by-pass και διατροφή
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 80 1231151 ... LastLast
Results 1 to 15 of 1188
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    467

    by-pass και διατροφή

    Έψαξα όλο το φόρουμ και δε βρήκα αντίστοιχο θέμα οπότε είπα να δημιουργήσω ένα αντίστοιχο τόπικ.
    Με μόνο 6 μέρες να απομένουν για να αλλάξω τη διατροφή μου και να μπω στα μαλακά φαγητά έχω μια απορία. Ξέρω πως επιτράπεται να φάμε μπιφτέκια και γενικά κιμά. Πώς όμως μπορούμε να το φάμε χωρίς ψωμί ή φρυγανιά μέσα? Δε θα γίνεται πολύ σκληρό?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2002
    Location
    Αλλάζουνε Εντός Μου,Τα Σύνορα Όλου Του Κόσμου
    Posts
    1,698
    μαρία μου μπαίνοντας στις μαλακές τροφές μπορείς να φας ποσότητα ψωμιού που αναλογεί σε μισό τόστ ή 1-2 φρυγανιές.Η Νάνσυ μου είπε που την ρώτησα πως μπορώ να βάλω αυτή την ποσότητα ψωμιού στα μπιφτέκια μου απλά το καθαρό κρέας θα πρέπει να είναι 70 γρ,επομένως ζυγίζεις όλο τον κιμά που θα μαγειρέψεις,βάζεις μέσα το ψωμάκι σου,εγώ βάζω και λίγη τριμμένη ντομάτα και γίνονται και πιο αφράτα και πιο νόστιμα,και μετά ξαναζυγίζεις τον κιμά σου και βγάζεις αναλογία πόσο πρέπει να είναι το καθένα.Εμένα βγαίνει κάθε μπιφτέκι γύρω στα 90 γρ έτοιμο για ψήσιμο.

    σκεφτόμουν και εγώ να ανοίξω ένα αντίστοιχο τόπικ αλλά σκεφτόμουν πως θα είμαι η μόνη που θα γράφω τι τρώω κάθε μέρα αλλά αν γράφουμε παρεούλα θα είναι μία χαρά

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    467
    Σε ευχαριστώ για την απάντηση Ιωάννα μου! Κι εγώ το σκεφτόμουνα πως μπορεί να είμαι μόνη μου χαχα! Μια χαρά όμως τώρα που θα γράφουμε για να παίρνουμε και ιδέες και να διορθώνουμε κάτι αν δεν το κάνουμε καλά!
    ʼσχετο αλλά πότε μπορούμε να βάλουμε μπαχαρικά και καρυκεύματα στο φαγητό? Μου λείπει το πιπέρι!!!!!!!!!!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Επιστροφή στην Αθήνα - Δράμα τέλος(;)
    Posts
    531
    Κάποια στιγμή που αποπειραθήκαμε να γράψουμε σε αντίστοιχο τόπικ και οι μπαι-πασαρισμένοι, έπεσε πολύ γέλιο, ειδικά από αυτούς που είχαν περάσει το χρόνο. Ενώ τον πρώτο χρόνο μετράς και ξαναμετράς τις μπουκιές και ορκίζεσαι πως δεν πρόκειται να ξαναβάλεις χαζομάρες στο στόμα σου, τελικά όλα μια ιδέα είναι και μόλις επανέρθει η όρεξη, όλες οι υποσχέσεις πάνε από κει που ήρθανε.
    Welldah, πιπέρι και μπαχαρικά θα αρχίσεις να προσθέτεις νομίζω από το τρίμηνο, αλλά την καλύτερη απάντηση θα στη δώσει το σώμα σου. Δοκίμασε λίγο, και αν δεις ότι σε "παίρνει", ρίχνεις όσο αντέχεις. Ειδικά τους πρώτους μήνες δεν σηκώνει πολλά πολλά, εκμεταλλεύσου αυτούς τους μήνες όσο περισσότερο μπορείς.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2002
    Location
    Αλλάζουνε Εντός Μου,Τα Σύνορα Όλου Του Κόσμου
    Posts
    1,698
    λοιπόν μετά την επανεξέταση του μήνα απαγορεύεται το ξύδι,το πιπέρι και νομίζω η μουστάρδα?(δεν την έτρωγα ποτέ και δεν έδωσα πολύ σημασία σε αυτό ) τα υπόλοιπα κλασσικά μπαχαρικά είναι οκ!Εγώ πάντως πιπέρι βάζω στο φαγητό,απλά δεν βάζω πολύ δεν με έχει πειράξει,ούτε καούρες μου δημιούργησε ούτε τίποτα .

    Anna μου έχω αρχίσει να πιστεύω πως είναι καθαρά θέμα του κάθε ασθενή πόσο θα φάει μετά τον χρόνο,η ξαδέλφη μου 18 μήνες χειρουργημένη εξακολουθεί και τρώει σε μικρό πιάτο και ποσότητες σχετικά μικρές.Και από όσο μου είπε γενικά δεν πολυπεινάει αλλά εκτός αυτού προσέχει και από μόνη της να μην "παρασυρθεί" και αρχίσει να τρώει τις ποσότητες που έτρωγε παλιότερα.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Επιστροφή στην Αθήνα - Δράμα τέλος(;)
    Posts
    531
    Originally posted by aggeloydaki
    προσέχει και από μόνη της να μην "παρασυρθεί" και αρχίσει να τρώει τις ποσότητες που έτρωγε παλιότερα.
    Ναι, αυτό είναι το μυστικό :sniffle::sniffle:
    Υπάρχουν όντως άτομα που τρώνε λες και κάνανε σληβ, και άτομα που φτάνουν τεράστιες ποσότητες. Προσπαθώ να μείνω όσο μπορώ πιο πιστή στις οδηγίες του καθηγητή "δεν με ενοχλεί η ποσότητα αλλά η ποιότητα"

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2002
    Location
    Αλλάζουνε Εντός Μου,Τα Σύνορα Όλου Του Κόσμου
    Posts
    1,698
    το σημερινό μενού περιελάμβανε

    πρωί μισή φέτα κέικ
    ενδιάμεσα 100 γρ γιαούρτι
    μεσημέρι αυγό με 2 κουταλιές ντομάτα σαν καγιανά
    απόγευμα 4 πατατάκια φούρνου ( ήταν να φάω το υπόλοιπο γιαούρτι αλλά ξεχάστηκα ,πέρασε η ώρα και ήθελα να πάω για περπάτημα και έτσι έφαγα ότι βρήκα ως πιο εύκολο μπροστα μου )
    βράδυ 80 γρ λουκάνικο και 2 φετάκια ντομάτα

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    467
    Μου φαίνεται απίστευτο που σε μόλις ένα μήνα θα μπορώ να τρώω κι εγώ Ιωάννα!
    Ερωτήσεις τώρα χαχα: 1. Το κέικ είναι με γλυκαντικό?
    2. Τα πατατάκια φούρνου είναι γνωστής εταιρίας? Σε πείραξαν?
    3. Επιτρέπεται το λουκάνικο??? uzzled:

    Πρέπει να αρχίσεις να μου δίνεις ιδέες. Από Τετάρτη ξεκινάω κι εγώ να μασάω!!!

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Θεσσαλονίκη & Αθήνα
    Posts
    447
    Πατατάκια = υδατάνθρακας όχι ότι καλύτερο
    Κέικ=υδατάνθρακας,ζάχαρη,λ� �παρά,ομοίως με πάνω
    Λουκάνικο,καλύτερα όχι χωριάτικα κτλ,είναι βαριά από τα μπαχαρικά και έχουν λίπος,καλύτερα τύπου φρανκφούρτης,γαλοπούλας,κο τόπουλου

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2002
    Location
    Αλλάζουνε Εντός Μου,Τα Σύνορα Όλου Του Κόσμου
    Posts
    1,698
    συμφωνώ ότι τα πατατάκια είναι υδατάνθρακες και όχι ότι καλύτερο αλλά από το τίποτα μια χαρά είναι και αυτά!Γιαούρτι εκείνη την ώρα δεν υπήρχε περίπτωση να φάω και εφόσον πρέπει να έχουμε 5 "γεύματα" επέλεξα αυτά.Επίσης εμένα οι υδατάνθρακες δεν με κάνουν να πεινάω πιο γρήγορα,ούτε όταν φάω κάτι με ασπαρτάμη το νιώθω αυτό.
    Το κέικ είναι αφενός με γλυκαντικό,αφετέρου περιέχει γάλα και αυγά και βούτηρο light (όλα αυτά αν δεν κάνω λάθος είναι πρωτείνες) και εξάλου με μία δόση κέικ εγώ έφτιαξα 4 φορμίτσες κέικ επομένως σκέψου μέγεθος μισής φέτας=δύο δάχτυλα
    το λουκάνικο δεν είναι χωριάτικο μαρία μου,ειναι που έχω βρει στα ΑΒ και περιέχει και μετσοβόνε μέσα,όποτε το έχω φάει δεν μου έχει κάτσει ποτέ βαρύ,ούτε πικάντικο είναι.Τώρα το πόσο ακριβώς λίπος περιέχει θα σε γελάσω πάντως όποτε το τρώω δεν βλέπω να υπάρχει διαφορά στην τουαλέτα,και επειδή μέχρι σήμερα όποτε το έχω φάει είναι βράδυ ποτέ δεν με έπιασε "ανάγκη" για τουαλέτα λόγω λίπους,πάω κανονικά την επόμενη ημέρα.

    Σήμερα είχαμε
    πρωί 100 γρ γιαούρτι
    ενδιάμεσα 30γρ λογάδι και μισό κριτσίνι
    μεσημέρι 60 γρ κιμάς κοκκινιστός και μία κουταλιά μανέστρα
    ενδιάμεσα μισός φρέντο καπουτσίνο με ζαχαρίνη
    βράδυ 70 γρ χοιρινό ψητό και ένα φετάκι ντομάτα

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    467
    Από ό,τι κατάλαβα τα 5 γεύματα είναι απαραίτητα και το καλύτερο είναι να αποτελούνται από πρωτεΐνες. Η Νάνσυ δε μου έχει πει κάτι για τους υδατάνθρακες και ο γιατρός μου είπε πως αυτά που πρέπει να αποφεύγω είναι το αλκοόλ, η ζάχαρη και το λίπος. Θα ρωτήσω πάντως και για τους υδατάνθρακες για να είμαι σίγουρη. Ανυπομονώ να αρχίσω να μασάω! Έχω φτάσει στα όριά μου με τα αλεσμένα!!! Έχω αρχίσει και καταλαβαίνω τα μωρά που δε θέλουν να φάνε! :lol:

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2002
    Location
    Αλλάζουνε Εντός Μου,Τα Σύνορα Όλου Του Κόσμου
    Posts
    1,698
    αχαχχαχαχαχαχ μαρία τις τελευταίες ημέρες με τα αλεσμένα εγώ είχα σταματήσει να αλέθω και μάσαγα !!οτιδήποτε αλεσμένο δεν πήγαινε κάτω τώρα είδα ότι ρώταγες για τα πατατάκια,ναι της γνωστής εταιρείας είναι και δεν με ενόχλησαν σε τίποτα,ίσα-ίσα είναι τόσο στεγνά που τα τρώς και δεν "λαδώνουν"΄τα χέρια σου.Τα 5 γεύματα είναι "απαραίτητα" και πρέπει πάντα να προτιμούνται οι πρωτείνες.Σχετικά με τους υδατάνθρακες η Νάνσυ μου είπε πως μπορώ να φάω μισό τόστ (άρα μία αολόκληρη φέτα ψωμί τοστ) την ημέρα,ή 2-3 πατάτες απλά και να μην τις φάω δεν την ενοχλεί αλλά δεν μου τις απαγόρεψε!Υπάρχουν μέρες που δεν τρώω ούτε μία μπουκιά ψωμί αν και πίστευα πως δεν θα άντεχα χωρίς αυτό!


    λοιπόν το προηγούμενο τριήμερο έφαγα
    Σάββατο
    πρωί 3/4 ποτήρι γάλα
    ενδιάμεσα 200 γρ γιαούρτι
    μεσημέρι μισό τόστ (ήμουν στην θάλασσα)
    απόγευμα 30γρ λογάδι
    βράδυ 60γρ χοιρινό ψητό και 3-4 φετάκια ντομάτα

    Κυριακή
    πρωί 3/4 ποτήρι γάλα
    ενδιάμεσα 100 γρ γιαούρτι
    μεσημέρι 60 γρ κατσικάκι κατσαρόλας και 1 κολοκυθάκι
    ενδιάμεσα μισή μπανάνα (επίσης στην θάλασσα)
    βράδυ μισή φέτα ζυμωτό ψωμάκι από την γιαγιά του άνδρα μου (το οποίο τονίζω πως ΔΕΝ μου κάθισε βαρύ όπως το αγοραστό) και 50γρ κατσικάκι και 2 φετάκια ντομάτα

    Δευτέρα
    πρωί 3/4 γάλα
    ενδιάμεσα 100γρ γιαούρτι
    μεσημέρι 70γρ κοτόπουλο ψητό,3 πατατούλες φούρνου,3φετάκια ντομάτα
    ενδιάμεσα ένα νεκταρίνι (θάλασσινό )
    βράδυ 200 γρ γιαούρτι και μισή μπανάνα λίγο αργότερα

    τρίτη
    πρωί μισό ποτήρι γάλα
    ενδιάμεσα 1/3 τυροπιτάκι σπιτικό (τα έφτιαξε για μένα η γιαγιά αλλά με 2 δαγκωνιές φούσκωσα απίστευτα)
    μεσημέρι αυγό βραστό και 1/3φ. ψωμάκι ζυμωτό
    ενδιάμεσα τίποτα (επίσης στην θάλασσα)
    βράδυ ένα σουβλάκι χοιρινό χωρίς ορατό λίπος (γύρω στα 80γρ) και μισή φ ζυμωτό ψωμί +μία κουταλίτσα παγωτό βιενέτα που έτρωγε ο άνδρας μου

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Επιστροφή στην Αθήνα - Δράμα τέλος(;)
    Posts
    531
    Originally posted by welldah
    Ανυπομονώ να αρχίσω να μασάω! Έχω φτάσει στα όριά μου με τα αλεσμένα!!! Έχω αρχίσει και καταλαβαίνω τα μωρά που δε θέλουν να φάνε! :lol:
    Η κόρη μου αρνήθηκε τα αλεσμένα! Νόμιζα πως είχε προσχωρίσει στους vegeterians, καθώς προτιμούσε μόνο το μπιμπερό με γάλα και μου επέστρεφε τις σουπίτσες, ώσπου έπιασε το μπιφτέκι (με πολλά μπαχαρικά και καυτερό!) και του άλλαξε τα φώτα!
    Με το γιο φάγαμε μαζί τα αλεσμένα και τις σουπίτσες, και ίσως επειδή του έκανα παρέα να τις άντεξε κι αυτός. Μόλις άρχισα να ακονίζω τα δοντάκια μου σε πιο στερεές τροφές, τον είδα να θέλει κι αυτός να με ακολουθήσει!
    Περιμένουμε τις εντυπώσεις από το πρώτο μάσημα!

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2002
    Location
    Αλλάζουνε Εντός Μου,Τα Σύνορα Όλου Του Κόσμου
    Posts
    1,698
    Χτές

    πρωί μισό ποτήρι γάλα
    ενδιάμεσα 100 γρ γιαούρτι
    μεσημέρι 50 γρ ψάρι βραστό και 3 κουταλιές σούπα ψαρόσουπα (πατάτα,κολοκύθι,καρότο λιωμένα)
    απόγευμα 30γρ ψωμί και μισή φέτα ζυμωτό ψωμί
    βράδυ 50 γρ ψάρι παγκάσιους(δεν μου άρεσε καθόλου!!!!) ,λίγη ντομάτα ψητή,2 πατάτες φούρνου

    σήμερα
    πρωί μισό ποτήρι γάλα
    ενδιάμεσα 70 γρ γιαούρτι
    μεσημέρι 3 κεφτέδες φούρνου (80 γρ) λίγη ντομάτα
    ενδιάμεσα μισός γιαρμάς,100γρ γιαουρτι
    βράδυ ίδιο με μεσημέρι

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    2,656
    Ιωάννα, καθώς διάβαζα τι τρως, μου ήρθε η εξής απορία! Νιώθεις καθόλου πείνα με την παράκαμψη?

Page 1 of 80 1231151 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •