η ιστορια μου
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 5 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 65
  1. #1
    Member
    Join Date
    Aug 2011
    Posts
    33

    η ιστορια μου

    ειμαι η τζενη 15 ετων και εδω και 6 μηνες εχω ανορεξια, εχω υψος 1,57 βαρος 37 κιλα, δεν τρωω τιποτα ολη μερα, δεν λιγουρευομε τιποτα!! και κανω πολλυ γυμναστικη! χανω κιλα! τι να κανω?:sniff:

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    725
    καλη μου οι γονεις σου τι λενε γι'αυτο???εχεις συμβουλευτει καποιον γιατρο ή ειδικο ψυχικης υγειας?

  3. #3
    Member
    Join Date
    Aug 2011
    Posts
    33
    :( oχι δεν με εχουν παραπέμψει σε σύμβουλο, ουτε εχω παει στο γιατρο. στο σχολειο με κοιταγαν που ειμουν αδυνατη! εγω ομως στα ματια μου ειμαι χοντρη, αισθανομαι χοντρη, φοβαμε πως ειναι πολλυ αργα πια, για να απαλαχτω απο την ανορεξια! ειναι υπουλη η ανορεξια!!!:(
    δεν εχω πια περιοδο, μου εχει μειωθει το σεξουαλικο μου ενδιαφερον και εγινα κλειστη μεσα. εχω πολλα απο τα συμπτωματα της ανορεξιας!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    725
    φανταζομαι καταλαβαινεις ότι χρειαζεσαι βοηθεια, ετσι? δεν ξερω αν πηγαινεις ακομα στον παιδιατρο ή εχει ξεκινησει να σε παρακουθει παθολογος, ομως επιβαλλεται αρχικα να κανεις μια συζητηση με την μαμα σου, να κανετε μια επισκεψη στον γιατρο που σε παρακουθει ωστε να μπορεσει να σε ενημερωσει πληρως για αυτο που σου συμβαινει αλλα κ για τους κινδυνους που διατρεχεις κ στην συνεχεια να ξεκινησεις θεραπεια με καποιον ψυχολογο... το μονο γνωστο κεντρο για τις διατροφικες διαταραχες ειναι η ανασα http://www.anasa.com.gr/main.htm...
    μπορεις να απευθυνθεις εκει ή σε καποιον ιδιωτη που γνωριζεις κ εμπιστευεσαι... μπορεις να απευθυνθεις και σε δημοσιο φορεα -το νοσοκομειο γεννηματας εχει πολυ καλο τμημα για εφηβους http://www.gna-gennimatas.gr/index.c...el5=0&Level6=0 - όμως γενικα δεν το προτεινω γτ σε τετοιες περιπτωσεις χρειαζεται συστηματικη δουλεια, κατι που το δημοσιο δυστυχως δεν προσφερει...

    οποτε συνοψιζοντας...
    1) μιλας στη μαμα σου
    2) κλεινετε ραντεβου ή στο κεντρο/ή σε ιδιωτη ψυχολογο/ ή στα εξωτερικα ιατρεια του νοσοκομειου
    3) επισκεπτεστε το γιατρο σου

    ασχετα με το πως νιωθεις τωρα ή αν πιστευεις ότι χρειαζεται ή δεν χρειαζεται αμεσα, πρεπει να απευθυνθεις ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ σε καποιον ειδικο

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    9,648
    Τζενάκι,καθόλου δεν είναι αργά,καρδιά μου.
    Ίσως το λες επειδή νιώθεις να σε έχει πάρει η κάτω βόλτα και δεν ξέρεις από πού να πιαστείς.
    Χρειάζεσαι βοήθεια κι είναι ανθρώπινο.Όλοι χρειαζόμαστε πού και πού.Ήδη έκανες ένα βήμα
    μιλώντας εδώ σ'εμάς.Κάνε τώρα το επόμενο.Μίλησε σε όποιον δικό σου εμπιστεύεσαι
    κι απευθυνθείτε σ'εκείνους που ξέρουν καλύτερα από όλους μας πώς να αντιμετωπίσουν
    το ζήτημα αυτό.Δεν είναι εχθροί που θα σε οδηγήσουν σ'ένα παχύτερο σώμα.Είναι οι άνθρωποι
    που θα σε βοηθήσουν να κατανοήσεις γιατί τα μάτια σου βλέπουν το σώμα σου με οπτική,
    που απειλεί την υγεία σου και πώς αυτό ν'αποκατασταθεί.Το σώμα σου σου ζητά προσοχή.
    Σου χτυπά καμπανάκια να το φροντίσεις.Καθησύχασε το.Δώσε του εσύ την αγκαλιά,που εκλιπαρεί.

  6. #6
    Member
    Join Date
    Aug 2011
    Posts
    33
    σας ευχαριστω που με στηριζετε αλλα NADINE αυτο ειναι, δεν μπορω να μιλησω, δεν ξερω τι να πω. τωρα τελευταια εχω αρχισει να εχω ζαλαδες και νιωθω αδυναμη :sniffle: κι πριν 5 μηνες που τοτε επαθα ανορεξια με ειχαν παει στο νοσοκομειο οι γονεις μου επειδη η ανορεξια με πειραξε στα νεφρα μου, παραλιγο, με προλαβαν οι γονεις μου, η μαμα μου κοντευε να τρελαθει και ετρεξε και με πηγε στο νοσοκομειο μες τις 3 το πρωι, εμεινα εκει για 2 μερες με τον ορο στο χερι μου. και εκει εχασα 1,5 κιλα! και τωρα την παρασκευη αυτην θα φυγουμε για 8 μερες για το χωριο μου και ελπιζω εκει να παρω μερικα κιλα, πριν ειναι αργα, εχω αρχισει να μετανιωνω την ανορεξια!! δεν την θελω!! χαιρομε απο την μια που θελω να γινω παλι οπως παλια, αλλα καποιες φορες με πιανει η ανορεξια και θελω να χασω κιλα, την αλλη θελω να παρω κιλα και μετα αφου περνω 1 κιλο, θελω να χασω 4 κιλα και αφου χασω τα 4 κιλα καμαρωνω στον καθρευτη που φαινονται τα κοκαλα μου! ελπιζω με καταλαβαινετε.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    511
    Κουκλιτσα μου ειναι πολυ σημαντικο να ζητησεις βοηθεια οι γονεις σιγουρα σε λατρευουν και θα ηθελα πολυ να ακουσουν το προβλημα τους για να βοηθησουν το κοριτσακι τους.Και εγω με ανορεξια ξεκινησα στα 15,5 μου χρονια τωρα ειμαι 18 και ακομα ταλαιπωρουμαι με εναλλαγες της ανορεξιας με την βουλιμια ομως η μανουλα μου εψαξε και βρηκε ενα κεντρο που με βοηθα παρα πολυ ακομα και τωρα.Εκει οι ανθρωποι ειναι εξιεικευμενοι στους Εφηβους και τις διατροφικες διαταραχες.Ειναι ακριβως αυτο που χρειαζεσαι αυτη τη στιγμη μια εξιειδικευμενη ομαδα ειδικων με αγαπη για τους Εφηβους.Στο εγγυομαι προσωπικα πως δεν θα χασεις να κανεις μια επισκεψη με τη μανουλα σου σου παραθετω το site να μπεις μικρη μου να παρεις πληροφοριες:

    http://www.youth-health.gr/gr/index.php

    Μην το αμελησεις τωρα ειναι νωρις εγω επασχα 2 ολοκληρα χρονια απο ανορεξια.Εσυ λιγους μηνες προλαβαινεις ποτε δεν ειναι αργα.Παλεψε για σενα και τους ανθρωπους που αγαπας...

  8. #8
    Member
    Join Date
    Aug 2011
    Posts
    33
    αχ ευχαριστω Dark Elf , εσυ 2 χρονια απο ανορεξια επασχες? τι ετρωγες την μερα? σορυ που ρωταω αλλα απο περιεργια!:)

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    511
    Μπορει ολη μερα να ετρωγα 5 φετες γαλοπουλα 5 μαρουλοφυλλα και 5 μανιταρια και να γυμναζομουν 4-5 ωρες καθημερινα πολυ σκληρα.Το θεμα ειναι το πως θα καταφερεις να απαλλαγεις απο αυτο τον εφιαλτη.Μην δισταζεις να ζητησεις βοηθεια ειναι νωρις ακομα αν το αφησεις μπορει να εχει τραγικη καταληξη...Παρε ενα τηλεφωνο με την μανουλα σου στην Μοναδα που σου ειπα και θα δεις πως ολα θα αλλξουν προς το καλυτερο.Οι ανθρωποι εκει δεν εχουν καμια προθεση να σε παχυνουν το μονο που θελουν ειναι να σε βοηθησουν να αγαπησεις το σωμα σου και να το φροντησεις.Εμενα η μαμα μου βρηκε την λυση να με βγαλει απο το αδιεξοδο αυτο πριν πεθανω.Ημουν 1,80 υψος και 56 κιλα και συνεχιζα να χανω...

  10. #10
    Member
    Join Date
    Aug 2011
    Posts
    33
    λυπαμε μα μου ειναι τοσο δυσκολο για μενα να παω εκει :no:

  11. #11
    Jenny, τι ακριβώς θα ήθελες να γίνει ιδανικά?
    ας πουμε οτι είχες ένα μαγικό ραβδί...

  12. #12
    Member
    Join Date
    Aug 2011
    Posts
    33
    να ειμαι πολυ αδυνατη θελω

  13. #13
    μάλιστα...
    τωρα μιλάμε!
    τα 37 κιλά είναι πολλά για το υψος σου συμφωνα με τα θέλω σου?

  14. #14
    Member
    Join Date
    Aug 2011
    Posts
    33
    ναι μου ειναι πολλα, στον καθρευτη με βλεπω χοντρη.:barfy:

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    511
    Aν δεν βοηθησεις εσυ τον εαυτο σου δεν θα το κανει κανενας.Δεν ειναι δυσκολο να πας εκει δεν θελεις.Σε καταλαβαινω εισαι φοβισμενη για το αγνωστο.Ομως αν περασει αυτος ο καιρος και παγιωθει αυτο σαν καταστασει θα ειναι πολυ πιο δυσκολο δυσκολο να απαλλαγεις απο οτι ειναι τωρα.Αυτο που σου λεω δεν ειναι νοσοκομειο αλλα ενα μερος με ανθρωπους οπως ψυχολογους και διατροφολογους.Ξερεις πως αν πας ο διαιτολογος θα σου βγαλει ενα προγραμμα ακριβως στα μετρα σου ωστε να τρως και να μην παχαινεις?Δεν σου λεω ψεματα γιατι και εγω παω μπορει μαλιστα να συνατηθουμε κιολας.Εχω περασει απο εκει που ησουν πριν 2 χρονια.Σκεψου το καλα πριν αρνηθεις.Τουλαχιστον δειξε την ιστοσελιδα αυτη στην μαμα σου.Αν δεν θες εσυ να βοηθησεις τον εαυτο σου ασε τους ανθρωπους που σ'αγαπουν να το κανουν...

Page 1 of 5 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •