχη στο γκρυυπακι μας!!!:bouncing::bouncing::bouncing::bouncing:: bouncing:
    Αλμάκι μου πόσο μα πόσο χαίρομαι που σ ακούω τόσο ανεβασμένη !! Μπράβο κορίτσι μου !

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    395
    Originally posted by baklavas
    Originally posted by dora_th
    Είχα ακούσει , διαβάσει κάτι παλλιότερα κάτι για προκαθορισμένο σημείο βάρους που αλλάζει ανάλογα με τα κιλά που είμαστε . Δεν το θυμάμαι πολύ καλά . Η λογική του είναι οτι κάθε οργανισμος τείνει να κυμάινεται μεταξύ κάποιων κιλών. Παράδειγμα κάποιος που είναι 60 κιλά θα παιζει μεταξύ 58 και 62 κιλά . Αν αυτός πάει στα 70 κιλά και μείνει εκεί για κάπιο διάστημα το προκαθορισμένο σημείο βάρους του οργανισμού του ανεβάινει στα 70 κιλά και θα κυμαίνεται μεταξύ 67 και 73 και δύσκολα θα κατεβαίνει κάτω απ τα 67 . Ομοίως αν ανέβει στα 80 πιο δύσκολα θα πέφτει κάτω απ τα 75 . Κι όσο μεγαλύτερο διάστημα μείνει ο οργανισμός στο αυξημένο βάρος τόσο δυσκολότερα θα σπάει το κάτω φράγμα που θέτει ο οργανισμός του . Κάπως έτσι το θυμάμαι , γι αυτό ίσως και λένε ότι τα κιλά που μπήκαν πιο πρόσφατα φεύγουν πιο εύκολα , ενώ αυτά που υπάρχουν πολλά χρόνια στον οργανισμό φεύγουν πιο δύσκολα .
    Συγνώμη που εμεμβαίνω στο γυναικείο θέμα σας αλλά έχω μια "απορία του μπακλαβά"...
    Αυτό που λες μου ακούγεται πολύ λογικό και είναι κάτι όπως αυτό που λέμε αδράνεια στην φυσική. Αλλά ισχύει και ανάποδα; Δηλαδή αν πέσει κάποιος σε κιλά και τα κρατήσει αρκετά χρόνια, θα είναι πιο δύσκολο να ξεφύγει προς τα πάνω αν παρεκτραπεί για μια μικρή περίοδο (γιορτών, διακοπές κλπ); Λογικά θα πρέπει (με την έννοια ότι θα τα πάρει πιο δύσκολα από κάποιον στα ίδια κιλά αλλά που μόλις έχει χάσει).
    Baklava δεν ξέρω την απάντηση στο ερώτημα σου . Τότε που το άκουσα εγώ η κουβέντα αφορούσε τη φορά που ανέφερα . Πιστεύω κι ελπίζω να ισχύει και το αντίστροφο .

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    407
    Καλησπέρα σε όλες!
    Χαίρομαι που δεχτήκατε με χαρά την-εντελώς αυθόρμητη ιδέα μου κατά τα άλλα!
    Θεωρώ πως, είναι πιο εφικτό και πιο ουσιαστικό να δούμε λιγάκι το θέμα κιλά, διατροφή κτλ μέσα από το γνώμονα της ηλικίας, γιατί πιστεύω πως αλλιώς σκεφτόμαστε και ενεργούμε τώρα κι αλλιώς, με άλλη νοοτροπία πριν 10 ή 15 ή 20 χρόνια.
    Άρα, πιο κοντά η μια στην άλλη σε εμπειρίες, ενώ ταυτόχρονα μας δίνεται η δυνατότητα να αλληλοενθαρρυνόμαστε.
    Μου άρεσαν όλα όσα προείπατε. Κι εκεί που ιδιαίτερα συμφωνώ καθότι και δική μου εμπειρία , είναι με αυτό που είπε η Besbab, οτι δηλ. ειχα ξεχάσει τον εαυτό μου και προσπαθούσα να ικανοποιώ μόνο τους άλλους. Και τώρα το κάνω, αλλά όχι καταπατώντας τα δικά μου συναισθήματα.
    Βλέπω και την Alma και Dora που απο 100 τοσα έφτασαν 67 και 69 και μουρθε ταμπλας! Καλός απο τη μια, που τα κατάφεραν,κακός που εγώ ακόμη το παλεύω.. Μπράβο κορίτσια! Σας θαυμάζω!!! Εύγε σας!:thumbup:

    Θα ξανάρθω σύντομα να τα πούμε και με περισσότερες λεπτομέρειες!
    Φιλιά σε όλες και σας ευχαριστώ για την ωραία υποδοχή!
    (ομολογώ δεν περίμενα να βρω ανταπόκριση γιατί είχα την εντύπωση πως τα περισσότερα κορίτσια εδώ μέσα είναι νέα, άντε , είπα...σιγά πόσες 40αρες να είναι..κι όμως!! Λίγες και καλές!!)

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    407
    Εχω ξεχάσει και που πάμε για να βάλουμε τικερ..Άμα θυμάται κάποια κορίτσια, πείτε μου σας παρακαλώ.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    138
    Μπακλαβά νομίζω ότι έχω διαβάσει κι εγώ πως αν κρατήσεις το βάρος σου για μια πενταετία τότε είναι πιο δύσκολο να πάρεις πολύ έστω και με 15-20 μέρες ατασταλιών. Αν οι 20 μέρες όμως γίνουν 200 μια χαρά θα πάρεις την ανηφόρα! Άρα το τρώω ότι νάναι δεν παίζει ούτε όταν φτάσεις το στόχο σου! Βασικά σε πολύ λίγους από τους ανθρώπους που γνωρίζω παίζει το τρώω όσο κι ότι γουστάρω και δεν παχαίνω! Οι περισσότεροι από τους φίλους μου άντρες γυναίκες μόλις βάλουν 2-3 κιλά μπαίνουν σε πιο πειθαρχημένο τρόπο διατροφής για να μην ξεφύγουν περαιτέρω! Επίσης παίζει σπουδαίο ρόλο η άσκηση, το περπάτημα γενικώς η κίνηση! Αυτή θα μας επιτρέψει να κάνουμε καμμιά παρασπονδία που και που! Αλλιώς κανσπές πλας μασαμπούκα οδηγούν λεπτούς και υπέρβαρους στο ίδιο αποτέλεσμα : παχυσαρκία!

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2012
    Location
    Αθήνα
    Posts
    414
    Δυστυχώς επτωχεύσαμεν...
    Όπως λέει και στο βιντεάκι, κάποιος που έχει χάσει βάρος θα πρέπει να τρώει λιγότερο από ότι αν δεν είχε πάρει και χάσει το επιπλέον αυτό βάρος!
    Τόταλ γκαντεμιά!!!

    https://www.youtube.com/watch?v=hLv0...tu.be&t=16m50s

    Ότι γράφει δεν ξεγράφει...

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2015
    Posts
    92
    ήρθα και εγώ στην ομάδα των νεολαίων :smilegrin:

    δύσκολο να τα χάσεις τα κιλά, επιμένουμε όμως σιγά αλλά σταθερά.

    κάνω προσπάθειες και με την γιατρό μπας και κόψω τις κορτιζόνες για το άσθμα.

    άντε να δούμε.... :lol::lol:

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    1,437
    Ντοράκι μου σε ευχαριστω για τα καλα σου λογια , αλλα υστερα απο τοσα χρονια μαχη με τα κιλα , δικαιουμε να ζησω και να απολαμβανω τη ζωη!!!!! Πιστεψε με ειναι απολαυση!!!!!!!! Μετανιωνω μονο που δεν εκανα την επεμβαση πολυ νωριτερα και αργησα τοσο!!!!!

  14. #14
    το τόπικ των κούγκαρς και των μιλφ!καρ καρ καρ καρ!σας αγαπώ κ σας αφιερώνω το ακόλουθο άσμα
    https://www.youtube.com/watch?v=yX2AWjmOuLY

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    1,437
    Λοιπον να πω συνοπτικα δυο λογια και για μενα . Απο παιδι υπερβαρη . Στο σχολειο στιγματιστικα ως η χοντρη. Πρωτη αποπειρα για διαιτα στα 16, οπου εχασα ολα τα κιλα με μια λιαν στερητικη διαιτα δικη μου επνευσης και αναλογης χαλαρωσης. φυσικα τα πηρα μεσα σε συντομο χρονικο διαστημα . Εκ τοτε μεχρι και πριν 9 χρονια εκανα συνεχεια διαφορες διαιτες , ειτε μονη μου , ειτε σε διατροφολογους , ειτε σε ινστιτουτα. Παντα εχανα , και παντα αυτα με ξανα εβρσκα τα ατιμα .............Ειχαν gps!!!! Πριν 9 χρονια αποφασισα να κανω μια τελευταια και σοβαρη προσπαθεια με διατροφη να χασω βαρος και τα καταφερα και εφθασα 64 κιλα !!!!! Στη συνεχεια εκανα και κοιλιοπλαστικη και ειπα οτι τερμα τα καταφερα επιτελους!!!!
    Ο γιατρος μου εδωσε αποκλιση +- 7 κιλα ................ Δυστυχως το ονειρο κρατησε τρια χρονια .............μεσα ΣΕ ΑΥΤΑ ΤΑ ΧΡΟΝΙΑ εγινα παλι 110 κιλα. Τι εφταιξε δεν ξερω ...............Η ηλικια , οι ορμονες , η κλημακτηριο;; Μη με ρωτατε;;; το θεμα ειναι οτι εφθασα . Η ΛΥΣΗ ΜΟΝΟΔΡΟΜΟς . χειρουργειο.
    εκανα το χειρουργειο πριν τρια χρονια και ολα πηγαν περιφημα . Εχασα τα κιλα που ηθελα και διατηρω το βαρος μου και εδω πρεπει να σημειωσω οτι αυτο το καθιστα ακομα πιο δυσκολο οτι βρσκομαι στην κλημακτηριο, και κατα δευτερον ειμαι αναγκασμενη εφ΄ορου ζωης να παιρνω ενα χαπι οπου ευθυνεται (δεν ξερω αν το θετω σωστα ) + 7% επιπλεον του σωματικου βαρους μου ................
    Οι γυναικες λοιπον των 40+ εχουν να αντιμετωπισουν οπως καταλαβαινεται πολυπλευρα προβληματα , κλημακτηριο ,ορμονολογικα, θυροειδη που μπορει να εχει διαταραχθει, μεταβολισμο οπ οποιος λογω ηλικιας "πεφτει".
    Θελω και πιστευω οτι απο εδω και περα θα πανε ολα καλα για μενα γιατι πλεον και να θελω ελεγχω τι τρωω...............και αυτο με βοηθα αφανταστα .................
    Βεβαια να πρσθεσω οτι και εγω τωρα που εχασα τα κιλα ειμαι πιο πειθαρχημενη γιατι μου αρεση η καινουργια μου εικονα στον καθρεπτη........και δεν θελω να τη χασωωω............... ετσι προσπαθω να τρωω πιο υγεεινα και λιτα.
    Δυστυχως ολοι οι ανθρωποι δεν κανουμε τις ιδιιες καυσεις , αυτο ειναι νομος ................ οτι και να μου πειτε ..............
    αυτα τα λιγα ..ελπιζω να μην σας ζαλισα .......................

Page 1 of 3 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •