η ιστορια μου - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 5 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 16 to 30 of 65
  1. #16
    Originally posted by jenny.il
    ειμαι η τζενη 15 ετων και εδω και 6 μηνες εχω ανορεξια, εχω υψος 1,57 βαρος 37 κιλα, δεν τρωω τιποτα ολη μερα, δεν λιγουρευομε τιποτα!! και κανω πολλυ γυμναστικη! χανω κιλα! τι να κανω?:sniff:
    Originally posted by jenny.il
    να ειμαι πολυ αδυνατη θελω:sniff:
    Κατά τη γνώμη μου κάνεις ακριβώς αυτό που θέλεις!!! οπότε το ερώτημα που θέτεις "τι να κάνω" είναι άτοπο.

  2. #17
    Αντιλαμβάνεσαι οτι ματιά σου δεν είναι αντικειμενικός κριτής του ευατού σου?


    Τι ακριβώς συνέβη πριν από 6 μήνες και απογοητεύτηκες τοσο πολύ από την εικόνα σου?
    Τζένη τα 37 κιλά είναι αριθμός και τα νούμερα λένε σίγουρα την αλήθεια!
    Αντικειμενικά λοιπόν είσαι παρα πολύ αδύνατη.

    Η Dark Elf μιλάει πολύ σωστά και αντιμετωπισε το ιδιο πρόβλημα...
    Πρέπει να ζητήσεις βοήθεια από ειδικό.

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    511
    Τζενη γιατι χαθηκες ανησυχω...πες μου μονο αν εισαι καλα μην χανεσαι ετσι....:(

  4. #19
    Member
    Join Date
    Aug 2011
    Posts
    33
    εδω ειμαι, εχω αρχισει να νοιωθω λιγο αδυναμη, αλλα εκατσα μια μερα μπροστα στον καθρευτη και ειπα θα κοψω αυτες της βλακειες, απο δω και περα θα τρωω κανονικα, τωρα ειμαι 42 κιλα. τρωω κανονικα, σχεδον, ακομα εχω στο μυαλο μου καποιες σκεψεις να γινω αδυνατη (η αληθεια ειναι οτι ειχα και πιο παλια ανορεξια), αλλα ελπιζω να μην την ξαναβρω στο μελλον. :)
    ευχαριστω σε εσενα Dark Elf που με βοηθησες, ελπιζω εσυ να εισαι ενταξει μετα την ανορεξια σου.:wink2:

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2010
    Posts
    342
    καλημερα Τζενακι, πολυ χαιρομαι που καταλαβες τι κακο εκανες στον εαυτο σου.. ποτε δεν ειναι αργα.. απο εδω και περα καθε μερα να τρως όσο περισσοτερο μπορεις, υπηρξε και στη δικη μου ζωη η ανορεξια και πιστεψε με δεν σου προσφερει τιποτα καλο..

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    725
    τζενη μου παντως προσπαθησε να απευθυνθεις κ σε καποιον ειδικο τωρα που εισαι καλυτερα...ειναι πονηρη ασθενεια η ανορεξια....εκει που πας καλα εκει σε ριχνει κ το θεμα ειναι οτι αν πεσεις παλι, θα εισαι σε θεση να ζητησεις βοηθεια??πιο καλα λοιπον να απευθυνθεις τωρα που μπορεις κ στην τελικη μπορει μετα απο κανα 2μηνο να δεις οτι δεν τη χρειαζεσαι, παρα να ρισκαρεις

  7. #22
    Member
    Join Date
    Aug 2011
    Posts
    33
    εχετε δικιο αλλα Magdalena αυτο που μου ειπες με το να τρωω οσο πιο πολλυ μπορω μου ακουστηκε καπως ..... ετσι, το περνω στραβα ακομα! δηλαδη ακομα εχω ιδεες να αδυνατησω ξανα. εχω ακομα τυψεις οταν τρωω. αυτο σημαινει οτι δεν μου περασε τελειως η ανορεξια?:( δεν θελω να ξαναχω για τριτη φορα στην ζωη μου.:no:

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2010
    Posts
    342
    τζενη μου, πρεπει να βάλεις σαν στοχο να ξεπερασεις το προβλημα.. ολη η ζωη ειναι μπροστα σου.. και εγω δεν πήγα σε καποιον ειδικο και πιστεψε με περασα εναμιση χρονο το χειροτερο της ζωης μου.. ας μην περασεις και εσυ τα ιδια..να απευθυνθεις σε εναν ειδικο και θα δεις ότι αυτό θα δράσει θετικά στον ψυχισμό σου και σιγά σιγά θα αντιμετωπιστεί το προβλημά.. Πάντως οτιδήποτε θελήσεις να μου πείς ή με προσωπικό μνμ ή οπως θελεις..

    περιμένω νέα σου!!!!

  9. #24
    Member
    Join Date
    Aug 2011
    Posts
    33
    δυστηχως ειναι πολλυ δυσκολο να το ξεπερασω, ακου τι εγινε χτες το βραδυ εκανε ζεστη εξω στην περιοχη μου κι εγω δεν ειχα βαλει ουτε κλιματιστικο ουτε ειχα ανοιξει κανενα παραθυρο, ενιωθα φυσιολογικη την θερμοκρασια στο δωματιο μου, ο μπαμπας μου ομως μετα ηρθε και μου εβαλε το κλιματιστικο και εγω το εκλεισα, μετα αυτος μου ανοιξε το παραθυρο και εφυγε για να κοιμηθει, απο τοτε μετα απο 2 λεπτα ενιωσα εναν παγωμενο αερα που εφτασε ως τα κοκαλα μου, τετοιο παγος που μελανιασα δεν αντεξα αλλο και πηγα και το εκλεισα το παραθυρο, ενω εκανε ζεστη εξω εγω κρυωνα. επισης πονανε τα κοκαλα μου απο εληψη ασβεστιου. ελπιζω να το ξεπερασω.

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2010
    Posts
    342
    TZENH MOY EΙΣΑΙ ΣΕ ΚΑΛΟ ΔΡΟΜΟ ΑΦΟΥ ΕΧΕΙΣ ΣΥΝΕΙΔΗΤΟΠΟΙΗΣΕΙ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ.. ΕΠΕΙΔΗ ΣΕ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΠΩΣ ΔΙΣΤΑΖΕΙΣ ΝΑ ΜΙΛΗΣΕΙΣ ΣΤΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ ΣΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΑΠΕΥΘΥΝΘΕΙΣ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΕΙΔΙΚΟ, ΜΙΛΗΣΕ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΑΤΟΜΟ ΠΟΥ ΕΜΠΙΣΤΕΥΕΣΑΙ ΟΠΩΣ Η ΘΕΙΑ ΣΟΥ Η ΚΑΠΟΙΑ ΞΑΔΕΡΦΗ ΣΟΥ..ΚΑΝΤΟ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΝΩΡΙΣ..

  11. #26
    Member
    Join Date
    Aug 2011
    Posts
    33
    εχμ, δεν ξερω πως να τους το πω:(

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2010
    Posts
    342
    Τζενάκι. να τους το πεις αξιζει τον κοπο να κανεις μια προσπάθεια, οι δικοι σου ανθρωποι σίγουρα σε λατρευουν και θελουν το καλό σου.. θα αισθανθεις μετα ότι σου εφυγε ενα τεραστιο βαρος..

  13. #28
    Member
    Join Date
    Aug 2011
    Posts
    33
    ναι, ξερεις οι συγγενεις μου το ξερουν οτι ειμαι αδυνατη αλλα οχι οτι εχω ανορεξια, μονο η νονα μου με εχει υποψιαστει γιατι οταν πηγα σε αυτην με ειδε χλωμη και κοκαλιαρα, ειμαι 57 ποντους στην μεση μου και φαινονται πολυ τα κοκαλα μου, ξεκινησα ανορεξια απο τοτε που ειμουν 45 κιλα και τοτε με εβλεπα χοντρη στον καθρευτη ετρωγα λιγο για 6 μηνες (πχ οταν ειχαμε φαγητο κοτοπουλο λεμονατο τοτε ετρωγα μονο 2 πατατες μικρες βραστες και χορταινα μιλαμε) αν τα ξεπερασω τα 45 κιλα θα παθω σοκ!!! ηδη τα 42 μου ειναι πολλα.:(

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2010
    Posts
    342
    ναι αλλά ετσι κάμεις τα πραγματα χειροτερα, μονο εσυ μπορεις να βοηθησεις τον εαυτο σουυ και καντο τωρα οσο ειναι ακομα νωρις

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    511
    Tζενη μου εαν δεν ζητησεις βιηθεια θα το ξεπερασεις πολυ πιο δυσκολα σε σχεση με το να ζητουσες.Σου εχω ξαναστειλει το σιτε αλλα στο ξαναπαραθετω:

    http://www.youth-health.gr/gr/index.php

    πηγαινε εστω να διαβασεις ιστοριες αλλων εφηβων που εχει εκει και που τπυς βοηθησαν πολυ στην μοναδα.Εκει πηγαινα και ακομα πηγαινω και εγω το περιβαλλον ειναι πολυ φιλικο και καμια σχεση δεν εχει με νοσοκομειο.Αν το αφησεις και αλλο να προχωρησει δεν θα εχει καη καταληξη.Οι γονεις σου σιγουρα σ'αγαπουν και θελουν να σε βοηθησουν.Δειξε στην μανουλα σου την ιστοσελιδα αυτη κι εκεινη θα καταλαβει και θα σε βοηθησει χωρις να χρειαστει να της πεις τιποτα αλλο.Μην αφησεις τον εαυτο σου ερμαιο της ανορεξιας,αλλα παρε την κατασταση στα χερια σου.Στο εγγυωμαι εκει που σου λεω να πας οι ανθρωποι θελουν μονο το καλο σου και σιγουρα δεν εχουν σκοπο να σε κανουν χοντρη.Το μονο που θελουν ειναι σε βοηθησουν να ξαναβρεις τον εαυτο σου.Εκει θα βρεις ψυχολογικη βοηθεια,αλλα παιδια που αντιμετωπιζουν το ιδιο προβλημα με εσενα και θα γινεται φιλοι και μπορει να γνωριστουμε και εμεις οι δυο...;)

Page 2 of 5 FirstFirst 1234 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •