καινουριο μελος
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 30
  1. #1

    καινουριο μελος

    γεια σας και από εμένα! Το όνομά μου είναι Αντα, διαβάζω εδώ και κάμποσο καιρό θέματα απο το φόρουμ και είπα να κάνω τη δική μου προσπάθεια με λίγο σπρώξιμο και ψυχολογική βοήθεια από εσάς ελπίζω να πάρω μπρος και να τα καταφέρω.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    761
    καλως ηρθες..ποσα κιλα θες να χασεις?ακολουθεις συγκεκριμενο διαιτολογιο?

  3. #3
    Ευχαριστώ για το καλοσώρισμα, 10 κιλά θέλω, ακόμα στην αρχή είμαι βέβαια. Μα δεν άντεξα όταν είδα ότι τα ρούχα μου δε μου κάνουν πια, στεναχωρήθηκα γιατί τόσο καιρό δεν είχα πάρει χαμπάρι ότι είχα φτάσει στα +10 και μου ήρθε λίγο απότομο.

    Από τα τόπικς που διάβασα είδα ότι παίζει πολύ εμψύχωση. Αυτό θέλω κι εγώ, να φανταστείς ότι στο οικογενειακό μου περιβάλλον δεν έχω πει σε κανένα τίποτα γιατί θα έχω τα αντίθετα αποτελέσματα. Γλυκά θα μπαινοβγαίνουν επίτηδες, και παροτρύνσεις τύπου "φάε λίγο ακόμα, δε θα πάθεις τίποτα" θα παίρνουν και θα δίνουν. Και όπως διάβασα από άλλη μία "παθούσα" δε θέλω να με ζυγίζουν με το μάτι, να με σχολιάζουν και να μετράνε τις μπουκιές μου, νιώθω πολύ άσχημα.:smirk:

  4. #4
    Συγκεκριμένο διαιτολόγιο δεν ακολουθώ, αυτό είναι μάλλον κακό. Χτες ξεκίνησα, απλά ψαλίδια τις μερίδες μου, και προσπαθώ να κρατήσω αντίσταση στα γλυκά...

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    761
    για αρχη μεχρι να κλεισει λιγο το στομαχακι καλα ειναι...μακρια απο ζαχαρη,ασπρο αλευρι,πολυ αλατι,ασπρα μακαρονια,ασπρο ψωμι.....προσπαθησε για μαυρο ψωμι,μαυρα μακαρονια,οσπρια,σαλατες φρουτα.γιαουρτακια,απαχα τυρακια και πρωτεινες και 2κσ ελαιολαδο...ολα καλα θα πανε..δεκα κιλακια δεν ειναι τιποτα...

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    9,648
    Originally posted by Adda

    ... στο οικογενειακό μου περιβάλλον δεν έχω πει σε κανένα τίποτα γιατί θα έχω τα αντίθετα αποτελέσματα. Γλυκά θα μπαινοβγαίνουν επίτηδες, και παροτρύνσεις τύπου "φάε λίγο ακόμα, δε θα πάθεις τίποτα" θα παίρνουν και θα δίνουν. Και όπως διάβασα από άλλη μία "παθούσα" δε θέλω να με ζυγίζουν με το μάτι, να με σχολιάζουν και να μετράνε τις μπουκιές μου, νιώθω πολύ άσχημα.:smirk:
    Καλώς σε βρίσκουμε,ʼντα!
    Αυτά τα μάτια-ζυγαριές είναι πράγματι αρκετά ενοχλητικά και δυστυχώς αν θέλουν να σε σκανάρουν,
    θα σε σκανάρουν ό,τι όρια κι αν τους βάλεις,καθώς το φρόνημα δεν ελέγχεται.Μπορείς μόνο να περιορίσεις
    τη σημασία που εσύ δίνεις στις ματιές και τα όποια σχόλια.Θα ήθελα ωστόσο να σε ρωτήσω το λόγο,που πιστεύεις
    πως συμβαίνει αυτό.Γιατί νιώθεις να μην παίρνεις τη στήριξη,που έχεις ανάγκη από τους δικούς σου αναφορικά με το βάρος σου;

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    9,648
    migg,αντιλαμβάνομαι την αδιαμφισβήτητη καλή σου πρόθεση να βοηθήσεις την ʼντα
    καθώς και το ότι κατά μία έννοια το τικεράκι σου σε κάνει να νιώθεις πως δικαιούσαι να ομιλείς,
    ωστόσο-ακόμα κι αν είσαι διαιτολόγος-πιστεύω πως η απολυτότητα της πρότασης σου εμπεριέχει
    το ρίσκο μιας αυθαιρεσίας,που ενδέχεται να δυσκολέψει περισσότερο την προσπάθεια της κοπέλας.

    Το ότι λειτούργησε κάτι για σένα βοηθητικά δε σημαίνει απαραίτητα πως θα έχει τον ίδιο αντίκτυπο
    και στους άλλους.Ήδη η ʼντα δείχνει να μη θέλει να μπει στο αυστηρό do-don't μιας δίαιτας,
    αλλά να προχωρήσει σε μικρές αλλαγές,που δε θα της δώσουν την αίσθηση της απαγόρευσης
    με την αναπόφευκτη συνέπεια του απωθημένου.Επίσης η ερώτηση "πόσα κιλά θέλεις να χάσεις"
    (πέρα του ότι προσωπικά δε συμφωνώ με το αδιάκριτο της και την αποκλειστική εστίαση στο βάρος)
    παραβλέπει το ενδεχόμενο κάποιος να έχει ήδη το φυσιολογικό για το ύψος του βάρος και ωστόσο
    να θέλει να χάσει κι άλλο για λόγους,που καλό θα ήταν να εξεταστούν και να δουλευτούν.

    Θα στεναχωρεθώ πολύ αν εισπράξεις τα λόγια μου ως επίθεση.Απλά βρήκα την ευκαιρία
    να πω κάτι που συχνά βλέπω να συμβαίνει(ειδικά από μέλη που είτε ολοκλήρωσαν είτε
    προχώρησαν σημαντικά την προσπάθεια τους)και πιστεύω πως θα ήταν καλό να αποφεύγεται.

    Οι λόγοι που ο καθένας έφτασε σε μη ευχάριστο βάρος είναι καθαρά προσωπικοί και πέρα
    από μεθόδους κι εργαλεία,καθαρά προσωπική είναι κι η λύση που βρίσκεται στη ρίζα
    του προβλήματος του.Ούτως ή άλλως όλοι ξέρουμε πως το κοτόπουλο είναι διαιτητικότερο
    της πάστας.Δεν είναι τόσο η διατροφολογική γνώση,που μας λείπει όσο η σφαιρική θεώρηση.

  8. #8
    Originally posted by NADINE

    Καλώς σε βρίσκουμε,ʼντα!
    Αυτά τα μάτια-ζυγαριές είναι πράγματι αρκετά ενοχλητικά και δυστυχώς αν θέλουν να σε σκανάρουν,
    θα σε σκανάρουν ό,τι όρια κι αν τους βάλεις,καθώς το φρόνημα δεν ελέγχεται.Μπορείς μόνο να περιορίσεις
    τη σημασία που εσύ δίνεις στις ματιές και τα όποια σχόλια.Θα ήθελα ωστόσο να σε ρωτήσω το λόγο,που πιστεύεις
    πως συμβαίνει αυτό.Γιατί νιώθεις να μην παίρνεις τη στήριξη,που έχεις ανάγκη από τους δικούς σου αναφορικά με το βάρος σου;
    Μα είναι γεγονός ότι ... η κουκουβάγια βλέπει απ' όλα τα παιδάκια το δικό της σαν το πιο όμορφο! :starhit: Δεν ξέρω αν καταλαβαίνετε τι εννοώ. Ξέρω ότι στα μάτια των πολύ δικών μας ανθρώπων είμαστε "μια χαρά", αλλά ώρες ώρες φτάνουν σε σημείο να μπλοκάρουν την όποια προσπάθειά μου. Έπειτα, αφού γίνεται ότι γίνεται, ΕΓΩ μετά θα νιώθω αποτυχημένη όσον αφορά την εκατομμυριοστή προσπάθεια για να χάσω αυτά τα ρημάδια τα κιλά...

    Και ενώ ξεκινάω πάντα τόσο καλά, κάτι στραβώνει στην πορεία και τα παρατάω. Μάλλον ηττοπάθεια, ίσως κι εγώ να μην κάνω κάτι σωστά, γι' αυτό μπήκα στην παρέα σας, μήπως έχοντας ανθρώπους που έχουν να αντιμετωπίσουν παρόμοια κατάσταση μου δώσει κάποια συμπαράσταση.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    9,648
    Θέλεις να πεις πως στα μάτια των δικών σου ανθρώπων είσαι ήδη πολύ όμορφη
    και δε χρήζεις αδυνατίσματος;Αυτό έχει να κάνει με τα μάτια της αγάπης
    και μπορεί να λειτουργήσει θετικά στην αυτοπεποίθηση σου.Ίσα ίσα άτομα
    που δεν πήραν αυτήν την επιβεβαίωση από την οικογένεια τους δείχνουν
    να ταλαιπωρούνται ολόκληρη ζωή,παλεύοντας με τον προσδιορισμό της αξίας τους.

    Αν κατάλαβα καλά,αποδίδεις στη μη στήριξη των δικών σου την εγκατάλειψη της προσπάθειας σου,
    ωστόσο χρεώνεσαι εσύ,η ίδια,την αποτυχία της!Δε σου ακούγεται κάπως αντιφατικό;Κι επιπρόσθετα
    σου βάζεις και την ετικέτα της αποτυχημένης για κάτι που χαρακτηρίζει την πράξη και όχι το άτομο.

  10. #10
    Μπερδεύτηκα λίγο τώρα με αυτό... Nadine, μήπως κάτι δεν έχω αξιολογήσει σωστά? Θέλω να πω, όπως ακριβώς είπες κι εσύ, ότι οι δικοί μου, από αγάπη και καλοσύνη, και ίσως λιγουλάκι για να μη με στεναχωρήσουν και μου χαλάσουν την καρδιά, μου λένε ότι όλα είναι μια χαρά. Μα εγώ βλέπω τα αποτελέσματα της μάσας επάνω μου, ότι τα πόδια μου έχουν φουσκώσει σα μπαλόνια, μπρατσάκια, κοιλίτσες, από παντού βγαίνει περίσσεια κιλών, τα ρούχα έχουν τσιτώσει πολύ επικίνδυνα, και εξακολουθώ να βουτάω σε γλυκά και φαγητά, απλά και μόνο επειδή υπάρχουν εκεί μπροστά μου, μυρωδάτα και λαχταριστά. ʼρα? Σα να μου φαίνεται ότι έχεις δίκιο... Μήπως θα έπρεπε απλά να αποφεύγω τις κακοτοπιές, που σημαίνει ότι μόλις βλέπω κάτι τόσο δελεαστικό να προσπαθώ να πειθαρχήσω και απλά να μην το χλαπακιάζω? Έχεις δίκιο πάντως, δεν είναι σωστό να χρεώνω τους άλλους για ένα δικό μου λάθος, και τώρα που το σκέφτομαι αισθάνομαι λιγάκι ένοχη...

    Απλά γκρινιάζω, γιατί μόλις αναφέρω μέσα στο σπίτι τη μαγική λέξη "δίαιτα" ή "διατροφή" ή γκρινιάξω ότι δε μου κάνουν τα ρούχα μου, τότε ως δια μαγείας θα εμφανιστούν τα αγαθά του Αβραάμ... Ουφ, μάλλον το μυαλό μου φταίει ε? :fake sniffle:

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    725
    Originally posted by NADINE
    migg,αντιλαμβάνομαι την αδιαμφισβήτητη καλή σου πρόθεση να βοηθήσεις την ʼντα
    καθώς και το ότι κατά μία έννοια το τικεράκι σου σε κάνει να νιώθεις πως δικαιούσαι να ομιλείς,
    ωστόσο-ακόμα κι αν είσαι διαιτολόγος-πιστεύω πως η απολυτότητα της πρότασης σου εμπεριέχει το ρίσκο μιας αυθαιρεσίας,που ενδέχεται να δυσκολέψει περισσότερο την προσπάθεια της κοπέλας.
    Το ότι λειτούργησε κάτι για σένα βοηθητικά δε σημαίνει απαραίτητα πως θα έχει τον ίδιο αντίκτυπο και στους άλλους.Ήδη η ʼντα δείχνει να μη θέλει να μπει στο αυστηρό do-don't μιας δίαιτας, αλλά να προχωρήσει σε μικρές αλλαγές,που δε θα της δώσουν την αίσθηση της απαγόρευσης με την αναπόφευκτη συνέπεια του απωθημένου.Επίσης η ερώτηση "πόσα κιλά θέλεις να χάσεις"
    (πέρα του ότι προσωπικά δε συμφωνώ με το αδιάκριτο της και την αποκλειστική εστίαση στο βάρος)
    παραβλέπει το ενδεχόμενο κάποιος να έχει ήδη το φυσιολογικό για το ύψος του βάρος και ωστόσο να θέλει να χάσει κι άλλο για λόγους,που καλό θα ήταν να εξεταστούν και να δουλευτούν.

    Θα στεναχωρεθώ πολύ αν εισπράξεις τα λόγια μου ως επίθεση.Απλά βρήκα την ευκαιρία
    να πω κάτι που συχνά βλέπω να συμβαίνει(ειδικά από μέλη που είτε ολοκλήρωσαν είτε
    προχώρησαν σημαντικά την προσπάθεια τους)και πιστεύω πως θα ήταν καλό να αποφεύγεται.

    Οι λόγοι που ο καθένας έφτασε σε μη ευχάριστο βάρος είναι καθαρά προσωπικοί και πέρα από μεθόδους κι εργαλεία,καθαρά προσωπική είναι κι η λύση που βρίσκεται στη ρίζα του προβλήματος του.Ούτως ή άλλως όλοι ξέρουμε πως το κοτόπουλο είναι διαιτητικότερο
    της πάστας.Δεν είναι τόσο η διατροφολογική γνώση,που μας λείπει όσο η σφαιρική θεώρηση.
    θα αρχισω αναποδα..κατ'αρχην συμφωνω απολυτα στο τελευταιο...
    εντουτοις...πιστευω ότι ολοι μας εδω μεσα γνωριζουμε ποια η διαφορα στο κοτοπουλο κ στην παστα, ομως δεν γνωριζουμε ολοι τα παντα κ για αυτο μπαινουμε εδω, για να ανταλλασουμε αποψεις, να μην κανουμε τα λαθη που εκαναν αλλοι, να συμβουλευτουμε κ να συμβουλεψουμε....
    η ερωτηση του ποσα κιλα θελεις να χασεις κ τι διατροφη ακολουθεις, αν μη τι αλλο δειχνει ενδιαφερον κ θεληση να δωσεις στον αλλον κατι περισσοτερο απο μια "καλη επιτυχια"...επιπλεον το ότι επιλεγουμε να συζητησουμε το προβλημα μας σε ενα φορουμ αφαιρει ενα μεγαλο κομματι ιδιωτικοτητας....
    δεν νομιζω ότι καπου ειπωθηκε κατι με απολυτο τροπο, ούτε ότι η migg εδωσε συμβουλες που ταιριαζαν σε εκεινη (το αντιθετο!!! η κοπελα κανει πρωτεϊνικη διαιτα!)...την πειρα της μοιραστηκε...

    τελος επειδη κ εγω καπως ετσι ειχα ξεκινησει, οπως κ η αντα, με περιορισμο τροφων, θα ηθελα να βρεθει καποιος κ να μου υπενθυμισει πως αν δεν αλλαξω κ καποια πραγματα στην ποιοτητα της διατροφης μου κ οχι μονο στην ποσοτητα δεν θα εχω το αποτελεσμα που θελω.... γτ αν ειχε βρεθει αυτος ο ανθρωπος τοτε, θα ειχα συνετιστει πολυ καιρο πριν κ δεν θα αναλωνομουν σε σκεψεις κ στεναχωριες του "τι κανω λαθος κ δεν χανω..."
    κατα τ'αλλα συμφωνω απολυτα σε ολα οσα ειπωθηκαν μετα...

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    725
    Originally posted by AliceSante
    adda καλησπέρα και καλή αρχή ! νομίζω πως οι συμβουλές της migg είναι σωστές και η διατροφή είναι άρτια και δε στερείσαι τίποτα(δεν εχει καμία σχέση με ατκινς-ντουκαν). ούτε δίαιτα είναι ,οπότε αυτόματα αναιρείται η πιθανότητα να τρομοκρατηθείς μόνο και μόνο στην ιδέα. είναι αυτό που λες, να προσέχεις της κακοτοπιές, τρως πιο υγιεινά και κάποιες τροφές της αντικαθιστάς με τις αντίστοιχες light . συγχώρεσέ μας για το "αδιάκριτο " της υπόθεσης (να σε ρωτάμε δηλαδή για τα κιλά κλπ) απλά αυτή η πληροφορία θα μας έδινε μια πιο ολοκληρωμένη αποψη για την περίπτωση σου , οπότε και θα μπορούσαμε πιο εύκολα να συμμετέχουμε στη προσπάθεια σου δίνοντας την απαραίτητη στήριξη.
    καλή συνέχεια !!! εύχομαι να φτάσεις στο στόχο σου :yes:
    aliceeeeeeee :thumbup::thumbup::thumbup::thumbup:

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    9,648
    ʼντα, ό,τι είπα δεν το είπα για να νιώσεις ένοχη,απλά πραγματικά μου έκανε μπαμ
    η αντίφαση κι ένιωσα την ανάγκη να σου επιστήσω την προσοχή.Είσαι,φαντάζομαι,
    ενήλικη κοπέλα και συνεπώς έχεις την ευθύνη των επιλογών σου ούτως ή άλλως.
    Δεν ξέρω τι έχουν στο μυαλό τους οι δικοί σου και συμπεριφέρονται με τρόπο,
    που μεταφράζεται από σένα ως μη στήριξη κάθε που ξεστομίζεις λέξεις τύπου δίαιτα.
    Ενδεχομένως φοβούνται όσα ακούν για κοπέλες που ταλαιπωρούνται από ανορεξία...
    Ή και το αντίθετο,για άλλες που είχαν φυσιολογικό βάρος και κατέληξαν στην παχυσαρκία
    και λόγω των διαιτών...Από την άλλη,προφανώς δε συμμερίζονται τη δική σου οπτική για την εικόνα σου.
    Εσείς ξέρετε...Αλήθεια,τους ρώτησες ποτέ;Ίσως θα ήταν καλή ιδέα να επιδιώξεις μια τέτοια κουβέντα.

    Αυτό που θέλω να σου ξανατονίσω είναι πως σίγουρα δεν είσαι αποτυχημένη επειδή
    δεν καταφέρνεις ν'αντισταθείς στα "γλυκά και φαγητά απλά και μόνο επειδή υπάρχουν
    εκεί μπροστά" σου, "μυρωδάτα και λαχταριστά." Ακόμα κι αν βαφτίζεις ως λαιμαργία
    την παραπάνω συμπεριφορά χωρίς να υπάρχει κάποιος άλλος,βαθύτερος λόγος,
    εσύ ΔΕΝ είσαι αποτυχημένη.Κρίμα να κουβαλάς το βάρος της λέξης αυτής με κίνδυνο
    να το οικειοποιηθείς και να σε επηρεάζει δυσμενώς σε πολλούς τομείς της ζωής σου.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    9,648
    Originally posted by AliceSante

    συγχώρεσέ μας για το "αδιάκριτο " της υπόθεσης (να σε ρωτάμε δηλαδή για τα κιλά κλπ) απλά αυτή η πληροφορία θα μας έδινε μια πιο ολοκληρωμένη αποψη για την περίπτωση σου , οπότε και θα μπορούσαμε πιο εύκολα να συμμετέχουμε στη προσπάθεια σου δίνοντας την απαραίτητη στήριξη.
    Πόση ολοκληρωμένη άποψη μπορεί να δώσει ένας ξερός αριθμός και ποιά σημασία μπορεί να παίξει
    στο είδος της παρεχόμενης στήριξης;Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω.Για μένα η στήριξη είναι μία,ανεξαρτήτου του
    βάρους του άλλου.Ένας αριθμός χωρίς κάποιο ιστορικό,χωρίς ένα ψυχολογικό προφίλ,δε μου δίνει καμία άποψη,
    πόσο μάλλον ολοκληρωμένη.Αντιλαμβάνομ� �ι πως το ζήτημα προς λύση εδώ και ο λόγος συνεπώς εγγραφής
    κάποιου ως μέλος είναι η απώλεια βάρους.Κανείς δεν ήρθε να μας πει :"Γειά σας!Με λένε Επαμεινώνδα
    και έχω πρόβλημα στύσης".Ωστόσο όταν βλέπω η μόνη σύσταση κάποιου,η μόνη ερώτηση κάποιου άλλου
    ν'αφορά στο βάρος,αδιαφορώντας για όλα τα ουσιώδη,που οδήγησαν στην αύξηση του,στη δική μου οπτική
    πρόκειται για μια επιφανειακή θεώρηση,που εντείνει στην εμμονή γύρω από το βάρος,υποτιμώντας το σύνολο
    μιας προσωπικότητας.Έχω την εικόνα πως είμαστε σε αμερικάνικο χορό με αυτοκόλλητα στο πέτο του βάρους μας.

  15. #15
    Κορίτσια για μένα ο λόγος εγγραφής είναι καθαρά για τη στήριξη που παρέχει το site. Στο συγκεκριμένο φόρουμ βλέπω ότι υποστηρίζετε ο ένας τον άλλο, εμψυχώνετε, δίνετε τις συμβουλές σας και τις όποιες γνώσεις μπορεί να έχει η κάθε μία :bouncy:

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •