η ιστορια μου - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 5 FirstFirst 12345 LastLast
Results 31 to 45 of 65
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    511
    Παρε την αποφαση τζενακι τιποτα δεν ειναι ακατορθωτο αν το πιστευουμε και το θελουμε πραγματικα...πολλα φιλακιααααα!!!

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2010
    Posts
    342
    Πολύ σωστά Ελαφακι μου.. μακαρι η Τζενη να σκεφτεί σοβαρα όλα αυτά και να κάνει το σωστό, να βοηθήσει τον εαυτό της

  3. #33
    Member
    Join Date
    Aug 2011
    Posts
    33
    λυπαμε αλλα εχασα 2 κιλα τωρα ειμαι 40 παλι δεν ξερω αν εχασα μυικο ιστο ή λιπος!!:(
    ειμαι απονομενη στον εαυτο μου και δεν θελω ουτε καν βοηθεια απο ειδικο. ετσι θελω να μεινω, δεν ξερω τι με εχει πιασει αλλα θελω να μεινω αδυνατη ουτε γραμμαριο παραπανω, η μαμα μου λεει οτι εχω πολλα απο τα συμπτωματα της ανορεξιας, οπως Συνεχής απώλεια βάρους, Υπεραπασχόληση με άθληση. Έντονος φόβος για πρόσληψη βάρους. Υπεραπασχόληση για ότι σχετίζεται με το φαγητό. Αρνητικά διαμορφωμένη εικόνα για το σώμα.(με βλεπω απιστευτα χοντρη) εχω ζαλαδες, και περιπου 7 μηνες χωρις περιοδο, εχω καταθλιψη, αρνουμε να αποκτησω το φυσιολογικο μου βαρος. εχω αδυναμα νυχια και μαλλια, πολλες φορες με πονανε τα κοκκαλα μου. ΕΓΩ ΟΜΩς ΕΤΣΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΕΙΝΩ, γιατι σκεφτομαι ετσι?

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    3,484
    η μαμα σου εκτος απο το να σου τονιζει οτι εχεις συμπτωματα ανορεξιας, εχει κανει καποια κινηση για να σε βοηθησει?

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    725
    jenny.il λες οτι ΕΤΣΙ ΘΕΣ ΝΑ ΜΕΙΝΕΙΣ δεκτο... εγω δεν θα σου μιλησω αλλο για τα κιλα σου...το τι ειναι σωστο κ τι οχι το ξερεις πολυ καλα...

    θα σου πω όμως κατι αλλο.. ολο αυτο που περιγραφεις (ζαλαδες, διαρκες αγχος, ατονια,πονοι, πανικος, απελπισια, εμμονη με τοι φαγητο, απουσια ορεξης για σεξ, απουσια περιοδου) εμενα προσωπικα μου φαινεται παρα πολυ για να αντεξει ενας ανθρωπος κ καταλαβαινω ποσο δυσκολο πρεπει να ειναι για εσενα.. εγω ειμαι ψυχολογος κ μπορω να σου πω ότι παρα τα οσα νομιζει ο κοσμος, κανουμε κ εμεις οι ψυχολογοι προσωπικη θεραπεια όταν το εχουμε αναγκη...

    γνωμη μου λοιπον θα ηταν να πας σε εναν ψυχολογο με αιτημα, οχι την ανορεξια ουτε τα κιλα, αλλα το οτι δεν νιωθεις καλα με τον εαυτο σου.κ μαζι προσπαθηστε να δουλεψετε αυτο το κομματι...οι ψυχολογοι δουλευουν παντα συμφωνα με το αιτημα του πελατη τους.... θελω να πω ότι κ διαγνωση για ανορεξια να γινει, κανεις δεν προκειται να σε βαλει να φας με το ζορι...μονο σε περιπτωση νοσηλειας σε νοσοκομειο γινονται αυτα....θα σου επιδεικνυει (αν αυτο ειναι απαρατητο) καποια σημειο στα οποια μπορει να βλεπει συσχετισεις αλλα μεχρι εκει...θα σε βοηθησει να απολλαγεις απο αυτο το αγχος κ τη μονιμη θλιψη ειτε επιλεξεις να παρεις κιλα ειτε επιλεξεις να συντηρεισαι σε αυτα...

    στα λεω αυτα γιατι ειναι κριμα να χαραμιζεις μερικα απο τα πιο ωραια χρονια της ζωης σου σε τοσο ασχημες καταστασεις.... ξερεις να φροντιζεις το σωμα σου, ξεκινα τωρα να φροντισεις κ την ψυχη σου....

    κ θα το ξαναπω κινδυνευοντας να γινω γραφικη...ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΕ ΥΠΟΧΡΕΩΣΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ...πηγαινε σε εναν ψυχολογο με αιτημα τα ασχημα συναισθηματα που νιωθεις κ βλεπεις πως παει...στην τελικη δεν εχεις να χασεις τιποτα......

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    9,648
    Τζενάκι,όλοι μας μιλάμε στο κομμάτι σου που σ'έκανε να μας εμπιστευτείς αυτό που σε βασανίζει.
    Είναι η πλευρά σου που συνειδητοποιεί την απειλή,που κουράστηκε και θέλει να ελευθερωθεί.
    Καταλαμβάνει σημαντικό χώρο μέσα σου κι είμαι σίγουρη πως το νιώθεις όσο κι αν δε θέλεις
    να το παραδεχτείς.Είναι απολύτως αναμενόμενο ή άλλη σου πλευρά,αυτή που μετρά λίπος και κιλά
    να κινειτοποιείται κάθε που σε βλέπει να κλίνεις υπέρ της άλλης,απειλώντας την επικίνδυνα.
    Μόλις η λογική σου πάει ενδεχομένως να πειστεί από τα λόγια μας,να εμπιστευτεί την πρόταση
    της Dark Elf,κάτι μέσα σου επαναστατεί και δε σ'αφήνει να προχωρήσεις παραπέρα.
    Μπαλαντζάρεις ανάμεσα στις δύο σου αυτές πλευρές κι αυτό είναι εξίσου ψυχοφθόρο.

    Ας ξεκολλήσουμε λίγο από τη λέξη "ανορεξία",από το πόσο ζυγίζεις,πόσο θα ήθελες να ζυγίζεις,
    πόσα γραμμάρια λίπους έχεις πάνω σου.Είσαι καλά;Νιώθεις καλά μέσα σου;Έχεις ψυχική γαλήνη;
    Αν υπάρχει κάποιος που μπορεί να σε βοηθήσει να καταλάβεις τι σου συμβαίνει,αυτό που διακαώς
    μας ρωτάς,δε θα ήθελες να το μάθεις;Είσαι ελεύθερη να επιλέξεις όποιον δρόμο θέλεις στη ζωή σου.
    Δε θεωρείς πως θα ήταν καλύτερο να τον επιλέξεις συνειδητά κι όχι από αδυναμία άλλης πορείας;
    Η γνώση δεν είναι απειλητική.Στο χέρι σου είναι πώς θα τη χρησιμοποιήσεις.Δε βρίσκεις τρομακτικό το σκοτάδι;

  7. #37
    Member
    Join Date
    Aug 2011
    Posts
    33
    ασε χτες τσακωθηκα με την μαμα μου γιατι μου ελεγε πως δεν παει αλλο που τρωω λιγο, μου ελεγε ''5 κιλα να παρεις σε παρακαλω εισαι πολλυ αδυνατη.'' εχω σπασμενα νευρα, και επισης μου λεει η μαμα οτι μεχρι και τις θερμιδες και τα λιπαρα των φαγητων ξερω!! ο μπαμπας μου ελεγε παλια πριν την ανορεξια οτι εχω ωραιο και γυμνασμενο κορμι με κοιταζουν ολοι και με θαυμαζουν γιατι να παει χαμενο? μην κανεις διαιτα (τοτε γυμναζομουν για μυς) αντιθετα εμενα δεν μου αρεσει οταν με κοιταζουν τα αγορια, με ενοχλει, γιατι μαλλον μου εχει μειωθει το σεξουαλικο μου ενδιαφερον, δεν θελω να αγαπησω καν, το κορμι μου το θελω δικο μου, δεν ειναι για τους αλλους!!!

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    3,484
    Originally posted by jenny.il
    ο μπαμπας μου λεει οτι εχω ωραιο κορμι με κοιταζουν ολοι και με θαυμαζουν γιατι να παει χαμενο?
    τι εννοεις να παει χαμενο?

  9. #39
    Member
    Join Date
    Aug 2011
    Posts
    33
    καποτε ειχα ωραιο σωμα, οχι κοκαλιαρα, αλλα τωρα που εγινα υπερβολικα αδυνατη πηγε χαμενο το σωμα που ειχα τοτε το γυμνασμενο σωμα εννοω.

  10. #40
    Member
    Join Date
    Aug 2011
    Posts
    33
    παλι καλα που δεν εχω κανει ποτε εμετο μετα το φαγητο αλλα ουτε χαπια δεν εχω παρει, ποτε. εχω ανορεξια χωρις εμετους μια-δυο φορες το προσπαθησα να προκαλεσω εμετο αλλα δεν μου ερχοταν. τωρα αδυνατισα λυπαμε

  11. #41
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2002
    Location
    Αλλάζουνε Εντός Μου,Τα Σύνορα Όλου Του Κόσμου
    Posts
    1,698
    Τζένυ μου λες πως λυπάσαι που αδυνάτισες αλλά από την άλλη λες πως "εγώ έτσι θέλω να μείνω" νομίζω πως ειλικρινά δεν έχεις καταλάβει πόσο κακό κάνεις στον εαυτό σου,ούτε στους γονείς σου,ούτε σε φίλους και γνωστούς αλλά σε εσένα!Είσαι μικρή κοπέλα ακόμα,έχεις ολόκληρη την ζωή μπροστά σου,προσπάθησε να το πολεμήσεις το λες και μόνη σου,φαίνονται τα κόκκαλά σου,η μέση σου είναι μιά σταλιά.Νομίζω πως στιγμές-στιγμές καταλαβαίνεις πως αυτό που θέλεις και επιθυμείς δεν είναι το σωστό για εσένα για αυτό και παραδέχεσαι και κάποια πράγματα και ξαφνικά το μυαλό σου κολάει πάλι στο "'έτσι θέλω να είμαι" Πολέμησέ το κοπέλα μου είναι κρίμα!

  12. #42
    Member
    Join Date
    Aug 2011
    Posts
    33
    τωρα που εφτασαν στα ορια τα κιλα μου πηρα 3 κιλα και τωρα τρωω κανονικα και γυμναζομε ακομα και αν παραλειψω εστω και το δεκατιανο μου γευμα, θα λιποθυμισω γιατι γινεται αυτο? μηπως εξαντλησα καθε αποθεμα της ενεργειας μου?:question:

  13. #43
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    725
    jenny.il μου στο εχουμε ξαναπει ολοι εδω μεσα.... η ανορεξια ειναι μεγαλη ασθενεια για να την αντιμετωπισεις μονη σου. σταματα να παιζεις με την υγεια σου κ απευθυνσου σε καποιον ειδικο... κανεις δεν προκειται να σου ανοιξει το στομα κ να σε ταιζει με το ζορι για να παχυνεις. θα σε βοηθησουν ομως να αντιμετωπισεις ολα αυτα που περνας... συγνωμη αν γινομαι αποτομη ομως πραγματικα βιωνεις επικινδυνες για την υγεια σου καταστασεις, κ απο ενδιαφερον στο λεω, κατι πρεπει να κανεις γι'αυτο... κ δεν μιλαω για γυμναστικη...αν ειναι δυνατον να καταπονεις κ αλλο το σωμα σου...

  14. #44
    Member
    Join Date
    Aug 2011
    Posts
    33
    νιωθω τωρα τοσο μονη και καταθλιπτικη, τωρα εφτασα 35 κιλα εφτασα σε σημεο να κλαιω επειδη νιωθω χοντρη, φοραω φαρδια ρουχα γιατι δεν θελω να φενομαι αδυνατη, και δεν πολλυ καθομαι σε ξυλινες καρεκλες γιατι τα κοκκαλα μου εχουν βγει μεχρι εξω και με τρυπανε! λεω ψεματα στους φιλους και σε συγγενεις οτι ειμαι 40 αλλα δεν με πιστευουν οτι κι αν πω καταλαβαινουν οτι ειμαι κατω απο 40 κιλα, φενεται κιολας οτι ειμαι κατω απο 40 κιλα, εφτασα σε σημειο να μην τρωω ολη μερα, και ειμαι κοντα στον θανατο το νιωθω επιδη λιποθυμαω συνεχως. καποιος να με βοηθησει , σας παρακαλω...

  15. #45
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2010
    Posts
    342
    Τζενουλα μου, μιλησε στη μητερα σου επειγοντως και το σιγουρο ειναι οτι θα σε βοηθησει γιατι σε λατρευει γλυκουλα μου..καντο τωρα σε παρακαλω

Page 3 of 5 FirstFirst 12345 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •