Εμμονές.
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 3 of 3

Thread: Εμμονές.

  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Posts
    1

    Εμμονές.

    Ως νέο μέλος λοιπόν θα σας εξομολογηθώ και εγώ το πρόβλημά μου.(Προς ενημέρωσή σας πρίν λίγες μέρες έκλεισα τα 16).Από μωρό ακόμα ήμουν παχουλό. Μεγάλωνα,ψήλωνα και πάχαινα ταυτόχρονα.Έφτασα να είμαι ένα χοντρό παιδάκι στο δημοτικό και μια χοντρούλα προέφηβη στις 2 πρώτες τάξεις του γυμνασίου.Το καλοκαίρι της 2ας γυμνασίου έκανα το λάθος να μπώ σε μία αποκαλούμενη "διατροφή" με βάση μια ορθομοριακή εξέταση(για όσους αγνοούν-και καλά κάνουν- την έννοια αυτή να εξηγήσω πως βάση εξέτασης αίματος υποτίθεται πως βρίσκουν τί πειράζει τον οργανισμό σου και δεν το μεταβολίζει εύκολα) η οποία έκανε απίστευτο κακό στον οργανισμό μου γιατί για έναν μήνα έτρωγα μόνο φρούτα και κρέας και έπαιρνα υποτιθέμενες βιταμίνες με αποτέλεσμα στο τέλος του μήνα να έχω χάσει 6 κιλά και μαζί όλα τα θρεπτικά στοιχεία που υπήρχαν στον οργανισμό μου σε σημείο που να ζαλίζομαι 24 ώρες το 24ωρο.Μετά από αυτό συνέχισα να τρέφομαι απαράδεκτα με αυτοσχέδιες διατροφές τύπου "τρώμε πρωί-μεσημέρι όλο βλακείες και μετά από αυτό τίποτα" και χωρίς να πίνω καθόλου νερό(μπορεί σε μία μέρα να έπινα 1 ποτήρι) μέχρι πρίν από 5 μήνες που πήρα πια χαμπάρι το πόσο έχω καταπονήσει τον οργανισμό μου και ξεκίνησα σωστή διατροφή και άσκηση.Ηθελημένα πήγα σε διατροφολόγο και με βοήθησε να επανέλθω ομαλά σε μια φυσιολογική κατάσταση(γιατί είχα καταντήσει τα μαλλιά μου να μην μακραίνουν και τα νύχια μου να σπάνε μονίμως).Ξεκίνησα από τα 73 κιλά και κατάφερα μέσα σε λίγο καιρό να πάω στα 69 και ύστερα σταμάτησα τις επισκέψεις γιατί θεώρησα πως ξέρω τί πρέπει να κάνω και δεν χρειάζομαι βοήθεια.Και όντως συνέχισα(και συνεχίζω με μια εξαιρεσούλα τις διακοπές:tumble: που όμως σήμερα γύρισα:saint: ) να τρέφομαι σωστά.Όμως τα κιλά και οι θερμίδες μου είχαν γίνει εμμονή για πολύ καιρό και είχα φτάσει σε σημείο να μετανιώνω και την παραμικρή μπουκιά που βάζω στο στόμα μου.Και ενώ νόμιζα πως το έχω ξεπεράσει σήμερα που γύρισα από διακοπές και είδα την ζυγαριά να έχει ανέβει 1 κιλάκι παραπάνω έπαθα κρίση πανικού.Ξεκίνησα να κλαίω και να χτυπιέμαι και να έχω απίστευτα νεύρα.Δεν ξέρω γιατί το παθαίνω αυτό.Παρόλο που στον καθρέφτη φαίνεται να έχω αδυνατίσει λιγάκι(με τόσα μπάνια και τοσο περπάτημα που έριξα,λογικό) εγώ στέκομαι στην ζυγαριά.Και το χειρότερο είναι οτι δεν μπορώ να το ελέγξω.Δεν θέλω να φτάσω πάλι στα πρώτα στάδια της ανορεξίας όπως παλιά.Και αυτό που με κάνει πιο πολύ να "πέφτω" ψυχολογικά είναι πως δεν χάνω εύκολα κιλά.Οι δικοί μου(που είναι σχετικοί με την διατροφή,την άσκηση και το όλο σκηνικό) λένε πως είναι λογικό μετά από 2 χρόνια τόσο κακής διατροφής που είχα "κοιμήσει" ουσιαστικά τον οργανισμό μου, να μην επανέλθω σε 5 μήνες.Και πάλι καλά που είμαι έτσι.Για να μην λέω βλακείες δεν έχω κανένα τραγικό πρόβλημα πια(από άποψω εμφάνισης), και θέλω να χάσω 5-6 κιλά για να νιώθω εγώ καλύτερα, αλλά έχω μπλεχτεί σε μια περίεργη κατάσταση...Ακούω σχόλια.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    ΟΥΤΟΠΙΑ
    Posts
    381
    Γεια σου love

    Το καλο θα ηταν να μην ξανακανεις πειραματα μονη σου με το τι τρως , ειδες τι μπορει να συμβει στην υγεια σου ,θα μπορουσαν να συμβουν και αλλα χειροτερα.

    Αυτα τα λιγα κιλακια που θες να χασεις ,δεν ειναι τιποτα με λιγη σωστη διατροφη θα τα χασεις.

    Συμβουλευσου απο τον διατροφολογο σου να σου πει τι θα κανεις γιατι εισαι 16 και ακομα στην αναπτυξη και τυχον λαθος διατροφη μπορει να κανει κακο στην αναπτυξη σου.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    3,484
    xρησιμοποιησε το ιντερνετ οσο πιο γονιμα μπορεις. δηλαδη αντι να σταθεις στο αδυνατισμα, στην καταμετρηση θερμιδων και στα ζυγισματα (ηδη το κανεις αυτο και υπαρχει προβλημα), χρησιμοποιησετο για να δεις παραδειγματα προς αποφυγην δε θελεις να παγιδευτεις μεσα σε μια τετοια κατασταση για ολη σου τη ζωη. και εισαι παρα πολυ νεα. αφου αναγνωριζεις οτι ηδη δινεις σημασια στη ζυγαρια περισσοτερο αποσο πρεπει, μπορεις και εχεις τη δυνατοτητα να το σταματησεις οσο ειναι νωρις.

    συνεχισε την καλη διατροφη και την ασκηση σου, οταν δεν κανεις καθιστικη ζωη και τρεφεσαι υγιεινα, η ζυγαρια δεν εχει κατι να σου πει, υπαρχουν και τα ρουχα και ο καθρεπτης για επιβεβαιωση και επιβραβευση. μπορεις να ζυγιζεσαι μηνιαια.
    επισης, το να τρεφεσαι υγιεινα δε σημαινει οτι δεν μπορεις που και που να φας το γλυκο σου ή κατι απεξω, ενα ποτο, μια κρεπα. ενα κομματι τουρτα. το σημαντικο ειναι να μπορεις να ζεις σε ενα υγιες σωμα, μια φυσιολογικη ζωη χωρις υπερβολες. να την απολαμβανεις. αλλωστε οπως λες και η ιδια ξερεις οτι δεν εχεις κανενα φοβερο προβλημα εμφανισης.

    απομακρυνε τη ζυγαρια και το αγχος

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •