δεν μπορώ να κάνω τίποτα πια...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 13 of 13
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    230

    δεν μπορώ να κάνω τίποτα πια...

    πίνω μία σόδα...μπας και καταφέρω να χωνέψω την ομελέτα που μόλις σηκώθηκα και έφτιαξα...με 2 αυγά και ποοολυ τυρί...
    γιατί λίγο πριν βλέπεις είχα φάει μία πίτα γίγας με 2 καλαμάκια χοιρινά...αλλά η κατρακύλα άρχισε γύρω στις 12 κ 30 που έφαγα 2 πακέτα γκοφρέτες....
    ήταν ακριβώς η στιγμή που είχα αποχαιρετήσει την ιδέα να πάω γυμναστήριο...
    έκανα μια σκέψη που κάνω εδώ και 2 μήνες "το πρωί καλύτερα..καις τα τριπλά,έχουν αδιάσει και οι αποθήκες γλυκογόνου καίς κατευθείαν λίπος γεει"
    ...βέβαια το πρωί ποτέ δεν σηκώνομαι..
    δεν ήταν όλη η ημέρα έτσι...το μεσημεριανό μου για να καταλάβετε ήταν τόνος σε νερό με μαρουλοσαλάτα και ένα μεγάλο κριθαρένιο παξιμάδι....
    τα ίδια συνεχώς...πάντα τα ίδια...ένας τεραααστιος φαύλος κυκλος..
    δεν μου έχει μείνει δείγμα υπομονής και πειθαρχίας και με κάνω πάλι σκουπιδοσακούλα......
    οι κρίσεις με αγκαλιάζουν σφιχτά και πάλι...και με πιάνω να λέω στον εαυτό μου "παρ'το απόφαση δεν θα τα καταφέρεις πότε...στα επόμενα 10 κιλά θα είσαι τελειωμένη υπόθεση"...
    ελπίζω να τα πηγαίνετε καλύτερα απο εμένα εδώ όλοι...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    2,656
    κανένας μας δεν είναι τελειωμένη υπόθεση, asi, οι διατροφικές διαταραχές μπορεί να μας πηγαίνουν πίσω αλλά πέφτουμε , ξανασηκωνόμαστε, και σίγουρα αλληλοβοηθιόμαστε. Μην το βάζεις κάτω.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    223
    υπομονή. τυχαίνουν αυτά. οπως λέει και η μόνα μην το βάζεις κάτω απλά όταν κάνεις μια παρασπονδία μην το συνεχίσεις και πεις όλα τελείωσαν τώρα. συνέχισε την δίαιτα από εκεί που την άφησες

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    141
    Ακόμα πιστεύω οτι αυτό είναι ψυχολογικο.... το είχα και εγω.... νίκησε το μυαλό σου, δεν πεινάς, απλα πρέπει για κάποιο λόγο να το φας. Απο εδω και πέρα θα ελέγχεις τη σκέψη σου, το τι πραγματικά θέλεις, αν όντως πεινάς, ή αν όντως κάτι το θέλεις πολυ υπέκυψε, αλλα για κανέναν άλλο λόγο μην υποκύψεις...

  5. #5
    και προσπαθησε να τρως γευστικα και χορταστικα φαγητα. Αυτος ο τονος φωναζει διαιτα και στερηση απο μακρια. Δεν χρειαζεται να τρως ανοστα για να αδυνατισεις. και μπορεις να τρως και μια μικρη σοκοφρετα την ημερα ή ενα μικρο παγωτακι. Οσο πιο πολυ στερεισαι τοσο πιο δυσκολα θα πειθαρχησεις σε μια σωστη διατροφη

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    725
    θα σε κανει να νιωσεις καλυτερα αν σου πω ότι ημουν 74 κιλα, ζουσα ΑΚΡΙΒΩΣ την ιδια κατασταση με σενα, ενω εκανα διαιτα πηρα αλλα 10+ κιλα (ξεφτιλα σε ολους ομως ετσι???) και τελικα αφου ηρθα κ εμεινα για αρκετο καιρο στα 84-87 κ με πολυ αρρωστημενες καταστασεις (το αμαξι μου ειχε γινει σκουπιδοτοπος απο αποφαγια, αναμεσα στο σουπερ κ στο σπιτι ετρωγα 2 κουτια μπισκοτα τα οποια μολις ειχα προμηθευτει κα), αποφασισα ότι ολα αυτα δεν τα κανω επειδη τα θελω, αλλα επειδη "πασχω" απο κατι...δεν φταιω εγω "φταιει" η αρρωστια... κ ετσι τις περισσοτερες φορες τα καταφερνα αν αντισταθω γτ τις λιγουρες τις απεδιδα στην αρρωστια... αν παλι δεν καταφερνα να αντισταθω θυμωνα οχι με εμενα αλλα με την ταση μου για υπερφαγια...σημερα θα μπορουσα μετα απο 4 μηνες διαιτας θα μπορουσα να εχω χασει 16 κιλα...εγω εχω χασει κοντα 8, αλλα να σου πω κατι?ειναι πιο καλα απο το 0.....

    μην το βαζεις κατω καλη μου...βλεπω ότι ηδη εχεις χασει 7 κιλα...ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ,,,,θα νιωθεις κιολας πιο αδυνατη απ'οτι ξεκινησες.....κ οπως σου ειπαν τα κοριτσια απλα συνεχιζουμε απο κει που αφησαμε τη διαιτα....δεν τρεχει κ τπτ να μην χασεις κιλα μια μερα...το θεμα ειναι να μην παραιτηθεις κ παρεις.... ακομα κ στα ιδια να μενουμε κερδος ειναι...

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    761
    καλημερα..κανεις δεν ειναι τελειος...κανεις αλανθαστος..κανουμε λαθη αλλα καθε μερα ειναι μια καινουργια μερα,πεφτουμε και ξανασηκωνομαστε...asi τα ιδια και χειροτερα περνουσα εγω...φαντασου χωρις προβλημα υγειας να φτασεις στα 150 κιλα...ετρωγα κρυφα,κοιμοντουσαν ολοι και εγω ετρωγα,ετρωγα στο αμαξι και λοιπα...ολη μερα ημουν νορμαλ και ολο το βραδυ μπορει να τα αδειαζα ολα...μια αποφαση ειναι..ολα ειναι στο μυαλο..μονο απο μας εξαρταται....μπορω να πω οτι τωρα το κοντρολαρω....μπορω να πω οτι ηθελημενα μια φορα στο τοσο θα φαω κατι απαγορευμενο αλλα μετα αυστηρα στο προγραμμα μου....μπορεις και εσυ...αν μπορει εστω ενας απο μας μπορουμε ολοι μας...δωσε κουραγιο και συνεχισε..μην σταματας...ξεκινα παλι...θα δεις οτι θα τα καταφερεις...

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    2,205
    asi Καλημέρα μια απο τα ίδια κ εγώ!!!

    Το πρωί ξεκινάω διατροφή, δεν μου αρέσει η λέξη δίαιτα, κ το απόγευμα την έχω χαλάσει ή στη καλύτερη περίπτωση ενδίδω μετά από δύο μέρες!!!

    και πάντα τη χαλάω με γλυκό, δεν ξέρω τι παθαίνω "θολώνω" δεν σκέφτομαι τίποτα κ ψάχνω απεγνωσμένα γλυκό!!!!!!!

    και μ'αρέσει πως νόμιζα οτι είχα καταφέρει να το ελέξω αφού στις διακοπές το είχα κοντρολάρει!!!!
    Αλλά το νόμιζα γιατί τώρα πάλι τα ίδια........................................

    Γιατί γ@$><<το???????????????

    :sniffle::sniffle::sniffle::sniffle:

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    1,637
    Όλοι περνάμε από τέτοιες φάσεις που νιώθουμε σα να κάνουμε μια τρύπα στο νερό, πρέπει όσο μπορούμε να επιμένουμε και να προσπαθούμε να διορθώσουμε λεπτομέρειες π.χ. αν βλέπεις οτι το πρόβλημα είναι οτι θες κάτι γλυκό ενσωμάτωσε το στη καθημερινή σου διατροφή, ενα παγωτάκι light ή ζελέ ή μια σοκοφρέτα είναι κάτι που χωράει ακόμα και καθημερινά αν είναι να μας κρατήσει μακριά από άλλα.

    Εγω πάντως προτείνω αν πραγματικά σε χαλάει η διαδικασία κάνε ενα μικρό διάλειμμα μέχρι να νιώσεις έτοιμη, φτιάξε ένα πλάνο και ξεκίνα σε 1-2 μήνες με πίστη στον εαυτό σου και μεγάλες αντοχές. Βλέπω μερικές εδω μέσα πως είστε σε μια διαρκή μάχη με τον εαυτό σας, εγω δε θα μπορούσα με τίποτα να το αντέξω αυτό, φαίνεται εξαντλητικό.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    2,205
    Μόνο εξαντλητικό filippara?

    Σου τσακίζει τη αυτοπεποίθηση, νιώθεις πως δεν θα τα καταφέρεις ποτέ κ αναρωτιέσαι μα καλά στον εαυτό μου δεν μπορώ να επιβληθώ?

    Ένας φαύλος κύκλος είναι

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    230
    Καλησπέρα σε όλους και ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας...
    Η αλήθεια είναι πως εχτές είχα φρικάρει εντελώς..όπως και άλλα βράδια...όπως όλα τα βράδια με υπερφαγικές κρίσεις....αλλά ήμουν τυχερή γιατί είχα και ίντερνετ αυτή τη φορά και βρέθηκα ξανά μαζί σας...
    πρέπει να ανακτήσω και εγώ όπως όλοι μας σε αυτή την μάχη με τα κιλά, με το φαγητό δυστυχώς πολλές φορές με τον εαυτό μας-όπως- πολύ εύστοχα επισήμανε ο Φίλιππος- 2 βασικά όπλα...πειθαρχία και υπομονή...
    αγαπημένη Κορίνα σε ευχαριστώ αλλά τα 7 αυτά κιλά τα έχω χάσει από το 2009..και είμαι διαρκώς ανάμεσα σε 80-83
    κατά διαστήματα όλα πάνε μια χαρά...μπορεί πια να μην χάνω με τους ρυθμούς που έχανα πιο παλιά αλλά τα έβρισκα με τον εαυτό μ..με το πιάτο μου....αυτό το καλοκαίρι όμως...δεν πήγε καθόλου καλά..και μου την σπάει διπλά..γιατί από μικρή το καλοκαίρι ήταν περίοδος σχεδίων και προσπάθειας...αλλά για ακόμη ένα δεν κατάφερα τίποτα..αυτό είναι μάλλον που με έριξε αυτές τις μέρες...

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Posts
    101
    Ολα καλα θα πανε..... Μην το βαζεις κατω.

  13. #13
    Να προτείνω κάτι που ίσως βοηθήσει? Όταν σε πιάνει απόγνωση, απελπισία, θέλεις να τα παρατήσεις, ή να χαλάσεις με όποιο τρόπο τη διατροφή σου, γιατί δε δοκιμάζεις να μπαίνεις εδώ? Σίγουρα όλοι μας θα έχουμε ένα καλό λόγο να σου πούμε, ώστε να σε αποτρέψουμε από το να τη χαλάσεις, τι λες? Ή έστω να ξεχαστείς λιγάκι...:bouncing: Είμαστε όλοι μαζί σε αυτή την προσπάθεια, μην το βάζεις κάτω!!!:starhit:

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •