Σας έχει τύχει μέσα σε δίαιτα από μέρα σε μέρα να πάρετε αντί να χάσετε;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 22
  1. #1

    Σας έχει τύχει μέσα σε δίαιτα από μέρα σε μέρα να πάρετε αντί να χάσετε;

    Επειδή μου χει συμβεί άπειρες φορές, πάντα όταν κάνω δίαιτα, θα θελα να μάθω αν είναι και κάποιος άλλος που ενώ κάνει δίαιτα, την άλλη μέρα θα είναι πχ 600 γραμμάρια συν.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    1,637
    Αν και δε συνηθίζω να ζυγίζομαι καθημερινά, έτυχε αρκετές φορές να το παρατηρήσω. Και ΔΕΝ είναι παράξενο, ο οργανισμός μας και το σώμα μας δεν είναι κομπιουτεράκι ώστε ανάλογα με τις θερμίδες που τρώμε να χάνει ή να βάζει. Είναι πιο πολύπλοκος.

  3. #3
    Οκ, Φιλιππάρα, σ'ευχαριστώ για την υπόδειξη.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    725
    ααα!επισης να σου πω ότι κατα τη διαρκεια (λανθασμενης) διαιτας αντι να χανω επαιρνα, γτ ειχα δωσει στον οργανισμο το μηνυμα οτι ειμαστε σε φαση "στερησης" κ ότι ετρωγα ακομα κ λιγο γινοταν λιπος!!! γι'αυτο λεμε οτι θελει προσοχη....οσο για το καθημερινο με καλυψε πληρως ο φιλιππος

  5. #5
    Οκ, και τι να κάνω τώρα;;; Να αυξήσω φαί ή να κάνω υπομονή στη ζυγαριά; Θα κάνω το δεύτερο, και άμα δω ότι δεν αλλάζει κάτι, θα αυξήσω φαί.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2002
    Location
    Αλλάζουνε Εντός Μου,Τα Σύνορα Όλου Του Κόσμου
    Posts
    1,698
    σχετικά με το αν ανεβαίνει η όχι η ζυγαριά....εμένα μέσα σε 2-3 μέρες μπορεί να δείχνει και 1 με ενάμισι κιλό διαφορά και συνήθως προς τα πάνω!Και φυσικά μετά από 2-3 μέρες επανέρχομαι στα κανονικά μου!έχει τύχει να ζυγιστώ και τώρα ας πουμε και να δείξει ένα νούμερο και σε 2 ώρες να ξαναζυγιστώ να μην εχω πιει ούτε νερό και να με δείξει παραπάνω,φυσικά και δεν το λαμβάνω υπόψιν μου!νομίζω το να πάρεις παραπάνω από 1400 θερμίδες στα κιλά που είσαι είναι too much!

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    126
    κάτι πολύ σημαντικό, που το ανέφεραν και τα παιδιά σε άλλο τόπικ:
    πάντα ζυγιζόμαστε την ίδια ώρα της ημέρας, το πρωί και αφού έχουμε επισκεφτεί την τουαλέτα.
    οποιαδήποτε άλλη ώρα, ο αριθμός που θα δούμε είναι πλασματικός, αφού τα πάντα επηρεάζουν κάτι που ήπιαμε, που φάγαμε κλπ. δλδ αν πιούμε 100γρ κοτοπουλο, δεν σημαινει οτι θα μας δείξει και 100γρ παραπάνω αν ζυγιστούμε αμέσως μετά που θα το φάμε! ο οργανισμός είναι περιπλοκος! οπότε ΠΑΝΤΑ την ιδια ώρα της ημέρας κάθε φορά (ειτε ζυγίζεσαι σε καθημερινή είτε σε εβδομαδιαία φάση)

    και ναι, κι εμένα μου έχει τύχει να δείξει παραπάνω αρκετές φορές, ενώ έχω τηρήσει τη διαιτά μου κανονικά. Μπορεί να έχει παίξει ότι έφαγα υδατάνθρακες το βράδυ και είχα κατακράτηση, ότι γυμνάστηκα αρκετά εκείνες τις μέρες οπότε έσφιξα, ότι περιμένω να αδιαθετήσω...παιζουν πολλά ρόλο

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    1,131
    Originally posted by sunflower
    Οκ, και τι να κάνω τώρα;;; Να αυξήσω φαί ή να κάνω υπομονή στη ζυγαριά; Θα κάνω το δεύτερο, και άμα δω ότι δεν αλλάζει κάτι, θα αυξήσω φαί.

    1. Να εχεις 1000-1200 θερμιδες καθημερινα
    2. Να δωσεις σημα στον οργανισμο σου οτι βρισκεσαι σε κατασταση πληθωρας. Δηλαδη να τρως μικρα γευματα ανα 4 ωρες περιπου. 3 κυριως γευματα και 3 σνακ. Μια παραδειγματικη μερα :

    Πρωι (8πμ) - Ομελετα με 2 αυγα και βοτανα σε αντικολλητικο (140 θερμιδες)
    Δεκατιανο (11 πμ)- Σαλατα μαρουλι-ντοματα-αγγουρι (~ 100 θερμιδες)
    Μεσημεριανο (2 μμ)- 1 κομματι Ψητο στηθος κοτοπουλο χωρις πετσα με βραστο σπανακι/χορτα (~ 170 θερμιδες)
    Σνακ (6 μμ): 100γρ φρεκα συκα (74 θερμιδες)
    Δειπνο (8-9 μμ): 250γρ βρασμενες φακες με σελινο και ντοματα (~ 350 θερμιδες)

    11-12μμ : υπνος

    Συνολο ημερας : ~ 850 θερμιδες χωρις να υπολογισεις αν βαλεις ελαιολαδο και σαλτσες.

    Εαν φας μια φορα τη ημερα κατι αξιας 850 θερμιδες, δεν θα χασεις γιατι το σωμα σου θα πει "μεγαλε... σε 24 η παραπανω ωρες θα ξανα εχουμε φαι, οποτε φυλαξε τη ενεργεια να'χεις τα μισα" Ενω αν ξερει οτι σε 3-4 ωρες θα ξαναφας, μπαινει σε κατασταση "Φιλε, εχουμε.. ξοδευε ανετα".

    Ειναι ακριβως οπως οταν πληρωνομαστε, οταν εχουμε εισοδημα δεν το πολυσκεφτομαστε και αγοραζουμε το κατιτις μας, ενα παππουτσι παραπανω, οταν ομως δεν ξερουμε ποτε θα ξαναπληρωθουμε, και το μισο ευρω το φυλαμε στον κουμπαρα "για να εχουμε αν τυχει κατι".

    (Το παραπανω μενου ειναι παραδειγματικο και τυχαιο με πραγματα που ξερω απ'εξω τις θερμιδες)

  9. #9
    Originally posted by aggeloydaki
    σχετικά με το αν ανεβαίνει η όχι η ζυγαριά....εμένα μέσα σε 2-3 μέρες μπορεί να δείχνει και 1 με ενάμισι κιλό διαφορά και συνήθως προς τα πάνω!Και φυσικά μετά από 2-3 μέρες επανέρχομαι στα κανονικά μου!έχει τύχει να ζυγιστώ και τώρα ας πουμε και να δείξει ένα νούμερο και σε 2 ώρες να ξαναζυγιστώ να μην εχω πιει ούτε νερό και να με δείξει παραπάνω,φυσικά και δεν το λαμβάνω υπόψιν μου!νομίζω το να πάρεις παραπάνω από 1400 θερμίδες στα κιλά που είσαι είναι too much!
    Το είπα επειδή τρώω πάνω από 2000 θερμίδες καθημερινά..Νόμιζα ότι έτρωγα 2000, αλλά τελικά με τα λάδια και αυτά, μάλλον έτρωγα παραπάνω...Anyway, και μια κυρία μου είπε και κάπου εδώ το είχα διαβάσει, ότι και 1600 θερμίδες δίαιτα είναι!

  10. #10
    Originally posted by Redish
    κάτι πολύ σημαντικό, που το ανέφεραν και τα παιδιά σε άλλο τόπικ:
    πάντα ζυγιζόμαστε την ίδια ώρα της ημέρας, το πρωί και αφού έχουμε επισκεφτεί την τουαλέτα.
    οποιαδήποτε άλλη ώρα, ο αριθμός που θα δούμε είναι πλασματικός, αφού τα πάντα επηρεάζουν κάτι που ήπιαμε, που φάγαμε κλπ. δλδ αν πιούμε 100γρ κοτοπουλο, δεν σημαινει οτι θα μας δείξει και 100γρ παραπάνω αν ζυγιστούμε αμέσως μετά που θα το φάμε! ο οργανισμός είναι περιπλοκος! οπότε ΠΑΝΤΑ την ιδια ώρα της ημέρας κάθε φορά (ειτε ζυγίζεσαι σε καθημερινή είτε σε εβδομαδιαία φάση)

    και ναι, κι εμένα μου έχει τύχει να δείξει παραπάνω αρκετές φορές, ενώ έχω τηρήσει τη διαιτά μου κανονικά. Μπορεί να έχει παίξει ότι έφαγα υδατάνθρακες το βράδυ και είχα κατακράτηση, ότι γυμνάστηκα αρκετά εκείνες τις μέρες οπότε έσφιξα, ότι περιμένω να αδιαθετήσω...παιζουν πολλά ρόλο
    Σ' ευχαριστώ Redish.

  11. #11
    Κοίτα MerryMaker δεν πρόκειται να κάνω δίαιτα 1000-1200 θερμίδων. Κάνω 1400 και είμαι εντάξει με αυτή. Δεν νομίζω ότι είναι εκεί το προβλημα που παίρνω σε μία μέρα, αλλά αυτό που είπαν τα παιδιά, συν τα φάρμακα που παίρνω. Αυτάαα

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    725
    Originally posted by sunflower
    Originally posted by aggeloydaki
    σχετικά με το αν ανεβαίνει η όχι η ζυγαριά....εμένα μέσα σε 2-3 μέρες μπορεί να δείχνει και 1 με ενάμισι κιλό διαφορά και συνήθως προς τα πάνω!Και φυσικά μετά από 2-3 μέρες επανέρχομαι στα κανονικά μου!έχει τύχει να ζυγιστώ και τώρα ας πουμε και να δείξει ένα νούμερο και σε 2 ώρες να ξαναζυγιστώ να μην εχω πιει ούτε νερό και να με δείξει παραπάνω,φυσικά και δεν το λαμβάνω υπόψιν μου!νομίζω το να πάρεις παραπάνω από 1400 θερμίδες στα κιλά που είσαι είναι too much!
    Το είπα επειδή τρώω πάνω από 2000 θερμίδες καθημερινά..Νόμιζα ότι έτρωγα 2000, αλλά τελικά με τα λάδια και αυτά, μάλλον έτρωγα παραπάνω...Anyway, και μια κυρία μου είπε και κάπου εδώ το είχα διαβάσει, ότι και 1600 θερμίδες δίαιτα είναι!
    ναι αν γυμναζεσαι τρελα ή αν εισαι αντρας που υπο φυσιολογικες συνθηκες θες 2500-3000!!!!ολοι οι διαιτολογοι στις γυναικες προτεινουν 1400 θερμιδες στην αρχη για να μην τους ερθει βαρυ κ μετα πανε 1200.... εννοειται οτι και 1600 να παιρνεις αντι για 2000 παλι θα χασεις, αλλα η απωλεια δεν θα ειναι ουτε 300γρ. τη βδομαδα...!!! για καθε κιλο που χανουμε απαιτειται μειωση 7700 θερμιδων... δηλ, αν εσυ μειωσεις τις ημερησιες θερμιδες σου κατα 400 θα χανεις 1 κιλο καθε 19,25μερες!!!

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    725
    ουσιαστικα κ η μαιρη αυτο σου λεει, για την ποιοτητα της διατροφης...τωρα αναλογα με τις θερμιδες που θες να καταναλωσεις προσαρμοζεις την ποσοτητα

  14. #14
    Οκ......

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    141
    Originally posted by Redish
    κάτι πολύ σημαντικό, που το ανέφεραν και τα παιδιά σε άλλο τόπικ:
    πάντα ζυγιζόμαστε την ίδια ώρα της ημέρας, το πρωί και αφού έχουμε επισκεφτεί την τουαλέτα.
    οποιαδήποτε άλλη ώρα, ο αριθμός που θα δούμε είναι πλασματικός, αφού τα πάντα επηρεάζουν κάτι που ήπιαμε, που φάγαμε κλπ. δλδ αν πιούμε 100γρ κοτοπουλο, δεν σημαινει οτι θα μας δείξει και 100γρ παραπάνω αν ζυγιστούμε αμέσως μετά που θα το φάμε! ο οργανισμός είναι περιπλοκος! οπότε ΠΑΝΤΑ την ιδια ώρα της ημέρας κάθε φορά (ειτε ζυγίζεσαι σε καθημερινή είτε σε εβδομαδιαία φάση)

    και ναι, κι εμένα μου έχει τύχει να δείξει παραπάνω αρκετές φορές, ενώ έχω τηρήσει τη διαιτά μου κανονικά. Μπορεί να έχει παίξει ότι έφαγα υδατάνθρακες το βράδυ και είχα κατακράτηση, ότι γυμνάστηκα αρκετά εκείνες τις μέρες οπότε έσφιξα, ότι περιμένω να αδιαθετήσω...παιζουν πολλά ρόλο
    παίρνουμε βάρος με τη πολλη γυμναστική; εγω τις τρεις τελευταίες μέρες, έχω πεθάνει στη γυμναστική ασυνήθιστο για μένα πριν και έχω πάρει ένα κιλό... λες να φταίει αυτό;

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •