ΙΝΟΜΥΩΜΑΤΑ-ΒΑΡΙΑ ΠΕΡΙΟΔΟΣ-ΕΠΕΜΒΑΣΗ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    peiraias
    Posts
    538

    ΙΝΟΜΥΩΜΑΤΑ-ΒΑΡΙΑ ΠΕΡΙΟΔΟΣ-ΕΠΕΜΒΑΣΗ

    γεια σας . θα ηθελα να ρωτησω μιας και εχουμε πολλες γυναικες στο φορουμ. εχω ενα ινομυωμα 6 εκ που ο γιατρος θελει να αφαιρεσει λαπαροσκοπικα λογω οτι δημιουργει βαριες περιοδους και συνεχεια εχω αναιμια.ξερει καμια λεπτομερειες και επειδη φοβαμαι την γενικη αν γινεται με επισκληριδιο?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    WoNdErLaNd
    Posts
    1,422
    Δυστηχως δεν ξερω τιποτα... Σου ειπε οτι ειναι επιγων? Οτι πρεπει να βγει? Ρωτα τον αν γινεται με επισκληριδιο.. Παντως μια γνωστη μου που εβγαλε πετρες στα νεφρα, με γενικη της εβγαλε και λειζερ νομιζω.. Δεν ειναι το ιδιο βεβαια αλλα πιστευω μαλλον με γενικη τα κανουν αυτα.. Ρωτα τον γιατρο σου για να εισαι 100% σιγουρη!! Κλαη επιτυχια και ολα θα πανε καλα!!!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    peiraias
    Posts
    538
    ευχαριστω wow . επειγον με την εννοια του κινδυνευω αμεσα δεν ειναι αλλα μεγαλωνει και 1) κανει αιμορραγιες 2) μπορει να πιεζει τα νεφρα και τους ουρητηρες κλπ. γενικως δεν τους αρεσει να μεγαλωνουν. ειχα προβλημα στην αναισθησια στην καισαρικη δηλαδη τα καταλαβα ολα, αλλα απ την αλλη γεννησα 11.10 και 12.30 περπαταγα στο μαιευτηριο χωρις εμετους χωρις τιποτα αρα καταλαβαινεις οτι μαλλον δεν μου βαλανε πολυ φαρμακο λογω του παιδιου.

    θα περιμενει να ανεβει ο αιματοκριτης γιατι τωρα εχω 34 και μαλλον θα με βαλει μεσα. μονο που το σκεφτομαι αρρωσταινω.

    ευχαριστω για το ενδιαφερον

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    WoNdErLaNd
    Posts
    1,422
    Αχ καταλαβαινω οτι φοβασαι γιατι και εγω να σου πω την αληθεια μου φοβαμαι τα χειρουργια και την αναισθησια.. Αλλα οσο πιο γρηγορα την κανεις τοσο πιο γρηγορα θα τελειωσεις και να αναρρωσεις!! Μια αλλη φιλη μου ειχε ενα λιπομα σε μεγεθος πορτοκαλιου στις ωοθηκες και το εβγαλε λαπαροσκοπικα και ολα πηγαν μια χαρα και τωρα ειναι τελεια! Τις ειχε δημιουργησει διαφορα προβληματα αλλα τωρα ειναι μια χαρα!!
    Πες στον γιατρο σου το προβλημα με την αναισθησια και πιστευω καπου θα τα βρητε ουτως ωστε ολα να πανε καλα και εσυ να μην καταλαβεις τιποτα! Αν δεν εμπιστευεσαι τον γιατρο για τον α η β λογο αλλαξε γιατρο! Βρες καποιον που σου εμπνεει εμπιστοσυνη!!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Επιστροφή στην Αθήνα - Δράμα τέλος(;)
    Posts
    531
    Δεν ξέρω για ινομυώματα, καθώς δεν είχα ποτέ μου = μέχρι πριν λίγες μέρες. Στην πρόσφατη επίσκεψή μου στο γυναικολόγο, είδε κάποια ινομυώματα, αλλά άνευ σημασίας όπως πρόσθεσε. Δεν ξέρω τι σημαίνει αυτό, και πότε αποκτούν σημασία. Εγώ πια ξεμπέρδεψα με την περίοδο, αλλά όταν είχα, είχα ελάχιστο αίμα (λίγες ώρες κάθε μήνα...) και δεν αντιμετώπιζα θέμα με αναιμίες, χαμηλό αιματοκρίτη κλπ. Αν σε σένα δημιουργούν τέτοια προβλήματα, προφανώς θα πρέπει να αφαιρεθούν.
    Φαντάζομαί πως όταν είναι να γίνει η επέμβαση, θα σου δόσουν όσα ηρεμιστικά μπορούν και πριν και μετά, οπότε πρέπει να οπλιστείς με θάρρος και να ετοιμαστείς. Δεν ξέρω αν μπορεί να γίνει με επισκληρίδιο ή αν είναι απαραίτητη η ολική νάρκωση, αλλά σκέψου πως με την ολική νάρκωση θα έχεις λιγότερη επαφή με την όλη διαδικασία και θα πονέσεις λιγότερο!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    725
    ενα διαστημα που ημουν στο ελενα λογω πρακτικης ασκησης η αφαιρεση ινομυωματων ηταν απο τις πιο συνηθεις επεμβασεις... δεν ειναι κατι επικινδυνο αλλα θελει προσοχη....δεν αφαιρουνται ολα τα ινομυώματα εκτος αν βρισκονται σε τετοιο σημειο που να δημιουργουν προβλημα η αν εχει αυξηθει ανησυχητικα το μεγεθος τους...γι'αυτο θελουν συχνη παρακολουθηση... οσον αφορα την επεμβαση μια λεπτομερης συζητηση με τον γιατρο σου θα σε καθησυχασει, απλα αυτο που θελω εγω να επισημανω ειναι οτι τα ινομυωματα εμφανιζονται συνηθως σε γυναικες ηλικιας 35-50 υστερα απο καποιο πολυ στρεσογονο μεμονωμενο γεγονος ή κατα τη διαρκεια πολυ αγχωτικης περιοδου... οποτε ασχετα με την αντιμετωπιση τους καλο θα ηταν να δεις κ τι μπορει να πυροδοτησε την εμφανιση τους....

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    peiraias
    Posts
    538
    konina δεν εμφανιστηκε τωρα ξεκινησε απο χιλιοστα οταν εμεινα εγκυος στο 1 παιδι και επειτα λογω ορμονων συνεχιζει να μεγαλωνει. να σε ρωτησω κατι το γεγονος οτι νιωθω σαν και η κοιλια μου να εχει μεγαλωσει εχει να κανει με αυτο ? ειναι δυνατον να εχει διογκωθει τοσο πολυ η μητρα?

    wow στο γιατρο μου εχω απολυτη εμπιστοσυνη ειναι σαν αδερφος μου. την αναισθησια φοβαμαι? το πηρα αποφαση ομως οτι πρεπει να γινει γιατι κουραστηκα να παιρνω σιδηρο καθε τρεις και λιγο. .επισης φοβαμαι μηπως κανει προβλημα στα νεφρα λογω μεγεθους. σορρυ παιδια ειμαι καλο παιδι αλλα πολυ φοβιτσιαρα!!!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    725
    ton76 αυτο δεν το γνωριζω καθολου, θα πρεπει να σου απαντησει ο γιατρος σου...στο ειπα γτ στις περισσοτερες περιπτωσεις εμφανισης ή επανεμφανισης καταλυτικο ρολο παιζει το αγχος....οποτε ξερεις απο εδω κ περα ("ααααααααα!!!!!!!μην με αγχωνετε παρακαλω!!!!! :roll::roll::roll::roll::roll::roll

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •