Εύχομαι να πάνε όλα καλά αλλά έχω απογοητευτεί
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 8 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 109
  1. #1

    Εύχομαι να πάνε όλα καλά αλλά έχω απογοητευτεί

    Γειά σας,

    Τι κάνετε; Να σας πω κι εγώ την ιστορία μου!!! Λοιπόν, είμαι πλέον 95,5 κιλά, και όλο κάνω δίαιτα και την σταματάω! Ένας λόγος που δεν την κρατάω είναι ότι πέρυσι έκανα δίαιτα αλλά δεν έχανα λόγω ότι παίρνω κάποια φάρμακα και ο δεύτερος λόγος είναι ότι θεωρώ το φαγητό την καλύτερη απόλαυση(μιας και σεξ δεν κάνω). Οι δύο λόγοι αυτοί, με έχουνε σκοτώσει συνεχώς λέω θα κάνω δίαιτα και το μόνο που κάνω είναι να νιώθω τύψεις και χάλια με τον εαυτό μου και τελικά να μένω στα ίδια κιλά ανα διαστήματα και να ανεβαίνω κάθε χρόνο. Τι μου προτείνετε να κάνω; Τώρα το καλοκαίρι κάνω και κολύμπι αλλά δεν φαίνεται να βοηθάει καθόλου.....Τρώω συνολικά 1400 θερμίδες απλά μετράω και τρώω από τα πάντα. Σήμερα έφαγα παραπάνω λόγω ότι πείναγα, αλλά έκανα και κολύμπι παρόλα αυτά δεν πιστεύω να χάσω γιατί παίρνω φάρμακα όπως σας είπα. Θα μου προτείνατε να συνεχίσω το κολύμπι; (Σκέφτομαι να γραφτώ κολυμβητήριο) Ή να το σταματήσω επειδή ανοίγει την όρεξη; Περπάτημα δεν μπορώ. Ευχαριστώ για την προσοχή σας, και εύχομαι να μου δώσετε κουράγιο!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    ΟΥΤΟΠΙΑ
    Posts
    381
    γεια σου sunflower

    πιστευω αν προσεχεις τι τρως

    και φαρμακα να παιρνεις

    θα χασεις βαρος.

    απλα προσεχε περισσοτερο τι τρως.

    το κολυμπι ειναι πολυ καλη ασκηση - γραψου στο κολυμβητηριο ,μονο καλο θα σου κανει .

  3. #3
    Γειά σου ʼντζελα, σ'ευχαριστώ για τις συμβουλές σου, όμως όταν λες να προσέχω τι τρώω τι εννοείς; Τρώω από όλα από λίγο, έτσι μου είχε πει και η γιατρός μου η ενδοκρινολόγος μου.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    ΟΥΤΟΠΙΑ
    Posts
    381
    κανε οτι σου πε η γιατρος σου

    αυτη ξερει καλυτερα τι πρεπει να τρως

    εγω αποφευγω τα τηγανητα ,τα πολλα λαδια και λιπαρα και τους πολλους υδατανθρακες.

  5. #5
    Ναι κι εγώ τα αποφεύγω αυτά όλα με μέτρο.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    725
    φανταζομαι ότι αν παιρνεις φαρμακα που σε δυκολευουν ισως θα επρεπε να απευθυνθεις σε καποιον διαιτολογο που θα γνωριζει ακριβως τι πρεπει κ τι δεν πρεπει να κανεις...σν αυτο δεν ειναι επιλογη για τον οποιονδηποτε λογο, τοτε υπαρχουν στανταρ κανονες που τους γνωριζουμε ολοι...πχ τι εννοω... ναι μεν τρωμε ολες τις τροφες με μετρο, αλλα εχουμε ΑΥΣΤΗΡΕΣ ΟΔΗΓΙΕΣ στο πως μαγειρευονται! δλδ κομμενα τελειως τα τηγανητα, τα λιπαρα γενικα, τα πολλα λαδια, ακομα κ στα λαδερα φαγητα υποτιθεται οτι η αναλογια ειναι 1 κ.σ. λαδι/μεριδα, περιορισμενα αν οχι κομμενα τα γλυκα κτλ... το να τρως απλα 1400 θερμιδες δεν λεει κατι απο μονο γτ αν δεν ειναι σωστα επιλεγμενες τοτε λογικο ειναι να μη χανεις... στο λεω αυτο γτ κ εγω για ενα πολυ μεγαλο διαστημα ημουν αγκαλια με το θερμιδομετρητη (τον γνωστο κοκκινο) κ παρ'ότι ετρωγα μολις 1200 ημερησιως δεν εχανα τιποτα....γτ απλα κ οι 1200 ήταν σκετο λιπος κ υδατανθρακες και τις επαιρνα σε 2 μονο γευματα τη μερα...

    αυτο που κανω τωρα κ ισως να σε βοηθουσε κ σενα ειναι να ακολουθω κατα βαση μια στανταρ ισορροπημενη διατροφη κ παραλληλα να μετραω θερμιδες ωστε κ να παραστρατησω να φροντιζω να μενω εντος οριων...αλλα αυτο ειναι η εξαιρεση...

    μετα θελει προσοχη, να εχεις τουλαχιστον 5 γευματα τη μερα με κενα μεταξυ τους, ωστε να αυξηθει ο βασικος μεταβολισμος σου.... κ εννοειται οτι η γυμναστικη βοηθαει....(εδω παλι πρεπει να με μαλωσεις εσυ γτ εγω βαριεμαι κυριολεκτικα να κουνησω τον κ**ο μου!!!).... αυτα απο εμενα... καλη επιτυχια παντως κ θα σου πω κατι που μου ειχε πει ενας διαιτολογος οταν ου ειχα πει ακριβως αυτο που ειπες, "οτι το φαγητο ειναι απολαυση"

    "ΕΣΥ ΕΠΙΛΕΓΕΙΣ ΑΝ ΘΕΣ ΝΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΣΕΙΣ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΣΟΥ Κ ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΣΟΥ ή ΤΟΝ ΟΥΡΑΝΙΣΚΟ Κ ΤΟ ΣΤΟΜΑΧΙ ΣΟΥ. ΚΑΙ ΤΑ 2 ΔΕΝ ΓΙΝΟΝΤΑΙ"...
    εξαπλουστευμενο αλλα συναμα αληθινο.....

  7. #7
    Γειά σου κοννίνα.. Από όλα αυτά κρατάω ότι πρέπει να προσέχω τι θερμίδες τρώω... Ωστόσο μπορεί δλδ ένα κουτάλι της σούπας παραπάνω στο λαδερό να κάνει τη διαφορά; Δεν το ξερα!!!!!! Περίεργο μου φαίνεται, αλλά ίσως έχεις δίκιο, θα προσπαθήσω να αλλάξω... αν και δεν νομίζω τόσο ότι είναι αυτό, ωστόσο θα το δοκιμάσω και θα πω τη γνώμη μου μετά.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    725
    Originally posted by sunflower
    Γειά σου κοννίνα.. Από όλα αυτά κρατάω ότι πρέπει να προσέχω τι θερμίδες τρώω... Ωστόσο μπορεί δλδ ένα κουτάλι της σούπας παραπάνω στο λαδερό να κάνει τη διαφορά; Δεν το ξερα!!!!!! Περίεργο μου φαίνεται, αλλά ίσως έχεις δίκιο, θα προσπαθήσω να αλλάξω... αν και δεν νομίζω τόσο ότι είναι αυτό, ωστόσο θα το δοκιμάσω και θα πω τη γνώμη μου μετά.
    τουλαχιστον η διαιτολογος μου μου ειχε περιορισμο κ στο πως μαγειρευοντα τα φαγητα...ετρωγα απ'ολα αλλα υγιεινα μαγειρεμενα...μην ανησυχεις δεν ειναι λιγο το λαδι οταν μαγειρευεις στην κατσαρολα, απλα δεν ειναι κ οι γεματες κουταλες που εβαζε η μαμα μου....καλη επιτυχια παντως κ αν προσεχεις οπως ειπες με το "τι" θερμιδες τρως λογικα δεν εχεις θεμα... καλη επιτυχια

  9. #9
    Σ'ευχαριστώ πολύ για όλα.... να 'σαι καλά.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2002
    Location
    Αλλάζουνε Εντός Μου,Τα Σύνορα Όλου Του Κόσμου
    Posts
    1,698
    sunflower αν επιτρέπεται τι φάρμακα είναι αυτά που παίρνεις και δεν σε αφήνουν να χάνεις κιλά?Με τον γιατρό σου το έχεις συζητήσει ?Μπορεί να σου φαίνεται λίγο η μία κουταλιά λάδι παραπάνω που είπε η κόνινα αλλά σκέψου πως μέσα στην μέρα δεν θα είναι μόνο αυτή η κουταλιά παραπάνω,όλο και κάτι ακόμα θα είναι και ίσως εκεί που εσύ νομίζεις πως είσαι οκ να ξεφεύγειςΟ τρόπος μαγειρέματος παίζει πολύ σημαντικό ρόλο στην προσπάθεια απώλειας κιλών καθώς επίσης και το να έχεις 5 γεύματα για να ενεργοποιείται ο μεταβολισμός σου!

  11. #11
    Δεν θέλω να πω τι φάρμακα παίρνω, ο γιατρός το ξέρει αλλά μου λέει να κάνω δίαιτα. Βέβαια δεν έχει αυτός το πρόβλημα να μη χάνει......Μπορεί όντως να ξεφεύγω, αλλά ήξερα και μια κοπέλα που μέτραγε θερμίδες, και αυτή έχανε κιλά, πως δεν ξέφευγε; Και δεν μου είχε πει για αυστηρό τρόπο μαγεριέματος κτλ. ʼρα φταίνε τα φάρμακα....

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    725
    θελεις να μας γραψεις μια τυπικη σου μερα στο φαγητο για να δουμε τι μπορει να φταιει?? τα φαρμακα οντως μπορει να σε σαμποταρουν αλλα απλα χανεις αργα...δεν σημαινει οτι δεν χανεις καθολου...
    εγω εχω πολυκυστικες οι οποιες οσο περισσοτερα κιλα εισαι τοσο χειροτερευουν κ δυσκολευεσαι να αδυνατησεις...το αποτελεσμα ηταν να χανω παρα πολυ αργα στην αρχη της διαιτας (~600 γρ/βδομαδα με αυστηρη διαιτα) κ οσο πεφτω χανω πιο γρηγορα...μπορει οντως να σε επιβραδυνουν τα φαρμακα ή μπορει να ειναι κατι αλλο που δεν το εχεις αντιληφθει...

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    1,637
    Καλημέρα sunflower,

    Καταρχάς το κολύμπι επιβάλλεται να το συνεχίσεις, είναι άριστη άσκηση και ευχάριστη. Πιθανότατα δε θα κάνει θαύματα στο τομέα της απώλειας βάρους, εκεί μετρά περισσότερο η διατροφή, αλλά βοηθά καθοριστικά σε ψυχολογία, αντοχή, θα χάνεις περισσότερο λίπος και λιγότερη μυϊκή μάζα κλπ.

    Καταλαβαίνω πως ακολουθείς κάποια αγωγή που μπορεί να επιβραδύνει τη πρόοδο σου όμως επειδή κι εγω μετράω θερμίδες θα σου δώσω 2 συμβουλές που ίσως να σε βοηθήσουν:
    1. Εφόσον διάλεξες αυτό το τρόπο απώλειας πρέπει να είσαι αυστηρή με τον εαυτό σου, απαιτείται αναλυτική καθημερινή καταγραφή του τι και πόσο τρως. Οι περισσότεροι που μετράνε θερμίδες τείνουν να υποτιμούν τις θερμίδες που καταναλώνουν ως και 50%, αυτό καταπολεμάται μόνο με ζύγισμα του φαγητού και ειλικρίνεια.
    2. Δεν έχει σημασία μόνο ο αριθμός των θερμίδων αλλά και από τι προέρχονται, με μειωμένη πρόσληψη θα χάσεις ούτως ή άλλως αλλά πιθανώς με εντελώς διαφορετικούς ρυθμούς. Τα προφανή δλδ επεξεργασμένοι υδ/κες, τηγανητά, αλλαντικά, πολλά τυριά και γλυκά πρέπει να περιοριστούν στο ελάχιστο.

    Καλή επιτυχία!!!

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    725
    Originally posted by filipparas
    Καταλαβαίνω πως ακολουθείς κάποια αγωγή που μπορεί να επιβραδύνει τη πρόοδο σου όμως επειδή κι εγω μετράω θερμίδες θα σου δώσω 2 συμβουλές που ίσως να σε βοηθήσουν:
    1. Εφόσον διάλεξες αυτό το τρόπο απώλειας πρέπει να είσαι αυστηρή με τον εαυτό σου, απαιτείται αναλυτική καθημερινή καταγραφή του τι και πόσο τρως. Οι περισσότεροι που μετράνε θερμίδες τείνουν να υποτιμούν τις θερμίδες που καταναλώνουν ως και 50%, αυτό καταπολεμάται μόνο με ζύγισμα του φαγητού και ειλικρίνεια.
    2. Δεν έχει σημασία μόνο ο αριθμός των θερμίδων αλλά και από τι προέρχονται, με μειωμένη πρόσληψη θα χάσεις ούτως ή άλλως αλλά πιθανώς με εντελώς διαφορετικούς ρυθμούς. Τα προφανή δλδ επεξεργασμένοι υδ/κες, τηγανητά, αλλαντικά, πολλά τυριά και γλυκά πρέπει να περιοριστούν στο ελάχιστο.
    :thumbup::thumbup::thumbup::thumbup::thumbup:

  15. #15
    Originally posted by konina
    θελεις να μας γραψεις μια τυπικη σου μερα στο φαγητο για να δουμε τι μπορει να φταιει?? τα φαρμακα οντως μπορει να σε σαμποταρουν αλλα απλα χανεις αργα...δεν σημαινει οτι δεν χανεις καθολου...
    εγω εχω πολυκυστικες οι οποιες οσο περισσοτερα κιλα εισαι τοσο χειροτερευουν κ δυσκολευεσαι να αδυνατησεις...το αποτελεσμα ηταν να χανω παρα πολυ αργα στην αρχη της διαιτας (~600 γρ/βδομαδα με αυστηρη διαιτα) κ οσο πεφτω χανω πιο γρηγορα...μπορει οντως να σε επιβραδυνουν τα φαρμακα ή μπορει να ειναι κατι αλλο που δεν το εχεις αντιληφθει...
    Γειά σου κονίνα και πάλι. Κωνσταντίνα είναι το όνομά σου; Η αλήθεια είναι ότι δεν χάνω καθόλου.....Μόνο την πρώτη μία με μιάμιση βδομάδα χάνω 1 με 1,5 κιλό και αυτό ήταν όλο. Μετά σταματάει εντελώς η απώλεια. Το χω συζητήσει και με άλλα άτομα που παίρνουν τα ίδια φάρμακα, και αυτοί δεν μπορούν να χάσουν... Να γράψω και μία τυπική μέρα στο φαγητό:
    Πρωινό: ένα τοστ (250 θερμίδες)
    Δεκατιανό(αμέσως μετά): (τρία κράκερς) Ή (δύο κράκερς και ένα μίλνερ, μία γαλοπούλα) (150 θερμίδες)
    Μεσημεριανό: το μεσημεριανό μου πχ (μακαρόνια) Ή (φακές με ψωμί ή χυμό) (500 θερμίδες) και
    Βραδυνό: το βραδυνό μου πχ (2 τοστ) Ή (ένα τοστ και ένα παξιμάδι με λάδι και τομάτα) (500 θερμίδες)
    Σύνολο:1400 θερμίδες

Page 1 of 8 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •